Stiri din presa – sezon 2005-2006

Home Forums Archive Sezon 2005-2006 Season – Divizia A Stiri din presa – sezon 2005-2006

Viewing 15 posts - 136 through 150 (of 299 total)
  • Author
    ion
    Member

@Ultras wrote:

Un editorial bun al lui Dan Filoti, cu mici inexactitati… gen Nae (care a crescut pe sub platani)…

Fotbal pentru fotbal

Eu zic ca e cea mai frumoasa scriere despre Sportu care s-a facut de la eliminarea lui Brondby incoace! Ce este esential este ca se spune adevarul si despre echipa si despre Siman si despre antrenori.Ce este o adevarata nebuloasa pt mine cel putin :de ce nu se-nfige un sponsor puternic si la noi?

dragos
    Member

interesant articol, ca vrea, parca sa completeze ceea ce am scris despre Gigi Multescu.

oricum, vreau sa va spun, ca, in ultima vreme am auzit numai lucruri la SUPERLATIV despre SPORTUL……..simpli microbisti sau chiar fanii granzilor din bucuresti isi scot palaria in fata studentilor si apreciaza acest club……chiar aseara, l-am auzit pe Copos spunand, ca in tinerete era (si poate chiar mai este!!) FAN SPORTUL STUDENTESC !!!

oricum, SUNTEM PE VAL si ASTA DA BINE !!!

HAI SPORTULE !!!

dragos
    Member

presa a inceput sa iubeasca SPORTUL, sau mai bine spus SA IUBEASCA FOTBALUL JUCAT, nu trucat !!!

cameliu
    Member

Ati vazut ce explozie de noi membri pe forum in ultimele 10 zile? E drept ca multi nu f. activi…

Frate-le unui prieten, dinamovist pur-singe, cica la 3-0 pt Rapid, si-a aruncat fularu si-a decis sa tina cu Sportul. Multi au facut probabil asta daca avem 8000 de spectatori martea, si 5000 miercurea cu… fc arges…

Radu Dobrin
    Member

sper sa nu mearga la nicu si sa dea foc la steaguri pe acolo 😆 😆 😆

Ultras
    Member

Rapid – Moldovan crede in Sportul Studentesc
    de Sorin Anghel
    Victoria categorica obtinuta in meciul cu Dinamo a reaprins speranta la titlu a giulestenilor.

ALTERNATIVA. Cel mai bun fotbalist din meciul contra “cainilor”, veteranul Viorel Moldovan, a apreciat ca echipa sa nu va merge in excursie la Iasi. “Intalnim un adverar ambitios. Echipele din provincie se mobilizeaza de fiecare data impotriva Rapidului si a celorlalte echipe din Capitala. Trebuie sa castigam ca sa ne mentinem cu sanse la titlu. In ceea ce ma priveste, am demonstrat ca un atacant este judecat pentru golurile sale si nu dupa varsta. Mi-aduc aminte ca am avut perioade cand nu puteam sa marchez si sufeream din aceasta cauza. Campionatul se joaca pana in ultima etapa. Asa cum Gigi Becali crede ca Steaua este campioana in proportie de 90%, asa zic si eu ca Sportul este campioana, pentru ca joaca cel mai bun fotbal”, a spus Moldo-gol. Giulestenii nu vor putea conta la Iasi pe Lucian Burdujan, suspendat. Acesta a fost certat de presedintele Dinu “Vama” dupa ce si-a investit economiile intr-un BMW seria 5. In schimb, va reveni Nae Constantin, suspendat cu Dinamo.

