Stiri din presa – Sezon 2011-2012

Home Forums Archive Sezon 2011-2012 Season – Liga I Stiri din presa – Sezon 2011-2012

• This topic has 241 replies, 21 voices, and was last updated 10 years ago by 07Ex.
Viewing 15 posts - 196 through 210 (of 242 total)
  • Author
    ultrasro
    Member

FK Rudar – Sportul Studentesc 1-1 (Sportul a marcat in minutul 15)

Rudar je bio u minusu protiv Sportula (Rumuni su poveli u 15. minutu), ali su Pljevljaci zaigrali bolje u drugom poluvremenu, kada je Nerić donio izjednačenje.
    Fudbalerima Rudara je zapravo prijalo osvježenje sa klupe, a upravo trojica rezervista bili su u glavnoj ulozi u 65. minutu – Bambur i Šljivančanin su počeli, a Nerić krunisao lijepu akciju svog tima.

Utakmicu su počeli: Mijatović, Popović, Nestorović, Alić, Adžić, Francišković, Rustemović, Vlahović, Igumanović, I. Jovanović, Stojanović. Igrali su još: Bambur, Radusinović, Brnović, Kaluđerović, Ivanović, Šljivančanin, Bakoč, Nerić.

-U prvih 60 minuta nismo djelovali kako treba – igrali smo sporo, bezidejno. Vidjećemo šta je u pitanju, da li je to zbog umora… No, u posljednjih 30-ak minuta slika je bila drugačija, odigrali smo puno bolje, rekao je Srđan Kljajević, trener golmana Rudara.

Pljevljaci u ponedjeljak protiv moldavske Dačije imaju posljednju provjeru u Antaliji.

CIPIKA
    Member

Sportul. Şiman a reuşit să-l împrumute pînă în vară pe portarul Cezar Lungu (23 de ani), de la Astra, după ce Gavrilaş nu a convins. “Studenţii” îi mai au în lot pe Andrei Popescu şi pe Octavian Ormenişan.

ngm
    Member

Şiman şi Copos s-au înţeles pentru Curelea, dar jucătorul a refuzat! Rapid, aproape de a-l readuce pe Varga

Costin Curelea (27 de ani – foto) a fost cerut insistent în această iarnă de Răzvan Lucescu, iar patronul Rapidului a dus o cursă lungă de negocieri cu Vasile Şiman.

Într-un sfârşit, în ultima zi de mercato, cei doi patroni s-au pus de acord în privinţa trecerii atacantului în Giuleşti, însă surpriză! Afacerea a căzut pentru că vârful Sportului a refuzat să meargă la Rapid! Motivul? Curelea a auzit că va fi împrumutat la echipa de sub Podul Grand, iar acest lucru nu i-a convenit. Atacantul dorit de Lucescu Jr. vrea să se transfere definitiv pentru a fi sigur că nu va mai reveni la Sportul decât la dorinţa lui. Mai mult, “studentul” nu vrea să trăiască drama lui Dacian Varga, fotbalistul care în fiecare pauză competiţională trebuie să se întoarcă în Regie.

Îl readuc pe Varga?

Totuşi, surse din anturajul lui Dacian Varga au dezvăluit că fostul rapidist ar putea reveni în Giuleşti, în urma unei înţelegeri pe care George Copos a avut-o cu Vasile Şiman. Situaţia pare a fi similară cu plecarea lui Tibi Bălan la Steaua, atunci când Gigi Becali l-a convins pe patronul “studenţilor” să-l lase liber de contract pe jucător, cu promisiunea ca, în urma unui eventual transfer, toţi banii să ajungă în Ghencea.

750 de mii de euro este cota lui Curelea pe site-ul transfermarkt.de

kikirikimiki
    Member

“Război” pentru Serban

Daniel Ionuţ Şerban (foto), căpitanul Naţionalei României, formată din jucători născuţi în 1995, este în mijlocul unui scandal. Datele problemei sunt foarte complicate, “rezumatul” acestora fiind următorul: jucătorul se antrenează cu Sportul Studenţesc, fiind îndrumat pe urmele lui Valentin Lazăr, dar, în acelaşi timp, clubul Chimia a acordat transferul fotbalistului, după cum confirmă directorul sportiv şi tehnic, Vasile Stere, către Prahova Tomsani! Nu mai punem la socoteală faptul că pe Şerban l-a dorit, oficial, cel puţin încă o prim-divizionară, cu care a şi negociat, cazul său fiind, şi aşa, destul de complicat.

