Stiri din presa, INTERSEZON, vara 2006

Home Forums Archive Sezon 2006-2007 Season – Divizia B Stiri din presa, INTERSEZON, vara 2006

Viewing 15 posts - 121 through 135 (of 146 total)
  • Author
    sorin
    Member

TRANSFER
    “Mazilu va juca la Rapid!”
    Copos a divulgat planul lui Vasile Siman.
    La finalul meciului cu Jiul, Razvan Lucescu a fost intrebat daca si-l doreste pe Mazilu. “Este problema conducerii”, s-a rezumat antrenorul sa spuna. Atacantul Sportului este o prioritate pentru Copos, patronul giulestenilor sperind sa-l convinga pe finul sau, Vasile Siman, sa reduca din pretentiile financiare, cifrate la 2,5 milioane de euro.

Ieri, Siman se afla la mare alaturi de Copos, in momentul in care a fost sunat de Sport Total. Dialogul care a urmat a dezlegat misterul transferului lui Mazilu, fostul vicepremier avind o interventie prin care a confirmat ca atacantul va ajunge in Giulesti.

Sport Total: Domnule Siman, ce ne puteti spune despre vinzarile de jucatori de la Sportul?
    Vasile Siman: Nu am inca nici o pista sigura si ma abtin sa fac declaratii despre un viitor transfer. Deocamdata, nu am nimic cert si nu vreau sa se faca speculatii.

Dar despre Mazilu?
    Nu stiu inca unde va fi transferat. George Copos (aflat linga el, striga): La Rapid, acolo va pleca Mazilu, ce sa mai discutam! Vasile Siman (catre Copos): Haideti, domnule presedinte!

Apoi a inchis telefonul.
    Autor: Marian Stancu
    Publicat pe http://www.spt.ro Luni, 7 August 2006, aparut in ziarul Sport Total Numarul 368.

Zibling
    Member

Mah, da-o dracului de treaba… finul ii spune nasului “Domnule Presedinte”. Ce fel de relatie au astia doi ? Parca fac amandoi un dublu rol, insa… pacat este ca pt ambele roluri vor primi Zmeura de Aur. :(

sorin
    Member

Sportul putea ramane in Liga I !

Sportul Studenţesc ar fi putut rămâne în Liga I, fără să plătească nici un leu din datoriile la stat, dacă patronul Vasile Şiman ar fi transformat Asociaţia Sportul Studenţesc într-o societate pe acţiuni.

Conform directorului Direcţiei Licenţe şi Afilieri din cadrul FRF, Viorel Duru, acest procedeu, precum şi alte ‘chichiţe’ avocăţeşti erau cunoscute de Şiman, dar acesta a refuzat să le aplice şi în nici un moment nu a îndeplinit condiţiile necesare de acordare a licenţei.

Viorel Duru a menţionat că oficialii clubului Sportul Studenţesc aveau la dispoziţie trei căi pe baza cărora clubul putea primi licenţa: să achite datoriile, să facă o cerere de amânare de la plata datoriilor şi să dea în judecată statul pe motiv că sumele datorate sunt nefondate. Viorel Duru a spus însă că Şiman nu a folosit nici una dintre aceste metode. ‘E adevărat, cei de la Sportul au contestat plata unor datorii, dar numai până în luna decembrie 2004, fără ca datoriile din 2005 să le achite’, a spus Duru.

Oficialul federaţiei a mai spus că în cazul în care Sportul Studenţesc se reorganiza în societate comercială, putea obţine licenţa fără probleme, pentru că datoriile ar fi rămas pe numele vechii asociaţii. Duru a explicat de ce datoriile fostelor asociaţii sportive nu pot fi preluate de noile cluburi, care şi-au schimbat forma juridică: ‘Nu societăţile au administrat cluburile înainte, ci asociaţiile. Acestea funcţionează pe baza OG 26 / 2000, aprobată prin Legea 127 / 2001 privind asociaţiile şi fundaţiile.

