Stiri din presa – Sezon 2008-2009

Home Forums Archive Sezon 2008-2009 Season – Liga II Stiri din presa – Sezon 2008-2009

Viewing 15 posts - 31 through 45 (of 105 total)
  • Author
    Andrei
    Member

EXCLUSIV / Prefab Modelu se retrage din campionat şi se desfiinţează!
    Şoc în fotbalul românesc! Echipa Prefabricate Modelu se va retrage din Liga a II-a, după ce astăzi jucătorii au fost chemaţi la stadion pentru a preda echipamentul şi a fi înştinţaţi de această decizie a oficialilor echipei. După 13 etape, Prefabricate ocupă locul 16 în campionat, cu 9 puncte. În urmă cu două săptămîni şi Forex Braşov, ocupanta locului 18 în Seria I a ligii secunde, s-a retras din campionat din cauza problemelor financiare. Preşedintele clubului Prefabricate, Dumitru Dumitriu, a evitat să confirme informaţia aflată în exclusivitate de Gazeta Sporturilor. “Există această posibilitate, dar nu pot să vă dau prea multe detalii despre informaţiile pe care le deţineţi. Urmează să avem o întîlnire în următoarele ore şi se va afla decizia finală a domnului preşedinte”, a spus Dumitriu. Finanţatorul echipei, Marian Miluţ, a refuzat să ofere declaraţii referitoare la acest subiect

cameliu
    Member

gsp:
    EXCLUSIV / LIGA A II-A
    Milut: “Nu doresc să fac parte din mafia fotbalului românesc”

Patronul FC Prefab, Marian Petre Miluţ, a confirmat oficial desfiinţarea echipei. “Este adevărat că FC Prefab s-a desfiinţat. S-a desfiinţat pentru că nu doresc să fac parte din mafia fotbalului românesc. Aşa cum nu am dorit să fac parte din mafia politică, nu voi face parte nici din cea a fotbalului românesc. Semnalele sunt clare. Împotriva acestei echipe s-a făcut orice în tur. Cu arbitraje, cu jucători plătiţi ca să nu putem face performanţă. Am avut arbitraje potrivnice şi nimeni nu s-a sesizat”, a declarat Marian Miluţ.

Preşedintele de onoare al Prefabului a transmis şi un avertisment celor care vor sa mai bage bani în fotbalul din România. “Cine va mai investi în fotbalul românesc trebuie să ştie că pierde bani, dacă nu intră în jocurile mafiei. Am confirmat deja la FRF ca ne retragem. Nu vindem locul. Desfiinţez echipa. Nu pot admite lipsa de performanţă în jurul numelui Prefab. Prefab e un brand. Nu poate fi târât în mizerie nici de fotbalişti, nici de antrenori, nici de conducători”, a mai declarat Miluţ care a infirmat şi zvonurile ce îl dădeau ca posibil investitor la Dunărea Călăraşi, formaţia din Liga a III-a.

adi
    Member

Un articol despre scoala de juniori a Stelei, la care a plecat un OM care ar fi meritat o statuie in Regie 😥

http://www.prosport.ro/fotbal-intern/liga-1/steaua-lanseaza-azi-cel-mai-tare-centru-de-juniori-din-tara-3532960

Îi va antrena Cornel Jurcă

Pentru a scoate fotbalişti de mare valoare, oficialii Stelei l-au angajat pe Cornel Jurcă. Tehnicianul este unul dintre cei mai renumiţi descoperitori de talente din fotbalul românesc, din mâna lui ieşind majoritatea fotbaliştilor crescuţi la Sportul Studenţesc şi ajunşi la echipele de top din România: Varga, Ciobotariu, Lazăr, Galamaz, Stăncioiu, Mazilu. „Domnul Jurcă este marea noastră achiziţie. El a descoperit şi a crescut foarte mulţi jucători care acum evoluează la cele mai cluburi din ţară”, a spus Valeriu Argăseală.

ovidiu
    Member

Am facut o achizitie:
    “Vasile Iordache, noul antrenor al portarilor din Regie
    Sportul Studenţesc a ajuns la o înţelegere cu Vasile Iordache, fostul portar al Stelei urmând să se ocupe de pregătirea celor cinci goalkeeperi din lotul lărgit al alb-negrilor, Cătălin Samoilă, Vladimir Niculescu, Andrei Popescu, Marian Pană şi Răzvan Ciodar. Iordache, format la performanta şcoală ieşeană, a rămas fără angajament după ce Marian Miluţ a luat decizia de a desfiinţa formaţia Prefab Modelu. Conducerea clubului din Regie aşteaptă ca tehnicianul să aducă, în scurt timp, o îmbunătăţire în prestaţiile portarilor, capitol deficitar în angrenajul Găştii Nebune.

