Stiri din presa – sezon 2005-2006

Home Forums Archive Sezon 2005-2006 Season – Divizia A Stiri din presa – sezon 2005-2006

Viewing 15 posts - 76 through 90 (of 299 total)
  • Author
    dragos
    Member

Cruceru în vizor
    Remus Răureanu, Marius Tuhuţ

După ce au fost ţinuţi la distanţă de preţul piperat al internaţionalului Costin Lazăr, feroviarii s-au orientat spre un alt mijlocaş al Sportului, Florentin Cruceru (24 de ani). Înţelegerea lui Cruceru cu echipa din Regie se va încheia în vara anului 2006, însă clujenii forţează un transfer încă din iarnă.

Jucătorul a recunoscut faptul că CFR Cluj luptă pentru semnătura sa. “Contractul cu Sportul îmi expiră la vară. Cred că şi preşedintelui Şiman i-ar conveni să ia nişte bani pe mine de la cei de la Cluj”, a spus Cruceru. Şi atacantul Costin Curelea a rămas în atenţia “vişiniilor”, însă Şiman vrea să-l păstreze la Sportul, pentru a suplini plecarea lui Ionuţ Mazilu. “Cruceru nu poate pleca în vară fiindcă nu-i expiră contractul”, a declarat Şiman, dispus totuşi să negocieze cu clujenii.

dragos
    Member

apropos de bani, stiati ca, grupele de copii si juniori platesc sa joace pe terenul sintetic recent creat ???
    30.000 lei / antrenament si au 2 antrenamente / sapt.
    numai punem la socoteala cantonamentele……….

iar copii care vin la noi sunt majoritatea, modesti si vin cu dorinta sa se poata realiza dpdv financiar……..sa facem o socoteala: copii platesc, din tranferuri se incaseaza bani, bani vom da si noi (din retur); dar baza sportiva nu straluceste deloc……….iar chestia cu nu-i al meu, deci nu investesc – e veche

Ultras
    Member

Stiu ca inchirierea se plateste, dar nu de copii. Unii chiar nu au de unde sa dea, asa ca nu prea cred varianta asta. Terenul este in administrare privata (nu e al lui Siman) si stiu ca exista si ceva clinciuri pe tema tarifului practicat.
    In alta ordine de idei, la tenis inchirierea terenului costa mult mai scump si chiar se plateste de catre parinti. O stiu de la sursa…

dragos
    Member

@Ultras wrote:

Stiu ca inchirierea se plateste, dar nu de copii. Unii chiar nu au de unde sa dea, asa ca nu prea cred varianta asta. Terenul este in administrare privata (nu e al lui Siman) si stiu ca exista si ceva clinciuri pe tema tarifului practicat.
    In alta ordine de idei, la tenis inchirierea terenului costa mult mai scump si chiar se plateste de catre parinti. O stiu de la sursa…

crezi, ca vorbesc doar sa ma aflu in treaba ???
    copilul unui coleg de-al meu se duce la antrenament cu 30.000 lei, cand este ziua de sintetic.
    oricum, pe vremea mea nu se platea nimic, dar este adevarat ca, nu jucam pe sintetic.

ultrasro
    Member

Şiman îşi pierde răbdarea
    Radu Bichiş, Adrian Bucur (Timişoara)

Patronul Sportului spune că-l va ceda pe Mazilu Rapidului dacă timişorenii nu mai dau nici un semn de viaţă

În vară, Timişoara i-a transferat pe Gigel Bucur şi Sorin Rădoi de la Sportul Studenţesc pentru 1,1 milioane de dolari, la insistenţele fostului antrenor, Cosmin Olăroiu. Şi în mandatul lui Gică Hagi, timişorenii şi-au îndreptat atenţia spre Sportul, de unde vor să-l transfere pe atacantul Ionuţ Mazilu, ajuns titular la echipa naţională.

Poli a oferit 1,5 milioane de euro şi coproprietate pentru vîrful “studenţilor”, tratativele fiind confirmate ieri chiar de patronul Sportului, Vasile Şiman. “Am spus ce am avut de spus Timişoarei şi nu va creşte sau va scădea preţul lui Mazilu. Nu trebuie să uităm că Mazilu este titular în Naţională. Nu trebuie să ne ascundem. Hagi a spus bărbăteşte că îl vrea, dar Timişoara trebuie să se grăbească”, a avertizat Şiman.