07Ex
    Keymaster

@cameliu wrote:

Ati vazut ce explozie de noi membri pe forum in ultimele 10 zile? E drept ca multi nu f. activi…

Multi din noii membri nu sunt persoane fizice ci roboti care creaza noi ID-uri automat. Problema este ca forumul merge pe o versiune mai veche de php care nu este la fel de robusta ca versiunea noua. Astept o zi in care sa nu intre multa lume pe forum ca sa fac modificarile necesare si sa schimb versiunea de php. Din pacate programul impus de FRF cu meciuri la fiecare 2-3 zile nu-mi da prilejul de a modifica nimic. Cu prima ocazie va voi anunta cand voi face modificarile de rigoare, deoarece pe durata respectiva forumul nu va fi functional.

sorin
    Member

Se bat pentru podium

O etapa cu numai sapte partide, din care Poli Timisoara – Jiul s-a disputat ieri, un meci amanat, FCM Bacau – Steaua, care se va disputa pe 17 mai, are in prim-plan trei meciuri.

La Galati se intalnesc doua dintre protagonistele ultimei etape, Otelul si Sportul Studentesc. Daca pe galateni o victorie ii poate scuti aproape definitiv de grijile retrogradarii, echipei lui Gigi Multescu trei puncte castigate pe malurile Dunarii i-ar consolida locul ocupat acum pe podium si speranta obtinerii unui loc care sa-i permita sa se gandeasca la Cupa UEFA.

Echipa din Regie a avut o evolutie de exceptie de la inceputul returului, a pierdut un singur meci, are cel de-al doilea atac din campionat si joaca numai la victorie. E adevarat ca Sportul nu a mai castigat la Galati de 17 ani, dar niciodata studentii nu au ocupat o pozitie atat de buna in clasament, care sa-i apropie de o performanta remarcabila.

Echipa lui Razvan Lucescu are obligatia sa confirme forma remarcabila din meciul cu Dinamo, la Iasi, in fata unei formatii care a cedat greu, in Ghencea, in fata campionilor. Cu moralul refacut, giulestenii nu au renuntat la lupta pentru titlu, dar sunt obligati sa castige aproape tot pana la finele campionatului, iar o victorie la Iasi devine una dintre primele conditii.

Vasluiul nu s-a predat inca. A zdrobit Argesul pe teren propriu in etapa trecuta, mai exista o farama de speranta si Mircea Rednic incearca sa o valorifice la Bucuresti, cu FC National, echipa aflata si ea in lupta pentru un loc pe podium.

In Sos. Stefan cel Mare e stare de asediu. Suporterii sunt furiosi. Conducerea clubului este impartita in doua. Pentru unii, Dinamo a pierdut orice sansa de a mai castiga titlul, altii sunt mai optimisti si spera intr-o redresare. Nimic nu mai merge in curtea “cainilor”. Dupa sapte etape din retur, teribilul atac al alb-rosilor nu a reusit sa inscrie decat sase goluri, iar apararea a incasat opt goluri.

Dinamo nu a suferit socul atat de asteptat dupa numirea lui Florin Marin si se chinuieste in continuare. In disputa cu Gloria Bistrita, Dinamo are prima sansa, dar “cainii” nu mai sunt de multa vreme o echipa solista. Meci cu miza mare pentru Pandurii Tg. Jiu. Echipa lui Hizo se afla inca in zona periculoasa, nu are voie sa piarda puncte pe teren propiu si cu siguranta nu are un meci usor cu CFR Cluj, echipa lui Dorinel Munteanu aflandu-se si ea in apropierea podiumului.

La Pitesti, un meci fara griji, FC Arges – Farul. O etapa in care Sportul, National si Rapid lupta pentru un loc pe podium.

Romania Libera

Blue Eyes
    Member

CAND castigam si noi ceva ????….un trofeu…ceva..orice…
    oricum …anul asta luam titlul…
    Haide Sportul Studentesc !!!!!!! :P
    Si ar trebui s-o lase mai moale cu “mugurii printre ruine”…
    Ce puii mei ….e cenaclu aici ??? 🙄 8)

Blue Eyes: Te-am rugat sa-ti dai o parere referitoare la intrebarea mea !

Nu este vorba de cenaclu…..

Traduc intrebarea : CARE ESTE EXPLICATIA ACELUI “CEVA” DEOSEBIT DIN ATMOSFERA DIN REGIE ?