Vasile Iordache şi-a început cariera de antrenor în 1984 şi a activat, pe rând, în staffurile tehnice ale cluburilor FC Braşov, Steaua, Universitatea Cluj (principal), Steaua (secund), Al Shabab Club Dubai, Al Ahli Club Dubai şi Al Ain Club (toate trei din Emiratele Arabe Unite), FC Naţional, Poli Timişoara, Steaua, Concordia Chiajna şi Prefab Modelu.

Palmares ca antrenor
    1986 finalist cu Steaua la Cupa Intercontinentală
    1987 câştigă cu Steaua Supercupa Europei
    1994-1995 Campion Naţional al EAU cu Al Shabab
    1995-1996 Câştigător al Cupei Emiratelor cu Al Shabab
    1998-1999 Campion Naţional la Tineret cu Al Ahli Dubai
    2000-2001 Campion Naţional al EAU cu Al Ain
    2000-2001 Câştigă Cupa Preşedintelui
    2006-2007 Campion Naţional al României cu Steaua
    Ca jucător, Vasile Iordache are în palmares trei titluri de campion al României cu Steaua, trei Cupe ale României, tot cu formaţia din Ghencea şi o Cupă Balcanică cu echipa naţională a României.

articol scris de Florin ALBOIU “
    Sper sa fie de bun augur venirea lui. Macar pentru portari. Sa nu mai avem emotii pe linia portii.
    In rest ramane datoria lui Falub sa-i lamureasca s-o bage in poarta.

Tavi
    Member

Frumos ca l-au invitat si pe Vasile … dar pentru ce l-a premiat Nasu? … ca-mi scapa …

“Astăzi, la ora 13, la baza sportivă de la Mogoşoaia, a avut loc reuniunea foştilor sportivi legitimaţi la Sportul Studenţesc. Printre cei invitaţi se remarcă actualul Preşedinte a Federaţiei Române de Fotbal, Mircea Sandu, fostul mare internaţional român, Gheorghe Hagi, fostul mare antrenor, Angelo Niculescu, actualul director a Şcolii Federale de Antrenori, Mircea Rădulescu, foştii jucători ai clubului, Gino Iorgulescu, Rică Răducanu, actualul patron al studenţilor, Vasile Şiman şi mulţi alţii.
    Înainte ca toţi cei invitaţi să ajungă la petrecerea organizată de Naşu`, oaspeţii au fost aşezaţi minuţios în tribuna Stadionului Mogoşoaia pentru binecunoscuta poză de grup.

Imediat după, Mircea Radulescu a declarat: „Noi înainte jucam fotbal de placere.În ziua de azi fotbalul a devenit o întreagă afacere, iar jucătorii urmăresc să se realizeze financiar şi apoi să se daruiască pentru clubul la care evoluează. În cei 13 ani, la Sportul Studenţesc s-a dorit performanţă deşi am evoluat multă vreme în liga a doua. Pe vremea când la cârma echipei a fost Mac Popescu, acest club era finanţat din activităţi studenţeşti şi cu toate acestea în 1972 echipa a promovat în primul eşalon al fotbalului românesc.”

Ca în orice grup de fotbalişti sau foşti fotbalişti, glumele nu aveau cum să lipsească. Revederi emoţionante, reîmprospătări de cunoştinţă asupra carierei fiecăruia sau simple discuţii, acestea au fost lucrurile văzute şi auzite.
    Imediat după acest moment şi după ce toţi trecuseră peste emoţiile de rigoare, s-a trecut la motivul principal al prezenţei fiecaruia. Mircea Sandu şi-a luat în serios rolul de naş şi a condus mersul ceremoniei. Clasica introducere şi un moment de reculegere ţinut în memoria a celor 35 foşti studenţi, care din păcate nu mai sunt în viaţă, au deschis evenimentul. Apoi, Sandu a dezvăluit surpriza care îi aştepta pe jucătorii ce au făcut istorie in tricoul alb-negru sau au influenţat destinele acestui club. Aceştia au primit din partea Federaţiei o medalie de merit. Printre cei premiaţi se află nume ca Angelo Niculescu, Gheorghe Hagi, Gino Iorgulescu, Constantin Anghelache, Dumitru Moraru, Necula Răducanu, Paul Cazan sau Vasile Şiman.
    Un moment inedit s-a desfăşurat după această decernare de medalii, când, dupa tonul dat de Mircea Sandu, toată sala a început să intoneze imnul Sportului Stundenţesc, fapt ce a animat atmosfera, prilej cu care s-a dat liber la petrecere.

