Stiri din presa – sezon 2005-2006

Home Forums Archive Sezon 2005-2006 Season – Divizia A Stiri din presa – sezon 2005-2006

Viewing 14 posts - 286 through 299 (of 299 total)
  • Author
    07Ex
    Keymaster

@Giani wrote:

Ai putea in pauza asta de doua saptamani. Sau dupa finalul de campionat.

Cel mai probabil voi incerca sa modific forumul dupa finalul de campionat, dar e posibil ca si acum daca voi avea timp sa ma ocup de el. Oricum va voi spune cand vor lucra la forum deoarece pe perioada respectiva forumul nu va fi functional.

07Ex
    Keymaster

Stancu în locul lui Ogăraru?

Roş-albaştrii sînt pregătiţi să acopere gaura lăsată de plecarea lui Ogăraru. După ce au urmărit mai mulţi jucători din campionatele Portugaliei şi Ucrainei, şefii Stelei s-au orientat către fundaşul dreapta Sportului Studenţesc, Stelian Stancu (24 de ani). “În iarnă, Sportul se înţelesese cu Rapid, dar transferul nu s-a mai realizat. Sper ca acum să am mai mult noroc, pentru că îmi doresc să joc la Steaua”, a declarat Stancu. El ar costa în jur de 400.000 de dolari. (GSP)

Giani
    Member

Sper ca baietii au invatat ca langa cimitire ii paste doar plafonarea, sper sa invete din tristele si nemeritatele experiente ale lui Dini si Paduret si sa nu se rateze printre necrofilii de langa cimitire.

ovidiu
    Member

Aseara, jj beeeeeeeecali afirma pe la tembelizor ca nu mai vrea sa cumpere nici un jucator de la Sportul Studentesc pentru ca sunt prea scumpi.
    Daca unii dintre jucatori au crezut afirmatiile lui Olaroiu sau beeecalu inainte de meci isi dau seama ca au fost facute doar de dragul de a vorbi.
    Cine stie care va fi situatia lui Stancu.
    Cred ca e normal sa vrea sa joace la o echipa ce are ganduri mari in Europa, castiga campionate peste campionate s.a.m.d.
    Dar va fi pacat de el, cred eu, ca va lustrui cu mare incredere si cu mult efort banca de rezerve. Nu ca n-ar fi un bun jucator, dar nu prea cred ca va avea mai multe sanse decat cele ce le-a avut Dinita. Nu cred ca va fi bine primit Repet este o parere personala.

Nu inteleg ce a fost cu afirmatiile lui Stancioiu in privinta detectorului de minciuni. Eu nu cred ca e cazul de asa ceva. Dar oricum acest baiat are fitele lui. In ce priveste chestia ca s-a saturat de Romania si de divizia mitica-blatica sa afle ca nu este singurul. Spera ca “domnul Siman sa-i gaseasca o echipa in strainatate”.
    Eu sper sa nu-i gaseasca chiar orice echipa. Oricum la fitele si toanele lui ii va fi foarte greu sa prinda o echipa mare. Mai bine inca un an sau doi la Sportul, poate mai prinde ceva incredere in fortele proprii.

Costin Lazar se dovedeste a fi in continuare cu picioarele pe pamant in afirmatiile sale. Pacalelile oierului si presiunea pe jucatori si-au spus cuvantul in ultimul meci de campionat.

In rest toate bune. Tare mi-e frica de transferurile ce vor urma. Mai ales ca s-a vazut ca nu prea mai avem atacanti. Am avut o multime de ei: Dinita, Chihaia, Bucur, pe picior de plecare Mazilu si Curelea. Oare cu ce vom ramane? Ca pe Nae si pe Varga inca nu-i vad suplinindu-i pe cei doi. Iar daca vor fi titulari (Nae si Varga) si unul dintre ei se accidenteaza va mai avea “izvorul” resurse pentru altii.
    Dar oricum este subiect pentru alt topic.
    Oricum echipa nu prea este asa mult in vizorul presei, chiar dupa meciurile bune facute. Probabil va intra in vizorul ei in perioada transferurilor.

