Stiri din presa – sezon 2005-2006

Home Forums Archive Sezon 2005-2006 Season – Divizia A Stiri din presa – sezon 2005-2006

Viewing 15 posts - 46 through 60 (of 299 total)
  • Author
    dragos
    Member

mi-am intins antenele, insa n-am putut sa aflu nimic…..aveti putintica rabdare !!!

Ovidiule, ti+ai omorat telefonul?

Haide Sportul! Hai odata!

Radu Dobrin
    Member

am putea posta aici, daca vreti, citate din presa care nu au direct legatura cu meciurile, ca sa continuam initiativa lui dragos din intersezon :)

Radu Dobrin
    Member

@ramos wrote:

SPORTUL STUDENTESC “Regia” a ramas aceeasi la Sportul. S-au vandut cativa jucatori la preturi bune, echipa va mai trai un an. Cu fotbalistii ramasi, plus niste necunoscuti de la Somesul sau de la formatia de juniori. Totusi, fata de sezonul precedent “gasca nebuna” pare a avea mai multe probleme, fiind vaduvita de aportul golgeterului G. Bucur. Oricum, studentii nu sunt nici pe departe candidati la retrogradare. Au venit: S. Popescu (Somesul Satu Mare), Tarnacop (Scoala de Fotbal Marius Lacatus). Au plecat: Stanca (Farul), S. Radoi, G. Bucur (ambii Poli Timisoara). Pronostic: locurile 8-12

Libertatea

Dupa aducerea fundasului stanga Tarnacop si a portarului Andrei Popescu, Siman a promis ca-l va transfera si pe Norbert Varga.

Cu doar cateva zile inainte de startul campionatului, “Bursucul” ameninta cu demisia din functia de antrenor, pe motiv ca Vasile Siman n-a adus suficienti jucatori care sa suplineasca plecarile lui Stanca, Radoi si Bucur.

Patronul l-a linistit insa imediat pe tehnician, dezvaluindu-i ca Sportul va mai aduce fotbalisti, chiar daca sezonul transferurilor s-a incheiat. Siman intentioneaza sa legitimeze jucatorii la “satelitul” din Divizia C, unde perioada de transferuri nu s-a incheiat.

Primul vizat este Norbert Varga, curtat insistent si de Poli Timisoara. Altfel, “studentii” sunt convinsi ca vor invinge azi CFR-ul lui Dorinel Munteanu, mizand pe oboseala clujenilor, care au si anuntat ca vor menaja cativa jucatori.

“Am refuzat sa amanam meciul pentru ca asa se joaca si in Europa. Veti vedea ca ardelenii vor cadea fizic, pentru ca nu sunt obisnuiti cu un ritm sustinut”, a spus “secundul” Cezar Zamfir.

Onlinesport

ovidiu
    Member

din totalsport

Echipa din Regie se confrunta cu noi probleme medicale. Dupa ce Maxim si Stinga se accidentasera saptamina trecuta, atacantul Ionut Mazilu s-a lovit si el si este posibil sa rateze meciul de la Petrosani din etapa urmatoare. De asemenea, Dedu nu va juca nici el contra Jiului, singura veste buna fiind revenirea lui Lazar, care nu este insa, in viziunea antrenorului, capabil sa joace 90 de minute.

Refuzati si din B
    Dan Petrescu nu a renuntat inca la ideea intaririi lotului. “In fiecare zi ma cert cu patronul Siman pe aceasta tema. Am incercat sa aducem niste jucatori din Divizia B, ca asta e singura solutie.Totusi, cei pe care am incercat sa-i luam se pare ca sint netransferabili. Asta e, avem si ghinion”, a declarat tehnicianul.

Bursucul n-are noroc
    Dupa ce echipa a inregistrat doua egaluri in primele etape ale campionatului, Dan Petrescu da vina si pe ghinionul formatiei sale. “Cu CFR-ul am ratat doua ocazii incredibile in final, iar la Constanta am avut un penalty care s-a vazut din avion. Puteam sa avem sase puncte sau 0, la fel de bine”, a spus antrenorul gastii nebune.

