Stiri din presa – Sezon 2012-2013

Home Forums Archive Sezon 2012-2013 Season – Liga II Stiri din presa – Sezon 2012-2013

Viewing 15 posts - 136 through 150 (of 169 total)
  • Author
    ovidiu
    Member

liga2 zice ca:

IONUŢ VOICU PARE A NU MAI FI ÎN CĂRŢI PENTRU SÂMBĂTĂ
    Surpriză în Regie! Mulţescu jr. a ţinut antrenamentul Sportului de ieri!
    Evenimentele din curtea Sportului devin din ce în ce mai interesante pe zi ce trece. După ce miercuri Liga2.ro a aflat de intenţia lui Ionuţ Voicu de a părăsi echipa după meciul de sâmbătă ca urmare a nerezolvării problemelor existente la echipă, ieri a apărut o primă surpriză pentru jucătorii care au fost prezenţi la antrenamentul Sportului. Astfel, de pregătirea acestora s-a ocupat Cătălin Mulţescu, cel care s-a mai ocupat de destinele echipei a doua în istoria recentă a satelitului.

(Re)Vine şi Timofte!

Gura târgului spune că acesta va fi prezent şi pe bancă la meciul de sâmbătă cu Unirea Slobozia, însă nu o va face de unul singur. Astfel, din informaţiile pe care le avem la această oră, se pare că în Giuleşti stafful tehnic al Sportului va fi alcătuit din Daniel Timofte şi Cătălin Mulţescu, care au mai lucrat împreună la gruparea din Regie. Această mişcare lasă de înţeles că Ionuţ Voicu nu va mai apuca să bifeze cel de-al patrulea meci ca principal al “studenţilor”.

După cum spuneam mai sus, meciul cu Unirea Slobozia va avea loc tot în Giuleşti, partida urmând a începe de la ora 11. La ora scrierii acestui articol, pe siteul CCA nu a fost publicată încă brigada de arbitri care va oficia acest meci, fiind anunţat doar numele observatorului, Vasile Filimon din Bucureşti

Articol şi foto de Mihai ANDRIEŞ

ngm
    Member

Schimbare de antrenor în Regie! Voicu a demisionat, a venit Timofte!

La mijlocul acestei săptămâni, Liga2.ro anunţa că Ionuţ Voicu va părăsi gruparea din Regie după meciul de azi cu Unirea Slobozia. Însă lucrurile s-au precipitat şi tehnicianul de 38 de ani a decis să plece mai devreme decât lăsase de înţeles că o va face. Oficial, acesta şi-a reziliat vineri contractul pe care îl avea cu Sportul Studenţesc, renunţând să mai aştepte până luni. Gruparea din Regie nu a rămas descoperită, mai ales că antrenamentul de joi s-a făcut sub îndrumarea lui Cătălin Mulţescu, semn că gruparea patronată de Vasile Şiman avea terenul pregătit pentru despărţirea de Ionuţ Voicu.

Mai mult, informaţia anunţată de Liga2.ro privind succesorul lui Ionuţ Voicu s-a confirmat, urmând ca la meciul cu Unirea Slobozia să stea pe bancă perechea Daniel Timofte – Cătălin Mulţescu. În aceste condiţii, Sportul a ajuns la a patra schimbare de antrenor în acest sezon. Vă reamintim că pregătirea de vară pentru acest sezon a fost făcută cu Isăilă, care a plecat apoi la Tg. Mureş înainte de începerea campionatului. Eusebiu Tudor a condus echipa în două meciuri de Cupă, dar şi în primele două etape de campionat, Virgil Andronache preluând postul de principal până la finalul turului. Dacă la meciul de pomină cu Farul nu a existat efectiv un antrenor principal, în schimb de la duelul cu Dinamo II a apărut pe bancă Ionuţ Voicu, cel care s-a ocupat de destinele echipei timp de trei etape

/liga2.prosport.ro

ngm
    Member

Au ajuns la Parchet » Jucătorii Sportului depun plîngeri penale împotriva lui Şiman