VIVA SPORTUL STUDENTESC

ancag
    Member

Gigi Becali spune că Rednic îşi doreşte ca Vasluiul să piardă meciul cu Steaua, din ultima etapă, ca să joace la anul în UEFA cu Dinamo

Finalul de sezon în Divizia A se anunţă mai controversat ca niciodată. Dacă Steaua, Dinamo şi Rapid înving în etapa următoare, bătălia pentru titlul de campioană şi pentru locurile de Cupa UEFA se va da în runda finală. Astfel, dacă Steaua va cîştiga la Vaslui, iar Dinamo învinge în deplasarea de la Timişoara, roş-albaştrii devin campionii, iar “cîinii” vor evolua în Cupa UEFA în sezonul viitor.

“Rednic are interesul să cîştige Steaua campionatul. Fiecare om îşi urmăreşte interesul. Mai mult, nu cred că îi convine să ia alt antrenor titlul cu Rapid, pentru că el a fost ultimul care a făcut-o şi vrea să rămînă aşa. Apoi, îi convine să joace în cupele europene. Nu-mi fac probleme că Steaua mai poate fi oprită acum, va fi mobilizare maximă”, a spus Becali, care a făcut trimitere la faptul că Rednic va fi noul antrenor al lui Dinamo şi astfel ar fi interesat ca viitoarea lui echipă să beneficieze de victoria Stelei la Vaslui, actuala sa formaţie.

Primul care a răspuns insinuărilor făcute de Becali a fost finanţatorul moldovenilor, Adrian Porumboiu. “Să nu se bazeze Gigi pe lucrul ăsta pentru că nu se va întîmpla aşa ceva. Vasluiul va evolua corect în ultima etapă, aşa cum face la fiecare meci. “Nu e vorba de viitorul lui Rednic aici, e vorba de viitorul lui FC Vaslui, de imaginea noastră. Eu voi face tot posibilul pentru ca Vasluiul să cîştige cu Steaua. Nu pot să mă gîndesc la interesele lui Dinamo sau ale nu ştiu cui”, a replicat Porumboiu.

Scandal şi pe arbitri
    Steaua deja a anunţat că vrea arbitri străini pentru ultimele două etape, însă ţinta este doar meciul cu FC Vaslui. “Acolo numai nişte străini ar putea fi corecţi, în rest, din România, sînt trupe de comando”, a declarat un oficial al roş-albaştrilor. Campioana se teme de influenţa pe care finanţatorul valuienilor, Adrian Porumboiu, o are în rîndul arbitrilor români. Totuşi, şeful CCA a respins ferm posibilitatea aducerii unor cavaleri ai fluierului de afară. “Nu mai facem mofturile Stelei”, a spus Gheorghe Constantin. “Aş vrea străini măcar la Vaslui, să fiu sigur de titlu. Vine unul ca Serea, marchezi, îţi anulează golul, scapi singur, zice că-i ofsaid, te faultează în careu, zice că nu-i nimic, îl atingi pe unul în careu şi te penalizează cu 11 metri şi n-ai ce să-i faci. Îl scoate din arbitraj, dar el îşi ia vreo 100.000 de euro”, a declarat Gigi Becali.

Gigi promite bani Sportului
    Patronul Stelei, Gigi Becali, a declarat ieri că va promite prime jucătorilor de la Sportul pentru meciul cu Rapid, din etapa viitoare. “Fiecare fotbalist de acolo va primi 5.000 de dolari dacă nu vor pierde în Giuleşti”, a explicat Becali. “Nu voi da banii clubului, aşa cum a făcut Iacov de la Naţional, că i-a introdus în contabilitate, lucru ilegal. Voi da banii direct jucătorilor”, a adăugat oficialul din Ghencea.

