Stiri din presa – Sezon 2011-2012

Home Forums Archive Sezon 2011-2012 Season – Liga I Stiri din presa – Sezon 2011-2012

Viewing 15 posts - 151 through 165 (of 242 total)
  • Author
    dragos
    Member

Atacantul Sportului Studenţesc, Costin Curelea, consideră că este destul de matur pentru a face faţă la Steaua, în cazul în care “roş-albaştrii” se vor decide să îl transfere.

“Tîrziu nu este să ajung la Steaua, consider că sînt destul de matur, am destule meciuri în picioare. De 5 ani joc 33 de meciuri din 34. O singură etapă am lipsit în acest sezon, nu o să mai absentez pînă la finalul sezonului .

A fost ca un joc pentru domnii Becali şi Şiman, nu cred că vorbeau dînşii la televizor despre transferul meu la Steaua. Discuţii au fost, dar nu ştiu nimic altceva. Nu ştiu eu ce preţ am, nu sînt în măsură să spun acest lucru. Patronii fac preţurile.

Sînmărtean şi Tibi Bălan sînt doi jucători asemănători, au acelaşi stil de joc, au o uşurinţă în a se deplasa şi a manevra mingea. Wesley şi Adailton sînt doi jucători care îmi plac şi mie foarte mult, şi CFR are cîţiva străini buni.

Jucînd acasă, cred Vaslui este favorită diseară, dar Steaua nu este o echipă care să fie cotată cu şansa a doua. Niciodata nu se va întîmpla asta. Sper să fie un meci spectaculos, sînt două echipe care joacă”, a spus Costin Curelea la GSP TV.

27 de ani are Costin Curelea

http://www.gsp.ro/fotbal/liga-1/curelea-asteapta-un-semn-de-la-becali-nu-este-tirziu-sa-ajung-la-steaua-271855.html

razvanR
    Member
    razvanR
    Member
    razvanR
    Member

Costin Curelea, la Dolce Sport, duminica, dupa golul si ratarile din meciul foarte spectaculos cu FCM Tg.Mures
    http://www.dolce-sport.ro/fotbal/fotbal-intern/fotbal-intern/video-costin-curelea-la-dolce-sport-a-vrea-s-joc-la-steaua-am-demonstrat-c-merit-6935/

razvanR
    Member

Revine “Gasca Nebuna” din Regie?
    Multescu i-a lasat in locul lui pe “Arsene Wenger”! Ce antrenor va face senzatie in Liga 1:
    Una dintre cele mai frumoase echipe din Liga 1, “Gasca Nebuna” a Sportului Studentesc poate sa revina dupa 2 sezoane mai slabe

Sportul a facut doar egal in ultima etapa, 1-1 cu Tg Mures, si e pe locul 15 in clasament. Gheorghe Multescu a plecat de la echipa insa il lauda pe succesorul sau, Daniel Timofte, pe care il compara cu Arsene Wenger.

“Am mare incredre in el, stiu ce poate. E un antrenor chiar atipic pentru Romania, mai civilizat, se aseamana cu Arsene Wenger” spune Multescu in gazesta sporturilor.

http://www.sport.ro/liga-1/revina-gasca-nebuna-din-regie-multescu-l-a-lasat-in-locul-lui-pe-arsene-wenger-ce-antrenor-va-face-senzatie.html

ngm
    Member

El vrea să joace la Steaua, dar o altă echipă din Liga 1 e gata să i-l “fure” lui Gigi Becali: Îmi place mult de el!”

