Stiri din presa – Sezon 2007-2008

Home Forums Archive Sezon 2007-2008 Season – Liga II Stiri din presa – Sezon 2007-2008

• This topic has 86 replies, 17 voices, and was last updated 14 years ago by 07Ex.
Viewing 15 posts - 61 through 75 (of 87 total)
  • Author
    07Ex
    Keymaster

‘STUDENTII’ MERG IN ANTALYA
    Luni, 14 Ianuarie 2008

Impreuna cu conducerea Sportului Studentesc, tehnicianul Adrian Falub a stabilit doua turnee de pregatire în afara granitelor. “Gasca nebuna” va pleca pe 21.01.2008 într-un cantonament în Antalya (Turcia), dupa care vor reveni în tara pe 04.02.2008. Acestia vor fi cazati la Maxim Resort, un luxuros hotel de cinci stele situat pe plaja din Kemer, aflat la 40 km de Antalya. Pe 08.02.2008 studentii pleaca iar în Antalya pentru un cantonament de 14 zile, unde vor sta probabil în acelasi hotel. Odata reveniti în tara Sportul va sustine un meci de pregatire pe 23 februarie cu FC Arges.

cameliu
    Member

Prosport:

Sportul Studenţesc – Adrian Falub (nou)
    Sosiri Gardoş (Someşul, f c) – 85%, Papp (Unirea Dej, f/m s) – 50%, Buescu, Lazăr, Sime, Ciuciu (LPS Bihorul) – 30%

adso
    Member

Au plecat in Turcia

SPORTUL Echipa din Regie a plecat luni în primul dintre cele doua turnee de pregatire din Antalya. Astfel, în perioada 21 ian-04 feb studentii vor sustine trei meciuri amicale cu echipe din Turcia.

“Plecam astazi în Antalya pentru unul din cele doua cantonamente. Vrem sa disputam unele jocuri de pregatire cu echipe de acolo, dar înca nu am stabilit si numele lor”, a declarat pentru http://www.prosport.ro Mihai Lazarescu, organizatorul de competiţii din cadrul clubului Sportul Studentesc.

07Ex
    Keymaster

SAMBATA, PRIMUL TEST PENTRU SPORTUL STUDENTESC
    Miercuri, 23 Ianuarie 2008

Aflati în Antalya pentru un turneu de pregatire, pret de 14 zile, studentii bucuresteni se pregatesc cu gândul la un loc care i-ar putea împinge spre prima liga.

Astfel, “gasca nebuna” are un program încarcat pentru aceasta perioda. Elevii lui Adrian Falub vor întâlni pe FC Brno (sâmbata, 26 ian), într-un prim meci de pregatire din seria de cele trei, stabilita de conducerea clubului.

“Baietii se pregatesc pentru ca la sfârsitul saptamânii vom avea primul meci amical cu FC Brno (Cehia). Vor mai fi si altele, dar nu ne pronuntam asa repede. Toate la timpul lor!”, a spus pentru prosport.ro Mihai Lazarescu.

SIMAN: “MAI MULTE OFERTE PE BALAN”
    Joi, 24 Ianuarie 2008

Finantatorul “studentilor” recunoaste ca a fost contactat de “U” pentru un împrumut al lui Tibi Balan. “Am fost sunat de domnul Dobos si m-a întrebat daca îl pot ceda pâna în vara pe Tibi Balan sub forma de împrumut. Eu am mai multe oferte concrete acum si nu am luat înca nicio hotarâre legata de el. O sa ma mai gândesc apoi si le voi da un raspuns clujenilor”, a zis Siman.

adso
    Member

Încă un tun!
    de Claudiu Georgiu

După transferul lui Claudiu Răducanu, “studenţii” sînt pe cale să-l readucă la Cluj pe mijlocaşul Sportului, Tibi Bălan

“Şepcile roşii” sînt în pole-position pentru împrumutul mijlocaşului Tibi Bălan (26 de ani) pînă în vară, cu opţiune de cumpărare.
    Curtat de aproape toţi granzii din Capitală în urmă cu două sezoane, dar şi de echipe importante din Europa, Bălan e pregătit să revină pe “Ion Moina” pentru a salva de la retrogradare formaţia care l-a lansat în fotbalul mare. “Mi-ar plăcea să mă întorc la Cluj, pentru că acolo am început fotbalul şi acolo m-am format. În plus, aş fi mult mai aproape de casă, de familie”, a mărturisit Bălan.