O a doua formă juridică de organizare a cluburilor este societatea comercială, care funcţionează pe baza Legii 31 / 1990. În Legea Sportului se vorbeşte de transformarea asociaţiilor în societăţi comerciale, dar nu există norme de aplicare. Juridic nu este posibil pentru că cele două forme de organizare funcţionează pe legi diferite’. Cu alte cuvinte, dacă o asociaţie sportivă se transformă în societate pe acţiuni şi se afiliază la FRF, licenţa poate fi acordată societăţii pe acţiuni, care, fiind nou înfiinţată, nu are datorii la stat.

Datoriile vechii asociaţii rămân doar problema statului şi nu mai privesc Federaţia Română de Fotbal. Duru a adăugat că în adoptarea deciziei de retrogradare a Sportului Studenţesc a avut o mare contribuţie şi UEFA, care a ameninţat că în cazul în care nu se respectă procedurile de licenţiere, echipa naţională a României riscă să fie exclusă din preliminariile Campionatului European de fotbal.

Gandul

Radu Dobrin
    Member

@sorin wrote:

Sportul Studenþesc ar fi putut rãmâne în Liga I, fãrã sã plãteascã nici un leu din datoriile la stat, dacã patronul Vasile ªiman ar fi transformat Asociaþia Sportul Studenþesc într-o societate pe acþiuni.
    …..
    Gandul

autorul articolului si-a petrecut cumva ultimii 5 ani in Tibet?? Sigur ca ramineam in A daca eram gainari.

Eu as propune ca aceasta, atit de calduros imbratisata, procedura sa fie extinsa si la persoane publice. Macar sa stim o treaba. In asa fel, un criminal “X”, dupa savirsirea faptei, daca isi schimba numele in “Gigi Marga”, poate candida si la presedentia romaniei. Ca doar e nou-nascut.

ion
    Member

@Radu Dobrin wrote:

@sorin wrote:

Sportul Studenþesc ar fi putut rãmâne în Liga I, fãrã sã plãteascã nici un leu din datoriile la stat, dacã patronul Vasile ªiman ar fi transformat Asociaþia Sportul Studenþesc într-o societate pe acþiuni.
    …..
    Gandul

autorul articolului si-a petrecut cumva ultimii 5 ani in Tibet?? Sigur ca ramineam in A daca eram gainari.

Eu as propune ca aceasta, atit de calduros imbratisata, procedura sa fie extinsa si la persoane publice. Macar sa stim o treaba. In asa fel, un criminal “X”, dupa savirsirea faptei, daca isi schimba numele in “Gigi Marga”, poate candida si la presedentia romaniei. Ca doar e nou-nascut.

CORECT !!!
    va trebui sa numim acum Liga l —> Liga Gainarilor !!!!Chiar nu vede nimeni ce idiotenie de motive au gasit s-o retrogradeze pe Sportu…oameni buni hai cu mic ,cu mare ,cu probleme sau nu personale sa contribuim cu toti si sa presam in presa si la liga si frf cu materiale ,cu tricouri ,cu “cadouri” originale si alte chestii asa incit sa-i zapacim tot anu…pina vor reactiona ori ei ori opinia publica care cit de cit mai exista in acesta(halal de)tara …

Se sparge gasca nebuna
    Nr.2775 / Joi,10 August 2006

MUTARI Marius Nae si Florin Maxim au fost deja acontati de Farul, în timp ce Ionut Mazilu si Stelian Stancu sunt cu un picior la echipa lui George Copos

Cu numai câteva ore înaintea expirarii perioadei de transferari pentru ligile inferioare, cluburile din Liga I au început sa-i înregimenteze pe jucatorii Sportului Studentesc.

Primii care au plecat sunt Florin Maxim si Marius Nae, cei doi urmând sa faca parte din lotul Farului. “I-am dat mâna libera sa negocieze directorului executiv Chiforeanu, pentru ca eu sunt plecat din tara. Chiar daca mai aveam doi fundasi stânga în lot, Florea si Bacila, cred ca odata cu venirea lui Maxim va creste concurenta pe acest post, lucru care nu poate fi decât benefic. De fapt, venirea celor doi este un semnal de alarma pentru unii jucatori care se considerau deja titulari de drept”, ne-a spus patronul “marinarilor”, Gheorghe Bosânceanu.