Deşi a făcut o campanie spectaculoasă de achiziţii în această vară, Gigi Becali este dispus să investească în continuare şi să întărească echipa. Patronul Stelei şi-a manifestat în dese rânduri interesul pentru Costin Curelea, dar acum are şi o rivală cu care se va lupta pentru semnătura atacantului Sportului: Astra Ploieşti.
    Petre Buduru a anunţat că îl doreşte pe Costin Curelea la Astra. “I-am propus lui Şiman să-l luam pe Tobi Bălan acum un an, dar cerea mult prea mult. Era păcat să-l ţină pe loc, bine că i-a dat drumul măcar acum, la 30 de ani. Cred că este unul din cei mai buni mijlocaşi din Liga I. Mie îmi place mult Curelea. Mi l-am dorit şi pe el, îl vreau şi acum, sunt sigur că s-ar potrivi stilului nostru. Cred că domnul Şiman şi-a făcut nişte planuri, este cel mai diabolic patron din prima ligă”, a explicat Buduru.
    Atacantul Sportului se gândeşte însă la un transfer la Steaua: “Târziu nu este să ajung la Steaua, consider că sunt destul de matur, am destule meciuri în picioare. De 5 ani joc 33 de meciuri din 34. O singură etapă am lipsit în acest sezon, nu o să mai absentez până la finalul sezonului. A fost ca un joc pentru domnii Becali şi Şiman, nu cred că vorbeau dânşii la televizor despre transferul meu la Steaua. Discuţii au fost, dar nu ştiu nimic altceva.”, declara Curelea în urmă cu două zile.
    Gigi Becali şi-a manifestat interesul pentru Costin Curelea în această vară, la sugestia lui Gheorghe Hagi, însă nu a ajuns la niciun acord cu Vasile Şiman.

Radu Dobrin
    Member

Curelea

“Sportul riscă neprogramarea!

Studenţii” nu vor fi programaţi pentru partida cu U Cluj de duminică, dacă Şiman nu va plăti pînă la 23:59 datoriile către jucătorii declaraţi liberi de contract

Încă o problemă pentru Vasile Şiman: trebuie să facă dovada plăţii către fotbaliştii liberi de contract pînă la sfîrşitul acestei zile, altfel Sportul nu va fi programată în această etapă!

Vlad Niculescu, Raul Ciupe, Costin Gheorghe, Marius Nae şi Florentin Cruceru au fost declaraţi liberi de contract la sfîrşitul lunii septembrie şi clubul Sportul trebuia să plătească toate restanţele către fotbalişti în termen de 30 de zile de la luarea deciziei, adică pînă sîmbătă, 29 octombrie, dar au primit o prelungire pînă astăzi, ora 23:59.

Pe lîngă cei 5 jucători, din Regie au mai plecat Lucian Cazan, Marius Postolache, Octavian Chihaia şi Adrian Viciu, toţi după deciziile Comisiilor Ligii! Cristi Irimia şi Cătălin Samoilă au şi ei depuse memorii pentru a deveni liberi de contract.
    Sportul se află pe locul 15 în acest moment, avînd 9 puncte după 12 etape.

gsp, 2011-11-01

cameliu
    Member

Prosport:

EXCLUSIV
    Daniel Isăilă, foarte aproape de a semna cu Sportul!
    Articol publicat de , Daniel Vlad

Venirea lui Marius Şumudică la FC Braşov nu i-a picat bine fostului antrenor principal al “stegarilor”, Daniel Isăilă.

Acesta a ales să nu mai continue cu gruparea de sub Tâmpa aşa că s-a reorientat către o altă echipă din Liga I. În aceste momente, Isăilă se află în Bucureşti, la sediul celor de Sportul Studenţesc şi discută posibilitatea de a prelua formaţia bucureşteană. Şansele ca Daniel Isăilă şi Vasile Şiman să ajungă la o înţelegere sunt destul de mari, fostul antrenor al Braşovului putând chiar să conducă antrenamentul “studenilor” în această după-amiază.

“Lucrez cu Şumudică doar dacî îmi va fi secund”

Isăilă s-a declarat surprins şi totodată dezamăgit de faptul că Marius Şumudică a fost numit la conducerea tehnică a echipei fără a fi şi el înştiinţat.

Mai mult, Isăilă a precizat că este dispus să lucreze şi să colaboreze cu Şumudică doar dacă acesta din urmă va fi secundul său.

“Am aflat totul din presă, fiindcă pe mine nu m-a anunţat nimeni nimic. Din punctul meu de vedere, am încă angajament de antrenor principal cu FC Braşov şi aştept să vorbim să văd în ce condiţii acesta va fi reziliat. Nu mă aşteptam să păţesc aşa ceva, mai ales că echipa a jucat bine în ultimele meciuri, dar, din păcate, am avut ghinion în multe cazuri. Asta e, mie nu-mi reproşez nimic, fiindcă norocul nu-l poţi antrena.

