Stiri din presa – sezon 2003-2004

Home Forums Archive Sezon 2003-2004 Season – Divizia B Stiri din presa – sezon 2003-2004

Viewing 15 posts - 271 through 285 (of 511 total)
  • Author
    ultrasro
    Member

Nu e de forma, asta e parearea lui Florin.

Cezarica avea mai putina autoritate asupra jucatorilor….. La Dab Petrescu nu ridica nimeni vocea….

Apropo nu vrei sa-mi trimiti nr. de telefon la care pot sa-ti comunic evolutia scorului de pe mobilul meu ? 8)

Ultras
    Member

Nu am spus ca e de forma. El vrea sa fie antrenor, dar nu prea are aptitudini. Sa speram ca pana vom promova imi va dovedi ca m-am inselat. Momentan nu a aratat decat fite.

PS. Rezultatele de pana acum le obtineam si fara antrenor 😈

cameliu
    Member

Interviu cu Petrescu (din Ev. Zilei):

“Antrenorii din Divizia A folosesc un sistem defensiv depasit”

Daniel Contescu
    Marti, 11 Noiembrie 2003

Dan Petrescu pregateste echipa cu cea mai buna aparare din fotbalul romanesc

Cu Dan Petrescu pe banca tehnica, Sportul Studentesc este echipa care a primit cele mai putine goluri in acest sezon. Secretul succesului consta in folosirea arhicunoscutului sistem de joc cu patru fundasi, patru mijlocasi si doi atacanti. Formatia din Regie ocupa fotoliul de lider in Seria B2. De-a lungul a 12 etape, “studentii” au marcat 35 de goluri si au incasat doar doua. In afara Stelei, doar Dinamo incearca sa impuna in Divizia A modulul 4-4-2, insa antrenorul Ioan Andone spune ca, deocamdata, n-are jucatorii potriviti pentru a-l pune in practica. “Bursucul”, component de baza al generatiei de aur, nu intelege de ce tehnicienii din prima liga au ramas incremeniti in sistemul falimentar cu cinci aparatori.
    Cum se explica faptul ca Sportul a incasat doar doua goluri?
    Pentru ca evolueaza cu patru fundasi. Doar Sportul si Steaua, in Divizia A, folosesc cu brio acest sistem in fotbalul romanesc. M-a ajutat si faptul ca echipa juca deja in formula 4-4-2. Unul dintre motivele pentru care am acceptat sa preiau echipa a fost acela ca se mergea pe aceasta formula.
    Ce calitati trebuie sa aiba jucatorii pentru a da satisfactie in acest modul?
    In primul rind, sa posede o viteza foarte buna. Nu se mai foloseste marcajul “om la om”, precum la 5-3-2. Trebuie sa fie inteligenti, sa stie cum sa tina linia apararii. 5-3-2 e un sistem depasit. Nu se mai joaca asa ceva in Europa si nu pricep de ce antrenorii de la noi il folosesc in continuare.

“Visez sa antrenez in Anglia, la Chelsea”

Ai jucat vreodata cu cinci aparatori?
    Nu, pentru ca 4-4-2 e cel mai sigur sistem. Nu intimplator Steaua a incasat doat trei goluri, avind cea mai buna aparare din Divizia A. Rachita nu are o viteza asa mare, insa joaca bine la Steaua pentru ca e inteligent. Am evoluat opt ani, in Anglia, in acest sistem si a dat roade. La fel juca si Zdenek Zeman, la Foggia.
    De ce restul tehnicienilor din prima liga au ramas incremeniti in vechiul sistem?
    Pentru ca ei cred ca e mai sigur. S-a dovedit insa ca nu e asa.
    Cum gestionezi criza financiara din Regie?
    Peste tot sint probleme cu banii.
    Obiectivul Sportului este revenirea in prima liga?
    Da. Sportul nu se gindeste decit la promovare.
    Visezi sa ajungi la Steaua?
    Nu se pune problema. Steaua are antrenor. Visul meu este sa antrenez in Anglia. Eventual, la Chelsea, echipa mea de suflet, dar imi dau seama ca acest lucru e aproape imposibil.