Viorel Ferfelea, mijlocaşul celor de la “studenţilor”, e primul jucător al Sportului care îl dă în judecată pe Vasile Şiman.
    “Am depus o plîngere penală. Nu mai pot să tac, mi se pare incredibil ce se întîmplă. Sînt foarte multe capete de acuzare. Toţi colegii mei vor face acelaşi lucru, pentru că sînt foarte multe ilegalităţi.
    Domnul Şiman văd că se ascunde, n-a mai venit la nici un meci. Voi încerca toate căile de atac, pentru că sînt sigur că la acest club se întîmplă foarte multe lucruri dubioase”, a spus Viorel Ferfelea la DigiSport.
    Colegii săi aşteaptă deciziile Comisiei pentru a putea merge şi ei la Tribunal: “Toţi o să facem, aşteptăm verdictul Comisiei. Ferfelea a putut să facă plîngere penală, pentru că a fost declarat liber şi a avut acces la acte”, a explicat Dacian Varga.

http://www.gsp.ro

Ferfelea a făcut plângere penală împotriva lui Vasile Şiman! Ce acuze îi aduce patronului Sportului Studenţesc

Mijlocaşul Viorel Ferfelea a declarat, miercuri, agenţiei MEDIAFAX, că a formulat o plângere penală împotriva finanţatorului Sportului Studenţesc, Vasile Şiman, pe care îl acuză de fals în înscrisuri oficiale.

“Am făcut o plângere penală împotriva lui Vasile Şiman pentru ceea ce se întâmplă la Sportul. A adus acte pe care nu le mai ia nimeni în seamă în afara comisiilor sportive. A venit cu nişte dispoziţii de plată în care nu există semnătura mea şi în care scrie că am luat o mie de euro. Am fost declarat liber de contract pe fond, dar acum mi s-a băgat recurs. Cei de la club au venit cu dispoziţii de plată în care, pe lângă faptul că îmi acoperă toată suma, mă scot şi dator cu vreo mie şi ceva de euro”, a spus Ferfelea.

Viorel Ferfelea a afirmat că va trebui să se prezinte la antrenamentele echipei Sportul Studenţesc până la o decizie definitivă a instanţelor sportive. “Până nu se dă decizia definitivă, eu aparţin în continuare de clubul Sportul Studenţesc, dar unde aş putea să mă antrenez, când ei nu îmi oferă nimic dintre lucrurile pe care se obligă să le respecte?! Am mai reclamat că nu îmi oferă condiţii pentru antrenament, că nu mă lasă să mă pregătesc. Am făcut o plângere penală la care am adăugat actele false. El a venit cu un contract de închiriere, care nu era semnat nici de mine şi nici de proprietarul la care am stat”, a completat Ferfelea.

Mijlocaşul este convins că plângerea formulată de el împotriva lui Şiman va fi urmată şi de ceilalţi 14 coechipieri ai săi, care nu au fost lăsaţi să se antreneze la baza sportivă din Regie începând cu luna ianuarie. “Gestul meu va fi urmat şi de ceilalţi colegi, chiar dacă vor câştiga sau nu la comisii. În afara celor 15 jucători mai sunt şi alte persoane care au făcut plângere penală împotriva clubului, cei de la bucătărie, foştii angajaţi”, a adăugat Ferfelea.

Jucătorii Sportului Studenţesc sunt în conflict cu finanţatorul Vasile Şiman, din cauza restanţelor salariale pe care clubul le are faţă de ei.

http://www.prosport.ro

ngm
    Member

Beţa a scăpat de “calvarul” Sportul » Vine la Dinamo?

Fundaşul dreapta Dean Beţa a anunţat la începutul lunii că va semna cu Dinamo dacă scapă de calvarul Sportul, iar în această seară a primit vestea.

Comisiile l-au declarat astăzi liber de contract pe fostul internaţional de tineret şi acum are drum liber către Dinamo. Chiar dacă roş-albii îi au şi pe Nica şi pe Rus pe acest post, oficialii din Ştefan cel Mare sînt în continuare interesaţi de tînărul fundaş lateral. Beţa a evoluat de 27 de ori pentru Sportul Studenţesc în primul eşalon din România.