Sunt suporter relativ recent al Sportului si vreau sa-mi explic de ce m-am virusat atat de repede si profund cu virusul Regiei .

HAI SPORTUL !!!!!!!!!

ultrasro
    Member

Sportul, echipa care garanteaza spectacolul
    In Regie mijesc sperante indraznete! Luni 17 Aprilie 2006

Antrenorul Otelului, Petre Grigoras, considera meciul cu Sportul mai dificil decat partida cu Steaua. “Mi-e teama rau! Echipa din Regie e cea mai in forma si m-as multumi si cu un egal”, spunea Grigoras, care de la venirea sa la Galati a strans in retur 13 puncte. Temerea tehnicianului galatean era justificata. “Gasca nebuna” e dezlantuita in acest retur, nu a pierdut decat un meci, iar prestatia echipei lui Gigi Multescu este remarcabila.
    La Galati, Sportul a castigat cu 3-2 si a dovedit ca nu mai este echipa care se “taie” atunci cand este condusa. Oaspetii au deschis scorul prin Nae si au intrat la cabine la pauza in avantaj. Otelul revine si cu 20 de minute de final conducea cu 2-1 prin reusitele lui Paraschiv si Baltoi. Studentii nu renunta si reusesc un sfert de ora de exceptie care ingenuncheaza echipa lui Grigoras. Mazilu si Balan inscriu pentru trei puncte si un loc pe podium.

“Vremea paltoanelor a trecut”
    “Am venit sa jucam la victorie si am crezut in ea pana la sfarsitul meciului. Se spune despre o echipa ca este mare atunci cand castiga chiar daca joaca prost. Noi anul trecut jucam bine si pierdeam, acum suntem mai pragmatici”, a subliniat Mazilu, care spune ca Sportul nu are ca obiectiv fix castigarea campionatului sau clasarea pe locul doi, fapt sustinut si de Gheorghe Multescu. “Pe noi ne intereseaza la fiecare meci cele trei puncte si mai putin spectacolul. Am prins un culoar favorabil si, chiar daca nu avem ca obiectiv titlul, noi mergem la fiecare meci sa castigam. In Regulamentul de Ordine Interioara este stipulat ca avem prima de obiectiv, nu prima pentru fiecare meci, iar, daca vom lua titlul, sigur vom avea prime. Vremea paltoanelor a trecut, asta s-a intamplat in urma cu multi ani”, a spus Multescu.
    Gheorghe Multescu nu crede ca din vara Sportul va mai putea conta pe jucatori precum Ionut Mazilu si Tiberiu Balan. “Chiar cand am venit in iarna, i-am simtit putin dezamagiti ca au ramas la Sportul si ii inteleg, pentru ca viata de fotbalist este scurta si vor sa castige cat mai multi bani”, a subliniat Multescu.
    “Chiar si cand am fost condusi, gazdele reusind sa intoarca rezultatul, nu am renuntat sa atacam. Cred ca puteam marca mai multe goluri”, spune golgheterul campionatului Ionut Mazilu. “Avem curaj, il completeaza Multescu. Jucatorii mei au invatat sa lupte pana la capat. Nu ma pot gandi insa la titlu pentru ca am o echipa foarte tanara. Daca media de varsta a formatiei ar fi fost de 25 de ani, poate ca aveam astfel de ganduri”. Ele ar putea sa-i vina antrenorului din Regie, dupa etapa a 25-a, cand intalneste pe Dinamo. “Gasca nebuna” este pe podium si prezenta ei acolo nu trece cu siguranta neobservata.

Un articol de Marius Georgescu

ultrasro
    Member

Sportul, micul Ajax
    17 Aprilie 2006
    Daniel Contescu

Echipa din Regie face senzatie in Divizia A, cocotandu-se pe locul trei.

Sportul Studentesc este revelatia Diviziei A la fotbal. Gruparea din Regie uimeste pe toata lumea, inregistrand in retur sase victorii din opt meciuri. “De ce n-ar castiga Sportul titlul? Nu vedeti ce campionat frumos face? Este o echipa tanara, care joaca de placere”, spunea vineri rapidistul Viorel Moldovan.