Cel mai râvnit dintre toti “studentii”, golgheterul Ionut Mazilu, va urma sa faca parte din lotul Rapidului, împreuna cu el urmând sa ajunga în Grant si fundasul dreapta Stelian Stancu. De asemenea, antrenorul Vasluiului, Gigi Multescu, era sigur ca fundasul Alin Ratiu va ajunge la echipa moldoveana. “Din cei trei jucatori de la Sportul pe care i-am contactat, Stancioiu, Curelea si Ratiu, doar ultimul poate fi transferat. Mai ales ca si el îsi doreste sa vina la noi”, a spus Multescu. Costin Lazar, care a si declarat ca nu va evolua în esalonul secund, este foarte aproape de a semna cu Otelul, în timp ce Constantin Secareanu este aproape de Craiova. De asemenea, antrenorul Grigore Sichitiu ar putea renunta, acesta fiind nemultumit din cauza numeroaselor plecari.

Negociaza si cu Steaua

Patronul Sportului, Vasile Siman, a declarat ieri ca viitoarea destinatie a golgheterului Ionut Mazilu (foto) nu a fost înca stabilita. “Suntem în discutii cu Steaua, Rapid si Poli Timisoara pentru transferul lui Mazilu. Inca nu stiu daca se va perfecta ceva, discutiile sunt anevoioase. Este adevarat ca negociez cu mai multe cluburi si pentru alti fotbalisti, dar pâna acum nu m-am înteles decât cu cei de la Farul. Orice jucator din echipa poate însa pleca”, a spus Siman.

Marius Nae şi Florin Maxim la Farul
    Miercuri, 9 August 2006

Mijlocaşii Sportului Studenţesc, Marius Nae (foto) şi Florin Maxim, vor evolua în acest sezon la Farul Constanţa.

Faptul că s-a ajuns la un acord cu Sportul Studenţesc pentru transferul celor doi mijlocaşi a fost confirmat şi de preşedintele Consiliului de Administraţie al Farului, Gheorghe Bosânceanu. “Toate lucrurile s-au rezolvat, mai urmează doar să se parafeze actele”, a afirmat Bosânceanu, aflat în aceste zile în Cipru.

Negocierile pentru transferul celor doi mijlocaşi de la Sportul la Farul au fost purtate între oficialii clubului bucureştean şi preşedintele executiv al grupării constănţene, Florentin Chiforeanu.

RAPID
    L-AU LUAT PE MAZILU!
    George Copos, actionarul majoritar al Rapidului, a triumfat din nou in fata rivalilor de la Steaua si Dinamo. Desi Gigi Becali a oferit 1,5 milioane de euro pentru transferul lui Ionut Mazilu in Ghencea, ex-vicepremierul a avut cistig de cauza, datorita faptului ca este nasul finantatorului gruparii alb-negre. Pe linga Mazilu, giulestenii si-au mai asigurat serviciile lui Stelian Stancu si Tiberiu Balan.
    Relatia de rudenie dintre patronii Rapidului si Sportului, George Copos si Vasile Siman, a cintarit enorm la transferul a trei dintre cei mai buni jucatori din Regie la gruparea pregatita de Razvan Lucescu. Ionut Mazilu, Stelian Stancu si Tibi Balan se vor alatura lotului giulestean imediat dupa intoarcerea acestora din deplasarea de la Sarajevo.

Chiar daca cele doua parti inca nu recunosc in totalitate parafarea transferurilor, surse de incredere ne-au precizat ca s-a batut deja palma. Mai mult decit atit, aceleasi surse ne-au confirmat faptul ca intelegerea s-a facut in zilele in care fostul vicepremier si proprietarul Sportului le-au petrecut impreuna cu familiile la mare.

Ieri-dimineata, inainte de decolarea spre Bosnia, Dinu Gheorghe, presedintele executiv al formatiei de linga Podul Grant, a declarat ca Rapid este interesat de cei trei jucatori, dar o hotarire finala va fi luata abia miine. “Ne dorim 2-3 fotbalisti de la Sportul. Azi-noapte tirziu (n.r. – marti noaptea) am purtat o noua runda de negocieri cu Vasile Siman. Deocamdata, pretentiile financiare ale acestuia sint inca mari. Dar totusi, stiti cum e in asemenea cazuri: dinsul mai cere, noi nu mai dam, dumnealui mai lasa si tot asa”.