Într-un “exces de bunăvoinţă”, în contul unor bani prin care patronul echipei Prahova Tomsani, Radu Călin, a creditat Chimia, sezonul trecut, Şerban a fost transferat la acest club! Aşa se spune, sursele din cadrul clubului Chimia confirmând că “actele sunt semnate”. Numai că jucătorul participă la antrenamentele Sportului, chiar vineri, după amicalul Chimia – Corona (scor 0-1), el fiind văzut la Izvorani în tricoul echipei bucureştene, cu care s-a şi pregătit în Antalya. În Turcia, dar şi acum, “noii proprietari” încearcă să deturneze jucătorul către echipa lor, dar Şerban pare mai mult atras de “mirajul Ligii I” – un pas imens, să recunoaştem, pentru un copil de 16 ani! Regulamentar, perioada de transferuri fiind încheiată, rămâne de văzut unde va ajunge jucătorul, dar mai important este “razboiul rece” dintre LASP Petrom (care a adus jucătorii, de la Petrolul la Chimia, în baza unui protocol) şi “sindicalistii” din Brazi, care nu ezită, acum, să efectueze “tranzacţii” cu fotbaliştii veniţi gratis! Observaţi că nu pomenesc, nimic, despre cuvântul “PERFORMANŢĂ”, că făcând parte din vocabularul sefilor! Se poate deduce lesne că, în acest moment, “lupta” se dă pentru a transfera jucători, nu pentru a-i ţine la Brazi şi a duce echipa în eşalonul secund, cu ei în teren!

De altfel, războiul dintre cele două părţi, cea “ex-petrolistă” şi cea “chimista”, se poate observa fără probleme, prin mutările din ultimul timp, din structura clubului. Deocamdată, fostul director executiv, devenit apoi manager sportiv, Lucian Rădulescu, este în “concediu medical” şi, astfel, nu poate fi dat afară, aşa cum s-a întâmplat cu delegatul echipei, Ionuţ Ivan, care este în “preaviz”, cum se spune. În protocolul iniţial, dintre LASP şi Chimia, sunt prevăzute sume mari de bani (de ordinul sutelor de mii de euro) drept despăgubiri, pentru plecarea unor jucători, la alte cluburi, dintre cei veniţi de la Petrolul (cum este şi cazul lui Şerban), fără acordul “proprietarilor”. Un asemenea caz este cel al lui Cosmin Munteanu (aflat în pregătiri, de asemenea, cu ocupanta locului 12, Prahova Tomsani)!

De altfel, Florin Bercea, reprezentantul LASP, a anunţat trimiterea unei notificări către clubul din Brazi, cu privire la jucătorii pe care i-a dus, gratis, la Chimia, acum doi ani şi jumătate şi care, teoretic, nu pot fi vânduţi, fără acordul sau, în caz contrar intrând în vigoare “clauzele de penalizare” mai sus menţionate! Or, după cum se prezintă lucrurile, “războiul” este de abia la început în toată această luptă, o eventuală promovare în eşalonul secund rămânând doar o teorie, pe care Octavian Grigore o doreşte posibilă, pentru că, după ce pierzi jucători – precum golgheterul echipei – Vişan şi doi dintre jucătorii “Under 21”, care ajung la o grupare clasată în subsolul ierarhiei, misiunea sa, că antrenor, este infinit mai grea.

Şi Năstase şi Ciobanu au jucat pentru Sportul duminică!

“Eu am reuşit să stabilizez acest lot, să-l fac, în ciuda problemelor, capabil să atace lupta pentru promovare. Vă spun sincer că, dacă vor mai dispărea jucători din acest lot, întreaga construcţie pică. Eu sper să rămână toţi sub comanda mea, dar nu depinde de mine” spune Tavi, care a aflat şi el că, duminică, doi dintre jucători, Năstase şi Ciobanu, au evoluat pentru Sportul Studenţesc, în amicalul cu Delta Tulcea.

cameliu
    Member

Conform Prosport: Amicale

SPORTUL
    Pribram (Cehia) 1-2
    Metalurg Rustavi (Georgia) 1-2
    Cerno More Varna (Bulgaria) 2-0
    Korona Kielce (Polonia) 0-3
    Alexandria (Ucraina) 1-0
    Rapid Chişinău (Moldova) 0-0
    Rudar (Muntenegru) 1-1
    Delta Tulcea 7-1

ngm
    Member

gsp.ro 01-03
    Condiţia pusă de Curelea pentru un tranfer la Rapid: “Doar definitiv în Giuleşti”

Costin Curelea (27 de ani) recunoaşte în premieră că a fost aproape de un transfer în Giuleşti şi explică motivul pentru care a refuzat oferta rapidiştilor.

