Stiri din presa – sezon 2003-2004

Home Forums Archive Sezon 2003-2004 Season – Divizia B Stiri din presa – sezon 2003-2004

Viewing 15 posts - 196 through 210 (of 511 total)
  • Author
    Radu Dobrin
    Member

@Ultras wrote:

Nu vrea sa ne faca Dan Petrescu bucuria de a ne lasa. Nici macar nu a avut intentia de a negocia. Inventie a ziaristilor. Cel putin asa sustine el!

sper sa fie asa cum zice el……altfel l-ar intrece chiar si pe ando in privinta neseriozitatii

Giani
    Member

@Radu Dobrin wrote:

@Ultras wrote:

Nu vrea sa ne faca Dan Petrescu bucuria de a ne lasa. Nici macar nu a avut intentia de a negocia. Inventie a ziaristilor. Cel putin asa sustine el!

sper sa fie asa cum zice el……altfel l-ar intrece chiar si pe ando in privinta neseriozitatii

Pana una-alta, singura stire citita de mine pe tema asta se referea la o intentie a lui Goicea de a aduce un antrenor, si erau vizati Zenga, Dan Petrescu si Cartu. Daca stiti ceva in plus, de eventuale negocieri intre “Bursuc” si conducerea gazarilor, ziceti-mi si mie sa ma luminez. Recunosc ca nici nu prea m-am omorat in ultimul timp cu cititul ziarelor, nu de alta dar nu prea am gasit subiecte care sa merite efortul.

ultrasro
    Member

Tragedie in Regie,

Disperati ca nu si-au mai primit salariile de trei luni, ingrijitorii bazei “studentesti” au recurs la o greva spontana, fiind decisi sa nu mai munceasca pina nu-si vor recupera banii. Angajatii refuza sa pregateasca terenul pentru meciul pe care Sportul il va juca in Regie, miine, cu Juventus Colentina

Liviu Chirita

Ieri in jurul prinzului arena Sportului parea un tarim parasit. O liniste nefireasca, nici o grupa de copii si juniori, nici tipenie de om. La intrare insa, un portar apare dintr-o cosmelie. “Pe cine cautati?”, intreaba acesta si, cind afla motivul vizitei reporterului, “greva spontana a angajatilor”, da din mina a lehamite: “Protestantii sint acolo, dar eu nu ma bag. Nu sint pe aceeasi linie cu ei”.

|n curtea interioara, doua roabe parasite intregesc tabloul dezolant al unei arene darapanate care parca sta sa cada, certificind faptul ca angajatii s-au saturat sa mai faca munca patriotica. |ntr-una din “catacombele” de sub tribuna oficiala, vreo patru oameni joaca un “septic”, iar alti trei stau pe margine si chibiteaza.

“Nu se mai poate asa ceva! Am ajuns la limita supravietuirii. Nu ne-am mai luat salariile de trei luni. Ieri am fost la domnu’ Siman pentru a-i explica situatia si mi-a zis, iesi afara, ciine!. Din toti cei 13 angajati, cel mai mare salariu nu depaseste 3 milioane. Eu am doi copii, unul lucreaza cu mine aici, iar altul e in clasa zecea. Sotia mi-a murit, iar eu trebuie sa am grija de amindoi. Cel mic e premiant, dar nu am avut bani sa-i mai iau carti. La intretinere avem datorii mari, riscam sa raminem fara casa”, explica Dumitru Tindeche, unul dintre muncitorii din Regie.

Discursul sau este intrerupt de aparitia in zona a unei femei de serviciu, gravida, care este alaturi de grevisti, dar refuza sa vorbeasca. “Vino, draga, ca tu dai bine la poza!”, o indeamna Tindeche, dar cea care spala echipamentul “studentilor” ezita, fiind scuzata de colegul ei: “|i e rusine saraca. E insarcinata, iar Siman i-a zis ca nu poate sa-i dea prenatal”.

Stefan Tamasescu, care are functia de pregatitor teren, intervine in dialog. “Am acasa sase guri de hranit. Ne descurcam de pe o zi pe alta, cum putem. Citeodata stam la teren pina la ora 17. Si muncim, nu gluma! Dar acum gata! S-a terminat! Nu sintem sclavii nimanui. Simbata Sportul are meci acasa. Daca pina atunci nu ne dau banii, nimeni nu va ridica un deget la teren. I-am zis si lui Dan Petrescu. Nu ca nu mai vrem, dar nu mai putem. Sint sigur ca dupa acest articol ne va da afara pe toti. Problema e ca mai avem un an pina la pensie. Cine ne mai angajeaza pe noi?”, conchide Tamasescu. La iesire, tot pregatitorul de teren ne dezvaluie motivul pentru care portarul e spargator de greva: “E orfan si a crescut la o casa de copii. La 18 ani i-au dat buletinul in mina si l-au dat afara. E in aceeasi situatie ca noi, dar nu s-a bagat pentru ca el acolo doarme. Cosmelia aia de la intrare e casa lui!”.