Sportul solicită 3 milioane de euro pentru Mazilu, atacant dorit şi de Rapid! “Am mai multe oferte de la alte echipe, printre care una mai bună decît cea a Timişoarei este de la Rapid. Am o relaţie specială cu George Copos, dar vă spun sincer că aş vrea ca Mazilu să ajungă la Timişoara. Nu pot aştepta la infinit să mă sune oamenii de acolo”, a avertizat Şiman.

Fără schimb de jucători
    Patronul Sportului a comentat posibilitatea unui schimb între Mazilu şi Bucur: “Nu se pune problema ca Mazilu să plece la schimb cu vreun jucător. El este mult prea valoros. Nu o să neg însă că interesul nostru pentru Bucur este uriaş. Mi-aş bate însă joc de cariera lui dacă l-aş aduce la Sportul, avînd în vedere salariul şi condiţiile pe care le are la Timişoara”, a recunoscut Şiman. Timişoara l-a propus şi pe Mansour la schimb, dar Sportul a refuzat categoric varianta. “Nici nu se pune problema”, a încheiat Şiman.

Pe Lazăr l-a vrut Olăroiu
    Vasile Şiman a recunoscut ieri că fostul antrenor l-a dorit insistent pe mijlocaşul Costin Lazăr. “Pentru Lazăr interesul a fost foarte mare din partea lui Oli. Poate Hagi nici nu îl vrea. Oricum, au spus că doresc ca el să îşi revină după accidentare şi vom discuta la momentul oportun. Se va lua o decizie şi în privinţa lui Lazăr”, a încheiat Şiman.

cameliu
    Member

SPORTUL
    “Aşteptăm oferte”
    Preşedintele clubului din Regie, Vasile Şiman, spune că strategia echipei pentru returul de campionat va fi făcută în funcţie de eventualele plecări ale unora dintre “studenţi”. “În momentul în care o să vindem jucători, vom acoperi golurile. O să ne orientăm către fotbalişti tineri, care să poată face faţă cerinţelor”, a declarat Şiman. “În privinţa viitorului antrenor, eu nu am nici o listă, pentru că procedez invers: mă orientez asupra unuia singur, care va fi sigur noul . Trebuie să fie unul care să şi vrea să vină în Regie”, a explicat oficialul Sportului. / Remus Răureanu

Fideli Tiraspolului
    “Studenţii” au rămas consecvenţi în privinţa destinaţiilor alese pentru pregătirea returului. Astfel, după reunirea programată pe 9 ianuarie, fotbaliştii Sportului vor efectua două stagii de pregătire: primul la Tiraspol, între 16-29 ianuarie, şi al doilea în Turcia, în perioada 4-21 februarie. “Facem eforturi pentru a anunţa noul “principal” înaintea startului pregătirilor, dar nu e sigur că vom reuşi asta”, a spus preşedintele Vasile Şiman. / Remus Răureanu

dragos
    Member

Ţintele lui Dinamo
    Valentin Damian

Pepiniera Sportului nu este nici ea neglijată de “cîini”. Secăreanu este fundaş central, iar Cruceru, aflat în ultimele 6 luni de contract cu formaţia din Regie, joacă la “închidere”. În cazul ultimului totul este condiţionat de negocierile pe care Gigi Neţoiu le va purta în ianuarie în China pentru revenirea lui Dan Alexa.

dragos
    Member

Florin Maxim a primit câteva oferte din Rusia

“Uitat” pe banca de rezerve, “studentul” aflat în ultimele şase luni de contract are căutare.