350.000 de euro este cota lui Beţa pe site-ul de specialitate transfermarkt.de.

7 meciuri oficiale din ultimele 8 ale “naţionalei” de tineret s-au disputat cu Beţa integralist în banda dreaptă: a lipsit doar la ruşinosul 0-0 cu Kazahstan

ngm
    Member

S-a terminat chinul! Opt jucători ai Sportului Studenţesc au fost declaraţi liberi

Opt jucători de la Sportul Studenţesc au fost declaraţi liberi de contract de către Consiliul Naţional de Soluţionare a Litigiilor. Aceştia sunt Daniel Lung, Sebastian Ghinga, Răzvan Patriche, Leonard Dobre, Octavian Ormanişan, Codruţ Cioranu, Alin Nistor şi Valentin Lazăr

Cazul mijocaşului Viorel Ferfelea a fost amânat.

Decizia de a apela la Consiliul Naţional de Soluţionare a Litigiilor a venit ca urmare a faptului că mulţi dintre jucătorii Sportului nu au fost plătiţi de mai multe lunii, unii dintre ei chiar de doi ani.

Patronul clubului din Regie, Vasile Şiman, are termen p
    ână marţi, 30 aprilie, să facă recurs.

cameliu
    Member

prosport.ro, liga2.ro

Seria 1 12:33 FERFELEA I-A FĂCUT PATRONULUI PLÂNGERE PENALĂ
    Poliţia face percheziţii la Sportul! Şiman e suspect de evaziune fiscală

UPDATE 3: Poliţiştii fac, joi, percheziţii la Sportul Studenţesc din Capitală, administratorul şi finanţatorul clubului, Vasile Şiman, fiind suspectat de evaziune fiscală, după ce ar fi reţinut, dar nu ar fi plătit impozitele şi contribuţiile pentru jucători, producând un prejudiciu de 1,6 milioane de lei.

Poliţia Capitalei a anunţat că se fac verificări economico-financiare la o societate comercială, în cadrul unui dosar penal privind posibila săvârşire de către reprezentanţii firmei a unor infracţiuni de evaziune fiscală, înşelăciune, fals material în înscrisuri oficiale şi fals în înscrisuri sub semnătură privată.

“În fapt, poliţiştii bucureşteni au fost sesizaţi cu privire la faptul că, în perioada aprilie 2007 – februarie 2013, administratorul şi finanţatorul societăţii comerciale ar fi reţinut şi nu ar fi vărsat, în termenul legal de 30 de zile de la scadenţă, impozitele şi contribuţiile cu stopaj la sursă către bugetul consolidat al statului român, cauzând un prejudiciu de aproximativ 1,6 milioane de lei”, a precizat Poliţia Capitalei, într-un comunicat de presă.

Surse din Poliţie au declarat că persoana vizată este Vasile Şiman, administratorul şi finanţatorul Sportului Studenţesc.

Poliţia Capitalei a precizat că a fost sesizată de mai mulţi angajaţi ai societăţii “cu privire la posibile inadvertenţe la modalitatea de încheiere şi derulare a contractelor de prestări servicii, la plata remuneraţiei şi a primelor de joc în perioada anilor 2010 – 2012, precum şi la refuzul reprezentanţilor societăţii comerciale de a plăti drepturile salariale aferente lunilor ianuarie – martie 2013”.

Verificările sunt făcute de poliţiştii bucureşteni specializaţi în investigarea fraudelor, coordonaţi de Parchetul de pe lângă Judecătoria Sectorului 1.

Mijlocaşul Viorel Ferfelea declara, în 10 aprilie, pentru MEDIAFAX, că a formulat o plângere penală împotriva finanţatorului Sportului Studenţesc, Vasile Şiman, pe care îl acuză de fals în înscrisuri oficiale.