La finalul ceremoniei, Mircea Sandu, vizibil emoţionat de eveniment ne-a declarat:
    “Este o zi importantă pentru fiecare dintre noi. Cu toţii ne amintim cu plăcere vremea aceea, dar asta este, nu mai avem cum să dăm timpul înapoi. Ne-am întâlnit aici trei generaţii, pasiunea de a juca fotbal şi de a face spectacol pe terenul de joc era totul pentru noi, mai puţin însă ne interesa partea financiară, nu zic că era de neglijat nici această latură. Din păcate, în aceste noi generaţii, jucătorii pun mare accent pe situaţia lor financiară şi mai puţin pe modul de a juca.”

Tot astăzi, s-a sărbătorit împlinirea a 36 de ani, de când Sportul Studenţesc promova în prima divizie a fotbalului românesc. Mircea Sandu, împreună cu toţi cei care au ajutat la organizare, au promis că acest eveniment va deveni o obişnuinţă şi se vor organiza întâlniri de acest gen în fiecare an. Deasemenea, Sandu a promis că în cât mai scurt timp va fi lansat un DVD cu imagini memorabile din întreaga istorie a studenţilor.

Articol scris de Alex Amironoaie şi Andi Sârbu.”

Ultras
    Member
    adso
    Member

http://www.gsp.ro/fotbal/liga-1/era-benefic-pentru-fotbalul-romanesc-daca-becali-intra-in-parlament-alaturi-de-ceilalti-oameni-de-sport-111692.html

Sandu a comentat şi problemele cauzate de criza financiară în Liga a 2-a, spunînd:
    “Sunt preocupat de acest lucru şi chiar în această iarnă şi în primăvară o să am mai multe întâlniri cu autorităţile locale şi preşedinţii de cluburi pentru a le propune o restructurare a eşaloanelor 2 şi 3.

Există posibilitatea ca la Liga a II-a să facem o serie cu 20 de echipe sau două serii cu 14 sau 12 echipe. E posibil să existe retrageri şi din Liga I!” a avertizat oficialul FRF în interviul acordat pentru Newsin.

Zibling
    Member

Of, Florin, puteai sa pui si tu niste intrebari mai incisive, asa ca de la patimas la vinovat. Sper ca in privat, in spatele intrebarilor pline de obiectivitate jurnalistica, ai pus si acele intrebari care ne macina tot timpul:
    – “de ce nu se comporta ca un antrenor pe banca tehnica?”
    – “de ce face tot timpul cam aceleasi schimbari, lasand tineri atacanti (in principal) la echipa a doua?”
    – “de ce nu se simte ca jucatorii ar exersa fazele fixe la antrenamente?”
    – “de ce cu atacantii Curelea si A.Stanga nu se exerseaza preluarile?”

Ai inteles tu – intrebari care pe noi ne “doare”. 👿

cameliu
    Member

STEAUA II – SPORTUL STUDENȚESC 2-3
    Victorie de vacanță

Sportul Studențesc a disputat vineri dimineață, în Ghencea, o partidă amicală în compania formație Steaua II. Alb-negrii au controlat ostilitățile, după o oră de joc conducând cu 3-0. Golurile au fost marcate de Curelea, Ferfelea și Sava. Pe final, profitând de relaxarea “Găștii Nebune”, gazdele au redus din diferență. Primul a punctat “exilatul” Vasilică Cristocea cu un șut superb din afara careului, mingea lovind bara porții înainte de a intra în plasă. Cel de-al doilea gol al roș-albaștrilor a fost copia fidelă a reușitei lui Kapetanos din meciul cu Unirea Urziceni.

Cu această ocazie, antrenorul Adrian Falub a testat doi tineri fotbaliști, monitorizați de mai mult timp, ambii evoluând în banda stângă.

Andrei Sava, internațional de juniori al clubului Progresul București, a jucat în prima repriză pe postul de fundaș stânga, iar după pauză, odată cu intrarea în teren a lui Dedu, a urcat în linia mediană, reușind să înscrie cel de-al treilea gol, cu un șut plasat la colțul lung.

Bogdan Geantă, activează la clubul Ardealul. El a fost folosit de tehnicianul alb-negrilor mijlocaș stânga în prima parte a meciului, iar în al doilea mitan a fost trimis în atac.

