Stiri din presa – sezon 2005-2006

Home Forums Archive Sezon 2005-2006 Season – Divizia A Stiri din presa – sezon 2005-2006

Viewing 15 posts - 106 through 120 (of 299 total)
  • Author
    cameliu
    Member

SPORTUL

Scapă de suspendări?
    Antrenorul echipei din Regie, Gigi Mulţescu, crede că amînarea returului a crescut şansele ca suspendarea sa şi a jucătorilor Mazilu şi Lazăr să fie anulate. “Acum e timp suficient să se întrunească şi Comitetul Executiv. Sper să se ia decizia corectă în cele din urmă”, a declarat Mulţescu. Oficialii Sportului s-au adresat Comitetului Executiv al FRF pentru a contesta sancţiunile dictate după meciul amical cu Tractorul (scor 3-0), în care “studenţii” au avut o altercaţie cu arbitrul Robert Dumitru. y Remus Răureanu

Ultras
    Member

Stelica a ridicat o intrebare pe un alt subiect, daca il vrem pe Giovani Becali…

Problema cred ca se pune altfel. Sportul Studentesc este acum asociatie sportiva non-profit. Siman este numai presedinte si finantator. Adica imprumuta clubul cu bani si ii recupereaza (cu profit/dobanda sau nu) din transferuri, imprumuturi si drepturile de televizare. Numai ca aceasta situatie nu va mai putea continua mult. De ce? UEFA cere pentru licentiere o anumita forma de organizare a cluburilor profesioniste si anume societate comerciala pe actiuni, care sa se ghideze dupa regulile economice.
    Asa ca in maxim 1 an clubul trebuie sa se reorganizeze in SA sau vom avea mari probleme in a ramane in Divizia A incepand cu 2009/2010. Acest lucru se poate realiza in doua moduri: prin reorganizarea juridica a actualei asociatii sau prin infiintarea unei societati noi in care actuala asociatie sa fie unul dintre actionari.
    Dar pentru acest demers trebuie ca alaturi de asociatie si Siman sa mai vina si alti investitori. Problema marea se va ivi in momentul in care se va discuta despre conducerea executiva a societatii (cum se intampla si pe la Dinamo). Siman cu siguranta doreste sa ramana vioara intii, asa ca nu va gasi usor alte persoane (fizice sau juridice) care sa investeasca. Giovani dupa cate se vede nu este eligibil din cauza caracterului lui dominator, dar pe de alta parte este prieten cu Siman si il stie destul de bine si ar putea sa il lase sa conduca o vreme. Oricum situatie nu este simpla. Important este sa se faca ceva bun pentru club, pentru ca altfel iar vom merge in deplasari scurte si ne vom trezi cu noaptea in cap…

dragos
    Member

din pacate, ceea ce anticipam se produce: giovani s-a orientat catre regie (avand alternativa cotroceni), insa datorita “stilului propriu de a conduce” nu stiu daca va rezista aici……..oricum, la noi este liniste (sau macar era)fata de dinamo, unde mereu erau contre si interese personale…..

vom trai si vom vedea !!!

oare vom vedea baza sportiva refacuta cu toate utilitatile, ganduri de cupa uefa sau vom ramane aceeasi pepiniera vasala granzilor ???
    este interesant de urmarit acest aspect…….

Ultras
    Member

Mai repede devenim o colonie de razvratiti… 😈 Giovani nu s-a orientat catre nimeni momentat. Gazeta trebuie sa creeze senzationalul pentru a avea din ce manca… Ma mir ca mai puneti botu’, cand ii stiti atat de bine… Becali are de luat o gramada de revanse si nu cred ca s-ar umili cu Dinamo, Rapid sau Steaua. Ba din contra…

Ce e tampenia asta cu pepiniera vasala granzilor? Spune-mi un jucator plecat la “granzi” in ultimii doi ani! Sa spunem lucruri traznite doar ca sa ne lamentam nu mi se pare deloc indicat…

dragos
    Member

@Ultras wrote:

Mai repede devenim o colonie de razvratiti… 😈 Giovani nu s-a orientat catre nimeni momentat. Gazeta trebuie sa creeze senzationalul pentru a avea din ce manca… Ma mir ca mai puneti botu’, cand ii stiti atat de bine… Becali are de luat o gramada de revanse si nu cred ca s-ar umili cu Dinamo, Rapid sau Steaua. Ba din contra…

Ce e tampenia asta cu pepiniera vasala granzilor? Spune-mi un jucator plecat la “granzi” in ultimii doi ani! Sa spunem lucruri traznite doar ca sa ne lamentam nu mi se pare deloc indicat…

nu trebuie neaparat sa raportam doar ultimii 2 ani, tre’ sa privim in timp (danezul a luat jucatori la rapid; andone a luat si el)….

