Stiri din presa – sezon 2005-2006

Home Forums Archive Sezon 2005-2006 Season – Divizia A Stiri din presa – sezon 2005-2006

Viewing 15 posts - 256 through 270 (of 299 total)
  • Author
    Giani
    Member

@Zibling wrote:

Eu cred ca oricum va fi plin stadionul din Regie in ultima etapa, pt ca din toate cele 4 contracandidate, numai noi jucam acasa si deci in Bucuresti in ultima etapa. 😉

Da, si toti au meciuri usoare in ultima etapa: cainii la bragadiru, oitzele la Vaslui si vecinii la Patrosani. Meciuri aparent usoare, dar care se pot termina cu surprize de proportii. Asa nu ca ar fi exclus riscul unui rezultat nasol cu tata jean, astia au echipa si din pacate Sabau este antrenor (sau din fericire, sper sa le dea dureri de cap si vecinilor, dupa ce au provocat oitzele sa sparga geamuri cu pumnul).

Ultras
    Member

“Sportul, ca «Maxima»”

Fostul antrenor al lui FC Argeş afirmă că formaţia din Regie îi aduce aminte de marea echipă a Craiovei de la începutul anilor 80 care a jucat prima semifinală de cupă europeană pentru România.

Radu DRĂGUŢ
    Sorin Cârţu a declarat pentru ProSport că, în 2003, a fost foarte aproape de a-l aduce la Craiova pe vârful naţionalei, Ionuţ Mazilu, pentru numai 175.000 de dolari.
    PRO: Până la urmă, de ce aţi plecat de la Argeş?
    CARTU: Aşa au vrut noii patroni. Mi-au reproşat relaţia cu Neţoiu şi au zis că vor să-şi aducă ei un alt antrenor.
    PRO: Circulă varianta că v-aţi duce antrenor la Caracal…
    CARTU: Prostii… Nu voi antrena în Divizia B. Acum mă odihnesc şi voi decide ce voi face după ce se termină campionatul. Până atunci, urmăresc şi eu finalul ăsta încins de sezon.
    PRO: Aveţi vreo favorită pentru câştigarea titlului?
    CARTU: Îmi place mult Sportul. Joacă împreună de câţiva ani, au relaţii de joc foarte sudate. Raţiu şi Secăreanu în centrul apărării, Lazăr şi Cruceru la mijloc, Mazilu în faţă, iar Stancu şi Varga sunt, poate, cei mai buni jucători de părţile laterale din Divizia A. Iar conducător de joc ca Tibi Bălan nu are nici Steaua, nici Dinamo, nici Rapid.
    PRO: Se zvoneşte că ar putea fi baraţi de arbitraje.
    CARTU: Ce să facă arbitrii dacă dai cinci goluri? Sportul îmi aduce aminte de echipa noastră de la Craiova. De altfel, pe Mazilu am vrut să îl iau în 2003 la Universitatea. Şiman cerea 175.000 de dolari pentru el. Am mai vrut atunci să îi aduc pe Lazăr şi Irimia. Nu auzise nimeni de ei. Costau mai nimic. Îi mai aveam pe Pleşan, Moţi, Rada, Stancu. Am fi făcut o echipă extraordinară.
    PRO: L-aţi luat în schimb pe Borbely…
    CARTU: Da. Pentru 100.000 de dolari de la Astra. Asta e, n-a vrut Staicu. Putea să dea lovitura în fotbal şi s-ar fi retras ca un “winner”, nu ca un “loser”, cu imaginea şifonată, aşa cum s-a întâmplat.
    PRO: Regretaţi colaborarea cu Dinel Staicu?
    CARTU: Când era singur, mă înţelegeam bine cu el. Dacă mai veneau alţii pe lângă el, atunci începeau problemele. Când mă duceam la el în birou făceam integrame, nu îl ascultam ce spune.
    PRO: Universitatea anunţă fapte mari pentru anul viitor în Divizia A.
    CARTU: Nu prea am apucat să o văd jucând. Dar există o mare diferenţă între Divizia B şi primul eşalon. Însă ştiţi cum e, lăudatul şi scărpinatul sunt pe gratis.

http://www.prosport.ro/index.php?c=3&a=107568

Daca inca inainte de disputarea meciului cu Gloria vom fi deja campioni? Si vom avea stadionul plin, bucurie maxima, mii de poze si lacrimi. Iar eu cand m-am trezit, patura era pe jos si tremuram de frig… :)

Da, visez si eu cu ochii deschisi si cu un mare gol in stomac. :)

P.S. imediat dupa ultimul meci in urma caruia Soprtul promova in A, minunata galerie scanda: CAMPIONIIII!!!!! CAMPIONIIIII!!!!!!
    Sa fi stiut ei ceva?