Cu Marius Şumudică sunt dispus să lucrez, numai dacă îmi va fi secund. Totuşi, eu îi urez mult succes şi să ducă echipa cât mai sus, fiindcă FC Braşov a fost, este şi va rămâne, formaţia mea de suflet. Poate în viitor voi reveni aici, fiindcă nu ştii ce-ţi rezervă viitorul, dar acum sunt mâhnit pentru că nimeni nu a avut bărbăţia să-mi spună în faţă că nu mai are nevoie de serviciile mele”, a declarat Daniel Isăilă.

cameliu
    Member

gsp:

LIGA 1 |
    SPORTUL
    Daniel Isăilă se mută în Bucureşti » Este noul antrenor al Sportului

Isăilă este noul antrenor al Sportului

Daniel Isăilă(39 de ani) are ocazia să antreneze şi altă echipă în afara Braşovului. Fostul antrenor al “stegarilor” a ajuns la un acord cu Vasile Şiman şi a semnat un contract valabil pe patru ani şi jumătate cu Sportul

“Sportul Studenţesc reprezintă pentru mine o mare provocare. M-am înţeles cu patronul Vasile Şiman şi mă bucur că vrea un proiect lung. Încă nu am semnat contractul, dar ne-am înţeles la toate aspectele. Zilele acestea voi stabili şi staful cu care voi lucra şi sunt încrezător că va fi bine. În acest sezon, principalul obiectiv este evitarea retrogradării. Sportul are o echipă cu potenţial şi îmi doresc foarte tare să realizăm multe lucruri bune împreună”, a declarat Daniel Isăilă.

Demis marţi de la FC Braşov, Isăilă a discutat şi cu conducerea FCM Târgu Mureş preluarea funcţiei de antrenor principal, dar în cele din urmă a ales Sportul Studenţesc. Fostul tehnician al Braşovului nu va putea sta două partide pe banca noii sale echipei, din cauza unei suspendări de 3 etape, din care a ispăşit deja una.

De la despărţirea de tehnicianul Gheorghe Mulţescu, de pregătirea echipei Sportul Studenţesc s-a ocupat secundul Daniel Timofte.

sursa: Mediafax

cameliu
    Member

Si comunicat de pe site-ul oficial:

04-11-2011
    Comunicat de presa!

Daniel Isaila este noul antrenor al echipei FC Sportul Studentesc. Fostii tehnicieni ai studentilor, Gheorghe Multescu si Daniel Timofte, si-au reziliat contractele cu gruparea din Regie, echipa urmand sa fie pregatita de fostul antrenor al Brasovului, Daniel Isaila. Sa-i uram bun venit si mult success pe banca alb-negrilor!

ngm
    Member

Daniel IsăilăPersonal information
    Full name Daniel Ionuţ Isăilă
    Date of birth 29 June 1972 (age 39)
    Place of birth Braşov, Romania
    Height 1.85 m (6 ft 1 in)
    Playing position Centre back
    Club information
    Current club Sportul Studenţesc (Manager)
    Senior career*
    Years Team Apps† (Gls)†
    1992–1997 Tractorul Braşov 87 (5)
    1997–2000 FC Braşov 89 (3)
    2000–2001 FC Rapid Bucureşti 9 (0)
    2001–2006 FC Braşov 103 (5)
    Teams managed
    2006–2007 FC Săcele
    2007–2010 FC Braşov (assistant coach)
    2010 FC Braşov
    2011 FC Braşov (assistant coach)
    2011 FC Braşov
    2011– Sportul Studenţesc
    * Senior club appearances and goals counted for the domestic league only and correct as of 29 July 2010.

† Appearances (Goals).
    ‡ National team caps and goals correct as of 29 July 2010

From Wikipedia, the free encyclopedia

ngm
    Member

Şiman promite schimbări: “Nu mai putem continua aşa, e incredibilă lipsa de responsabilitate”

Finanţatorul Sportului Studenţesc, Vasile Şiman, a comentat partida pierdută de formaţia sa în deplasarea de la GAlaţi, scor 0-1, spunînd că jucătorii săi le-au făcut cadou victoria adversarilor.