“Am făcut o plângere penală împotriva lui Vasile Şiman pentru ceea ce se întâmplă la Sportul. A adus acte pe care nu le mai ia nimeni în seamă în afara comisiilor sportive. A venit cu nişte dispoziţii de plată în care nu există semnătura mea şi în care scrie că am luat o mie de euro. Am fost declarat liber de contract pe fond, dar acum mi s-a băgat recurs. Cei de la club au venit cu dispoziţii de plată în care, pe lângă faptul că îmi acoperă toată suma, mă scot şi dator cu vreo mie şi ceva de euro”, spunea atunci Ferfelea.

Viorel Ferfelea preciza că va trebui să se prezinte la antrenamentele echipei Sportul Studenţesc până la o decizie definitivă a instanţelor sportive.

“Până nu se dă decizia definitivă, eu aparţin în continuare de clubul Sportul Studenţesc, dar unde aş putea să mă antrenez, când ei nu îmi oferă nimic dintre lucrurile pe care se obligă să le respecte?! Am mai reclamat că nu îmi oferă condiţii pentru antrenament, că nu mă lasă să mă pregătesc. Am făcut o plângere penală la care am adăugat actele false. El a venit cu un contract de închiriere, care nu era semnat nici de mine şi nici de proprietarul la care am stat”, spunea Ferfelea.

Mijlocaşul preciza că plângerea formulată de el împotriva lui Şiman va fi urmată şi de ceilalţi 14 coechipieri ai săi, care nu au fost lăsaţi să se antreneze la baza sportivă din Regie începând cu luna ianuarie.

“Gestul meu va fi urmat şi de ceilalţi colegi, chiar dacă vor câştiga sau nu la comisii. În afara celor 15 jucători mai sunt şi alte persoane care au făcut plângere penală împotriva clubului, cei de la bucătărie, foştii angajaţi”, adăuga Ferfelea.

Jucătorii Sportului Studenţesc au intrat în conflict cu finanţatorul Vasile Şiman din cauza restanţelor salariale pe care clubul le are faţă de ei.

Sursa: Mediafax

UPDATE 2: Poliţia Capitalei a confirmat faptul că desfăşoară o anchetă care îl vizează pe Vasile Şiman, dar autorităţile nu au putut oferi mai multe detalii.

“Este vorba despre un dosar în care patronul Sportului, Vasile Şiman, este acuzat de evaziune fiscală şi uz de fals. Din câte ştiu acţiunea este în derulare, mai multe detalii nu pot oferi”, a declarat pentru ProSport, Emilia Mihai, purtător de cuvânt Poliţia Capitalei.

UPDATE: Contactat telefonic de ProSport, patronul Sportului, Vasile Şiman, a precizat că nu poate comenta deocamdată pe marginea acestui subiect.

“Nu pot să comentez acest subiect deoarece sunt într-un loc în care nu pot să vorbesc”, a declarat Vasile Şiman pentru ProSport.

Poliţiştii fac percheziţii la clubul Sportul Studenţesc, administratorul şi finanţatorul clubului, Vasile Şiman, fiind suspectat de evaziune fiscală, după ce ar fi reţinut, dar nu ar fi plătit impozitele şi contribuţiile pentru jucători, producând un prejudiciu de 1,6 milioane de lei.

Pe 10 aprilie mijlocaşul Viorel Ferfelea a declarat agenţiei MEDIAFAX, că a formulat o plângere penală împotriva finanţatorului Sportului Studenţesc, Vasile Şiman, pe care îl acuză de fals în înscrisuri oficiale.

“Am făcut o plângere penală împotriva lui Vasile Şiman pentru ceea ce se întâmplă la Sportul. A adus acte pe care nu le mai ia nimeni în seamă în afara comisiilor sportive. A venit cu nişte dispoziţii de plată în care nu există semnătura mea şi în care scrie că am luat o mie de euro. Am fost declarat liber de contract pe fond, dar acum mi s-a băgat recurs. Cei de la club au venit cu dispoziţii de plată în care, pe lângă faptul că îmi acoperă toată suma, mă scot şi dator cu vreo mie şi ceva de euro”, a spus Ferfelea.