Haide Sportule! Hai ca se poate!

Giani
    Member

@DAN VALER MOLDOVAN wrote:

Daca inca inainte de disputarea meciului cu Gloria vom fi deja campioni? Si vom avea stadionul plin, bucurie maxima, mii de poze si lacrimi. Iar eu cand m-am trezit, patura era pe jos si tremuram de frig… :)

Da, visez si eu cu ochii deschisi si cu un mare gol in stomac. :)

P.S. imediat dupa ultimul meci in urma caruia Sportul promova in A, minunata galerie scanda: CAMPIONIIII!!!!! CAMPIONIIIII!!!!!!
    Sa fi stiut ei ceva?

:) macar sa visam ne permitem. In functie de ce se va intampla in urmatoarele trei etape, ramane de vazut daca ne vom limita la atat.

Si cand am promovat era normal sa strigam CAMPIONII!! Doar castigasem campionatul, e drept ca acela al diviziei B. Si cred ca nici unul dintre noi nu se gandea ca in doi ani vom fi ajuns a visa la titlul suprem.

PS. Steaua – CFR 0-0 la pauza. Si elevii lui Dorinel inca mai spera la podium.

ionut.ro
    Member

Azi (luni 15.05) la ora 22.30 la EuropaFM e invitat Gigi Multescu
    tel. pt intrat in legatura cu realizatorii si invitatul 021.2010509

07Ex
    Keymaster

Trei pentru un campionat

Dinamo a ieşit din cărţi după eşecul cu Vasluiul, cursa pentru titlu fiind continuată de Sportul, Rapid şi Steaua

Fiecare etapă aduce după sine şi dispariţia unei candidate la titlu. A fost acum Dinamo, se pregătesc Sportul sau Steaua.
    Alături de victoria care îi conferă o doză de linişte în privinţa salvării de la retrogradare, FC Vaslui a simplificat oarecum ecuaţia câştigării titlului şi chiar pe cea a cupelor europene. Ultima poziţie care garantează prezenţa în Cupa UEFA este locul trei, dar în cazul în care Naţionalul câştigă Cupa României sau în cel în care pierde finala şi Rapidul devine campioană, în UEFA va merge doar locul doi.
    Meciul care va mai desluşi puţin din iţele calculelor pentru titlu este cel din runda următoare, dintre Sportul şi Steaua. În cazul unei victorii, coroborate cu un succes previzibil în restanţa cu Bacău, Steaua va putea fi cu greu ajunsă, roş-albaştrii având avantajul că depind doar de jocurile lor. Dacă partida din Regie se va termina la egalitate sau cu victoria Sportului, rezultatul ar avantaja Rapidul, care, dacă va câştiga toate meciurile, ar lua şi campionatul. Pentru a spera la titlu, în condiţiile în care Rapid şi Steaua îşi vor câştiga toate celelalte partide, Sportul trebuie să învingă Steaua şi să obţină cel puţin un egal cu Rapid, pentru că “studenţii” au învins în tur cu 1-0 trupa lui Răzvan Lucescu şi vor fi superiori la criteriul meciurilor directe. (Radu DRĂGUŢ)

07Ex
    Keymaster

Mai bun decât Dan Petrescu!

“Studenţii” pun rezultatele excelente pe seama lui Gigi Mulţescu pe care-l consideră drept un adevărat prieten