“Meciul ăsta n-a fost cu nimic deosebit faţă de celealte de pînă acum. Toate ocaziile care şi le-au creat au fost pe greşelile noastre, fără nici un aport al echipei care cîştigă. De un an şi jumătate, mia toate golurile care le-am primit au fost pe astfel de greşeli.

Poate doar în timp se mai poate schimba ceva, nu pot să-i cer lui Isăilă Imposibilul. Sînt realist şi conştient că noi sînt ca un fel de Moş Crăciun pentru adversari. La noi nu există sărbători, facem cadouri meci de meci, săptămînă de săptămînă”, a spus Vasile Şiman la finalul meciului pentru GSPTV.

Vezi mai jos golul lui Iorga!

Finanţatorul Sportului Studenţesc a promis că va face schimbări mari în iarnă în rîndul jucătorilor, pe care îi acuză că nu sînt repsonsabili deloc.

“Noi în 46 de etape am făcut 31 de puncte, asta e dezastruos. Degeaba avem noi momente cînd sclipim, cînd jucăm spectaculos, dacă rezultatul e mereu acelaşi. Trebuiesc făcute anumite schimbări în echipă, situaţia asta durează de prea mult timp. Cea mai mare pronlemă a noastră e lipsa de responsabilitate”

ngm
    Member

Mulţescu deplînge situaţia Sportului: “Nu-şi merită soarta, e una din cele mai curate echipe din Liga 1”

Fostul tehnician al Sportului Studenţesc, Gheorghe Mulţescu, a comentat partida pierduă de studenţi în această seară, în deplasarea de la Galaţi, 0-1.

“E păcat, Sportul e o echipă frumoasă şi e una dintre puţinele formaţii din Liga 1 care şi-a cîştigat toate punctele pe teren, fără să se implice în jocurile de culise”, a spus Mulţescu la finalul meciului, pentru GSPTV.

07Ex
    Keymaster

Isăilă e gata să renunţe la cel mai râvnit jucător al său! Atacantul n-are preferinţe: “Ar fi un pas înainte şi la Steaua şi la Rapid”

Sportul Studenţesc a realizat surpriza etapei a 15-a, reuşind să o învingă cu 1-0 pe FC Vaslui, una dintre pretendentele la titlu. Invitat la “Ora de ProSport”, antrenorul “studenţilor”, Daniel Isăilă, a vorbit despre posibila plecare a lui Costin Curelea din “Regie”.

“Important pentru Curelea e să crească în evoluţii de la meci la meci. El trebuie să rămână în atenţia cluburilor mari. Dacă va veni o ofertă avantajoasă pentru club, dar şi pentru el, poate pleca. Nu mă opun. Orice jucător de valoare e important într-o echipă, dar nimeni nu e de neînlocuit.”, a declarat Daniel Isăilă la “Ora de ProSport”.

“Deocamdată sunt jucătorul Sportului. Până la urmă se va realiza ceva, pentru că am ajuns la o vârstă şi trebuie să tinzi către mai sus. Cred că se va ajunge la o cale de mijloc (n.r. – referitor la sumele vehiculate), sper ca şi discuţiile să fie serioase şi nu doar o glumă aruncată. Pentru mine ar fi un pas înainte şi la Steaua şi la Rapid. Nu am preferinţe. Steaua e un club mare şi o atracţie pentru oricine”, a declarat Curelea, în urmă cu câteva zile.

3 goluri are Curelea în această ediţie a Ligii 1

ngm
    Member

Isăilă face primele transferuri la Sportul Studenţesc! Doi jucători de la Dunărea Galaţi se antrenează în Regie

Primele ţinte ale lui Daniel Isăilă se antrenează deja cu Sportul Studenţesc, iar din iarnă cei doi jucători ai Dunării Galaţi vor trece sub comanda antrenorului venit de la Braşov.

Atât mijlocaşul Vali Munteanu , cât şi fundaşul Dan Popescu, căpitanul celor de la Dunărea, au fost testaţi de bucureşteni încă de pe vremea când la echipă era Gigi Mulţescu.

Viewing 15 posts - 151 through 165 (of 242 total)
  • The forum ‘Sezon 2011-2012 Season – Liga I’ is closed to new topics and replies.