Antrenorii l-au dat in judecata

Cu trei exceptii, toti tehnicienii Centrului de copii si juniori ai clubului l-au dat in judecata pe Vasile Siman, reclamind neachitarea salariilor restante din luna mai

Alexandru Banu, Liviu Chirita

|n aceeasi situatie delicata se afla si antrenorii Centrului de copii si juniori ai clubului, printre care se regasesc nume cunoscute cum ar fi: Cornel Jurca, Adrian Pologea, Ion Munteanu II, Vasile Suciu si Cornel Jurca. Azi, 8 dintre ei, Pologea (grupa 85′), Dan Dumitrescu (86), Gigel Gheorghe (87′), Munteanu II (88), Cornel Ionescu (89), Gabi Prodan senior (90) si junior (93), Vasile Suciu si Constantin Pana (cautatori de talente) vor depune la Judecatoria Sectorului 1 o plingere reclamind neplata salariilor de 7 luni, in conditiile in care venitul lor lunar este de 300 de dolari!

Fostul portar al lui Dinamo, Vasile Suciu, are o problema si mai delicata. Desi trebuia sa iasa la pensie din clubul “studentesc”, el nu poate beneficia de aceasta decizie, intrucit gruparea din Regie nu a achitat contributiile la fondul de pensii, stringindu-se o datorie de circa 110 milioane lei!

“L-am inteles si noi pe Siman cit am putut, dar situatia este deja inacceptabila. Nu se mai poate continua asa! Daca inainte mai venea si ne mai dadea diferite termene, acum nici nu mai vrea sa stea de vorba cu noi”, a explicat Adrian Pologea, unul dintre initiatorii plingerii. Singurii tehnicieni care nu s-au raliat protestului sint Cornel Jurca, Dumitru Manea si Gorgorin.

Vasile Siman

Despre angajati
    “Daca a ajuns Gazeta Sporturilor sa se preocupe de doua femei de serviciu iesite in curte, lucrurile sint grave”

Despre antrenorii de la Centrul de copii si juniori
    “Ce jucatori a descoperit Pologea, Gigel Gheorghe si ceilalti? Daca au intentat proces, sa isi caute de lucru in alta parte. Tocmai cei care nu au facut nimic sint nemultumiti. Nici nu meritau sa fie platiti”

Ultras
    Member

Deja Siman a intrat in zona patologicului! Si nu mai zic nimic!

cameliu
    Member

Gazeta de azi continua sa trateze problema f. serios:

PETROLUL

Nu au ajuns la un punct comun
    Negocierile cu Dan Petrescu au continuat si ieri, tratativele purtindu-se prin firma fratilor Becali. Mai sint de reglat mici aspecte financiare, “Bursucul” urmind sa aiba un contract anual de aproximativ 60.000 de dolari. “Si noi am inteles ca va veni Dan Petrescu la noi, dar nu stim cind va incepe munca”, au marturisit ieri mai multi jucatori ploiesteni. Antrenamentul de ieri dimineata a fost condus tot de Constantin Gache, desi tehnicianul a ajuns la un acord cu Electrica Constanta. De asemenea, este posibil ca Gache sa fie si azi pe banca la “amicalul” cu Bursaspor, de la ora 18:30, aceasta daca nu se finalizeaza negocierile cu Petrescu. y Eduard Apostol

cameliu
    Member

Prosportul la fel:

OK: Dan Petrescu (10.10)

Oficialii petrolisti au decis în privinta viitorului tehnician, care va fi “Bursucul”,
    dar asteaptă întoarcerea în tară a lui Ioan Niculae

Promovare. Dan Petrescu ar putea antrena din nou în Divizia A, de data aceasta
    ca “principal” al Petrolului, ceea ce ar fi o premieră pentru el

Florin Saiu

“Noi prezentăm propunerile, iar sefii urmează să hotărască”, a spus presedintele executiv, Petrică Buduru, cînd a fost întrebat despre situatia incertă de la Ploiesti. În această seară, este asteptat să revină din străinătate boss-ul ploiestean, Ioan Niculae, pentru a valida împreună cu liderul Petrom, Liviu Luca, concluzia oficialilor de la Ploiesti. Dan Petrescu, actualul antrenor al Sportului Studentesc, a fost prezent miercuri seară la meciul amical dintre Petrolul si Besiktas, fiind însotit de prietenul său Gică Popescu, care e totodată reprezentant al firmei de impresariat a fratilor Becali. Alături de cei doi, în tribună au mai fost prezenti si fostul international Ionut Lupescu, si Gigi Multescu, ambii potentiali pretendenti la functia de “principal” la Petrolul. Chestionat despre sansele pe care le are de a prelua echipa “găzarilor”, Multescu a răspuns tot cu o întrebare: “Nu stie toată lumea cine va fi? Prezent în tribuna oficială, lîngă Dan Petrescu, am simtit că el este alesul numai după cîtă atentie a primit din partea oficialilor de la Petrolul”.
    Întrebat dacă există vreo sansă ca Hagi să preia “destinul” Petrolului, Petrică Buduru a declarat: “Gică a mai avut oferte din tară, dar nu cred că este interesat de fotbalul din campionatul românesc. Dar cine stie pînă la urmă?”
    florin.saiu@prosport.ro