În trecut, mai mulţi jucători ai echipei Sportul Studenţesc, printre care Dacian Varga, Viorel Ferfelea, Dean Beţa şi Daniel Lung, s-au plâns de problemele pe care le au cu finanţatorul Vasile Şiman. Dacian Varga a fost liderul revoltei de la Sportul, acesta vorbind despre situaţia sa de la echipă, dezvăluind faptul că era nevoit să semneze de fiecare dată prelungirea contractului cu Sportul atunci când urma să fie împrumutat.

cameliu
    Member

gsp.ro:

UPDATE Poliţiştii au făcut percheziţii la Sportul! Şiman, glume cu ziariştii: “Plecaţi acasă că vine Paştele!”

25 Aprilie 2013 12:34

UPDATE 13:30 Se cercetează 4 dosare pentru demararea urmăririi penale. Sînt 4 persoane implicate, printre care şi comisarul şef Ioniţă Cătălin.

UPDATE 13:25 Vasile Şiman a oferit amănunte în privinţa percheziţiei şi a făcut mai multe glume cu ziariştii care-l interogau:

“Există o anchetă sub desfăşurare. Pe mine nu mă interesează ce spun jucătorii Sportului. Nu a fost începută o urmărire penală împotriva mea. Este doar o verificare. Şi pe voi v-ar putea cerceta. Pot să fac eu plîngere că aţi intrat acum pe o proprietate privată. Nu există nici o învinuire. Plecaţi acasă şi odihniţi-vă, pentru că vine Paştele!”

UPDATE 13:15 Viorel Ferfelea a vorbit la “Radio GSP Live” despre situaţia de la Sportul:

“Se întîmplă lucruri ciudate la Sportul. Sînt acte dubioase. Noi nu avem unde să ne antrenăm, nu aveam apă la stadion. Mai sînt multe lucruri dure care vor fi dezvăluite zilele următoare. Dînsul putea să nu ceară acele sume pentru noi şi nu se mai ajunge aici”.

UPDATE 13:00 După aproape o jumătate de oră, Vasile Şiman a revenit la sediul clubului Sportul.

UPDATE 12:50 Poliţiştii au explicat că o să dureze mult verificarea documentelor. E doar prima fază a documentării. Poliţia nu a văzut decît nişte plîngeri şi face verificări la societatea comecială în acest moment.

UPDATE 12:40 Şiman a plecat de la sediul clubului şi a declarat că nu a fost audiat şi că nu l-a verificat nimeni.

Poliţiştii efectuează verificări la clubul de fotbal Sportul Studenţesc, existînd suspiciune că s-ar fi eliberat chitanţe false pentru plata jucătorilor, anunţă B1 TV.

Vasile Şiman, finanţatorul clubului, este suspectat de evaziune fiscală şi înşelăciune.

Prejudiciul este estimat la 1.6 milioane de lei.

“La această oră, poliţiştii bucureşteni specializaţi în investigarea fraudelor, coordonaţi de Parchetul de pe lîngă Judecătoria sectorului 1, fac verificări economico-financiare la o societate comercială din Capitală.

Acţiunea Poliţiei Capitalei face parte din activităţile desfăşurate în instrumentarea unui dosar penal privind posibila săvîrşire a unor infracţiuni de evaziune fiscală, înşelăciune, fals material în înscrisuri oficiale şi fals în înscrisuri sub semnătură privată.

În fapt, poliţiştii bucureşteni au fost sesizaţi cu privire la faptul că, în perioada aprilie 2007 – februarie 2013, administratorul şi finanţatorul societăţii comerciale ar fi reţinut şi nu ar fi vărsat, în termenul legal de 30 de zile de la scadenţă, impozitele şi contribuţiile cu stopaj la sursă către bugetul consolidat al statului român, cauzând un prejudiciu de aproximativ 1,6 milioane de lei.