– Costin, cum e pînă la urmă, te-a dorit Rapid sau nu?
    – Da, este adevărat, chiar au fost discuţii, dar m-au vrut doar în anumite condiţii, împrumutat pînă în vară. Nu mai sînt chiar un puşti, să mă mut de la o echipă la alta la fiecare 6 luni.

– Te temi să nu devii noul Varga din acest punct de vedere?
    – Nu vreau să vorbesc despre Dacian, dar am observat foarte bine cum e să revii la Sportul, parcă nu mai ai chef de nimic la antrenamente. Te întorci de la o echipă de top la una care se bate pentru evitarea retrogradării sau care chiar joacă în “B”.

– În vară crezi că e posibil să ajungi definitiv la Rapid?
    – Cine nu şi-ar dori să joace la o echipă mare? Aş rămîne şi la Sportul dacă s-ar bate sus. Rapidul face parte dintre granzii Ligii 1, normal că aş fi onorat să joc acolo, să mă bat pentru trofee, nu doar pentru salvarea de la retrogradare.

Zibling
    Member

@cameliu wrote:

Conform Prosport: Amicale

SPORTUL
    Pribram (Cehia) 1-2
    Metalurg Rustavi (Georgia) 1-2
    Cerno More Varna (Bulgaria) 2-0
    Korona Kielce (Polonia) 0-3
    Alexandria (Ucraina) 1-0
    Rapid Chişinău (Moldova) 0-0
    Rudar (Muntenegru) 1-1
    Delta Tulcea 7-1

Iar am facut scor de maidan cu Delta Tulcea, deci iar vom avea un retur mizerabil. S-a mai intamplat o data treaba asta :-s

dragos
    Member

iata lotul Sportului pt retur:

A. Popescu
    O. Ormenisan

R. Patriche
    D. Lung
    M. Beta
    A. Ratiu
    R. Farmache
    Codrut Cioranu (21 ani)
    Stelian Stancu (30 ani)

D. Varga
    V. Ferfelea
    Daniel Novac (24 ani)
    S. Ghinga
    A. Lungu
    V. Lazar
    I. Tarnacop
    C-tin Nistor (20 ani)

C. Curelea
    L. Dobre
    A. Truta

asta este lotul: 20 insi :D

CIPIKA
    Member

Echipa probabilă: Cezar Lungu – Beţa, Patriche, D.Lung, Farmache – V.Lazăr, Novac, Andrei Lungu, Varga – Curelea, Ferfelea; Antrenor: Daniel Isăilă; Accidentaţi: nu există; Suspendat: Ghinga

SPORTUL STUDENŢESC BUCUREŞTI – Transferurile din pauza de iarnă
    Antrenor: Daniel Isăilă: -confirmat-
    Au venit: Cezar Lungu (portar, Astra Ploieşti), Bogdan Suceavă (portar, Sportul Studenţesc II), Stelian Stancu (mijlocaş, liber de contract), Dacian Varga (mijlocaş, FK Kuban Krasnodar), Daniel Novac (mijlocaş, Oţelul Galaţi), Mihai Damaschin (atacant, Sportul Studenţesc II)
    Au plecat: Vladimir Niculescu (portar, şi-a reziliat contractul), Andrei Popescu (portar, şi-a reziliat contractul), Octavian Ormenişan (portar, şi-a reziliat contractul), Cătălin Samoilă (portar, şi-a reziliat contractul), Adrian Viciu (portar, şi-a reziliat contractul), Alin Raţiu (fundaş, şi-a reziliat contractul), Constantin Secăreanu (fundaş, şi-a reziliat contractul), Florin Maxim (fundaş, şi-a reziliat contractul), Cristian Irimia (mijlocaş, şi-a reziliat contractul), Nicola Vasile (mijlocaş, şi-a reziliat contractul), Lucian Cheţan (mijlocaş, şi-a reziliat contractul), Ştefan

ngm
    Member

Isăilă: “Ceahlăul a fost o echipă arţăgoasă, dar am cîştigat meritat”

Tehnicanul Sportului, Daniel Isăilă, s-a declarat mulţumit de jocul elevilor săi în deplasarea de la Piatra Neamţ, în care “studenţii” s-au impus cu 2-1.