N-am bătut încă palma cu Dan Petrescu, însă în momentul de fată se află
    în pole-position pentru a prelua postul de antrenor Florin Bercea

10 octombrie 2003

dragos
    Member

LA REVEDERE, LA REVEDERE COTETARULE !!!! LA REVEDERE SIMANE!!

dragos
    Member

asta este: CAND NU AI PRESEDINTE, NU AI NICI ANTRENOR, NICI…NICI
    ….NICI !!!!
    HAI SIMANE, antreneaza tu – sa faci ca DINEL – daca nu castigi sambata,
    PLECI, DACA NU MAI RAMAI SA ANTRENEZI !!!!

ultrasro
    Member

Petrolul Ploiesti preia echipa tehnica din “Regie”
    Dan Petrescu, viitorul antrenor al Petrolului, va semna, luni sau marti, un contract pe doi ani cu gruparea prahoveana. “Bursucul” va sta, astazi, pentru ultima oara pe banca tehnica a Sportului Studentesc in intalnirea din “Regie” cu Juventus Bucuresti, dupa care se va muta, cu arme si bagaje, in cartierul 9 Mai al Ploiestiului. Interesant este faptul ca antrenorul, al carui obiectiv este clasarea “gazarilor”, la finalul campionatului, in prima jumatate a clasamentului, va veni insotit si de actualul sau secund, Cezar Zamfir! De asemenea, Dan Petrescu il va lua cu el si pe preparatorul fizic italian Alessandro Ciullini, “lupul singuratic” din stafful tehnic al “galben-albastrilor” ramanand, dupa toate probabilitatile, Gheorghe Liliac, antrenorul cu portarii. In ceea ce priveste politica de viitor a clubului ploiestean, in iarna sunt anuntate importante “miscari” la nivelul lotului de jucatori, printre fotbalistii tineri aflati in “vizorul” conducerii Petrolului aflandu-se si doi actuali “studenti” bucuresteni. (Nicolae Constantin)

07Ex
    Keymaster

Am citit si eu stirea asta si m-am cam speriat. Cat de adevarata este? Nu de alta dar ziaristilor din RO le cam place sa scrie tot felul de tampenii care pana la urma nici nu se adeveresc.

Giani
    Member

Post subject: Toamna pleaca toata lumea de la noi……

Pleaca si nea’ Vasile???

07Ex
    Keymaster

Eu sunt de parere ca Bursucul, desi poate ca nu ii pasa de noi, ne poate promova si poate sa ne claseze in primele cateva echipe in divizia A, dorind bineanteles sa se afirme el insusi. Cezarica nu prea are stofa de antrenor principal desi s-ar putea sa puna mai mult suflet pentru echipa.

07Ex
    Keymaster

Ai vrea tu Giani, ai vrea tu. :D

07Ex
    Keymaster

Nici eu nu mai am nimic de comentat pe tema asta. Am tot crezut ca dupa ce a plecat Dinita de la noi a mai dat si Siman de bani si a mai platit din restantele jucatorilor si angajatilor, dar vad ca m-am inselat amarnic. Pacat! Mare pacat ca s-a ajuns la situatia asta mai ales ca echipa joaca si are sanse sa promoveze in A. Dar ce folos daca promovam ca in A deoarece nu avem nici o sansa sa jucam in conditiile in care lumea nu si-a primit banii de nu stiu cand.

Giani
    Member

@97SiR wrote:

Ai vrea tu Giani, ai vrea tu. :D

Caz, nu am nimic personal cu el. Chiar m-am contrat cu simt de raspundere in primavara cu alti suporteri, pe tema Vasile Siman. I-am dat credit, am tot subliniat simplul adevar ca fara venirea lui, in ’99, ne duceam fix la tovarasu dracu’, dar de acolo pana la a admite modul falimentar de conducere a clubului este o distanta cam prea mare.

Cert este ca trebuie sa vina sponsori puternici. In momentul de fata, Siman nu are puterea de a sustine echipa, dar nici nu accepta venirea altor finantatori, ceea ce e de-a dreptul criminal. Atitudinea lui suna cam asa: “Decat codas la oras…”, restul nu mai comentez.

Viewing 15 posts - 196 through 210 (of 511 total)
  • The topic ‘Stiri din presa – sezon 2003-2004’ is closed to new replies.