Sportul Studențesc: Popescu – Irimia (Beța), Patrichi, Ghinga, Sava – Ferfelea, Nicola (Dedu), Postolache (Truță), Geantă – Curelea (Stângă), C. Gheorghe (Cazan)
    Articol scris de : Florin ALBOIU

Ultras
    Member
    07Ex
    Keymaster

Adi Falub: „Avem mare nevoie de un atacant”

Echipa din Regie va susţine joi un ultim test înaintea vacanţei împotriva Rocarului în care Adi Falub va folosi şi jucători mai puţini folosoţi in prima jumătate a campionatului precum Truţă, Dobre sau Beţa. Reunirea lotului pentru pregătirea de iarnă este programată pe 12 ianuarie după care studenţii vor susţine şi două cantonamente în Turcia. Singura supărare a tehnicianului “găştii nebune” pare accidentarea de lungă durată a golgheterului echipei, Andrei Stângă care va sta pe tuşă cel puţin până la startul returului.

„Pe data de 10 vom avea o discuţie cu domnul Şiman în care vom dezbate strategia pentru retur. De transferuri e mai greu să vorbim pentru că criza financiară ne-a afectat şi pe noi. Ne vom baza ca şi până acum pe propria pepinieră. La echipă nu avem posturi deficitare dar ne-ar mai trebui un mijlocaş şi fundaş central si un atacat pentru că Stângă abia s-a operat, Curealea abia şi-a revenit iar ceilalţi sunt prea tineri. Pentru Varga, Ferfelea, Postolache încă n-am primit nici o ofertă”, a spus Falub. (Cosmin Scarlat)

Cheţan dorit la Breaza?

Sosit la Sportul în returul sezonului trecut, Lucian Cheţan a pierdut contactul cu prima echipă a Sportului. În acest sezon, jucătorul de bandă stânga a jucat numai în Liga a IV-a , la echipa a doua a Sportului. În aceste condiţii, Lucian ia în considerare o întoarcere la Tricolorul Breaza, cu atât mai mult cu cât clubul prahovean este implicat în lupta pentru promovare în Liga a II-a. (Mihai Andrieş)

“Vreau să joc în Liga I”

Sosit la startul acestui sezon la clubul din Regie, Cătălin Samoilă a reuşit să se impună ca titular între buturile echipei studenţeşti. La final de tur, tânărul goalkeeper ne-a acordat un interviu despre situaţia echipei sale, dar şi despre planurile sale de viitor.

R: Eşti în circuitul echipelor naţionale de ceva vreme. Ce părere ai despre convocarea colegului tău, Dacian Varga, la echipa naţională?
    Cătălin Samoilă: Este important atât pentru echipa noastră, cât şi pentru orice jucător. Acum fiecare fotbalist din Liga a II-a speră să fie convocat la loturile naţionale, este visul oricui.

R: Sportul Studenţesc este de abia pe locul 9. Meritaţi să fie mai sus în clasament?
    Cătălin Samoilă: Da, meritam. Jucăm un fotbal plăcut, însă nu suntem suficient de maturi. Suntem un club cu tradiţie şi asta ne obligă să respectăm obiectivul fixat la începutul sezonului, promovarea.

R: Mai aveţi şanse?
    Cătălin Samoilă: Teoretic, da. Valoarea jucătorilor nu este de locul 9.

R: Care a fost cel mai greu adversar pe care l-ai întâlnit în acest tur de campionat?
    Cătălin Samoilă: Cel mai greu adversar mi s-a părut Progresul. Asta şi datorită stării gazonului. Îmi pare rău că în toate meciurile cu primele trei clasate am avut neşansă.

R: Să discutăm despre derby-uri. La meciul cu Ceahlăul Piatra-Neamţ ai apărat un penalty decisiv, în ultimul minut de joc. Pe de altă parte, ai fost acuzat că ai greşit în partida din ultima etapă cu Progresul Bucureşti. Cum apreciezi evoluţia ta în turul campionatului?
    Cătălin Samoilă: La un portar se văd foarte repede greşelile. Fiecare eroare cântăreşte enorm. Am doar 18 ani, dar asta nu este o scuză.

R: Antrenorul de portari a fost schimbat. Cât de mult contează acest fapt?
    Cătălin Samoilă: Vasile Iordache a fost un mare portar şi este foarte apreciat. Îmi doresc să fie ca un mentor pentru mine. Sunt sigur că am multe de învăţat de la el. În meseria asta, trebuie “să furi” de la antrenori, colegi, dar şi de la adversari.

R: Ştiu că unii dintre colegii tăi vor să plece la vară. Când crezi că este momentul să pleci de la Sportul Studenţesc?
    Cătălin Samoilă: Nu noi decidem asta. Evoluţiile noastre ne fac remarcaţi. Pentru mine este important să joc. Vreau să evoluez în Liga I, dar nu se pune problema deocamdată să plec.