“Ne-am pregătit foarte bine, am crezut în victorie, cred că este un rezultat meritat. Un meci de angajament, pe un teren îngheţat, care nu ne-a permis să avem o circulaţie a balonului aşa cum ne-am fi dorit. Ceahlăul a fost o echipă arţăgoasă, dar ne bucurăm că am cîştigat.

Am avut pe Ghinga suspendat, Stancu fără cartea verde, Varga accidentat.

Nu va fi special meciul cu Braşovul, eu tratez orice meci cu seriozitate şi sper să cîştig”, a spus Daniel Isăilă la DolceSport.

Ultras
    Member

Mereu surprinzătoare, “Gașca Nebună” renaște din propria-i cenușă

Andrei Lungu a marcat un gol spectaculos, care a pecetluit victoria Sportului Studenţesc

Plecată la Piatra Neamț cu un lot format din 15 fotbaliști, Sportul Studențesc a dat peste cap calculele hârtiei și a învins Ceahlăul datorită unui joc, uneori, sclipitor. Echipa lui Isăilă a arătat un fotbal de calitate și a părut că își conservă forțele, apăsând pe accelerație numai atunci când a fost nevoie. Pase din prima, acțiuni îndreptate direct spre poartă și execuții de generic au fost ingredientele rețetei servite moldovenilor lui Costel Enache.

Victoria de sub Pietricica este cu atât mai importantă cu cât în echipa de start s-au regăsit foarte mulți jucători tineri. Regia nu se dezminte și promovează în continuare talentele autohtone. De remarcat că, pe final, Isăilă l-a trimis în teren pe Ionuț Șerban, debutant în prima liga la doar 16 ani și jumătate.

Nu trebuie trecută cu vederea pofta de joc recăpătată de Viorel Ferfelea, autor al primului gol, cu o execuție inteligentă din lovitură liberă. Căpitanul studenților de la Piatra Neamț intrase de aproape doi ani într-o pasă neagră și nimic nu părea să-i mai iese, însă a dovedit că are calitățile necesare pentru a deveni un adevărat lider de echipă.

Bomboana pe coliva moldovenilor a fost pusă de Andrei Lungu cu o execuție de generic, iar Leonard Dobre putea majora avantajul Sportului Studențesc la două goluri, dar transversala s-a opus la lovitura sa de cap din 6 metri.

Etapa viitoare, “Gașca Nebună” primește în Regie vizita fostei echipe a antrenorului Daniel Isăilă, FC Brașov. Dacă reușește să repete evoluția de la Piatra Neamț, Sportul Studențesc poate spera că evitarea retrogradării nu va mai fi o luptă dinainte pierdută.

Ceahlăul Piatra Neamţ – Sportul Studenţesc 1-2

Sportul Studențesc: C. Lungu – Beța, Cioranu, Patriche, Farmache – V. Lazăr, A. Lungu, Novac, Ferfelea (cpt) – Nistor (87 Șerban), Dobre (90 D. Lung). Antrenor: Daniel Isăilă

Ultras
    Member

1551-1550: golaverajul all-time al Găștii Nebune în prima ligă

Viorel Ferfelea a transformat o lovitură liberă în golul cu numărul 1550

Meciul disputat luni seară la Piatra Neamț a constituit și o bornă extrem de interesantă, din punct de vedere al statisticii, pentru Sportul Studențesc. Conform datelor FRF, în minutul 28 al partidei cu Ceahlăul, Viorel Ferfelea a marcat golul cu numărul 1550 al studenților în primul eșalon, iar peste numai câteva zeci de secunde a primit golul cu același număr (Gafița).

Primul gol, din istoria de 96 de ani a Sportului Studențesc, înscris în prima divizie a fost consemnat într-un meci cu Rispensia Timișoara, disputat pe data de 19 septembrie 1937, scor 3-4.