Pe fotbalisti nu i-a luat valul, in ciuda faptului ca media de varsta a “studentilor” este de 23 de ani. Sportul da si golgheterul la zi al Diviziei A. Ionut Mazilu a marcat de 17 ori in 23 de etape.

Mai buna ca Dinamo

Antrenorul Gigi Multescu conduce in Regie un “mic Ajax”, fiindca majoritatea jucatorilor provin din propriul Centru de Copii si Juniori. Liderii echipei sunt internationalii Costin Lazar, Tibi Balan si Ionut Mazilu. Ultimul este evaluat de patronul Vasile Siman la trei milioane de euro.

“Suntem cea mai buna echipa din retur, doar avem cele mai multe puncte. Consider ca Sportul joaca mai bine, de pilda, decat Dinamo, echipa mea de suflet. Nu ne gandim la titlu, dar forta grupului este foarte mare la Sportul. Nu-mi este nici mie usor sa-i motivez pe jucatori”, ne-a marturisit ieri Multescu.

Costin Lazar: “Baietii mi-au promis o mama de bataie!”

Mijlocasul defensiv Costin Lazar spera ca prestatiile sale din ultimele runde de campionat il vor readuce in atentia selectionerului Victor Piturca, mai ales ca turneul din America bate la usa.

Lazar este singurul jucator insurat din lotul pregatit de Gigi Multescu. “M-am legat pe viata de iubita mea, Magdalena. Recent am avut cununia civila, iar pe 1 iulie este programata cununia religioasa. Baietii din echipa mi-au promis o mama de bataie, fiindca le-am stricat gasca!”, glumeste jucatorul al carui idol in copilarie a fost Gica Hagi.

“Inchizatorul” Florin Cruceru are o situatie delicata la Sportul. Fotbalistul refuza sa-si prelungeasca intelegerea cu gruparea “alb-negrilor”, contract scadent la sfarsitul actualului sezon. Cruceru este disputat de Rapid si de CFR Cluj, unde ar putea evolua de la vara. Jucatorul isi doreste un trai mai bun si, din acest motiv, nu vrea sa-si lege viitorul de Sportul, avand o situatie financiara grea in familie. Tatal mijlocasului este paznic de noapte la Casa Presei Libere si are un salariu modest.

Marcel Coras: “Pe vremea mea se juca pe tigari!”

Fostul international Marcel Coras a facut parte din formatia de vis a Sportului. “Dulapul” facea echipa cu nume grele ale fotbalului romanesc: Gica Hagi, Gino Iorgulescu, Mircea Sandu. In prezent, Coras este antrenor la UTA, in Seria a III-a din Divizia B.

EVZ: Domnule Coras, ce parere aveti despre ascensiunea Sportului?
    Marcel Coras: Sportul a ramas aceeasi echipa talentata, exuberanta, dar si boema, in multe momente. Ma bucur ca a ajuns pe locul trei in Divizia A.

Cum credeti ca s-a reusit aceasta performanta?
    La Sportul s-a muncit bine la copii si juniori. Andone a inceput munca acolo. In ‘94 s-au pus bazele acestei echipe. Ceilalti antrenori au continuat ceea ce a cladit “Ando”. Sistemul in care s-au pregatit ii ajuta acum sa joace asa de bine. Unii au fost colegi de la copii si juniori.

Poate fi comparat Sportul cu Ajax Amsterdam?
    Suna frumos, dar este exagerata comparatia.

Daca echipa ar fi avut mai multi suporteri, s-ar fi obtinut rezultate mai bune?
    Pe vremea mea, tribunele erau pline in Regie. La Sportul juca Hagi, care a si ajuns un star. In echipa de-atunci erau 11-12 internationali. Eu cred ca acum este benefic faptul ca Sportul n-are galerie. Echipa n-are astfel o presiune suplimentara!