Cainele
    Member

Du-te la Chelsea , Dane du-te la Chelsea…. ➡

cameliu
    Member

Vad ca sunteti impotriva lui! E drept sunteti si mai aproape de echipa de cit mine… Il vedeti cum urca si coboara din tribuna…
    Deocamdata n-am pierdut niciun meci cu el si-am luat doar 2 goluri in campionat… Mi se pare oricum o tactica mai buna decit cea de anul trecut: adica: dai 5 iei6, dai 3 iei 4, dai 2 iei 3… (e drept ca era si Div A…)
    Avind in vedere situatia la echipa el aduce un plus de imagine, si cred ca si jucatorii se simt mai importanti antrenati de el decit de Cezarica…

Cainele
    Member

@cameliu wrote:

Vad ca sunteti impotriva lui! E drept sunteti si mai aproape de echipa de cit mine… Il vedeti cum urca si coboara din tribuna…
    Deocamdata n-am pierdut niciun meci cu el si-am luat doar 2 goluri in campionat… Mi se pare oricum o tactica mai buna decit cea de anul trecut: adica: dai 5 iei6, dai 3 iei 4, dai 2 iei 3… (e drept ca era si Div A…)
    Avind in vedere situatia la echipa el aduce un plus de imagine, si cred ca si jucatorii se simt mai importanti antrenati de el decit de Cezarica…

Eu cred ca nici cu Cezarica nu pierdeam vreun meci la asa adversari amatori 😆
    Ce imagine crezi ca ne aduce?????????
    Omu’ antreneaza de cateva luni in B si se vede/isi doreste sa fie la Chelsea, adica il va schimba pe Siman cu Abramovic 😉

ultrasro
    Member

Parerea mea… 😆

Radu Dobrin
    Member

@Cainele wrote:

Omu’ antreneaza de cateva luni in B si se vede/isi doreste sa fie la Chelsea, adica il va schimba pe Siman cu Abramovic 😉

sint de acord cu cameliu in chestia asta

nu cred ca visul unui antrenor e sa aiba un post la noi…oricarui…..inclusiv Cezarica. orice om are un pret. (Cezarica poate e mai “scump” decit altii).

din punctul meu de vedere, petrescu isi face jobul pe care trebuie sa il faca. cu virf si indesat. indiferent de adversari..etc. el e acolo sa produca rezultate (spre deosebire de ando :? ) si cind nu va mai face chestia asta voi fi primul “contestatar”

ion
    Member

Cititi Prosportul de azi ,pag5,si o sa va cruciti asta in cazul in care veti avea taria sa nu va aruncati de pe acoperis,gindindu-va la modul serios “cum de se nasc asemenea oameni?” .Nu va voi spune ce scrie ,va voi lasa acest deliciu sa-l savurati ,insa nu pot sa nu spun ca personal nu am mai auzit asa ceva .Adica siman vrea sa fie patron pe bani altora…El nu are nici o obligatie fata de angajati lui care (hai sa ridem)vin de placere la servici .Sint tot mai convins ca acest individ va distruge echipa si in cazul in care ea va merge in continuare bine si va promova ,el va incerca in paranoia care sint sigur ca o poseda ,sa-i bage bete in roti sau daca nu va reusi atunci sa vinda locul de divizie A.DACA NU ARE BANI SA O RECUNOASCA OFICIAL SI SA PLECE…NU AVEM NEVOIE DE CONDUCATORI FARAMITATORI SI DE ATITUDINI AROGANTE SI PARANOICE

fanatikSS
    Member

……acum m-am convins…….tipu e dus de-a binelea……..

ultrasro
    Member

Majoritatea celor care investesc in fotbalul romanesc si nu numai o fac cu un scop mai mult sau mai putin declarat, propaganda politica, baile de multime si simpatia pro vot a maselor de suporteri fata de tataucul binefacator. Altii prin sprijinirea unei anumite grupari au incercat sa-si asigure spatele propriilor afaceri in speranta ca anumite persoane cu functii importante nu-i vor uita in situatii limita.