Spusele oficialului rapidist au fost confirmate si de finantatorul formatiei din Regie. Vasile Siman a declarat ca discutiile sint destul de avansate, mai ramine doar ca cele doua parti sa se inteleaga asupra sumei pe care detinatoarea Cupei Romaniei o va plati in schimbul celor trei. “Este singura echipa cu care sintem dispusi sa discutam, chiar am si facut-o. Totul se va decide in cel mai scurt timp”, a spus Siman.

STELIAN STANCU este varianta pe care si-o dorea Razvan Lucescu pentru postul de mijlocas dreapta, acolo unde il avea doar pe Valentin Badoi

TIBERIU BALAN este o achizitie de viitor a giulestenilor, in conditiile in care mijlocasul va reveni pe gazon abia peste sase luni
    Autor: Marian Bratu
    Publicat pe http://www.spt.ro Joi, 10 August 2006, aparut in ziarul Sport Total Numarul 371.

ion
    Member

nu pot sa zic decit: asa sa le-ajute Dumnezeu la toti ,cei care si-au batut joc de echipa ,de jucatori si de noi!!!Mazilu nu trebuia sub nici o forma sa ajunga in ghearele lui Copos…Poate va fi destept sa nu semneze…La RRRRRRRRRRRRRRRapid e tiganie …Nu uitati cum ne-au cotonogit fizic in ultimul meci…Culmea Balan coleg cu jegosul de Moldovean…Vai de noi…Si sa nu uit :mult bafta tututor celor care joaca impotriva echipelor noastre pe plan international…

Ultras
    Member

Inca nu a plecat nimeni, in afara de Nae si Maxim la Farul…

dragos
    Member

aloooooo, simane de ce nu imprumuti o echipa ???
    ar fi mai echitabil………
    oricum, la cum arata echipa dupa exodul in masa – sansele de promovare sunt NULE !!!
    2-3 ani ne vom zbate in negura div. B !!!

ESTE PACAT si JENANT ceea ce se intampla cu acest club !!!

dom’ sichi, probabil, isi face bagajele catre alta destinatie: cand a semnat
    contractul, sile nu i-a spus ce are de gand cu aceasta echipa, iar omul se simte “manta de vreme rea”………..fara jucatori cu experienta cum o vrea oare sa promoveze ??
    pardon, nu acesta e obiectivul clubului, ci formarea unei echipe competitive in perspectiva a 2, 3, 4 ani…….sile e baiat destoinic – a vandut
    jucatorii cu experienta pe bani buni, iar pe cei tineri ii creste cu contracte mici……insa vremea, cand tinerii de azi vor fi “copti”, este departe !!!!

sile isi bate joc de club, traditie si suporteri…..ma intreb retoric: daca am fi fost ca numar, ca si galeria stelei, rapidului etc, oare ar mai fi avut tupeul sa-si faca de cap ???
    vai de mine…….daca eram pe vremea romanilor, acum era dat la LEI !!!

ultrasro
    Member

Am impresia ca vezi lucrurile mult prea simplist … incearca sa astepti finalizarea transferuririlor si modul in care se va exprima echipa in acest sezon :)

dragos
    Member

@ultrasro wrote:

Am impresia ca vezi lucrurile mult prea simplist … incearca sa astepti finalizarea transferuririlor si modul in care se va exprima echipa in acest sezon :)

e greu de crezut, ca se vor intampla MINUNI, cand SPERANTA ABIA PALPAIE !!!!

sorin
    Member

‘In ce conturi intra banii din transferuri?’
    Nr.2775 / Joi,10 August 2006 Prosport

ATENTIONARE Mircea Sandu, presedintele FRF, spune ca banii nu au voie sa circule decât între cluburi, si nu sa faca obiectul afacerilor personale ale unor conducatori

Pe Mircea Sandu l-am gasit la biroul sau fix la ora 10:00, ora programata pentru un interviu de 15 minute, care a tinut însa de cinci ori mai mult. La fel de echilibrat, calculat, ba chiar versat, “Nasul” ramâne un tip care nu va arunca niciodata o bomba de presa. Va sti însa mereu sa aprinda o scânteie, pentru a-i atentiona pe altii ca în fotbalul românesc îi scapa doar ce vrea el.