Pe vremea dumneavoastra, victoriile la Sportul se rasplateau tot cu paltoane?
    Se juca pe tigari sau pe cate un video-player… Asa erau vremurile. Nu erau multi bani. Din acest punct de vedere, situatia nu s-a schimbat prea mult (rade).

Nu vi se pare ca patronul Vasile Siman este prea dur cu jucatorii?
    Eu am alta parere. Siman e un presedinte bun. Ati auzit de vreo revolta a jucatorilor de la Sportul avand ca motiv drepturile financiare? Nu le da sume mari, dar asta e, pe undeva, bine. Banii strica uneori caracterul.

Ati da trei milioane de euro pe Mazilu, cat cere Siman pe el?
    Daca as fi presedinte la Olympique Marseille si as vrea sa-l cumpar pe Mazilu, as da suma asta. Mazilu nu este Vasile Oana (n.r. – fost jucator la Gloria Bistrita), un golgheter facut la comanda.

Cine ar fi Coras din actuala echipa?
    Dacian Varga. Imi place mult baiatul. Tibi Balan ar fi fost Hagi, iar Mazilu – Mircea Sandu. Nasu’ era golgheterul si seful. Costin Lazar ar fi fost Costel Pana, adica “rau” in joc si un bun alergator.

Performanta: locul secund in sezonul 1985-1986

Ultima oara cand Sportul Studentesc a terminat pe podiumul clasamentului s-a intamplat in sezonul ‘85-’86, cand “studentii” au ocupat locul secund. In urma cu 20 de ani, formatia-tip a Sportului era urmatoarea: Speriatu – M. Mihail, Cazan, Iorgulescu, Munteanu II -Ticleanu, Bozesan, Terhes, Hagi – Coras, M. Sandu. Antrenorul echipei era Constantin Ardeleanu.

Golgheterii dati de Sportul de-a lungul timpului

Gigel Bucur – 21 goluri (sezonul 2004-2005);
    Gheorghe Hagi – 20 de goluri (‘84-’85) si 31 de goluri (sezonul ‘85-’86);
    Marcel Coras – 20 de goluri (sezonul ‘83-’84);

ultrasro
    Member

Cine-i opreşte?
    Marian Căpăţînă (Galaţi)

Studenţii au cele mai bune rezultate din retur şi au ajuns la 5 puncte de lider

Ionuţ Mazilu a marcat 17 goluri în acest sezon, mai multe decît echipe ca Pandurii, FC Vaslui sau FCM Bacău. “Nu aş fi reuşit această performanţă fără sprijinul colegilor” e un clişeu, dar unul care, în cazul atacantului Sportului, chiar are acoperire. Pentru că fără accelerările lui Dacian Varga, fără tehnica şi viteza lui Tiberiu Bălan şi Marius Nae, internaţionalul din Regie nu ar fi reuşit niciodată să marcheze meci de meci şi să se distanţeze în clasamentul golgeterilor.

Dar dacă în sezonul trecut inclusiv antrenorul de atunci al “studenţilor”, Dan Petrescu, recunoştea că echipa joacă pentru Gigel Bucur, în cazul lui Mazilu “tactica” nu este valabilă. Pentru că Bălan a reuşit să marcheze şi el opt goluri, ultimul, de la Galaţi, chiar cu ajutorul lui Mazilu, care i-a pasat decisiv mijlocaşului ofensiv la golul al treilea al alb-negrilor. Cu doi fundaşi laterali de viteză, Dobre şi Semeghin, Grigoraş a sperat ieri să-i ţină în frîu pe Nae şi pe Varga. Nu i-a ieşit şi la finalul meciului Semeghin a izbucnit în plîns. Din corul lacrimilor gălăţene nu ar fi trebuit să lipsească portarul Vîtcă şi nici atacanţii Stan şi Bălţoi, care au “contribuit” şi ei la insuccesul propriei echipe.