De asemenea, Poliţia Capitalei a fost sesizată de mai mulţi angajaţi ai societăţii cu privire la posibile inadvertenţe la modalitatea de încheiere şi derulare a contractelor de prestări servicii, la plata remuneraţiei şi a primelor de joc în perioada anilor 2010 – 2012, precum şi la refuzul reprezentanţilor societăţii comerciale de a plăti drepturile salariale aferente lunilor ianuarie – martie 2013″, se specifică în comunicatul Poliţiei Capitalei.

dragos
    Member

pe langa Beta, Lazar si Serban devin “caini”

PACHET STUDENTESC:

http://www.gsp.ro/fotbal/liga-1/exclusiv-gsp-pachet-studentesc-dinamo-a-transferat-doi-jucatori-de-la-sportul-397540.html

Dinamo a obţinut semnăturile lui Valentin Lazăr, mijlocaş dreapta, 23 de ani, şi Ionuţ Şerban, 17 ani, care poate evolua ca mijlocaş central şi fundaş dreapta.

Dinamo a început să se mişte deja pe piaţa transferurilor şi îşi face strategia pentru viitorul sezon prin întinerirea echipei. Roş-albii vor să profite de situaţia Sportului, club ai cărui jucători şi-au depus memorii pentru a deveni liberi de contract, şi s-au înţeles deja cu doi dintre “studenţi”.

Mijlocaşul dreapta Valentin Lazăr şi-a dat acordul pentru un transfer din Ştefan cel Mare, fotbalistul de 23 de ani aşteptînd doar să fie declarat liber de Comisia de Soluţionare a Litigiilor din cadrul FRF. Cazul său ar trebui judecat mîine, însă membrii Comisiei au liber pînă pe 8 mai!

Şefii roş-albilor i-au propus lui Lazăr un contract de 2.500 de euro lunar, plus un bonus la semnătură, însă mijlocaşul este curtat intens şi de Petrolul, Pandurii şi Vaslui. Toate trei echipele i-au propus un salariu dublu, dar mijlocaşul îşi doreşte să rămînă în Bucureşti în cazul în care “cîinii” vor plusa la contract.

Şi Iulian Şerban, care poate evolua ca fundaş dreapta, dar şi ca mijlocaş central, şi-a dat şi el acordul pentru a îmbrăca tricoul alb-roşu din vară. Fotbalistul de 17 ani şi-a depus memoriu pentru a deveni liber de contract săptămîna trecută, la el procedura de eliberare urmînd să mai dureze cîteva săptămîni. Amîndoi urmează să se alăture lotului “cîinilor” din vară, ei fiind convinşi să joace la Dinamo de preşedintele Constantin Anghelache.

I-a bătut singur pe “cîini”
    Pe 17 martie 2012, în etapa 21 a sezonului precedent, Valentin Lazăr a fost cel mai bun jucător al Sportului în victoria obţinută contra lui Dinamo, în Ştefan cel Mare, 3-1! Atunci, Lazăr a reuşit o pasă decisivă şi ultimul gol al studenţilor, avînd cea mai bună prestaţie dintre jucătorii Sportului.

Răchită l-a dat afară
    Valentin Lazăr este ploieştean, a făcut junioratul la Petrolul, însă nu a mai rămas la clubul prahovean după ce Vivi Răchită a venit la club. În 2008, peste 100 de fotbalişti i-au fost puşi la dispoziţie lui Răchită pentru a forma o echipă capabilă să atace promovarea în Liga 1. Lazăr a fost utilizat pe finalul unui meci de verificare şi a fost pus de antrenor pe postul de fundaş dreapta, unde nu evoluase niciodată! Răchită l-a dat afară, Lazăr ajungînd la Chimia Brazi şi ulterior la Sportul Studenţesc.

Pe Şerban l-au contestat
    Ionuţ Şerban a debutat în Liga 1 chiar împotriva lui Dinamo, în victoria Sportului din martie 2012, 3-1, pe cînd avea doar 16 ani. A jucat fundaş dreapta şi a făcut-o perfect în faţa lui Sorin Strătilă, cel care a fost titular în acea partidă. Imediat după meci, roş-albii au depus contestaţie, solicitînd să cîştige partida cu 3-0 la “masa verde”, invocînd că Şerban fusese cedat de Chimia Brazi la Prahova Tomşani. Contestaţia a fost respinsă!