Alexandru Bradescu

Este oare adevarat cu accidentarea lui Mazilu?
    Ar fi o pierdere pentru noi in meciul de la Petrosani.
    Daca aveti vreo veste va rog sa postati sa stiu si eu.

VIVA SPORTUL STUDENTESC

Prosport da ca sigura venirea din iarna in Ghencea a lui Balan si Lazar.

@DAN VALER MOLDOVAN wrote:

Prosport da ca sigura venirea din iarna in Ghencea a lui Balan si Lazar.

Ramane de vazut momentan astea sunt numai zvonuri, ma este pana la iarna

Ultras
    Member

Si Ronaldo a zis ca vrea sa joace la Jiul…

Radu Dobrin
    Member

onlinesport

Costin Lazar e al Stelei

Mijlocasul Sportului, Costin Lazar, revenit dupa o accidentare destul de grava, a semnat deja un precontract cu gruparea campioana.

Dorit insistent in Ghencea de presedintele MM Stoica, Lazar se va alatura peste trei luni trupei pregatite de Oleg Protasov.

Jucatorul formatiei din Regie intra la iarna in ultimele sase luni de contract si cum patronul Vasile Siman nu dorea sa-l piarda gratis, l-a cedat Stelei, mai ales ca nu-l mai dorea la echipa dupa ce s-au certat “la cutite” din cauza unor restante financiare. “Militarii” vor plati 100.000 euro.

Ultras
    Member

Asta este o prostie gen Libertatea… Lazar 100.000? Sile mai repede isi taie o mana…

dragos
    Member

sa speram ca este doar un zvon “gazetaresc”…… nu neaparat pentru plecarea lui Costin, ci mai mult pentru suma de transfer.

Ultras
    Member

Gazdele să zică mulţumesc
    După cât de frumos a jucat Sportul ieri, argeşenii se pot declara satisfăcuţi că au pierdut numai două puncte, şi nu pe toate trei. Primul meci al Argeşului pe arena din Mioveni a produs entuziasm în rândul lo-calnicilor, care au umplut până la refuz tribunele. Fanfara din incinta arenei a sporit atmosfera de sărbătoare, punctată şi de câţiva cheflii care mâncau mici şi beau bere în spatele uneia dintre porţi. Începutul de meci l-a avut ca erou pe Prepeliţă. Întâi, tânărul mijlocaş a căzut la mijlocul terenului, Sportul având şansa deschiderii scorului pe contraatac. Apoi, în minutul 15, acelaşi violet prinde un şut frumos de la 20 de metri, care a însemnat 1-0. Gaşca din Regie, chiar dacă nu a egalat până la finalul primei reprize, a fost cea care a arătat de fapt cum se joacă fotbalul frumos în Divizia A. “Studenţii” au punctat imediat după reluarea jocului, când Danciu, cel care ar fi trebuit să fie “creierul” piteştenilor, a greşit la mijlocul terenului, Nae l-a lansat perfect pe Mazilu, iar eleganţa cu care acesta a înscris din careu a arătat că evoluţia din meciul cu Cehia nu e o întâmplare. Stăncioiu a anulat însă eforturile colegilor săi: a ieşit pe sub o centrare a lui Negoiţă, iar de lângă bară Marius Radu a înscris în poarta goală. Tribunele trepidează frenetic, dar o mână nevăzută de maestru desenează superb jocul “studenţilor”, care îi hărţuiesc fără milă pe “violeţi”. Astfel că Mazilu înscrie dintr-o deviere după un şut al lui Rusu, ridiculizând apărarea argeşeană. Bălan (74), şi apoi din nou Mazilu (75, 90) irosesc în stilul lor boem ocazii mari de gol în faţa unui adversar ce se clătina şi Sportul pierde două puncte.