În momentul în care Gigi Mulţescu a preluat echipa nu puţini au fost cei care au crezut că Sportul va avea probleme şi se va zbate undeva prin subsolul clasamentului.
    Plecarea lui Dan Petrescu la Wisla Cracovia nu i-a demoralizat însă pe “studenţi”. Privit, la început, cu scepticism chiar de jucători, Mulţescu a ştiut să se impună printre elevii săi. Rezultatul? Sportul a devenit liderul Diviziei A, şi nu din întâmplare. Iar acum se gândesc tot mai serios la titlu, un obiectiv pe care alb-negrii îl cred realizabil.
    Majoritatea fotbaliştilor din Regie cred că schimbarea antrenorului reprezintă principalul atu al acestui parcurs halucinant. “Dan Petrescu este un antrenor mai dur, strict, care se băga de multe ori şi în viaţa noastră personală. Se crease o presiune artificială care dăuna. Ca să nu mai zic că Petrescu dorea în primul rând ca noi să nu luăm gol şi apoi să marcăm. Ori dacă te aperi nu prea mai ai timp să şi înscrii”, ne-a spus un jucător, sub anonimat.
    “În schimb, nea Gigi este total opus. În primul rând ne spune mereu să atacăm, avem alt profil acum, plus că ne lasă multă libertate de exprimare în teren şi în afara lui. Ştie să ne responsabilizeze. Vorbeşte foarte mult cu noi şi nu ia nicio decizie fără să ne consulte. Noi chiar, mai în glumă, mai în serios, îi spunem «domnul Diriginte». Îl simţim aproape, iar asta contează enorm”, este ideea fotbaliştilor care s-au cocoţat în vârful ierarhiei campionatului intern.

Tata Jean mizează pe “gaşca nebună“

Preşedintele Gloriei Bistriţa, Jean Pădureanu, a declarat că nu ar fi rău pentru fotbalul românesc dacă Sportul (foto) ar câştiga campionatul. “Nu pot să spun cine va fi campioană. Steaua, Rapid şi Sportul au şanse egale. Este dreptul celor din Regie să spere la titlu”, crede “Lordul”. Referitor la gestul finanţatorului stelist Gigi Becali de a-i urmări pe bistriţeni cu maşina pentru a le promite bani, Pădureanu a spus că a fost o întâmplare jenantă. (Mugurel DUMITRU)

Giani
    Member

Mai precis, pe siteul oficial al UEFA exista un monthly review. Nu stau sa il si traduc, desi as putea, am pretentia ca suporterii Sportului macar inteleg engleza:

Four-way title fight in Bucharest
    Wednesday, 10 May 2006
    by Paul-Daniel Zaharia
    from Romania

Sportul impress
    Sportul have seen some terrific attacking football rewarded with some great results – not least a 5-4 win at FC Dinamo 1948 Bucuresti on 29 April. At one point they were 4-1 up before Dinamo pulled the scores back to 4-4. It was all too much for Sportul coach Gheorghe Multescu who spent the night in hospital due to heart problems. Eighth in the table at the winter break, Sportul’s low-budget squad have really gelled in 2006.

Mazilu cautious
    With many of the team having graduated through the club’s youth ranks, they could yet win their first national title if they can get good results from their matches against FC Steaua Bucuresti and AFC Rapid Bucuresti. International forward Ionut Mazilu, the club’s top scorer with 22 goals, is keen to play down their chances. “We are not thinking about the title,” he said. “We would love to win it, of course, but there is no pressure. We are playing like a proper team and this is the most important thing.”

Atentie mare la declaratia lui Mazilu!!!

07Ex
    Keymaster

Capacitatea stadionului din Regie, mărită cu 1.300 de scaune
    Conducătorii alb-negrilor au hotărât ca pentru partida pe care “studenţii” o vor disputa duminică împotriva Stelei să mărească (foto) numărul de scaune de pe stadion cu încă 1.300. Astfel, arena va avea o capacitate de 8.500 de locuri, dintre care 7.200 pe scaune. Lucrările de amenajare, care au început luni, se vor finaliza joi. Tribuna a II-a, rezervată galeriei steliste, a fost mărită cu încă trei rânduri de scaune, iar peluzele I şi a II-a cu unul, respectiv trei şiruri. (Bogdan SAVIN)

Giani
    Member

Gluma proasta pe onlinesport (dar siteul asta este o gluma proasta in sine): cica jiji vrea sa cumpere la vara patru jucatori de la Sportul. Si pe Monica Dean au vrut-o multi, dar fara succes :D.