Ionuţ DANIEL
    Cel mai selecţionat “student” în loturile de tineret şi juniori, fundaşul stânga Florin Maxim, a ajuns rezervă de lux la Sportul.
    Format la Aurul Brad, modelat la Corvinul, adus în Ghencea de Emeric Jenei, şi apoi împrumutat la UMT, Alba Iulia şi Sportul, Maxim a fost convins de patronul Vasile Şiman să se transfere definitiv în Regie. După ce a refuzat în vară o ofertă a Stelei şi o propunere concretă din partea lui Dorinel Munteanu, care i-a oferit 500.000 de dolari pentru un transfer imediat, Şiman e aproape de a-l pierde pe fotbalistul în vârstă de 24 ani fără a încasa nici un ban. Aflat în ultimele şase luni de contract cu Sportul, Maxim a fost contactat înainte de Sărbători de reprezentanţii unor grupări din prima ligă din Rusia, pentru un transfer în sezonul viitor. “Acum, prioritatea mea este Sportul şi nu-mi pot decide viitorul decât în vară”, spune Maxim.

ultrasro
    Member

Cezar Zamfir: „Sunt 50 la sută şanse să fiu instalat antrenor principal la Sportul”

Tehnicianul Cezar Zamfir a declarat, vineri, agenţiei MEDIAFAX, că sunt 50 la sută şanse să fie instalat antrenor principal la Sportul Stundenţesc în locul lui Dan Petrescu, cel care a preluat la finalul anului trecut campioana Poloniei, Wisla Cracovia.

“Deocamdată nu e nimic sigur, doar se aude. Luni o să mă întâlnesc cu domnul preşedinte Şiman şi o să discutăm. Cred că sunt cam 50 la sută şanse, dar nu depinde de mine. Eu îmi doresc să fiu numit, e normal. Ce ştiu sigur e că domnul Şiman vrea un antrenor tânăr. Iar aici mă încadrez”, a explicat Zamfir.

Antrenorul secund consideră că merită o a doua şansă ca principal al formaţiei Sportul Studenţesc. “Normal că merit o a doua şansă. În 2003, după plecarea lui Andone la Dinamo, am fost principal, dar a fost acel meci cu Bacăul şi am retrogradat. Acum însă ar putea fi altfel. Dar depinde de domnul Şiman, nu mă pun eu antrenor”, a afirmat tehnicianul.

Cezar Zamfir susţine că nu este obligatoriu ca Sportul Studenţesc să îşi întărească lotul pentru returul campionatului. “Dacă nu pleacă nimeni, nu cred că e nevoie. Poate ar fi bine să mai avem şi un fundaş stânga şi poate un mijlocaş de bandă, dar eu spun că ne vom descurca şi aşa”, a menţionat Zamfir.

Patronul clubului Sportul Stundenţesc, Vasile Şiman, a declarat pentru MEDIAFAX că deocamdată nu a luat o decizie în privinţa postului de antrenor. “Nu e nimic nou cu antrenorul. Nu suntem în discuţii cu nimeni. N-am găsit încă soluţia, mă mai gândesc şi vom vedea”, a precizat Şiman.

Antrenorul Dan Petrescu şi-a reziliat de comun acord înţelegerea cu Sportul Studenţesc la finalul turului de campionat, semnând la mijlocul lunii decembrie un contract cu formaţia poloneză Wisla Cracovia.

Ultras
    Member

Iar il vinde Siman pe Norbert Varga. Acum, zice gazeta, da probe la Wisla… 😈

ultrasro
    Member

Negustorul din Regie

Preşedintele Sportului Studenţesc şi-a construit imaginea unui “precupeţ” priceput, strâns la pungă şi totuşi corect.

Alexandru ŞTEFAN
    Dacă majoritatea investitorilor se foloseşte de poziţia lor pentru a-şi crea o imagine pozitivă, Şiman s-a ferit cât a putut de luminile camerelor.
    Nu suflă un cuvânt despre familie sau afaceri, însă îşi clamează apartenenţa cu mândrie. “Sunt român sută la sută. Accentul e specific zonei din care provin. Aş putea să-l corectez, dar nu vreau!”, spune cel născut într-un sat de români din Ucraina, aflat la graniţa cu ţara noastră.
    Şiman a apărut în Regie prima oară în 1998, când Sportul se zbătea într-o criză financiară acută. La recomandarea unui oficial al “studenţilor”, pe lista potenţialilor investitori a apărut şi numele lui. “Ştiam că are afaceri în zona producţiei de alcool. Dădea impresia unui om serios, care vrea să salveze clubul”, povesteşte preşedintele de onoare Barbu “Mac” Popescu, cel care l-a ales pe Şiman preşedinte în dauna altora. La Rapid, Şiman şi-a pus amprenta pe strategia clubului: a adus antrenori ambiţioşi, a refuzat implicarea în aranjamente şi s-a bazat mereu pe jucători tineri. Preşedintele Sportului explică şi reversul medaliei: “Ca să trăim, trebuie să vindem. Nu pot să bag bani la nesfârşit. Dacă stau să fac un bilanţ, sunt într-o mare gaură”.