“Studenţii au o echipă frumoasă şi de ce mi-a fost frică nu am scăpat. Cred că un egal era mai echitabil, mai ales după cîte ocazii am ratat”
    Petre Grigoraş, antrenor Oţelul

“Cînd li se va impune un obiectiv, sînt sigur că alta va fi presiunea asupra lor. Acum joacă un fotbal foarte frumos”
    Marius Stan, director general Oţelul

Gado are entorsă la genunchi
    Mijlocaşul gălăţenilor Ramses Gado a intrat după pauză în locul lui Apostol, însă nu a reuşit să joace decît patru minute. La un duel aerian cu un adversar, el a căzut şi nu a mai putut continua partida, acuzînd dureri puternice la genunchi. “Doctorii mi-au zis că am entorsă, dar mie îmi este teamă să nu am probleme cu ligamentele. Nu am revenit bine după accidentarea suferită acum trei săptămîni şi acum iar am probleme!”, a spus Gado la finalul partidei. (Marian Căpăţînă)

17 aprilie 2006

ultrasro
    Member

Tensiunea creşte

Dacă s-ar fi disputat acum doi ani, meciul de full contact dintre Zmărăndescu şi Sora ar fi fost o pîine de mîncat pentru televiziuni şi ziare. Era vremea cînd fotbalul nu ridica privirea din pămînt, iar etapa se derula agale şi trist, aşa cum se tîrîie timpul în week-end pentru oamenii internaţi în spital.

Acum însă, fotbalul iscă evenimente la tot pasul şi trece restul sporturilor în umbră. Abia a trecut dubla Steaua – Rapid din Cupa UEFA că urmează Steaua – Boro şi apoi un Rapid – Steaua la fel de palpitant.

Ultimele două victorii ale giuleştenilor, care au marcat 7 goluri lui Dinamo şi Iaşiului, dezvăluie o echipă în stare să se lupte pentru un titlu care părea compromis.

Cum Steaua a rămas echipa cu programul cel mai greu, iar Dinamo ţine strocul în pofida scandalurilor interne, campionatul se joacă mai departe în trei. Asta ca să nu pomenim Sportul, o echipă frumoasă, care intră însă brusc în amnezie fotbalistică atunci cînd întîlneşte granzii campionatului. Dacă ar îndrăzni cu adevărat, studenţii, care mai au de jucat împotriva Celor Trei Mari, ar putea oferi o surpriză s-o ţinem minte cu toţii!

17 aprilie 2006

ultrasro
    Member

Sportul, o nuca tare

Otelul nu a reusit sa treaca de “Gasca nebuna”, chiar daca a condus in min. 70 cu 2-1. Dupa victoria de la Galati, jucatorii lui Gigi Multescu continua cursa teribila spre titlu.

Dupa cum au decurs ostilitatile in primele opt etape ale returului, simbata pe stadionul Otelul s-au aflat fata in fata cele mai bune echipe ale momentului. Desi se afla pe pozitii diametral opuse in clasamentul diviziei A, Otelul si Sportul au oferit celor 4.000 spectatori prezenti in tribune un spectacol atractiv, cu multa sare si piper. Meciul a avut un ritm bun, cele doua combatante evoluind dezinvolt, reusind sa creeze numeroase faze de poarta.

