Stiri din presa – sezon 2003-2004

Home Forums Archive Sezon 2003-2004 Season – Divizia B Stiri din presa – sezon 2003-2004

Viewing 15 posts - 61 through 75 (of 511 total)
  • Author
    Giani
    Member

Interesant. Ca de obicei, nu vor exista prime, nici macar de obiectiv insa, ceea ce implica riscul ca jucatorii sa intre pe teren lipsiti de orice motivatie financiara. Procentul de 90% sanse de promovare mi se pare a fi realist.

dragos
    Member

raspunsurile poarta amprenta “stilului sau inconfundabil”……..

07Ex
    Keymaster

In sfarsit un articol in ziare care vorbeste in totalitate de noi.

Imi pare bine sa vad ca Siman l-a adus pe D. Petrescu antrenor dar totusi nu pot sa-mi explic de unde sunt bani pentru antrenor dar nu pentru jucatori. Nu scrie cat este platit Dan, dar sunt sigur ca nu a venit la noi pe gratis. In schimb jucatorii nu numai ca nu primesc prime de meci dar se pare ca si cele de obiectiv nu vor exista (!!!) Asta mi se pare foarte ciudat. Cum o vrea Siman sa promovam daca nu exista prime nici macar de obiectiv?

dragos
    Member

contractul sau este de 50.000 USD.

07Ex
    Keymaster

Am citit si eu intr-unul din ziarele de pe internet. Am inteles insa ca Bursucu’ a cerut 70 de mii dar Siman i-a dat doar 50. Ma rog, nu mi s-ar parea mult daca s-ar face treaba serioasa si la anu’ vom promova.

ion
    Member

@97SiR wrote:

In sfarsit un articol in ziare care vorbeste in totalitate de noi.

Imi pare bine sa vad ca Siman l-a adus pe D. Petrescu antrenor dar totusi nu pot sa-mi explic de unde sunt bani pentru antrenor dar nu pentru jucatori. Nu scrie cat este platit Dan, dar sunt sigur ca nu a venit la noi pe gratis. In schimb jucatorii nu numai ca nu primesc prime de meci dar se pare ca si cele de obiectiv nu vor exista (!!!) Asta mi se pare foarte ciudat. Cum o vrea Siman sa promovam daca nu exista prime nici macar de obiectiv?

Ma bucur ca incet incet incepem sa-l citim pe Siman!Socoteala e simpla :decit sa dea 600000 $ mai bine da 60000 pe Petrescu pe an, isi face si reclama pozitiva ca el vrea sa faca si sa dreaga ,iar de promovat vom promova la o data care va fi precizata ulterior in Monitorul Oficial.Nu cred ca jucatorii isi vor rupe picioarele fara prime ,iar Siman va avea o acoperire totala!El e omul care vrea dar altii sint rai si nenorociti si nu-l ajuta !De altfel si din interviu daca cititi cu atentie recunoaste ca vina pentru retogradare o are si el prin neplata datoriilor si am mai spus-o poate chiar si-a dorit sa scape de povara diviziei A.Imi pare rau pentru el dar acest om (din pacate) incepe sa insele imensa incredere cu care noi l-am creditat si aparat pe acest forum!Sper sa ma insel si sa gresesc eu dar sincer cred ca numai o minune mai poate schimba situatia de la Sportul!

razvanR
    Member

Bucureşti, 21 iul. /Rompres/ – Pentru Dan Petrescu, noul antrenor al echipei de fotbal Sportul Studenţesc, obiectivele sunt construirea unei echipe, promovarea în Divizia A, iar apoi lupta în fruntea clasamentului, nu pentru evitarea retrogradării.
    Aceste detalii au fost oferite luni, în cadrul unei conferinţe de presă la care a participat şi preşedintele Sportului Studenţesc, Vasile Şiman. Acesta a declarat că pe Dan Petrescu îl recomandă cariera lui, seriozitatea şi responsabilitatea de care dă dovadă.
    Vasile Şiman este convins că disciplina şi responsabilitatea, elemente de care a dus lipsă echipa de fotbal Sportul Studenţesc, vor fi de acum înainte atuurile echipei. În legătură cu eventualele plecări ale jucătorilor de la echipă, patronul Sportului a mai spus că dacă vor fi oferte serioase, care vor satisface clubul, ele vor fi onorate.
    Întrebat cu ce buget pleacă la drum pentru noul sezon, Vasile Şiman a menţionat suma de 600.000 de dolari.
    Dan Petrescu a semnat cu Sportul Studenţesc pentru o perioadă de trei ani de zile. Luni are loc primul antrenament cu un lot de 25 de jucători.
    În viziunea lui Dan Petrescu, Steaua Bucureşti este principala favorită la câştigarea titlului de campioană la fotbal în Divizia A, iar Hagi, care “mănâncă fotbal pe pâine”, are toate şansele să debuteze cu succes în campionatul turcesc.
    Noul antrenor al Sportului a declarat că l-a avut ca model de jucător pe Dobrin, dar ca antrenor, a luat ce este mai bun de la tehnicienii cu care a lucrat şi doreşte să adopte un stil propriu de comportament cu jucătorii.
    În sezoul trecut, Dan Petrescu a jucat la FC Naţional unde a fost şi antrenor secund, făcând parte din conducerea tehnică alături de antrenorul italian Walter Zenga.
    A jucat de 95 de ori pentru naţionala României pentru care a marcat 12 goluri, a făcut parte din echipele Steaua, Foggia, Genoa, Sheffield Wednesday, Chelsea, Bradford şi Southampton.
    ROMPRES (http://www.rompres.ro)