07Ex
    Keymaster

Daniel Isaila: “Mai avem mult de lucru la Sportul. Ne-am propus sa scapam de porecla «Gasca nebuna»”

Tehnicianul Sportului Studentesc, Daniel Isaila este multumit de jocul bun facut de echipa sa luni seara, in victoria cu 1-0 obtinuta pe terenul Ceahlaului Piatra Neamt, in ciuda numeroaselor absente din lotul bucurestenilor.

Antrenorul a declarat, in exclusivitate pentru Sport Total FM, ca vrea ca Sportul sa nu mai fie cunoscuta drept formatia tuturor posibilitatilor si sa scape de titulatura de “Gasca nebuna”. Isaila isi doreste ca “studentii” sa aiba evolutii constante, prin care sa le faca viata grea tuturor adversarilor.

“Cred ca trebuie sa ramanem cu picioarele pe pamant, pentru ca suntem la inceput de drum si a fost abia primul joc din a doua parte a sezonului. Avem mult de lucru. Ne putem declara multumiti abia la sfarsitul lui mai, cand se trage linie. Nu trebuie sa ne plangem de mila, din cauza absentelor. Important e ca avem 11 jucatori, cati sa intre pe teren. Cati suntem, trebuie sa jucam si sa ne facem datoria cat mai bine”, a spus Daniel Isaila, in emisiunea “Fluier final”.

Adio, “Gasca nebuna”?

“Sper ca Cezar Lungu sa aiba evolutii bune si in continuare. Impreuna cu baietii ne-am propus sa scapam de porecla de «Gasca nebuna» si de titulatura de echipa imprevizibila, care poate sa castige cu toata lumea, dar cand iti e lumea mai draga, sa aiba rezultate negative. Avem nevoie de evolutii constante, de motivatia lor, ca sa putem reusi. Imi doresc ca fiecare adversar intalnit sa nu mai fie sigur de cele trei puncte, din meciurile cu noi. Sa munceasca pentru ele, sa se chinuiasca!”, a adaugat tehnicianul.

Isaila a discutat si despre problemele financiare cu care se confrunta echipele de fotbal din Romania si spune ca doar prin obtinerea de rezultate se poate scapa de ele: “Nu cred ca e vreun club din Romania care sa nu aiba probleme financiare. Pot fi una sau doua exceptii. Sunt echipe la Divizia B sau C care dispar din campionat, se desfiinteaza… Problema e ca jucatorii trebuie sa inteleaga ca tot noi, jucatorii si conducerea tehnica, suntem vinovati de lipsa rezultate. E clar ca nu se intereseaza nimeni de tine, daca nu ai rezultate”.

“Domnul presedinte Siman a facut prime de obiectiv. E un sistem de premiere ca in strainatate, unde primele sunt simbolice sau deloc. Se joaca pe contracte. Motivatia lor ar trebui sa fie mai mare, mai ales ca sunt tineri. Au o meserie, nu un hobby. Pot castiga si bani si fac ceea ce le place. Fara sa pui suflet si fara sacrificii nu ai cum sa reusesti. In momentul asta sunt legitimati la Sportul si trebuie sa isi faca datoria. Trebuie sa demonstreze si sa aiba rezultate, ca sa starneasca interesul echipelor mari. Din gura, e usor. Si eu mi-as dori sa antrenez Real Madrid, dar degeaba! La momentul asta, nu pot”, a mai spus tehnicianul.

“Mourinho este antrenorul strain care imi place cel mai mult. Fiecare cu caracterul lui , fiecare om cu felul lui de a fi. Imi place stilul lui de lucru. Cunoaste fotbal, chiar daca nu a fost un jucator cunoscut. Nu ai cum sa fii un antrenor foarte bun, daca nu cunosti fotbal, cel putin teoretic”, a incheiat Daniel Isaila.

ultrasro
    Member

Debut cu scandal Cel mai tanar din Liga 1!