Federatia v-a retrogradat echipa de suflet. Mai poate schimba ceva Sportul?
    Nu cred. Acum o sa ne judecam la TAS, iar Siman o sa cheltuiasca si alti bani, în loc sa îsi plateasca datoriile. Imi pare extrem de rau de Sportul, însa aceasta echipa nu va muri. Daca Siman nu doreste sa mai continue în Regie, câtiva dintre fostii jucatori ai Sportului, care au prosperat, pot gândi sa constituie o societate care sa preia clubul.

De ce nu a vrut Siman sa-si plateasca datoria?
    Nu stiu ce a avut în cap. M-a suparat atitudinea lui, i-a persiflat pe toti oamenii de lânga el, din FRF, din Liga, refuzând cu obstinatie sa respecte legea. Il putea transfera pe Mazilu si avea doua milioane de dolari si 50% dintr-un transfer. Isi rezolva si datoriile, si bugetul. Nu cred ca Sportul are un buget mai mare de 1,2 milioane de euro. La noi, însa, toti vor sa ia, dar uita sa si dea.

La ce va referiti?
    Noi, ca federatie, platim 1,2 milioane de euro taxe si impozite în fiecare an. Dar astea sunt sfinte, nu ne jucam cu ele. Cluburile, în majoritatea lor, de ce nu o fac? Când iau bani din transferuri e bine. Va întreb eu ceva? A verificat cineva câti bani intra în contul cluburilor dupa ce se vinde un jucator? Va spun ca daca ar face cineva aceasta verificare, ar avea mari surprize.

Poate un patron sa scoata bani de la club?
    Nu poate, cum sa poata? Doar din dividende, sau cum îi permite legea societatilor comerciale. Banii de la transferuri nu pot circula decât între club si club. Daca patronii echipelor de la noi tot se lauda ca au intrat în legalitate cu mai multe chestii, sa o faca pâna la capat.

Se câstiga sau se pierd bani în fotbalul românesc?
    Cert e ca aproape nimeni nu pierde. In primul rând îti faci o imagine de zeci sau sute de milioane de dolari. De ce au venit oamenii astia la fotbal, de ce nu s-au dus la hochei sau oina? Unde apar de cinci ori pe zi la televizor decât la fotbal? Si-au asigurat inclusiv protectie. Uitati-va câti politicieni sunt în fotbal. Mie nu mi se pare normal, pentru ca oricând pot aparea interventii sau influente din partea lor.

Dar la FRF de ce nu vin bani?
    Legea nu ne este favorabila, nu avem suficiente facilitati, gasim destul de greu parteneri. Iar când îi gasim, sumele sunt mici. De exemplu, cu televiziunea avem un contract de 800.000 de euro pe an, în timp ce francezii primesc 40 de milioane. De la Bergenbier primim 350.000, iar olandezii sau danezii, care au si întelegeri cu niste producatori de bere, iau 7 milioane.

Arbitrii s-au linistit!

OPINIE “Nasul” considera ca schimbarea lui Ion Craciunescu din postura de sef al CCA a fost o masura a carei utilitate s-a dovedit

Federatia de Handbal a pierdut organizarea CM pentru ca a prezentat un dosar cu sali virtuale, asa cum este si cel al FRF.
    Pai si croatii, care au câstigat, credeti ca aveau altceva? In 1998, când am facut o inspectie în Portugalia, nu era gata niciun stadion. Toate au fost renovate, iar unele construite de la zero. La Faro, primarita ne-a prezentat un câmp si ne-a spus: “Uitati, aici va fi stadionul”, dupa care ne-a aratat macheta. Daca nu ar fi obtinut organizarea, nu ar fi construit portughezii zece stadioane. Poate faceau doua-trei, dar nu zece.

Când se va decide?
    Asteptam decizia Comitetului Executiv al UEFA prin octombrie-noiembrie. Pâna acum, cele trei candidate, Hamburg, Copenhaga si Bucuresti, si-au depus documentele si au fost facute inspectiile. Am prezentat garantiile necesare de la primarie si de la guvern acum o luna, iar daca se va demola pâna în toamna stadionul national, ar fi un început care ar da un semn pentru UEFA.