Beţa mai aşteaptă
    Dinamo mai are pe listă un fotbalist de la Sportul, Dean Beţa, care poate evolua pe ambele benzi ale liniei defensive. Fotbalistul de 21 de ani este deja liber de contract, însă nu s-a decis momentan unde va evolua din sezonul următor. Astra, Vaslui, Pandurii şi Braşov au intrat pe fir, iar Beţa aşteaptă să vadă care dintre echipe îi va oferi un contract mai avantajos.

550.000 de euro este cota de piaţă a lui Valentin Lazăr, conform transfermarkt.de, el fiind cel mai valoros dintre cei trei. Ionuţ Şerban este evaluat la 450.000 de euro şi Dean Beţa la 350.000 de euro

4 goluri a marcat Lazăr în cele 31 de partide jucate pentru Sportul în sezonul precedent, în Liga 1

8 meciuri a bifat Ionuţ Şerban în Liga 1 pentru Sportul Studenţesc, în sezonul trecut

cameliu
    Member

gsp:

Cum decurgeau discuţiile lui Şiman cu jucătorii care-i cereau bani: ”Te ridic într-o noapte şi dispari!”

de Gabriel Burete • 03 Mai 2013

Articol

Astfel i se adresează preşedintele Sportului lui Andrei Lungu, cu care se certa la telefon pe tema dacă o parte dintre banii încasaţi de fotbalist reprezintă chirii sau salariu.

Poliţia a intervenit şi anchetează un posibil caz de evaziune fiscală în Regie. Autorităţile au fost alertate de plîngerile penale redactate de fotbaliştii alb-negri împotriva lui Vasile Şiman. Doi dintre ei, Ferfelea şi Andrei Lungu, au nouă, respectiv cinci ani în tricoul Sportului. De ce au procedat astfel tocmai acum?

Jucătorii au depus şi memorii la comisia Federaţiei şi solicită să fie reziliate acordurile cu clubul şi să devină liberi din cauza restanţelor salariale, reprezentînd mai mult de o jumătate de an de neplată în cazul fiecăruia. Lungu, 23 de ani, a înregistrat o parte din discuţiile avute cu Şiman.

Într-una dintre ele, preşedintele calculează sumele cu Andrei: “Tu ai semnat pe 26.000, da? Din care 6.000 înseamnă chiria”. Discuţia continuă cu o încercare de stingere a unei datorii către fotbalist.

“Preşedintele era supărat că pe unele dispoziţii de plată trecusem datele corecte şi scrisesem chirie acolo unde nu era vorba despre salarii, ci chiar despre chirie. Şiman nu era de acord”, susţine Andrei. Oficialul îşi sună angajatul, pe care-l ameninţă şi-l înjură îngrozitor!

Fragmente din conversaţia telefonică Şiman-Lungu
    Şiman: “Bă, tu eşti vagabond sau eşti băiat serios? Vrei să te ridic într-o noapte şi să dispari? Tu ai scris că ţi-am dat bani de chirie?”
    Lungu: “Păi, dacă-mi dădeaţi bani de chirie ce să scriu? Altceva?”
    Şiman: “Bă, da’ tu…Bă, băga-mi-aş p..a în mă-ta, tu chiar eşti vagabond?”
    Lungu: “Dacă mă înjuraţi, n-are rost să mai vorbim…”
    Şiman: “Băi vagabondule, tu chiar mă iei pe mine drept fraier? Cum poţi să depăşeşti nişte limite?”
    Lungu: “Eu le depăşesc? Dumneavoastră mă înjuraţi!”
    Şiman: “Atît de obraznic eşti? O să te coste scump!”
    Lungu: “Nu e normal să mă ameninţaţi, domn’ preşedinte!”
    Şiman: “Cum poţi să faci aşa ceva? O să mă ocup eu de tine în mod special! De ce nu ai venit să rezolvăm situaţia?”
    Lungu: “Cum s-o rezolvăm? Că de cîte ori v-am sunat mi-aţi zis că n-aveţi bani. Ce înţelegere să facem? Măcar să mă lăsaţi şi pe mine să plec undeva. Am cinci ani la Sportul”
    Şiman: “Pleci mîine dacă ai ofertă. Dar dacă nu ai?”
    Lungu: “Da’ eu ştiu cît cereţi dumneavoastră?”
    Şiman: “Păi, ce, eu vreau să plec de la Sportul? Tu vrei! Eu pot să cer şi trei milioane”
    Lungu: “Păi, haideţi să fim realişti, nu dă nimeni trei milioane pe mine. Lăsaţi-mă împrumut undeva, să fie bine şi pentru mine, şi pentru club”
    Şiman: “Împrumut, nu. Te las definitiv dacă ai ofertă convenabilă”