Fundaşul Marian Dedu şi-a încurajat coechipierii din galeria Sportului
    Patronul Sportului, Vasile Şiman, a sosit la stadion chiar în momentul începerii meciului. Acesta a fost însoţit de preşedintele lui Dinamo, Giovani Becali, de finanţatorul “câinilor”, Gigi Neţoiu, şi de selecţionerul echipei de tineret, Florin Marin. Altfel, fundaşul “studenţilor”, Marian Dedu, şi-a susţinut propriii colegi chiar din mijlocul celor 15 suporteri ai alb-negrilor care au venit la Piteşti să-şi încurajeze favoriţii. (Mădălina BUHAT)

“A jucat o singură echipă şi meritam să câştigăm. Mazilu sper să termine pe primul loc în clasamentul golgeterilor.”
    Dan Petrescu, antrenor Sportul

Mazilu: “Dacă nu ratam eu aşa mult, câştigam meciul!”
    Ionuţ Mazilu (foto, în alb, în duel cu Crivac), atacantul Sportului Studenţesc, şi-a adăugat încă două goluri la palmares în partida de ieri, ajungând la şase reuşite în acest campionat.
    Eşti mulţumit de jocul tău?
    Ionuţ Mazilu: Una peste alta, da! Este adevărat că am ratat destul de mult, însă important e că am şi marcat. Aşa este în fotbal. După părerea mea, în a doua repriză s-a jucat doar la poarta Argeşului, iar noi meritam victoria. Poate că dacă nu ratam eu aşa de mult, am fi câştigat meciul!
    După evoluţiile de la naţională şi de la Sportul, cât timp crezi că mai stai în Regie?
    Deocamdată sunt la Sportul şi trebuie să-mi fac datoria pentru echipa aceasta. Cel puţin până la finele turului voi juca aici. N-am cum şi nici unde să plec până la iarnă.
    La cât ai evalua preţul tău?
    Nu pot să spun eu un preţ. Nici nu este treaba mea. În momentul de faţă nu aş da nimic pe mine, întrucât nu pot să părăsesc clubul.
    E mai tare Sportul decât Steaua, judecând după numărul celor convocaţi la naţională?
    De la Sportul pot ajunge mai mult de trei jucători la naţională. Trebuie să muncim şi să avem rezultate. Nu vreau să comentez mai mult, asta a fost conjunctura şi sper să fim cât mai mulţi şi pe viitor.

Cîrţu a plecat din nou de pe bancă
    În minutul 60 al partidei, antrenorul piteştenilor, Sorin Cîrţu (foto), a părăsit banca tehnică. El a plecat însoţit de medicul echipei argeşene, imediat după golul doi al alb-violeţilor. Sorinaccio a suferit o criză depresivă din cauza presiunii meciului. Tehnicianul a urmărit restul partidei din camera minihotelului situat în vecinătatea stadionului. La final, Cîrţu a intrat în vestiarul echipei sale şi şi-a certat serios elevii. (Robert CĂTĂNEA, Mioveni)

“Nu vreau să comentez jocul şi nici scorul, întrucât n-am stat la tot meciul. Mai bine îi întrebaţi pe jucători.”
    Sorin Cîrţu, antrenor FC Argeş

Ultras
    Member

Investiţie pentru viitor

Joi seară, Tom Cristea, fostul fotbalist al Sportului Studenţesc, a inaugurat un teren cu gazon artificial, lucrare finanţată împreună cu bunul său prieten Florin Tăutu. La inaugurare au fost prezente personalităţi ale fotbalului românesc, printre care Mac Popescu, Marian Răduţă sau Gavrilă Balint. “Principalii beneficiari vor fi jucătorii din cadrul Centrului de copii şi juniori al Sportului. Este un pas înainte şi sper că nu ne vom opri aici”, ne-a declarat Tom Cristea, vizibil mulţumit de cum arată suprafaţa de joc. Gazonul, cu dimensiunile de 60X34, poate fi folosit şi de jucătorii de la echipa mare, dar şi de cei care doresc să-l închirieze. Primii care au testat calitatea acestuia au fost 20 de puşti de la juniorii Sportului, organizaţi în două echipe. Prezent la eveniment, fostul atacant al naţionalei, Gabi Balint, a spus că fosta sa echipă, Steaua, a ratat calificarea în Champions League încă din meciul tur. “Aici au ratat mult, iar acolo au jucat cu frică, nu-mi pot da seama de ce”. În ceea ce priveşte victoria cu Cehia, Balint a fost tranşant: “Nu trebuie să ne îmbătăm cu apă rece, după victoria în faţa Germaniei am făcut la fel”, a încheiat fostul internaţional român.

dragos
    Member

dom’ne si eu as inchiria terenul pentru o miuta (in week-end)…….sper sa avem si mai multe “sintetice”…….