Filmul meciului

Dupa obisnuita perioada de tatonare, echipele au iesit la joc si ca o consecinta fireasca au inceput sa apara si ocaziile la cele doua porti. Prima faza notabila apare in min. 15, cind, dupa o deviere a lui Baltoi, Daniel Stan incearca vigilenta lui Stancioiu, dar acesta respinge in corner. Studentii riposteaza prompt peste doar cinci minute prin excelentul Dacian Varga, care a sutat putenic, dar balonul s-a dus peste poarta galateana. Cea mai mare ocazie a primei reprize s-a consumat in min. 27, cind capitanul ros-alb-albastilor, Tanase, a expediat o torpila de la 18 metri ce a zguduit una dintre barele laterale ale portii adverse. Replica bucurestenilor nu s-a lasat mult asteptata, acestia reusind sa deschida scorul in min. 35. Varga trage tare, portarul Otelului, Vitca, respinge neinspirat in fata sI, aflat in careu, Nae indeplineste o simpla formalitate:0-1. Pe final de repriza, oaspetii si-ar fi putut mari avantajul de pe tabela de marcaj dar Mazilu si T. Balan au gresit de putin tinta. La reluare, antrenorul Petre Grigoras l-a introdus pe Gado in locul lui Apostol, care nu a prins o zi buna. Din pacate, mijlocasul de 24 ani, nu a putut evolua decit 170 secunde pentru ca a resimtit dureri la genunchiul sting. In ciuda acestui ghinion, gazdele au revenit de la cabine extrem de motivate, reusind sa intoarca soarta partidei in doar noua minute. Mai intii, D. Stan a “pus” o minge in min. 61 pentru Paraschiv care l-a executat cu singe rece pe goalkeperul bucurestean, restabilind egalitatea. Forcingul a continuat si peste alte noua minute, fundasul C. Dobre, care a avut o evolutie buna la primul joc ca titular, a prins sut ce a fost reluat simplu din 6 metri de Baltoi, in plasa. Cu 14 minute inainte de final, Grig il schimba pe veteranul Viorel Tanase cu Brujan, impresia generala fiind ca se va incerca conservarea avantajului minim. Cind se parea ca Sportul este in corzi, a urmat un final dramatic in care a iesit la rampa golgheterul primei divizii, Mazilu, care mai intii a egalat (min. 78) iar apoi i-a dat o pasa de gol lui Tibi Balan, care, dupa un ricoseu nefericit al lui Sg. Costin, a marcat golul de trei puncte pentru formatia sa.

Stari de spirit diferite in cele doua tabere

Dupa incheierea partidei cei doi tehnicieni au avut stari de spirit diferite. La conferinta de presa desfasurata dupa cele 90 minute de joc, antrenorul Petre Grigoras a declarat: “Am pierdut un joc pe care l-am avut in mina. Desi am avut puterea sa revenim, unele greseli individuale si inspiratia din final a lui Mazilu au facut diferenta. Baietii au resimtit si oboseala deplasarii de la Cluj�. De partea cealalta, tehnicianul studentilor, Gheorghe Multescu, a precizat: �Ne-am cam saturat sa jucam la spectacol. Am venit la Galati sa evoluam pragmatic, pentru a reusi sa ne apropiem victoria. Chiar daca am inceput prost repriza a doua, pina la urma am izbutit sa ne atingem obiectivul. Nu stiu daca din vara ne vom putea pastra acelas lot, existind oferte pentru mai multi dintre jucatori�.

Otelul Galati – Sportul Studentesc 3-2 (0-1)

Arbitru: Ionica Serea (Focsani)

Asistenti: Pavel Gheba (Tulcea) si Sebastian Gheorghe (Suceava)

Formatii: Otelul Galati: Vitca – C. Dobre, Rancan, M. Baciu, Semeghin � V. Tanase (min. 76 Brujan), Sg. Costin, Paraschiv, I. Apostol (min. 46 Gado (min. 49 Badescu) � Baltoi, D. Stan. Antrenor Petre Grigoras. Rezerve: M. Iorga, Marginean, Craciun, Apetri.

Sportul Studentesc: Stancioiu � St. Stancu, Ratiu, Secareanu, Cistean � T. Balan (min. 89 G. Toma), Cruceru, Ferfelea (min. 74 Curelea), D. Varga � M. Nae (min. 63 N. Vasile), Mazilu. Antrenor Gheorghe Multescu. Rezerve: A. Popescu, Tirnacop, Oae.

Au marcat: Paraschiv (min. 61), Baltoi (min. 70) respectiv M. Nae (min. 36), Mazilu (min. 78), T. Balan (min 83).

Catonase galbene: Paraschiv (min. 21), Badescu (min. 73) respectiv Mazilu (min. 89).

Viewing 15 posts - 136 through 150 (of 299 total)
  • The topic ‘Stiri din presa – sezon 2005-2006’ is closed to new replies.