Surse autorizate pretind că preşedintele Toni Doboş a bătut deja palma cu Vasile Şiman pentru a-l împrumuta pe Bălan, care ar putea ajunge la “U” dacă nu va primi o ofertă clară din străinătate pînă pe 4 februarie. În schimb, mijlocaşului Sportului a expus un alt motiv pentru care ar accepta oferta. “Momentan nu ştiu foarte multe, dar mi-aş dori să scap şi eu de liga a doua, pentru că aici este mai greu să îmi revin şi nu te mai bagă nimeni în seamă, mai ales după accidentarea care am avut-o eu. Acum însă sînt refăcut sută la sută şi gata să joc”, a conchis Tibi Bălan.

“Mi-ar plăcea şi ca «U» să nu retrogradeze. Într-adevăr, va fi foarte greu, dar atît timp cît mai sînt şanse matematice, de ce să nu spere în salvare?”
    Tibi Bălan

106 de meciuri a jucat Bălan în Liga 1, marcînd 21 de goluri

6 selecţii are Tiberiu Bălan la echipa naţională a României, în perioada 2005-2006

http://www.gsp.ro/U-Cluj/Inca-un-tun.html?a=3439/215189

cameliu
    Member

Am inceput pregatirile cu dreptul… :D :D :D

Prosport:

SPORTUL STUDENTESC, INFRANGERE IN PRIMUL AMICAL
    Sambata, 26 Ianuarie 2008
    Sportul Studenţesc a pierdut, sâmbătă, primul amical din stagiul de pregătire pe care îl efectuează în Antalya în faţa formaţiei FC Brno, ocupanta locului 5 în campionatul Cehiei, cu scorul de 3-1 (0-0). Pentru studenţi a marcat Micaş, jucător aflat în probe la formaţia din Regie, în timp ce pentru cehi au înscris Simr, Marecek, Zivny.

Ultras
    Member

UPDATE:

ProSport

SPORTUL STUDENTESC, INFRANGERE IN PRIMUL AMICAL

Sportul Studenţesc a pierdut, sâmbătă, primul amical din stagiul de pregătire pe care îl efectuează în Antalya în faţa formaţiei FC Brno, ocupanta locului 5 în campionatul Cehiei, cu scorul de 3-1 (0-0). Studenţii au deschis scorul imediat după pauză prin Micaş, jucător aflat în probe la formaţia din Regie, însă nu au păstrat avantajul decât un minut. Cehii au egalat prin Simr (48), iar apoi s-au desprins în învingători prin golurile lui Marecek (63) şi Zivny (70). Jocul celor două formaţii a fost influenţat de condiţiile meteo, nefavorabile fotbalului, vântul bătând cu viteze de 60-70 km/h.

Antrenorul Adrian Falub a început partida cu următoarea garnitură: Niculescu – Irimia, Patriche, Lung, Dedu – Gh. Costin, Ferfelea, Ghinga, Postolache – Curelea, Varga. La revenirea de la cabine tehnicianul a schimbat aproape toţi jucătorii şi a început repriza secundă cu: Niculescu – Ciupe, Pap, Gardos, Dedu (65 Petroianu) – Oae, Lungu, Nicola, Micaş – Ciubotariu, Stângă.

FC Brno: Bures – Hanak, Svejnoha, Zivny, Kuban – Marecek, Urban, Borak, Oklestek – Sural, Wagner (46 Simr)

http://www.prosport.ro/articole//74786

adso
    Member

Sportul – Lokomotiv Tbilisi 1-1

Al doilea joc amical s-a desfasurat joi 31 ianuarie in compania echipei FC Lokomotiv Tbilisi din Georgia. In prima repriza pentru Sportul au intrat in teren Popescu, Irimia, Papp, Patriche, Dedu, Gheorghe Costin, Balan, Ferfelea, Varga, Postolache, Curelea. Prima repriza s-a terminat cu scorul de 1-0 printr-un gol marcat de Balan.