Ultras
    Member

Ce a luat Andone? Ca eu nu imi aduc aminte… Si Petrescu a cui feblete era? Ca acum pot sa o spun direct: a trantit toate meciurile cu Steaua cat timp a fost antrenor in Regie. Ca sa nu mai spun de altele. Cam asta a facut Danezul. Pe de alta parte, sa nu uitam ca cei trei nu au plecat degeaba la Rapid. A fost chiar o afacere buna. Ca si transferul lui Gigel Bucur. In acest moment singurele probleme financiare sunt legate de datoriile la stat, dar aste este o alta discutie. Clubul asta, ca si celelalte, va trebui sa devina viabil din punct de vedere economic: sa consume atata cat produce. Care e diferenta daca jucatorii pleaca la un moment dat la granzi, la alt club sau in strainatate daca banii castigati de club sunt aceeasi?

Daca e sa privim in timp poate ne aducem aminte si de Florentin Dumitru, Caramarin, Petre Marin, Hagi, Gheorghe Popescu si putem continua…

Ultras
    Member

Patron multifunctional
    Considerata ruda saraca a fotbalului bucurestean, Sportul Studentesc a inceput sa simta miros de bani, iar antrenorii de la centrul de copii sint foarte bine platiti. Ca numar de functii, Vasile Siman ocupa jumatate din organigrama clubului. Tehnicianul Gigi Multescu e multumit de atitudinea profesionista a jucatorilor.
    Considerat unul dintre cei mai calculati oameni din fotbalul romanesc, patronul studentilor, Vasile Siman, isi dramuieste cu atentie fiecare ban. Astfel, organigrama clubului este formata in mare parte din antrenorii de copii si juniori, partea de organizare fiind tinuta in friu de finantator. Cu o dexteritate care ii permite sa se implice in diverse probleme ale echipei, boss-ul alb-negrilor poate fi considerat un adevarat Napoleon.

El are un cumul de cel putin cinci functii, fiind in acelasi timp finantator, presedinte, director general, director sportiv, director de organizare si, uneori, chiar un veritabil scouter. Altfel, stafful lui Siman mai include o secretara, organizatorul de competitii Mihai Lazarescu, ajutat de Costel Pana, si ofiterul de presa Francisc Cune, care lucreaza benevol.

Cum astfel este scutit de a plati prea multe functii, Vasile Siman are cei mai multi angajati la centrul de copii si juniori, acolo unde are peste zece tehnicieni la grupele mici. Printre acestia se numara Cornel Jurca, omul prin miinile caruia au trecut majoritatea fotbalistilor de la echipa mare a Sportului, dar si Dumitru Manea, Adrian Pologea, Gavrila Prodan, Ion Munteanu sau Cornel Ionescu.

Antrenorii cistiga sume incepind de la 300 de dolari pina la 800, importante comparativ cu omologii lor de la cluburile bucurestene, lucru care nu este de mirare, principala sursa de venit a Sportului fiind vinzarea propriilor jucatori. Actualul antrenor, Gigi Multescu, recunoaste ca lucrurile s-au imbunatatit pentru jucatorii sai, acestia avind contracte onorabile:

“Nu mai sint fotbalisti nemultumiti de bani, iar vremurile in care primeau in loc de salarii paltoane si telefoane mobile au apus. Nici atmosfera nu mai e asa boema. Vad o schimbare de comportament la ei, astazi avind o atitudine mult mai profesionista”.

Müller din Regie
    Gigi Multescu se declara un mare admirator al lui Mazilu, jucator pe care a fost foarte aproape sa-l piarda in aceasta iarna. “Este cel mai bun atacant din tara. Se aseamana mult cu Gerd Müller, pentru ca reuseste sa inscrie din toate pozitiile. Este un golgeter inascut”.