Corpodean s-a autopropus la Vaslui – Steaua
    Săptămîna trecută, la conferinţa de presă a CCA, Sorin Corpodean a declarat la un moment dat că “eu mă voi duce la orice meci la care mă deleagă şeful comisiei. Nu voi refuza nici o partidă. Şi, deşi se spune că aş fi contestat de Steaua, poate o să arbitrez eu meciul Stelei din ultima etapă. Chiar, cu cine joacă?”.

O singură soluţie: Colţescu
    CCA nu prea are multe variante la dispoziţie pentru delegarea arbitrului la FC Vaslui – Steaua. Din cei 7 de pe lista FIFA, Tudor, Corpodean şi Deaconu nu sînt agreaţi de Steaua, Balaj de Porumboiu, Augustus a avut probleme la meciul roş-albaştrilor cu CFR Cluj, iar Salomir i-a arbitrat pe Rădoi şi compania în etapa trecută. Singura variantă este Sebastian Colţescu, care n-a arbitrat niciodată în acest campionat pe Vaslui şi o singură dată pe Steaua, 3-0 cu Oţelul, la Galaţi.

“Vrem arbitri străini! În plus, dacă va fi delegat Sorin Corpodean, Steaua nu se va prezenta la meci”
    Un oficial al Stelei

GSP

cameliu
    Member

Prosport:

Stăncioiu, spre Turcia

Tehnicianul “studenţilor”, Gigi Mulţescu, a declarat la postul de radio Total Sport FM că portarul echipei sale, Eduard Stăncioiu, nu va evolua din sezonul viitor la gruparea din Ghencea. “În iarnă, când Edi ezita să-şi prelungească angajamentul cu Sportul, eu i-am spus că, dacă va apăra bine în acest retur, îl voi ajuta să se transfere în Turcia. Am vorbit cu el şi m-a asigurat că nu a semnat niciun fel de înţelegere cu roş-albaştrii”, a încheiat Mulţescu. De altfel, Stăncioiu a anunţat că doreşte să părăsească Divizia A după acuzaţiile care i s-au adus la finalul partidei cu Steaua. (Daniel VLAD)

ionut.ro
    Member

Sambata 27.05.2006 ora 11.00 meci amical
    FC National – Sportul Studentesc
    in direct pe TVSport

ar fi bun un rezultat de moral…
    nu stiu cine o sa joace ca baietii sunt pe la loturi

Ultras
    Member

Stancioiu – Stancu, Patriche, Secareanu, Tarnacop – Oae, Nicola, Lazar, Cruceru – Mladin, Lulea.
    La pauza este 1-0 pentru Sportul. A marcat Nicola. Suntem calare pe ei, aproape ca nici nu misca.

Meciul este pe TV Sport

Dupa pauza au intrat:
    Dedu in locul lui Secareanu;
    Ciupe in locul lui Stancu;
    Alberto Mincu in locul lui Oae;
    Bara in locul lui Lazar;

Au mai intrat cativa pe care nu i-am identificat sigur…

2-0 a marcat Lulea, dupa o greseala a lui Mehmetovic si un plasament gresit al portarului Milenovic

Numai Stancioiu mai este acum pe teren din echipa standard.

A iesit si Stancioiu si a intrat Niculescu?!

Scor final 2-0 pentru Sportul.

Ultras
    Member

Din pacate, noi ii batem in amicale, ei in campionat… 👿
    Asta poate si datorita faptului ca bancarii nu joaca tot asa de dur si in amicale. Cu toate astea Cruceru a iesit accidentat dupa o talpa pe metatarsiene…

Radu Dobrin
    Member

@ramos wrote:

Sportul Studenţesc a învins pe FC Naţional, într-un meci amical disputat astăzi, pe stadionul din Cotroceni, cu începere de la ora 11.00, cu scorul de 2-0. Golurile au fost înscrise de Vasile Nicola şi Marius Lulea. Formulele de start ale celor două echipe nu au corespuns cu cele standard, mai ales la Sportul, datorită convocărilor la loturile naţionale. De altfel, Sportul a încheiat partida fără nici un jucător din prima echipă pe teren.