Întors pe toate feţele

AFACERI: Afacerile sale se bazează pe alcool, însă acestea decurg şi fără implicarea lui. De aceea are foarte mult timp liber
    AVERE: Are o casă în Cartierul Francez, mai multe maşini de lux şi conturi bancare consistente. Nu e totuşi un multimilionar în dolari
    SLĂBICIUNE: Banul. Calcă totul în picioare pentru bani. Le-a oferit fotbaliştilor angajamente mici, de circa 12.000 de dolari anual, primele de joc le-a scăzut din contracte, iar întârzierile la plăţi au ajuns la ordinea zilei
    PRIETENI: Este un apropiat al fraţilor Becali şi al patronului rapidist George Copos (foto în stânga), care i-a botezat un copil
    DUŞMANI: Nu îl “înghite” pe Dumitru Dragomir (foto în dreapta), mai ales după ce preşedintele LPF l-a numit “samsar de jucători”. De altfel, Şiman e un contestatar al sistemului actual, susţinându-l pe Gică Popescu la alegerile pentru FRF
    VIS: Să transforme Sportul într-o “fabrică” de jucători valoroşi
    VIAŢĂ DE FAMILIE: Nu este însurat cu acte, însă are o relaţie de foarte mult timp, în urma căreia au rezultat doi băieţi. S-a afişat rareori alături de familie, preferând să păstreze intimitatea căminului
    DEFECT MAJOR: Aroganţa. Îşi tratează angajaţii de sus şi ia majoritatea deciziilor de unul singur. Capitolul jigniri nu-i este străin
    CALITATE: Este printre puţinii preşedinţi care chiar se pricepe la fotbal. Ştie cam tot ce mişcă în fotbalul românesc şi se foloseşte atunci când e nevoie de acest avantaj. De asemenea, nu este “ahtiat” după imagine, preferând să-şi vadă în linişte de treaba sa.

Se iveşte profitul

Boss-ul Sportului a obţinut în ultimii ani peste patru milioane de euro din transferuri, din Regie plecând fotbalişti precum Irimia, Diniţă, Galamaz, Chihaia, Negru, Bucur. În acest moment, Şiman mai are câteva “mine de aur” în echipă. Cota lui Mazilu a crescut mult o dată cu selecţiile la echipa naţională, Costin Lazăr e considerat printre cei mai buni mijlocaşi la închidere, iar Tibi Bălan (foto, în alb) e şi el un adevărat talent.

Inedit

l A absolvit Facultatea de Istorie în 1993, dar nu a profesat niciodată
    l În iarna lui 2000 le-a oferit jucătorilor paltoane, costume şi electrocasnice în loc de bani, ajungând subiect de “băşcălie” în presă
    l Nu a intrat niciodată în vestiarul jucătorilor pentru a-i felicita sau a-i certa pe aceştia. Dintre fotbalişti, este apropiat doar de Costin Lazăr
    l Le impune tuturor antrenorilor, inclusiv celor de la copii şi juniori, să folosească sistemul 4-4-2. A renunţat la un moment dat la aducerea lui Basarab Panduru, deoarece tehnicianul nu a fost de acord cu această condiţie

Plusuri: A ţinut morţiş să aducă antrenori dornici de afirmare, tehnicieni ca Ioan Andone sau Dan Petrescu creându-şi un nume pe banca Sportului. Echipa sa a fost suspectată rareori că a aranjat vreun meci şi nu a intervenit niciodată pe lângă un arbitru
    Minusuri: Nu s-a implicat deloc în amenajarea bazei sportive. S-a remarcat mai mereu prin întârzieri la plata jucătorilor, a tehnicienilor şi a antrenorilor de la Centrul de copii şi juniori.