Balan, floare rara
    Cele mai consistente salarii din lotul studentilor le au, firesc, cei mai importanti jucatori. Astfel, o adevarata floare rara in lotul studentilor este Tibi Balan, primul pe lista celor mai bine platiti fotbalisti de la Sportul, el avind un salariu anual de 40.000 de dolari, fiind urmat de Mazilu si Lazar, cu cite 30.000 de dolari fiecare. Fotbalistii mai tineri ai satelitului Sportul II, sint remunerati cu cite 200 de euro pe luna.

Zibling
    Member

Antrenorii cistiga sume incepind de la 300 de dolari pina la 800, importante comparativ cu omologii lor de la cluburile bucurestene, lucru care nu este de mirare, principala sursa de venit a Sportului fiind vinzarea propriilor jucatori.

o adevarata floare rara in lotul studentilor este Tibi Balan, primul pe lista celor mai bine platiti fotbalisti de la Sportul, el avind un salariu anual de 40.000 de dolari, fiind urmat de Mazilu si Lazar, cu cite 30.000 de dolari fiecare. Fotbalistii mai tineri ai satelitului Sportul II, sint remunerati cu cite 200 de euro pe luna.

In sfarsit, niste informatii interesante, ma bucur ca au scapat de statutul de 1.000 USD/luna. E un pas inainte, dar sper sa nu se multumeasca numai cu atat ca altfel vom avea un nou retur cu multe rezultate de egalitate, considerate drept “suficiente”.

In ceea ce priveste viitoarea structura juridica a Sportului Studentesc, eu vad lucrurile un pic mai gri. Adica, nimeni nu se va asocia cu Vasile Siman si clubul se va desfiinta in maxim 5 ani. Logic, ca aceasta ipoteza nu este si ceea ce-mi doresc, ca de aia ma duc de nebun pe stadion, atat acasa cat si in deplasari. 💡

Ultras
    Member

Vrea să plece
    Portarului Eduard Stăncioiu îi expiră în vară contractul cu Sportul şi pînă acum nu a acceptat oferta de prelungire a înţelegerii. Goalkeeperul, care a fost în atenţia Stelei înainte ca echipa din Ghencea să îl transfere pe Carlos, ar dori să ajungă la o formaţie din străinătate. “Sînt în tratative cu Sportul, dar mai am şi o variantă de afară. După cît am făcut pentru club, am tot dreptul din lume să accept o ofertă mai bună”, a declarat Stăncioiu. (Remus Răureanu)

ion
    Member

@Ultras wrote:

Vrea să plece
    Portarului Eduard Stăncioiu îi expiră în vară contractul cu Sportul şi pînă acum nu a acceptat oferta de prelungire a înţelegerii. Goalkeeperul, care a fost în atenţia Stelei înainte ca echipa din Ghencea să îl transfere pe Carlos, ar dori să ajungă la o formaţie din străinătate. “Sînt în tratative cu Sportul, dar mai am şi o variantă de afară. După cît am făcut pentru club, am tot dreptul din lume să accept o ofertă mai bună”, a declarat Stăncioiu. (Remus Răureanu)

Sa fie iubit !!!!Si eu il inteleg (dpdv material) da ce vrea el se-ntimpla cind am inceput si noi sa prindem cheag…Asta e …Cred ca vom supravietui …

Radu Dobrin
    Member

la chestia cu “oferta mai buna”, sa speram ca este atit de valoros pe cit se crede el….in rest, bafta edy!

dragos
    Member

este posibil, (daca va fi asa !!!), ca duetul sile&giovani sa aiba sanse de reusita, si anume: sile sa conduca in continuare, iar giovani sa fie director executiv………daca giovani va aduce bani de acasa, atunci se vor schimba 2 lucruri: salariile jucatorilor vor creste, iar derby-urile vor avea si miza pecuniara.
    vom vedea !!!