Tavi
    Member

@97SiR wrote:

Am citit si eu intr-unul din ziarele de pe internet. Am inteles insa ca Bursucu’ a cerut 70 de mii dar Siman i-a dat doar 50. Ma rog, nu mi s-ar parea mult daca s-ar face treaba serioasa si la anu’ vom promova.

e primul an ca principal … eu zic ca pentru B Siman a dat mult! … dar pentru Dan zic totusi ca merita!

Bafta “bursucului”!

Tavi
    Member

Razvane … scrie si tu mai cu litere normale … 😆

El a scris normal numai ca forumul nu vede literele romanesti :)

dragos
    Member

Adversarele noastre avand probleme cu “money” par dispuse sa renunte la locul din B!!!!
    iata dovada din prosport:

RARORA RÎMNICU-VÎLCEA. Arestarea patronului Ion Marin a dat peste cap planurile vîlcenilor, care îsi vedeau deja echipa luptînd pentru promovare. Prelungirea mandatului de arestare în cazul lui “Bobby”, precum si restantele financiare fată de jucători i-au determinat pe oficialii echipei să anunte vînzarea locului din Divizia B.

ELECTROMAGNETICA. Bucurestenii se confruntă cu grave probleme financiare, o dată cu refuzul lui George Copos de a se mai implica. Întreprinderea Electromagnetica si-a retras total sprijinul, pretinzînd acum 2.000 de dolari lunar pentru închirierea bazei sportive. În disperare de cauză, presedintele Ion Butoi a contactat mai multi oameni de afaceri, ultimul “ofertat” fiind israelianul Neti Maier, care a mai sustinut si pe Laminorul Roman.

CIMENTUL FIENI. Dîmbovitenii sînt decisi să vîndă locul, presedintele Liviu Negulescu dorind mai întîi să ia bani frumosi pe jucători. Pretul cerut de oficialii Cimentului este de 4,5 miliarde de lei. Totul a plecat de la faptul că patronii fabricii de ciment din Fieni au anuntat că-si retrag sprijinul financiar acordat echipei de fotbal.

ARO CÎMPULUNG. Demisia presedintelui “Til” Popescu a venit ca urmare a neajunsurilor financiare. Este cunoscut faptul că fotbalistii musceleni au fost prost plătiti si în sezonul trecut, iar la reunirea lotului s-au prezentat doar cîtiva, restul fiind juniori. Muscelenii trag totusi sperante că vor rămîne în B, sprijinul venind din partea uzinei si a autoritătilor locale.CSM RESITA. Situatia este confuză după ce Dinel Staicu a spus că nu vrea să mai investească, la fel si autoritătile locale. Sandu Roco a comentat situatia, pomenind vreo 4-5 fotbalisti care mai trec pe la stadion, joacă un fotbal-tenis si, cînd mai au chef, aleargă. Staicu a adus totusi un antrenor italian, intentionînd să facă la Resita o pepinieră a Universitătii Craiova

HAI SPORTUL!!!

adi
    Member

catre ovidiu si ceilalti de pe hattrick: hai sa ne inscriem echipele de pe ht ca sa suplinim echipele care vor renunta.
    lasand gluma la o parte, presimt ca in retur cel tarziu vom avea un program foarte rarefiat: jucam odata la 2 saptamani, pentru promovare vor juca 2-3 echipe, iar restul la misto intrucat nu vor mai avea nici o grija (in afara de cea financiara).

Tavi
    Member

@adi wrote:

catre ovidiu si ceilalti de pe hattrick: hai sa ne inscriem echipele de pe ht ca sa suplinim echipele care vor renunta.
    lasand gluma la o parte, presimt ca in retur cel tarziu vom avea un program foarte rarefiat: jucam odata la 2 saptamani, pentru promovare vor juca 2-3 echipe, iar restul la misto intrucat nu vor mai avea nici o grija (in afara de cea financiara).

Ei! … si aici incepe circul … daca joaca la mishto pentru bani … si pe ai nostri o sa ii rupa la picioare toti ciomagarii!

Tavi
    Member

”Nu vreau sa fiu ca Boloni”,

Dan Petrescu spune ca isi doreste sa formeze la Sportul o gasca nebuna dupa fotbal. De asemenea, el il critica pe Ladislau Boloni, declarind ca fostul selectioner isi vorbea jucatorii pe la spate

Dan, cum a fost pentru tine aceasta trecere imediata de la jucator la antrenor?
    A fost destul de greu. Eu n-am avut niciodata o vacanta asa lunga, iar acum am stat o luna si jumatate. Intrasem un pic in criza de timp, cu Vasile mai discutasem o data despre eventualitatea venirii mele la echipa pe care o patroneaza si am acceptat fara rezerve sa vin la Sportul. E foarte dificil sa-ti inchei cariera de jucator, dar si mai dificil este dupa aceea sa n- ai nimic de facut.