Giani
    Member

Rezultatul amicalului de astazi este bun pentru moralul jucatorilor. Sper ca prestatia foarte slaba din meciul cu Steaua sa fie doar un accident si baietii sa joace contra Rapidului asa cum au facut-o si pana in etapa 26. Si mai sper ca Stelei sa i se aplice regulamentul integral, nu “pe bucati”; decizia Comisiei de Disciplina este inadmisibila, iar intimidarile lui Becali la adresa Comisiei si a contestatarilor (ma refer la CNCD) ar trebui judecate in regim de circumstante agravante.

De altfel, dupa evenimentele de la finalul meciului din Regie, oficialul stelist a mai lansat doua mesaje discriminatorii, numidu-i pe rapidisti drept “tigani” si atacandu-l pe presedintele CNCD, Asztalos, pe baza originii etnice (“vine asta din Ungaria…”, desi acesta o fi de etnie maghiara, dar este cetatean roman, nascut in Romania).

Sper ca Siman sa bage un pic mana in buzunar si sa aduca doi fundasi de valoare in Regie, ca in aparare suntem varza.

07Ex
    Keymaster

Răzbunarea “studenţilor”

După ce în campionat a fost învinsă de două ori, formaţia din Regie a câştigat cu 2-0 chiar în Cotroceni

Gabi ZAMFIRESCU
    Deşi a fost o partidă de verificare, puţinii spectatori prezenţi pe stadion aşteptau mai mult de la două echipe care în acest retur de campionat au ţinut capul de afiş mai mult ca niciodată.
    Meciul a început mai bine pentru echipa din Regie, care a avut şi două bune ocazii de a marca, prin Cruceru şi Oae, care l-au evidenţiat pe portarul Nae. “Studenţii” au deschis logic scorul în minutul 31 prin Vasile Nicola, care a înscris cu un şut de la 14 metri. Singura echipă, în afara Stelei, care a învins de două ori Sportul în acest campionat a încercat să revină în joc, însă tot puştii lui Mulţescu au fost cei care au punctat pe tabelă. Debutantul Marius Lulea a profitat de o bâlbâială în doi, Mehmedovic-Milenovic, şi a împins balonul în plasă.
    Pe lângă foarte mulţi tineri care au evoluat în cele două echipe, de remarcat debutul în tricoul “bancar” al italianului Roberto Donati, venit din Serie C2, de la Faenza. Acesta a fost adus în România de impresarul lui Bergodi, Marco de Marchi. După toate probabilităţile, Donati nu va fi oprit în lot pentru că are o vârstă destul de înaintată, conducerea Naţionalului dorind să aducă doar jucători tineri, de perspectivă.

“Nu m-a contactat nimeni de la Steaua, însă cine nu şi-ar dori să joace la cea mai bună echipă din ţară?.”
    Ryan Griffiths, atacant FC Naţional

“Am răbdare şi nervi în războiul cu LPF. La Ligă a sosit timpul schimbării. Griffiths e un jucător scump pentru că are valoare.”
    Constantin Iacov, preşedinte CA FC Naţional

“Nu mi se pare normal ca Steaua să fie depunctată. Acolo este vorba doar de nişte slogane. Şi noi mai facem glume cu Abiodun.”
    Zeno Bundea, mijlocaş FC Naţional

Presa-l da pe Mazilu la Rapid iar pe Gabi Balint principal la Sportul. Si pe Balan la Steaua.

Giani
    Member

@DAN VALER MOLDOVAN wrote:

Presa-l da pe Mazilu la Rapid iar pe Gabi Balint principal la Sportul. Si pe Balan la Steaua.

Se pare ca Mazilu se pregateste pentru una dintre cele doua mari echipe din Moscova, iar Balan ar fi ofertat de Fenerbahce. A… ca oierul il vrea pe Balan, e alta problema, dar suma pe care o ofera este cu mult sub pretentiile lui Siman.

Viewing 14 posts - 286 through 299 (of 299 total)
  • The topic ‘Stiri din presa – sezon 2005-2006’ is closed to new replies.