Cum mai sunt relatiile FRF cu UEFA?
    Eu spun ca bune. Lupescu, Prunea si Prodan sunt observatori UEFA, recomandati de FRF, iar Prodan este membru si în comisia pentru juniori a UEFA. Sper ca în curând va fi acceptat si Lupescu într-o comisie, mai trebuie sa intram pe la câteva comisii si va fi si mai bine. Avem si cinci sau sase observatori de arbitri si tot atâtia delegati.

Dar tot nu avem arbitri la competitiile majore.
    Da, însa perspectivele sunt bune. Si au aparut si nume noi, nu mai stam doar în cei “cinci-sase” cavaleri FIFA. Am vazut primele doua etape si nu au fost mari greseli. Dupa ce a plecat Craciunescu, arbitrii nostri sunt mai linistiti, nu mai au o anume teama.

Ati mai vorbit cu Ion Craciunescu?
    N-am primit niciun telefon de la el, ne-am întâlnit la tribunal, ne judecam în continuare. A afirmat ca l-am înjurat, dar nu a dovedit. Iar Dan Teban, reprezentantul fotbalului în sala de atunci, si-a retras marturia favorabila lui Craciunescu.

Pe Hagi l-a pus antrenor la nationala si presa. 85% dintre români îl voiau pe Gica acolo. Si oricum variante disponibile mai erau Titi Dumitriu si Ion Moldovan. Nu-mi reprosez ca l-am numit, însa îmi pare rau ca n-a avut puterea de a continua. El mi-a spus ca vrea sa devina manager general al nationalei dupa esecul cu Slovenia. I-am cerut sa vina cu un proiect în acest sens, dar el si-a dat demisia apoi.

Obiectivul nationalei: 9 puncte

Mircea Sandu crede ca tricolorii vor reînnoda sirul calificarilor odata cu actuala campanie de calificari. “Echipa nationala are un program bun în toamna. Jucatorii ar trebui sa se concentreze sa obtina noua puncte, sa îi batem mai tare pe bulgari, ca sa avem avantaj la meciurile directe. Avem un program bun în acest an si trebuie sa profitam de el. Belarus a jucat bine cu Anglia, are rezultate, a crescut foarte mult în ultimul timp, poate fi un adversar puternic. Stiu ca sunt probleme acum, cu accidentarile astea, dar am încredere în Piturca. Dorinel? Daca mai poate, de ce sa nu joace? Ca avem nevoie de el”, afirma presedintele FRF.

“Urziceniul a promovat conjunctural”

Presedintele FRF sustine varianta cu 18 echipe în Liga I, chiar daca recunoaste valoarea scazuta a unor partide din primele doua etape. “Este un câstig la capitolul numarului de jocuri, dar unele dintre ele cred ca nici nu ar fi trebuit sa fie televizate. Mi se pare ca sunt prea multe meciuri transmise de catre posturile de televiziune. Spre exemplu, Universitatea Craiova – FC Vaslui este un meci care nu ar fi trebuit transmis. Iar Urziceniul a intrat în prima divizie printr-o conjunctura, cred. Nu stiu cât a fost dorinta lor sa promoveze în prima Liga, au o comunitate de doar 40.000 de locuitori”, a spus Sandu.

Mircea Sandu despre…

• Gica Popescu: Nu m-a mai sunat de la alegeri, dar eu îi pastrez acelasi respect pentru ce a facut la “nationala”. I-am propus un post atunci, dar a refuzat. Acum, angajarile le face Lupescu.

• Succesorul sau: Avansez un singur nume – Sandu Mircea.

• Dumitru Dragomir (foto): In ultimii trei ani s-a detasat de modul în care punea problemele, facând un pas important pentru imaginea fotbalului. Atitudinea lui a mai redus conflictele. Drept urmare, si Gigi Becali a înteles cum sta treaba si i-a atras atentia lui Mihai Stoica sa înceteze.