“Nu-mi place sa pierd”

Doar asta te-a motivat in alegerea ta?
    Nu, am venit la Sportul pentru ca mi s-a parut un club cu jucatori foarte dotati, cu potential bun, cu un patron care nu s-a bagat niciodata in murdarii, ba mai mult, a fost dezavantajat in repetate rinduri. O situatie asemanatoare cu cea de la FC National.

Ai putea sa faci o scurta caracterizare a antrenorului Dan Petrescu?
    Un tehnician care incearca sa faca un amestec din ceea ce a invatat de la antrenorii pe care i- a avut in Anglia si Italia si sa-si creeze un stil propriu, caracteristic lui.

Dan Petrescu este un tehnician dur sau maleabil?
    Eu am iesirile mele, ca orice om, si nu-mi place sa pierd, indiferent ca e o miuta sau altceva. Atunci nu pot sa ma abtin. Mi s-a intimplat si in pauza meciului cu FC National, cind m-am enervat foarte tare. Nu sint adeptul injuraturilor sau a bataii, dar imi place sa spun intotdeauna in fata jucatorului ce cred despre el. Nu vreau sa fiu niciodata un antrenor gen Boloni sa-mi vorbesc jucatorii pe la spate.

“Se sta prea mult la tabla”

Care este lucrul cel mai important pe care vrei sa-l aplici la Sportul si care crezi ca lipseste fotbalului romanesc?
    |n primul rind vreau sa lucrez foarte mult la atitudinea elevilor mei, ceea ce am incercat cu bune rezultate, zic eu, si la FC National. Aici ma refer la stilul lor de viata, la comportamentul de zi cu zi, la alimentatie si asa mai departe. La Sportul sint multi tineri, necasatoriti, care sint mai greu de controlat, dar si antrenorul are rolul sau in aceasta problema.

Referitor la conceptia de joc, ce intentii ai?
    Vreau sa nu primim gol. Asta este premiza de la care vreau sa plec, avind in vedere ca apararea a avut o evolutie slaba sezonul trecut. Apoi, atacantii de care dispun au potential bun, pot aduce usor golul. De asemenea, cred ca una din deficientele fotbalului de la noi este in plan tactic. Se sta prea mult la tabla, in loc ca antrenorii sa exerseze cu jucatorii pe teren.

A renuntat la meciul de retragere din respect pentru Gica Hagi
    |n aceasta vara, Dan Petrescu impreuna cu Gica Popescu, prietenul sau de-o viata, au discutat despre un proiect interesant, si anume, organizarea unui meci de retragere comun. “Vorbisem cu multi dintre fostii nostri coechipieri. Zola, Desailly, Poyet ma sunau mereu sa ma intrebe cind va fi meciul, dar pina la urma am convenit si eu, si Gica sa renuntam. Am facut-o in primul rind din respect pentru Hagi. El a fost exponentul nostru al generatiei de aur si a avut parte de o retragere deosebita. Ne-am gindit ca e mai bine ca lumea sa ramina in amintire doar cu acel moment special, unde practic si noi majoritatea coechipierilor din anii ’90 ne-am retras o data cu el”.

Englezii nu l-au uitat pe Dan
    Antrenorul Sportului, Dan Petrescu, este cazat impreuna cu echipa sa la hotelul Capitol. Pina ieri aici a locuit si un grup de turisti englezi care l-au recunoscut imediat pe “Bursuc”. “Incredibil, e chiar fostul jucator al lui Chelsea!?”, au intrebat-o insularii pe receptionera, iar aceasta i-a povestit fostului international cum ieri dimineata, cind autocarul se pregatea sa se intoarca la Bucuresti cu grupul, doi dintre turistii englezii au intirziat plecarea sperind sa-l intilneasca pe Dan in holul hotelului.

Vrea mai mult fair-play intre tehnicieni
    Din noua sa postura de antrenor, Dan Petrescu intentioneaza sa propuna Ligii citeva reguli pe care tehnicienii nostri sa le aplice la meciuri. “Chiar daca eu activez deocamdata la Divizia B, cred ca ar fi bine sa existe mai mult respect intre antrenorii din Romania. |n acest sens as vrea sa se introduca si la noi obiceiul managerilor englezi, care intotdeauna dupa joc, indiferent de rezultat, de ceea ce s-a petrecut pe gazon, vin imediat si-si dau mina, ignorind orice urma de adversitate”, a explicat Petrescu.

dragos
    Member

ideile si intentiile sunt bune……dan este un tip echilibrat si cred, ca “studentii” lui vor avea multe de invatat de la el.
    DOAMNE AJUTA-I!!!!

Viewing 15 posts - 61 through 75 (of 511 total)
  • The topic ‘Stiri din presa – sezon 2003-2004’ is closed to new replies.