In repriza a doua pentru Sportul au jucat Popescu, Ciupe, Gardos, Lung, Cazan, Oae Marius, Micas, Lungu, Nicola, Ciubotariu, Stanga. Sportul a fost egalata in minutul 78.

http://www.fcsportulstudentesc.ro/?page=actualitate&id=64

ultrasro
    Member

Sambata 2.02.2008 Sportul Studentesc a batut cu 2-1 (1-1) echipa FC Smorgon locul 10 din prima liga a Belarus. Au marcat Stanga si Ciubotariu. Varga a luat rosu in min 25. Sportul testeaza un portar nou de la ACU Arad, Balgradean.

cameliu
    Member

prosport:

BALGRADEAN VA JUCA LA SPORTUL STUDENTESC
    Luni, 11 Februarie 2008

Dupa un tur petrecut în liga a treia, împrumutat de catre Atletico Arad la Gloria Arad, fostul international de junior Under 19, Cristian Balgradean revine în liga a doua. Goalkeeperul aradean va semna un contract cu Sportul Studentesc în aceste zile. Cluburile s-au înteles deja asupra transferului, ramânând ca jucatorul sa ajunga la un acord cu clubul din Regie în ceea ce priveste salariul.

In sezonul trecut, Balgradean a mai evoluat în liga a doua, fiind împrumutat de catre Atletico Arad mai întâi la Minerul Lupeni (în tur) si apoi la FC Brasov (în retur). Evolutiile excelente avute la Lupeni, l-au adus atât în vizorul echipei nationale de junior Under 19, cât si în vederile unor cluburi din liga I, printre care si Dinamo. In cele din urma, a ajuns la FC Brasov, unde a fost folosit foarte putin.

sorin
    Member

AMICAL
    FC ARGES SI SPORTUL, SAMBATA, LA PITESTI
    Vineri, 22 Februarie 2008Ionuţ Badea LIGA II Alb-violeţii lui Ionuţ Badea îşi vor prezenta lotul cu care vor aborda promovarea în acest retur, sîmbătă de la ora 11.00 într-un meci amical în compania studenţilor din Regie.

Partida va avea loc pe Stadionul Nicolae Dobrin din Piteşti. Acesta este singurul amical jucat de piteşteni în România pînă la începerea returului, ei mai disputînd în această iarnă alte 8 amicale în Turcia şi Cipru, în care au obţinut două victorii şi patru remize.

prosport

Tavi
    Member

Internaţional de juniori Cristian Bălgrădean a fost în probe la Sportul Studenţesc timp de mai bine de o lună de zile şi se părea că va semna cu clubul din Regie, însă, Vasile Şiman nu a ajuns la un acord asupra sumei de transfer cu cei de la Atletico Arad, club de care aparţine jucătorul. Oferta făcută clubului arădean a fost mult prea mică, plus că Şiman ar fi dorit să achite suma în mai multe tranşe, lucru neacceptat de arădeni.

Pe lângă aceasta, a existat un dezacord şi în ceea ce priveşte salariul jucătorului. Se pare, că oferta salarială pentru jucător nu depăşea salariul pe care îl primeşte în prezent de la Atletico Arad. Ca urmare, Atletico a decis să încheie negocierile cu Sportul.

Pentru retur, Bălgrădean va apăra în continuare poarta Gloriei Arad, aşa cum a făcut-o şi în tur. Între Gloria Arad şi Atletico există o înţelegere prin care o parte dintre cei mai buni jucători ai lui Atletico sunt împrumutaţi pentru sezonul în curs.
    (http://www.prosport.ro/articole/a-picat-transferul-lui-balgradean-la-sportul/79145)

sorin
    Member

Ce lovitură! Tibi Bălan la Poli Timişoara!
    de Radu Bichiş / gsp

Mijlocaşul Tibi Bălan va fi împrumutat pînă la vară pe Bega, urmînd ca Poli să plătească apoi 3 milioane de euro pentru transferul definitiv

Startul fulminant de campionat al Timişoarei a fost întregit ieri de un transfer de marcă.

Patronul Marian Iancu nu vrea să rateze Europa în actualul sezon şi întăreşte echipa. Ieri, Iancu s-a întîlnit la Bucureşti cu patronul Sportului, Vasile Şiman, căruia i-a făcut o ofertă de nerefuzat pentru mijlocaşul Tibi Bălan (27 de ani). Poli îl va lua împrumut pe Bălan pînă în vară, cu o opţiune de transfer definitiv fabuloasă în vară: 3 milioane de euro!
    În înţelegere, vor intra şi fundaşul Florin Sandu (20 de ani) şi atacantul Sandu Cojocnean (18 ani), care vor fi cedaţi definitiv la Sportul Studenţesc, după ce nu s-au acomodat deloc la Timişoara. De altfel, cei doi nu au apucat să joace nici un minut într-un meci oficial pentru Poli, deşi s-au plătit aproape 890.000 de euro pentru transferul lor, fiind folosiţi doar în partidele amicale.