Ultras
    Member

“Nu este nimic întâmplător”

Mircea Sandu, Adalbert Kassai şi Traian Tomescu. Trei personaje importante din vârful FRF spun că trupa din Regie are lot de Europa

Marius GEANTĂ
    Stadionul din Regie, două rânduri mai sus de masa presei. Are locul său, pe care nu-l lasă liber la nicio partidă a Sportului.
    E respectat, cunoscut de toată lumea şi ascultat. Firesc, câtă vreme sunt aproape 60 de ani de când Traian Tomescu se confundă cu istoria alb-negrilor. De la un timp face parte şi din structurile la vârf ale fotbalului nostru, fiind preşedinte la Comisia de Apel. “Sunt trup şi suflet alături de Sportul, când are şansa istorică de a lua titlul. Dar nu prea mă mai pot manifesta, pentru că există riscul unei incompatibilităţi”, afirmă Traian Tomescu. Alături de profesorul Tomescu, alţi doi şefi ai fotbalului românesc, Mircea Sandu şi Adalbert Kassai, sunt legaţi afectiv de revelaţia acestui campionat. Cum trăiesc ei momentul? Vor trage oare ceva sfori pentru a favoriza Sportul sau vor rămâne simpli suporteri în acest final de campionat?
    “Nu joacă nici preşedintele federaţiei, nici Kassai. Totul depinde de fotbaliştii Sportului, dacă vor fi apăsaţi sau nu de perspectiva unei performanţe unice, după ce, până acum, erau obişnuiţi să joace doar din plăcere”, spune Adalbert Kassai, completat de Traian Tomescu: “Ascensiunea nu e întâmplătoare. Fotbaliştii joacă de mici în aceeaşi echipă. Au dezvoltat relaţii de joc, se cunosc atât de bine, încât reuşesc să se anticipeze unii pe alţii şi să le pună reale probleme adversarilor. Şi mai e ceva: Sportul e singura echipă de fotbal care e compusă doar din jucători din propriul Centru de copii şi juniori, iar din această perspectivă ceea ce au reuşit e cu atât mai remarcabil”.

“Sportul este în acest moment cea mai bună echipă a campionatului, chiar mai bună decât Rapid.”
    Traian Tomescu

“Sportul este singura care joacă un fotbal real, care face spectacol, care priveşte competiţia cu seriozitate şi nu e interesată de jocurile de culise.”
    Adalbert Kassai

Plusuri

Mircea Sandu: “Ca şi noi, care am jucat 13-14 ani împreună la Sportul, şi actuala echipă are acest atu”.
    Adalbert Kassai: “Omogenitatea. Joacă de trei-patru ani în aceeaşi formulă. Şi asta ar putea anula lipsa de experienţă”.
    Traian Tomescu: “Are condiţiile materiale cele mai slabe dintre toţi (toate pretendentele la titlu). Şiman e foarte deştept, el nu dă primă de joc, ci de obiectiv. Asta îi ambiţionează pe fot-balişti. Apoi, Sportul are un antrenor cu picioarele pe pământ, care a luat echipa de pe locul 7, ea clasându-se prima de două etape”.

Minusuri

Mircea Sandu: “E considerată un outsider, dar acest lucru se poate transforma într-un plus, pentru că e posibil să fie luată prea puţin în seamă de contracandidate”.
    Adalbert Kassai: “Oarecum lipsa de experienţă la acest nivel”.
    Traian Tomescu: “Sunt inegali. Pun asta pe seama tinereţii, a condiţiilor personale”.

“Să nu se bage arbitrii”

Când vorbeşte despre fosta sa echipă, Mircea Sandu (foto) este foarte emoţionat. Îşi aduce aminte cu plăcere de perioada petre-cută acolo ca jucător.
    PRO: Domnule preşedinte, vă surprinde locul unu ocupat de Sportul?
    Mircea Sandu: Poate poziţia e surprinzătoare, dar, dacă analizăm jocul echipei, mi se pare firească. Sportul are echipă de cupele europene.
    PRO: Se va menţine pe primul loc şi după următoarele trei runde?
    Mircea Sandu: Când jucam la Sportul, acum 30 de ani, cu vreo trei-patru etape înainte de final eram pe locul unu, cu două puncte avans faţă de Steaua şi meci direct. În loc s-o batem şi să ne desprindem, Rică a făcut minuni în poartă, dar în favoarea altora, iar la final am coborât până pe locul patru. E greu deci să fii sus şi să te menţii. Cu şapte puncte din nouă, cred că Sportul poate fi campioană.
    PRO: Va fi lăsată să joace?
    Mircea Sandu: Eu sper ca arbitrii să nu se implice în acest final de campionat.
    PRO: Dumneavoastră nu le veţi da o mână de ajutor?
    Mircea Sandu: Să ne amintim că Sportul a retrogradat chiar când eu eram preşedinte la federaţie şi n-a mai zis nimeni nimic.