Ultras
    Member

Cruceru, rapidist din vară
    Deşi Florentin Cruceru este dorit insistent şi de CFR Cluj, sînt şanse mai mari ca mijlocaşul central de 25 de ani să evolueze din sezonul viitor la Rapid. Surse autorizate susţin că giuleştenii au ajuns deja la un acord cu preşedintele Sportului, Vasile Şiman, pentru transferul din vară al fotbalistului. (Remus Răureanu)

Ultras
    Member

Din cate am inteles aproape toate contractele jucatorilor au fost marite, cu mici exceptii. Si umbla vorba ca este o majorare semnificativa de salarii (cam cu pana la 50% in anumite cazuri). Probabil ca au fost si prelungite cu un numar de ani…

ion
    Member

@Ultras wrote:

Patron multifunctional
    Considerata ruda saraca a fotbalului bucurestean, Sportul Studentesc a inceput sa simta miros de bani, iar antrenorii de la centrul de copii sint foarte bine platiti. Ca numar de functii, Vasile Siman ocupa jumatate din organigrama clubului. Tehnicianul Gigi Multescu e multumit de atitudinea profesionista a jucatorilor.
    Considerat unul dintre cei mai calculati oameni din fotbalul romanesc, patronul studentilor, Vasile Siman, isi dramuieste cu atentie fiecare ban. Astfel, organigrama clubului este formata in mare parte din antrenorii de copii si juniori, partea de organizare fiind tinuta in friu de finantator. Cu o dexteritate care ii permite sa se implice in diverse probleme ale echipei, boss-ul alb-negrilor poate fi considerat un adevarat Napoleon.

El are un cumul de cel putin cinci functii, fiind in acelasi timp finantator, presedinte, director general, director sportiv, director de organizare si, uneori, chiar un veritabil scouter. Altfel, stafful lui Siman mai include o secretara, organizatorul de competitii Mihai Lazarescu, ajutat de Costel Pana, si ofiterul de presa Francisc Cune, care lucreaza benevol.

Cum astfel este scutit de a plati prea multe functii, Vasile Siman are cei mai multi angajati la centrul de copii si juniori, acolo unde are peste zece tehnicieni la grupele mici. Printre acestia se numara Cornel Jurca, omul prin miinile caruia au trecut majoritatea fotbalistilor de la echipa mare a Sportului, dar si Dumitru Manea, Adrian Pologea, Gavrila Prodan, Ion Munteanu sau Cornel Ionescu.

Antrenorii cistiga sume incepind de la 300 de dolari pina la 800, importante comparativ cu omologii lor de la cluburile bucurestene, lucru care nu este de mirare, principala sursa de venit a Sportului fiind vinzarea propriilor jucatori. Actualul antrenor, Gigi Multescu, recunoaste ca lucrurile s-au imbunatatit pentru jucatorii sai, acestia avind contracte onorabile:

“Nu mai sint fotbalisti nemultumiti de bani, iar vremurile in care primeau in loc de salarii paltoane si telefoane mobile au apus. Nici atmosfera nu mai e asa boema. Vad o schimbare de comportament la ei, astazi avind o atitudine mult mai profesionista”.

Müller din Regie
    Gigi Multescu se declara un mare admirator al lui Mazilu, jucator pe care a fost foarte aproape sa-l piarda in aceasta iarna. “Este cel mai bun atacant din tara. Se aseamana mult cu Gerd Müller, pentru ca reuseste sa inscrie din toate pozitiile. Este un golgeter inascut”.

Balan, floare rara
    Cele mai consistente salarii din lotul studentilor le au, firesc, cei mai importanti jucatori. Astfel, o adevarata floare rara in lotul studentilor este Tibi Balan, primul pe lista celor mai bine platiti fotbalisti de la Sportul, el avind un salariu anual de 40.000 de dolari, fiind urmat de Mazilu si Lazar, cu cite 30.000 de dolari fiecare. Fotbalistii mai tineri ai satelitului Sportul II, sint remunerati cu cite 200 de euro pe luna.

Daca lucrurile stau asa atunci imi scot palaria in fata lui Siman!!! A reusit singur (cel putin in aparenta) sa tina echipa si dovedeste ca in ciuda celor care s-au spus si scris despre el ca totusi are valoare de manager…Bravo Simane !!!

Viewing 15 posts - 106 through 120 (of 299 total)
  • The topic ‘Stiri din presa – sezon 2005-2006’ is closed to new replies.