Daniel Ionut Serban a debutat in Liga I, luni seara, pentru Sportul Studentesc, in succesul de la Piatra Neamt, cu Ceahlaul, la varsta de doar 16 ani si 7 luni! Jucatorul ar putea avea un viitor deosebit, daca tinem cont ca el este capitanul Nationalei de juniori a Romaniei, pe segmentul sau de varsta si, debutase, in Liga a IIII-a, de asemenea, la o varsta frageda, in octombrie 2010, la doar 15 ani si doua luni! Nascut pe 7 august 1995, Serban a inceput fotbalul la 10 ani, la Petrolul Ploiesti, apoi a trecut, in 2009, la Chimia Brazi, unde a si debutat in divizia C, in octombrie 2010, in meciul cu Inter Clinceni, iar acum a facut pasul spre fotbalul de performanta!

Contestat de Tomsani

In tur, Serban a fost titular incontestabil, la Chimia, de numele sau “legandu-se” o adevarata “telenovela”, in aceasta iarna, pentru ca jucatorul a fost transferat, in acte, de catre Chimia, la Prahova Tomsani, dar el a semnat cu Sportul, din postura de fotbalist “liber de contract”! Oricum, dupa doar un cantonament sub comanda lui Daniel Isaila, a fost “aruncat” in focul Ligii I, in minutul 87, la Piatra Neamt, cand l-a inlocuit pe Nistor.
    Insa cei de la Brazi au anuntat transferul la Tomsani, divizionara C depunand un memoriu impotriva fotbalistului, care risca sa fie suspendat. Asta pentru ca, chiar daca era liber din ianuarie, si nu mai “mergea” sa fie transferat de Chimia la Tomsani, el se pare ca a semnat un contract si cu echipa lui Radu Calin, inca de anul trecut! Cum a semnat si cu gruparea lui Vasile Siman, sansele ca Serban sa-si continue “aventura” in Liga I sunt conditionate de evitarea unei suspendari a juniorului, pentru “dubla semnatura”!

Claudiu Tudor – debut tot la 16 ani

In istoria recenta a Ligii I, in afara de Ionut Serban, Prahova a mai inregistrat un debut la o varsta frageda, Claudiu Tudor jucand primul sau joc in Liga I, de asemenea, la 16 ani si jumatate (cu mai putin de o luna, diferenta, in favoarea lui Tudor). Nascut pe 29 aprilie 1985, Tudor a debutat in tricoul Petrolului, in Liga I, pe 27 octombrie 2001, in partida Petrolul – Ceahlaul, scor 3-0, sub comanda lui Costel Lazar, jucatorul trecand apoi pe la Universitatea Craiova, Juventus Bucuresti, FC Ploiesti, Astra si Poli Iasi (unde evolueaza acum).
    In Liga I, urmatorul “recordman”, dupa Serban, este Claudiu Bumba, de la Targu Mures, care a debutat, anul trecut, la 17 ani si 6 luni (este nascut in 5 ianuarie 1994) si a jucat primul meci in 22 iulie 2011 (Dinamo – FCM Tg. Mures, scor 1-0).
    De remarcat ca, “fotbalistul cel mai tanar din istoria Diviziei A” este chiar Nicolae Dobrin, care a jucat in primul esalon la 14 ani si 10 luni!

Marian DIMA

CIPIKA
    Member

Ciobanu şi Şerban au lăsat Chimia pentru Sportul!
    Doi dintre jucătorii Chimiei Brazi, care au combătut în tricoul divizionarei C, în tur, au fost legitimaţi de către prim-divizionara Sportul Studenţesc! Este vorba despre Ionuţ Şerban – internaţionalul de juniori care este “disputat” şi de Prahova Tomşani, şi despre Sorin Ciobanu (foto, în dreapta), fotbalist despre care, la Chimia, se vorbeşte că ar fi suspendat până în vară!

Totuşi, există şi o variantă conform căreia, amândoi jucătorii sunt “liberi de contract” şi astfel, Sportul a putut să-i legitimeze şi, atenţie, să-i includă în lotul care a făcut deplasarea la Piatra Neamţ pentru meciul cu Ceahlăul, de aseară!

Mai mult, dacă cei doi foşti jucători au început pe bancă meciul de la Piatra Neamţ, juniorul Şerban şi-a făcut debutul în Liga I în tricoul “studenţilor” în minutul 87, atunci când a intrat în locul lui Alin Nistor.

Viewing 15 posts - 196 through 210 (of 242 total)
  • The forum ‘Sezon 2011-2012 Season – Liga I’ is closed to new topics and replies.