Inedit

Mircea Sandu a jucat la Sportul între 1971 şi 1986, ca atacant central. Primul sezon a fost în Divizia B, restul în “A”. A bifat în total 406 jocuri şi a înscris 178 de goluri, dintre care 378 de jocuri şi 163 de goluridoar în Divizia A. A strâns doar şase jocuri şi a înscris două goluri în cupele europene. A câştigat Cupa Balcanică în 1978, a fost vicecampion în 1986 şi a jucat o finală de Cupa României în 1979.

Adalbert Kassai a jucat la Sportul între 1973 şi 1977 pe postul de mijlocaş ofensiv. A evoluat pentru “studenţi” în 96 de partide şi a înscris cinci goluri. A jucat de patru ori şi în cupele europene. (Răzvan TOMA)

Acu 30 din pozitia de lider Sportul a cazut pe 4. Ne paste acelasi risc acum. daca nu avem grija si Dinamo poate urca pe 3.

P.S. sincer sa fiu, nu m-ar deranja sa luam locul 3 si sa participam in uefa (in conditiile in care steaua ia campionatul). e cel mai realist obiectiv si care ne este la indemana.
    evident, fiecare visam sa luam titlul, dar nu voi face o drama daca nu luam, atata timp cat de pe 3 intram in europa.
    mental mi-am fixat acest obiectiv emotional. daca va fi mai mult…cu atat mai bine.

07Ex
    Keymaster

Şiman le-a interzis jucătorilor să dea declaraţii presei

Patronul Vasile Şiman le-a interzis jucătorilor echipei Sportul Studenţesc să discute cu reprezentanţii mass-media înaintea partidei de pe teren propriu cu Steaua, programată, duminică, în cadrul etapei a XXVIII-a a Diviziei A.

Atacantul Ionuţ Mazilu a afirmat, joi, că nu poate discuta cu nimeni înaintea partidei cu Steaua, menţionând că patronul Vasile Şiman le-a solicitat tuturor jucătorilor să intre în silenzio stampa.

Singurul care poate discuta cu presa este antrenorul Gigi Mulţescu, dar şi el a fost, joi, zgârcit în declaraţii. El a precizat că întânirea cu Steaua poate fi numită “partida sezonului” pentru Sportul Studenţesc.

“Este cel mai greu meci pentru noi şi e normal să fie partida sezonului pentru că depind foarte multe lucruri de rezultatul ei. Noi avem şansele noastre pe care le vom juca. Nu pot să spun în procente, dar sunt şanse bune, poate şi de 100%, dar depinde cum le vom materializa”, a declarat Mulţescu.

Tehnicianul nu crede că numărul mare de suporteri stelişti care vor fi prezenţi pe stadionul din Regie va influenţa în vreun fel jocul elevilor săi: “Noi jucăm pe teren propriu şi asta este un avantaj. Faptul că vor fi mai mulţi suporteri ai oaspeţilor pe stadion nu contează. Noi suntem obişnuiţi să jucăm aşa. Am făcut-o şi cu Dinamo, şi cu Rapid şi aşa mai departe”.

Gigi Mulţescu, al cărui contract cu Sportul Studenţesc expiră la finalul actualului sezon, nu a dorit să comenteze în vreun fel posibilitatea de a prelua din vară formaţia Dinamo.

cameliu
    Member

SPECIAL/SPORTUL STUDENTESC
    Ora de fotbal
    Sportul pregateste meciul cu Steaua tinindu-se departe de polemici, nervi si tensiuni. Asa ca e o mica aventura incercarea de a realiza un reportaj la unul dintre antrenamentele studentilor. Cel de marti a avut loc in linistea din jurul fostului stadion Rocar. Gigi Multescu e convins ca elevii sai merita titlul de campioni.
    Un lung sir de curiozitati este suficient pentru a rascoli orasul in cautarea echipei. E Sportul la fel de entuziasta si de inocenta acum, cind lupta pentru titlu? Crede? Poate? Spera? Mai zimbeste? Studentii se apara de tensiunea finalului de campionat precum copiii ascunsi in frunzisul ciresului din fundul gradinii, unde dau friu liber imaginatiei si se inchipuie piloti de avioane. Si-au impus o discretie care sa-i fereasca de provocari si de polemici. Asa ca e greu sa afli ce fac, unde se antreneaza, cind.