• Investitii în fotbal: Am vrut sa iau baza Ciresarii de lânga Parcul Copilului. Aveam investitori puternici si proiecte bune. Am fost la ministrul Athanasiu, care mi-a spus ca i-a promis lui Lacatus, iar lui Laca i-a spus ca mi-a promis-o mie. Baza e însa si acum în paragina…

• Politica: Ma simt mai apropiat de doctrina liberala. Sunt economist, dar am facut si drept international. La ce am vazut prin Parlament, sa ma ierte Dumnezeu, dar as fi facut mai multa treaba decât unii de pe acolo. Si oricum eram mai des pe la tribuna decât Mitica Dragomir.

• Regrete: N-am convins legiuitorul sa creeze o lege mai flexibila pentru sportul românesc, n-am avut posibilitatea financiara sa fac investitiile la Mogosoaia mai devreme, n-am avut continuitate cu calificarile la echipa nationala.

• O zi ideala: Ma simt bine când merg la Snagov, e foarte multa liniste. Nu pescuiesc, pentru ca nu am rabdarea necesara. Scriu, citesc presa, fac planuri cu nevasta-mea de câte o mica afacere, tundem iarba, culeg fructe, ceva relaxant.

• Securitate: Mai degraba poate m-a urmarit cineva, decât sa urmaresc eu. Sunt convins ca au fost si oameni din lumea fotbalului implicati în treaba asta. Nu stiu daca au facut politie politica, dar “binganitori” au fost multi. N-ai ce sa le spui celor care au fost ofiteri, Dragomir la Victoria, Piscanu, Dinu la Dinamo… Dar vedeti si voi cine s-a implantat foarte bine în afaceri? Cine a platit si cine a lucrat cu serviciile pe vremuri.

Trimite pe e-mail | Print Razvan Ionascu
    Radu Dragut
    Iulian ANGHEL

cameliu
    Member

Comunicat de presa 09.08.2006

DEZMINŢIRE DIN PARTEA DIRECTORULUI DIRECŢIEI LICENŢE ŞI AFILIERI A FEDERAŢIEI ROMÂNE DE FOTBAL

După încheierea conferinţei de presă pe care am susţinut-o ieri, 8 august 2006, la Casa Fotbalului, am purtat o discuţie PARTICULARĂ cu redactorul agenţiei de presă MEDIAFAX, domnul Ionel Drăguşin. Câteva ore mai târziu, domnia sa a publicat un articol, ce avea să fie preluat, în ediţiile lor de azi, de ziarele „Gazeta Sporturilor” şi „Ziua”. De altfel, ultimul dintre cotidianele menţionate a scris în subtitlu că „directorul licenţierilor din FRF a ANUNŢAT ieri…”, inducându-se certitudinea că afirmaţiile mele ar fi fost făcute într-un cadru oficial, cel al conferinţei de presă.

Acesta este, însă, alt aspect. Cel mai important e acela că nu am spus niciun moment că „în cazul în care, prin absurd, Sportul Studenţesc va câştiga la Tribunalul de Arbitraj Sportiv de la Lausanne, atunci poate acţiona în justiţie Federaţia Română de Fotbal… Pot solicita doar daune, dar, în acest caz, vor fi dezafiliaţi”.

În primul rând, sintagma „prin absurd” nu-mi aparţine, ea fiind sugerată în mod insistent, în timpul discuţiei, de reporter. Ce este important e faptul că nu am afirmat că AS FC Sportul Studenţesc s-ar putea adresa instanţelor civile, solicitând daune pe baza unei decizii favorabile a TAS. Am afirmat în timpul discuţiei că se poate recurge la instanţele civile numai în cazul unor litigii de muncă între cluburi şi jucători şi/sau antrenori. În conformitate cu art. 57 din Statutul FRF, este interzisă apelarea instanţelor civile în oricare alt context.

Regret faptul că o discuţie privată a fost transformată într-o luare de poziţie oficială de ameninţare a clubului AS FC Sportul Studenţesc cu dezafilierea, cuvânt pe care nu l-am rostit în timpul discuţiei. Şi, repet, frazele citate mai sus nici nu au fost rostite de subsemnatul.

Viorel Duru
    Directorul Direcţiei Licenţe şi Afilieri

Viewing 15 posts - 121 through 135 (of 146 total)
  • The forum ‘Sezon 2006-2007 Season – Divizia B’ is closed to new topics and replies.