Iancu a recunoscut cu jumătate de gură că Poli e aproape de a mai face un transfer, dar a refuzat să dezvăluie identitatea jucătorului şi datele înţelegerii. “Nu pot să vorbesc despre cine e vorba. Cert e că am un jucător român excepţional pe care dacă o să pot să-l aduc la Timişoara, voi întări echipa considerabil”, s-a limitat să spună Iancu.

106 partide are Tibi Bălan jucate în Liga 1 la “U” Cluj, Sportul şi Rapid

6 selecţii a strîns Bălan la echipa naţională

sorin
    Member

28.02.2008 |

Bălan: “Un transfer la Poli ar reprezenta doi paşi înainte”

Mijlocaşul Sportului Studenţesc, Tibi Bălan, care va fi împrumutat de Poli Timişoara pînă în vară, susţine că încă nu ştie nimic despre această tranzacţie, dar a mărturisit că un asemenea transfer ar fi ceva extraordinar pentru el.

Taguri: Tibi Bălan Poli transfer
    “Eu nu ştiu încă nimic despre acest transfer, decît ce am văzut în ziar. Dar, ce pot să spun, ar fi într-adevăr un pas mare înainte pentru mine, chiar doi. Ar fi ceva fantastic, pentru că nu am mai jucat de ceva vreme la un asemenea nivel, dar sînt pregătit şi cred că pot face faţă. Chiar mi-aş dori să se rezolve…”, a spus Bălan pentru violamania.ro
    Mijlocaşul de 27 de ani este de părere că Poli Timişoara poate urca şi mai sus în clasament, profitînd şi de degringolada care este acum în ograda granzilor din Capitală. “Matematic sînt şanse ca Poli să urce chiar pe locul doi şi cît mai sînt asemenea şanse, de ce să nu se spere? Sînt doar trei puncte între Rapid şi Poli şi la ce se întîmplă acum pe la echipele astea (n.r. – Dinamo şi Rapid) sînt şanse chiar mari ca Poli să se claseze mai sus. Oricum, în acest sezon, Timişoara a jucat foarte bine şi asta nu trebuie să mire pe nimeni, pentru că s-au făcut investiţii serioase acolo. Este aceaşi situaţie ca la CFR Cluj, poate nu chiar la acelaşi nivel, dar locul pe care sînt acum spune multe, la fel cum şi CFR- ul e lider”, a afirmat mijlocaşul “studenţilor”. “Pe antrenorul Dusan Uhrin nu îl ştiu chiar deloc, dar după evoluţia Politehnicii este clar că e un antrenor mare”, a încheiat Bălan.

Poli Timişoara ar urma să îl împrumute pe Tibi Bălan pînă la vară, cu opţiune de cumpărare. Suma pe care clubul “alb-violet: ar urma să o plătească pentru transferul definitiv se ridică la 3 milioane de euro, în această tranzacţie fiind incluşi şi jucătorii Florin Sandu şi Sebastian Cojocnean.

CIPIKA
    Member

Trei nume noi în Regie
    Sportul Studentesc abordează returul Ligii a II-a, care începe sâmbătă şi la finalul căruia alb-negrii speră încă să obţină promovarea pe prima scenă fotbalistică, cu trei jucători noi în lot. În urma înţelegerii cu Politehnica Timişoara, fundaşul Florin Sandu (20 de ani) şi atacantul Sebastian Cojocnean (18 ani) vor evolua în Regie sub formă de împrumut, la schimb cu Tiberiu Bălan, mijlocaşul Sportului, care va încerca până la vară să demonstreze pe Bega că este încă unul dintre cei mai buni mijlocaşi de creaţie din ţară. Cel de-al treilea fotbalist transferat de Sportul, în această pauză competiţională, este fundaşul Lucian Cheţan (22 de ani) de la Concordia Chiajna. Acesta a semnat cu “studenţii” un contract valabil pe cinci ani.

Sportul Studenţesc ia startul în retur, sâmbătă, pe teren propriu, în compania concitadinei Dinamo II, de la ora 13.00, într-o partidă transmisă în direct de sport.ro

Viewing 15 posts - 61 through 75 (of 87 total)
  • The forum ‘Sezon 2007-2008 Season – Liga II’ is closed to new topics and replies.