Nu pentru ca se ascund, ci pentru ca incearca sa se protejeze, pe ei si bucuria lor fotbalistica. E probabil cea mai de pret comoara a lor si, in nebunia iscata in Divizia A, nu vor sa o piarda. Poate ca daca ar trebui sa aleaga intre titlul de campioni si aceasta bucurie, ar renunta la lauri. Sau poate ca imi place mie sa cred asta. Asteptarea mi-e rasplatita dupa jumatate de ora, cind in poarta fostului stadion Rocar, in Berceni, opreste autocarul Sportului. Cezar Zamfir coboara primul.

Apoi jucatorii: Tibi Balan glumind cu unul dintre masori, Varga, in papuci, Stancioiu, parca pus pe sotii, Mazilu, mirat un pic de prezenta aparatului de fotografiat. La marginea terenului isi incalta ghetele cu crampoane si fac glume. Cumva ma bucur descoperind ca nu sint incordati si nici speriati. Pur si simplu, sint ei. Alb si negru, adica firesc, adica niciodata nuantat si interpretabil.

Gigi Multescu zimbeste si el, chiar daca e, probabil, cel mai framintat. Dar el stie sa duca aceasta povara a presiunii si sa o mascheze. Ii stringe la umbra, linga gard si le vorbeste aproape zece minute. Despre Steaua, despre campionat, despre fotbal, despre ei. Apoi ii trimite la incalzire si accepta sa ne vorbeasca si noua. Despre aceleasi lucruri.

“�Echipa asta e ca o picatura de apa curata intr-un ocean de mizerie”�. Nu se fereste de cuvinte si nici de verdicte. Daca nu cistiga cu Sportul campionatul, nu stie cum o sa-i treaca supararea. Dar e convins ca baietii lui merita acest titlu. Si recunoaste ca presiunea se simte, ca si-a schimbat discursul fata de etapa a douazecea, ca trebuie sa-i faca sa se simta mai buni, mai importanti, capabili sa fie campioni.

Nu crede in teoria lipsei de maturitate a elevilor sai: “Am fost egalati la patru in ultimul minut cu Dinamo si am invins apoi. Am fost condusi cu Iasiul, la Bacau, am revenit si am invins. Baietii s-au maturizat fortat in ultimele trei jocuri. Dar nu si-au pierdut entuziasmul. Echipa asta joaca numai ofensiv. Nu ma intereseaza deloc sa primim cit mai putine goluri, ci doar sa dam mai multe decit adversarii”�. Trag cu ochiul spre fotbalis tii care se incalzesc sub supravegherea secunzilor.

Am senzat ia ca se joaca, de parca n-ar fi la serviciu, ca orice profesionist, ci undeva in spatele blocului, liberi si indrazneti. Cea mai frumoasa echipa din Divizia A se pregateste pentru cel mai important meci al vietii ei, cel cu Steaua, fara rautate, fara incrincenare si fara ura. Meciul vietii ei e doar un meci de fotbal.

VASILE SIMAN (presedinte Sportul Studentesc):” Sintem o echipa de fotbal, nu de relatii publice, de aceea am decis sa vorbim dupa meciuri. Jucatorii sa se concentreze doar la meciuri. Noi avem o treaba de facut si un obiectiv. Sa cistigam fiecare meci. Si vreau sa le fie mintea numai la fotbal”

“E mai bine cu Steaua”
    Gigi Multescu spune ca are pregatite ceva surprize pentru jocul de duminica si ca ii convine ca adversar Steaua, mai mult decit Poli Iasi sau Bacaul. “Sigur ca Steaua o sa ne puna mult mai multe probleme in defensiva, dar se va si descoperi, lasindu-ne noua spatii”. Antrenorul justifica si jocul sau ultraofensiv: “Sintem singurii care jucam cu doua virfuri de careu. Ne place sa dam goluri. Si la 4-1 cu Dinamo, eu am tinut doi atacanti in teren”.
    Autor: Cosmin Staniloiu
    Publicat pe http://www.spt.ro Joi, 18 Mai 2006, aparut in ziarul Sport Total Numarul 299

07Ex
    Keymaster

Olăroiu crede că Sportul nu şi-a propus să câştige campionatul

Antrenorul Cosmin Olăroiu consideră că adversara de duminică a Stelei, echipa Sportul Studenţesc, nu şi-a propus câştigarea campionatului în acest sezon şi crede că advevărata performanţă pentru formaţia antrenată de Gheorghe Mulţescu o reprezintă faptul că a ajuns în lupta pentru titlu.