R: Cât de greu este pentru un portar să se facă remarcat?
    Cătălin Samoilă: De remarcat este uşor. Mai important este în ce sens, pozitiv sau negativ. Trebuie să ai o apărare solidă pentru că numărul de goluri primite contează.

R: Sunteţi trei portari în lot. Cum ţi se pare concurenţa?
    Cătălin Samoilă: Este un lucru normal şi mă motivează. Relaţia cu ceilalţi doi portari este bună.

R: Se tot vorbeşte de criza finaciară. Care este situaţia la Sportul?
    Cătălin Samoilă: Salariile sunt plătite la zi, iar până acum criza nu ne-a afectat. Deci, cel puţin până acum nu pot spune că sunt probleme la noi.

R: Care sunt planurile tale de viitor?
    Cătălin Samoilă: Îmi doresc un retur care să ne apropie de locurile promovabile. Personal, vreau să am evoluţii cât mai bune. Visul meu este naţionala de tineret.

R: Care este portarul tău preferat şi în ce campionat ai vrei să evoluezi ?
    Cătălin Samoilă: Îmi place mult de Buffon şi aş vrea să joc în campionatul italian. (Andrei Petrică)

laucantona
    Member

am citit pe gsp.ro ca intr-un interviu cu regretatul anticomuist roman Ticu Dumitrescu ar fi existat un dosar Sportul Studentesc…interesant macara atat de ai nostri daca performantele sportive nu mai exista…

http://blogsport.ro/gafiuc/2008/12/11/marturia-unui-martir-anticomunist-au-colaborat-si-sportivii/

07Ex
    Keymaster

„ Dorim să acoperim posturile deficitare ”

După perioada sărbătorilor de iarnă, în luna ianuarie, elevii antrenaţi de Adi Falub vor efectua un stagiu de pregătire în Antalya. Oficialii clubului din Regie sunt interesaţi în perioada următoare să transfere 2-3 jucători, pentru a avea acoperire pe posturile deficitare.

„Vom aduce la echipă 2-3 jucători. Avem urgentă nevoie de un atacant, un fundaş şi un mijlocaş.Dorim să acoperim posturile deficitare pe care le avem în echipă. Momentan de la echipă nu v-a pleca nimeni. O să avem o şedinţă pe 6-7 ianuarie în care vom discuta dacă cineva de la echipă ne va părăsi sau nu. Până atunci nimic nu este sigur”, a declarat Cristi Gheorghe, director executiv Sportul Studenţesc. (Andi Sârbu)

07Ex
    Keymaster

“Studenţii” plătesc fiecare kilogram în plus

Conducerea Sportului Studenţesc, în frunte cu Vasile Şiman (foto), a anunţat recent că jucătorii vor fi amendaţi cu câte cinci la sută din salariu dacă vor veni cu surplus de greutate la reunirea lotului din ianuarie.

“Cred că e rezonabilă amenda pe care o vor lua, în comparaţie cu alte echipe. Ei au un program de sărbători pe care trebuie să-l respecte cu sfinţenie, dacă nu vor să le luăm banii. Şi aşa n-au salarii prea mari. Deci trebuie să fie atenţi ce şi cât mănâncă” , a declarat directorul executiv al studenţilor, Cristi Gheorghe.

Sportul a semnat un parteneriat cu ISMB

Lovitură de imagine pentru Sportul pe plan de recrutare a tinerilor. Zilele acestea şefii clubului patronat de Vasile Şiman au reuşit să încheie un acord valabil pe un an cu Inspectoratul Şcolar al Municipiului Bucureşti. Protocolul prevede că Sportul este singurul club din capitală care are acreditare pentru competiţiile organizate de şcoli şi licee.

„Protocolul încheiat reprezintă o victorie importantă impotriva cluburilor mari din capitală. Am semnat acest acord pentru că în trecut am avut probleme cu unele instituţii din Bucureşti. Sper acum să dăm lovitura şi pe plan de marketing prin incheierea parteneriatului prin cât mai multă pulicitate. Acesta reprezintă o formă de recrutare a tinerilor cât mai profesionistă. Am făcut toată treaba asta ca să nu mai urcăm copiii pe garduri la preselecţii.”, a declarat directorul executiv Cristi Gheorghe. (Cosmin Scarlat)

Zibling
    Member

O veste trasnet. Insa, toate bune si frumoase, mai putin fraza total ne-academica a directorului nostru general: “Am făcut toată treaba asta ca să nu mai urcăm copiii pe garduri la preselecţii”. Urata exprimare! 😯

Viewing 15 posts - 31 through 45 (of 105 total)
  • The forum ‘Sezon 2008-2009 Season – Liga II’ is closed to new topics and replies.