Ultras
    Member

Laurentiu Dumitrescu
    Cronica Romana

Vedetele primei treimi a turului
    Dorinel Munteanu si Dan Petrescu!

Doua sunt echipele din primul esalon al fotbalului nostru care au devenit vedetele startului de campionat: CFR Cluj-Napoca si Sportul Studentesc. Echipa din Gruia se afla pe locul 4 dupa o treime din tur, iar alb-negrii din Regie in imediata apropiere a clujenilor, pe locul 5. Putini erau cei care le acordau sanse in disputa apriga pentru pozitiile fruntase ale clasamentului, marile favorite fiind considerate Steaua, campioana tarii, Dinamo, echipa in curtea careia sponsorii se calca pe picioare, Rapid, echipa cu cel mai spectaculos joc din campionatul trecut si, bineinteles, “Poli” Timisoara, imbogatita peste noapte atat in bani, cat si in jucatori de calibru. Ici-colo cate un comentator sau om de fotbal mai vorbea (sau scria) si despre CFR Cluj-Napoca. Nimeni nu prevedea un start cu totul iesit din comun al formatiei pregatite de Dan Petrescu. Steaua si Dinamo au atacat campionatul in forta, excluzand sincopa “cainilor” din meciul cu Farul din sos. Stefan cel Mare, este acesta un fapt normal, in schimb Rapid, “Poli” Timisoara si acum Farul au dovedit in primul rand lacune in sistemul lor psihic care le-au privat de evolutii foarte convingatoare.
    Foarte convingatoare au fost insa “necunoscutele” CFR Cluj-Napoca si Sportul Studentesc si acesta este principalul motiv care ne-a determinat sa le consideram ca fiind revelatiile startului si implicit vedetele celor cinci etape scurse pana acum din actuala editie. Sa incercam sa descoperim in ce au constat atuurile celor doua.

[…]

“Gasca” naste golgeteri!
    Intre antrenorul alb-negrilor din Regie, Dan Petrescu, si patronul Vasile Siman s-au iscat mai multe conflicte, dar nici unul care sa duca la “divortul” considerat de multi ca fiind inevitabil. Cei doi se inteleg mai de mult timp, Siman necerandu-i “Bursucului” nimic altceva decat sa evite retrogradarea. Acesta este obiectivul, dar ambitia lui Dan Petrescu nu s-a impacat niciodata cu minima rezistenta si el si-a montat mereu jucatorii, i-a facut sa doreasca mai mult, pentru ca sunt tineri si mai ales plini de calitati. Sportul Studentesc are linistea necesara de a se pregati asa cum trebuie si de a juca mai ales… tinereste. Dupa acel 1-1 din start cu CFR Cluj-Napoca, echipa aproape ca s-a dezlantuit. A tinut-o in sah pe Farul la Constanta, le-a batut rau pe cele doua nou promovate (3-1 cu Jiul la Petrosani si 3-0 cu FC Vaslui acasa), iar la Mioveni (2-2) l-a facut pe Sorin Cartu sa turbeze de furie.
    Mai mult, alb-negrii din Regie au nascut un nou golgeter, pe Ionut Mazilu, desi l-a pierdut pe Gigel Bucur. Chiar si mai mult, Ionut Mazilu a devenit si titular al nationalei in partida cu Cehia, incat se poate spune ca in acel meci teribil cu elevii lui Bruckner, Sportul a avut doi golgeteri, pe “fostul” Gigel Bucur si pe actualul Ionut Mazilu.
    Sportul a pierdut multi jucatori. Apar mereu altii pe banda rulanta. In asa ceva sta forta clubului din Regie.
    Nu putem incheia insa fara a spune ca atat CFR cat si Sportul n-au intalnit pana acum “granzii” campionatului. Atunci sa-i vedem pe Dorinel Munteanu si pe Dan Petrescu.

Viewing 15 posts - 46 through 60 (of 299 total)
  • The topic ‘Stiri din presa – sezon 2005-2006’ is closed to new replies.