“Ne gândim numai la victorie, care ne-ar putea aduce un avantaj mai mare faţă de Sportul şi faţă de Rapid, dacă aceştia nu vor câştiga la Cluj. Sportul nu şi-a propus să câştige campionatul şi nu ar fi o pierdere extraordinară. Pentru ei contează că au ajuns aici. La Sportul nu e aceeaşi presiune ca la echipele de top, obişnuite să se bată pentru titlu”, a spus antrenorul stelist.

Olăroiu este de părere că va întâlni, duminică, o echipă omogenă şi matură, care se exprimă pe teren cu lejeritate: “Întâlnim o echipă revelaţie în acest sezon, cu jucători buni, foarte tineri şi talentaţi, care joacă de mult timp împreună, omogenitatea fiind foarte mare. După câţiva ani în care au avut evoluţii oscilante, au căpătat maturitate şi au ajuns în fruntea clasamerntului. Sportul are mult entuziasm, plăcerea de a juca. Nu are presiune şi asta o face să se exprime cu lejeritate”.

Cosmin Olăroiu a precizat că atuurile echipei sale în meciul cu Sportul sunt experienţa, calmul, inspiraţia şi valoarea jucătorilor.

Referitor la desfăşurarea meciului de duminică, Olăroiu crede că Sportul nu se va descoperi în apărare ca în alte partide. “Acum, Sportul se exprimă mai uşor, ajunge mai repede la poartă şi înscrie multe goluri. La un meci cu asemenea miză nu vor fi descoperiţi în apărare. Îşi vor lua măsuri de siguranţă. Sportul este o echipă tehnică cu jucători abili şi rapizi. Varga, Tiberiu Bălan sau Lazăr sunt foarte tehnici având posibilitatea unei posesii bune şi apoi a verticalizării către atacanţii de echipă naţională. Nu înseamnă că ne temem, dar trebuie să ţinem cont de aceste lucruri. După meciul cu Sportul mai rămân două etape şi până nu eşti matematic campion nu te poţi considera învingător. O victorie însă ne-ar conferi un avantaj important”, a precizat Olăroiu.

Antrenorul stelist a spus că sunt mulţi jucători de la Sportul interesanţi, dar nu ar fi normal să vorbească despre asta acum. “Să se termine întâi campionatul şi apoi ne putem gândi la ce jucători ne-ar mai trebui”, a precizat Olăroiu.

Salomir a avantajat Sportul

Antrenorul Cosmin Olăroiu a declarat despre Marian Salomir, arbitrul partidei de duminică, dintre Steaua şi Sportul, că a avantajat formaţia pregătită de Gheorghe Mulţescu în meciul cu Poli Timişoara.

“Salomir nu a acordat un penalti contra Sportului, la scorul de 0-0, în meciul cu Poli Timişoara, dar nu m-am gândit niciodată la acest lucru. A spus că nu a văzut şi nu înseamnă că trebuie automat să se întâmple acelaşi lucru şi acum”, a spus Olăroiu.

Tehnicianul stelist a precizat că greşelile de arbitraj care au favorizat echipa Sportul nu au fost mediatizate la fel cum s-a întâmplat atunci când arbitrajele au favorizat Steaua.

“S-au făcut greşeli de arbitraj şi în favoarea Sportului, dar nimeni nu a spus nimic. La fel, când am fost noi dezavantajaţi. Iar când s-a făcut o greşeală în meciul cu CFR Cluj, toată lumea a scos în evidenţă asta şi mai aveam puţin şi vedeam faza cu Baciu şi Tilincă şi la meteo. Apar tot felul de presiuni legate de arbitri după meciul nostru de la Bistriţa. Atunci au fost greşeli, dar jucătorii nu au avut nimic de comentat. Au fost erori şi la alte meciuri şi nimeni nu a făcut tam-tam când s-a greşit împotriva Stelei”, a spus Olăroiu.

Viewing 15 posts - 256 through 270 (of 299 total)
  • The topic ‘Stiri din presa – sezon 2005-2006’ is closed to new replies.