“Cu oameni ca mine eram în Europa”

Boss-ul alb-negrilor crede că merită să fie apreciat măcar pentru faptul că echipa sa este cea mai cinstită.

Îi place să păstreze o anumită distanţă faţă de mass-media. Totuşi, când vine vorba de fotbal, e dispus să-şi dezvăluie concepţia.

E Realizăm un portret al dumneavoastră…
    e Nu mă interesează să apar în presă. Nu am ce să vă spun.
    E Aveţi ceva de ascuns?
    e Nu, nu mi-e ruşine cu nimic din ceea ce am făcut şi nu mă ascund de nimeni. O să vină vremea când o să aflaţi mai multe, dar nu acum. E suficient cât se ştie despre mine.
    E Ce v-a supărat aşa de tare?
    e Faptul că aţi creat un personaj greşit. E drept, au fost întârzieri la bani, dar nimeni nu a rămas neplătit. Aţi inventat numai poveşti cu paltoane şi telefoane. N-aţi scris un cuvânt despre faptul că Sportul e cea mai tare echipă din România.
    E Cea mai tare?
    e Da, din punctul de vedere al corectitudinii. În plus, eu nu am reproşat nimănui nimic, nu am intrat în nici un conflict. Am preferat să-mi văd de treaba mea. Cu oameni ca mine eram de mult în Europa.
    E Credeţi că preşedinţii din Europa le impun antrenorilor sistemul de joc, aşa cum faceţi dumneavoastră?
    e Şi în Europa tot 4-4-2 se joacă. E un sistem care poate fi adaptat mai uşor. Dacă ai patru fundaşi, poţi să treci la un sistem cu trei fundaşi. Invers nu se poate. Nu vedeţi că este o criză de fundaşi laterali? 4-4-2 e sistemul cel mai bun.
    E Când veţi numi noul antrenor?
    e Când o să-l găsesc. Cezar Zamfir şi Costel Pană vor fi în staff, dar nici unul nu va fi “principal”, cum s-a scris.

Fentează legea?

În acest moment, clubul din Regie are datorii la bugetul de stat de 1,3 milioane de euro. Directorul Finanţelor Publice Bucureşti, Nicolae Stoina, susţine că Şiman bagă banii din transferuri în contul propriu, nu în cel al clubului, eschivându-se astfel de la plata impozitelor. “Nu trebuie să fiu confundat cu echipa. Eu sunt preşedinte, nu patron. Împrumut clubul, iar apoi îmi recuperez banii”, a replicat Şiman.

Sursa de venituri

De-a lungul timpului, Sportul a produs o groază de jucători talentaţi. Sursa de venituri a lui Vasile Şiman nu secătuieşte niciodată atât timp cât în Regie activează cel mai bun antrenor de copii şi juniori. Cornel Jurcă primeşte de la boss-ul Sportului 1.000 de dolari lunar şi a refuzat oferte mult mai bune venite de la Steaua întrucât s-a obişnuit cu slujba de la Sportul Studenţesc.

dragos
    Member
    ultrasro wrote:
    Negustorul din Regie

La Rapid, Şiman şi-a pus amprenta pe strategia clubului: a adus antrenori ambiţioşi, a refuzat implicarea în aranjamente şi s-a bazat mereu pe jucători tineri.

Quote:
    hahahaha, alooo ati gresit “adrisantul”……..

oricum, articolul in esenta evoca imaginea reala a lui siman…..cu plusuri, dar si cu multeeee MINUSURI !!!!!

07Ex
    Keymaster

Mie mi s-a parut foarte interesant articolul.

dragos
    Member

echipa noastra si-ar putea anula turneul din turcia datorita pericolului gripei aviare, care a provocat 3 decese in aceasta tara……..au plecat spre rep.moldova, dupa ce au renuntat la pregatirea din bulgaria (albena).

ultrasro
    Member

O sa plece marti, intai la Tiraspol :)

Viewing 15 posts - 76 through 90 (of 299 total)
  • The topic ‘Stiri din presa – sezon 2005-2006’ is closed to new replies.