Sa ne gandim: Sechelariu (Bacau), Gigi Becali (Steaua), Niculae (Brasov), Nicolae (Ploiesti), Netoiu (Craiova), Badea (Dinamo), Copos (Rapid), Bosanceanu (Farul), Armas (Timisoara), Stefan (Ceahlaul) sunt toti implicati in sfera politicului (direct sau indirect), baga bani in fotbal cu implicatii electorale……. In schimb Siman nu stie nimeni ce vrea, nu vrea publicitate, nu vrea sa fie popular, ce afaceri invarte nu stie nimeni, spui ca este fantomas si omul invizibil in acelasi timp. A pierdut o caruta de bani de cand e la Sportul, a capatat doar notorietate in schimb, care nu vad insa la ce i-a folosit, pentru ca afacerile i-au mers invers proportional cu gradul de cunoastere in societate. Nu il iubeste nimeni, cheltuie bani ca fraierul, rezultatele echipei sunt mai modeste decat ale celor de la Apulum Alba Iulia, desi si acolo Malusel are probleme mari cu administrarea Regiei Ampelum….

ion
    Member

In momentul in care va putea scoate banii pe care a binevoit sa-i cheltuie haotic cu Sportul (prin vizarea echipei sau a locului daca vom promova) Siman se va retrage de la echipa.Pun pariu cu voi !El mai sta doar pentru a-si recupera banii…Nu are nici o simtire pentru echipa asta si nu-l bintuie gindul s-o ajute cu ceva…Dar pina va pleca crede el cu sacu plin de bani ,aceasta echipa (cu toate pacatele ei) va fi nevoita sa suporte toanele de Canuta- om sucit ale acestui individ .

dragos
    Member

n-ati inteles bine….siman crede ca a fi presedinte inseamna sa fi arogant,
    plin de basini si muci in cap, sa nu platesti “sclavii” de angajati si sa-i dai afara pe cei “razvratiti” impotriva ta……si lista ar putea continua.
    in iarna, va vinde ceva-ceva jucatori ca sa-si ia banii, iar danezul va pleca
    suparat pe “PRIETENUL SAU SILE”…..asa cum au facut-o si altii..

ion
    Member

Ba eu am inteles!!!

Miine voi demara infiintarea unei firme cu unic actionar: eu.Va angajez pe voi sa munciti la mine dar sper ca veti avea bunul simt (asta pentru ca nu scrie in cartea de istorie )nu numai sa nu-mi pretindeti salariu ci sa si aduceti bani de acasa pentru nevoile mele.Sper sa apreciati oferta mea si sa dati navala ca numarul de locuri fiind limitat cred ca va voi lua si spaga ca sa va angajez!Bai tata baaaaaa!

Tavi
    Member

E posibil ca Siman sa fi vandut/arvunit un procent din club … cel putin asta e atitudinea!

Pare sa nu fie singurul actionar … si de aceea era sa sara la gatul lui Dan (cu sustinatorii VB & co.). Cred ca a fost un mesaj pentru ei si cred ca oamenii de buna credinta (si interes: Dan sa ajunga antrenor mare iar Becali sa recupereze din investitia facuta cu sau fara acte) au dat banii, iar Siman care (inca) este presedintele consiliului de administratie al clubului (sau cum s-o numi forul de conducere al clubului) i-a administrat asa cum stie el, adica prost!

Daca Dan sare cu comentarii in mass media inseamna ca are interes pentru ca pe un antrenor nu ar trebui sa-l intereseze aspectele astea dar cum el raspunde finaciar si in fata lui Victor … in acest caz atitudinea lui Siman (fara a se apropia de normal) este explicabila.

Cat are interes la Sportul, VB il va tine pe Dan Petrescu antrenor, altfel Dan va pleca imediat ce se gaseste un inlocuitor pentru el (nu ca antrenor ca omul lui in club).

Daca Becali vrea sa preia clubul e OK, pentru ca Siman nu mai are forta! A recunoscut-o!

Asta este intelegerea mea despre ce se intampla pe meleagurile astea. :(

O concluzie e clara: Circul din ziare e pentru ei nu pentru noi!

Viewing 15 posts - 271 through 285 (of 511 total)
  • The topic ‘Stiri din presa – sezon 2003-2004’ is closed to new replies.