“Am fost operat la genunchi. Am plătit 80 de milioane de lei vechi, Şiman mi-a achitat doar costurile spitalizării, 8 milioane, nu şi operaţia, deşi prin contract clubul trebuia să plătească” (Andrei Lungu, mijlocaş Sportul)

“Am pierdut primul proces, la care Şiman a venit cu ordine de plată vechi. Acum am depus al doilea memoriu şi nu-mi dau seama cu ce acte ar putea să mai apară. N-am mai luat salariul de şapte luni!” (Andrei Lungu, mijlocaş Sportul)

5 goluri a dat Lungu în sezonul 2011-2012, ultimul petrecut de Sportul în Liga 1. El şi Ferfelea au fost golgeterii echipei

ngm
    Member

Trag de Federaţie! » Jucătorii de la Sportul au fost declaraţi liberi, dar nu pot scăpa încă din calvarul din Regie

Jucătorii din Regie au fost ieri la FRF: declaraţi liberi de 16 zile, aceştia aşteptau încă înştiinţarea clubului, fără de care procedura nu poate avansa.

Acum 16 zile, 13 dintre cei 14 fotbalişti ai Sportului aflaţi în conflict cu Vasile Şiman au fost declaraţi liberi de contract. Al 14-lea, Lungu, alaltăieri. Totuşi, calvarul n-a luat sfîrşit pentru “studenţi”: pot scăpa de “sclavia” din Regie abia după recursul conducătorului, însă clubul alb-negru n-a fost încă înştiinţat!

“Şiman poate înainta recurs în 5 zile. Dacă i se respinge, nu ne mai poate face nimic. Totuşi, Federaţia nu trimisese încă înştiinţarea oficială către club. Totul bate pasul pe loc!”, a declarat unul dintre jucători.

Din cauza acestei tergiversări, fotbaliştii au vizitat ieri sediul FRF: “Ne-au promis că se vor ocupa de noi. Aşteptăm. Totuşi, slabe şanse să nu facă Şiman recurs! Nu ne gîndim încă la viitor”.

cameliu
    Member

LIGA 2 15:00 PREŞEDINTELE DESEMNAT AL LPF2 SPUNE S-AR ÎNCĂLCA REGULAMENTUL DACĂ LOCURILE 12 ŞI 13 AR RETROGRADA ÎN ACEST SEZON
    Braşoveanu susţine cauza slătinenilor: „Modificările apărute se pot face doar din sezonul următor”

Stabilirea sistemului competiţional pentru sezonul 2013-2014, care prevede două serii a câte 14 echipe în Liga a II-a, a stârnit o serie de supoziţii legate de modalitatea alcătuirii acestora. Iniţiatorul înfiinţării LPF 2, Auraş Braşoveanu, spune că orice modificare legată de sistemul de promovare şi retrogradare luată în timpul competiţiei trebuie aplicată doar din stagiunea următoare.

Pe 11 martie, CEx al FRF a stabilit, ca urmare a retragerilor mai multor formaţii, ca din sezonul 2013-2014 Liga a II-a să nu mai fie formată din 16 echipe, ci din 14. Pentru a se ajunge la alcătuirea a două serii de 14 echipe există voci care susţin că ar urma să retrogradeze de la locul 12, inclusiv, în jos, deşi, la începutul sezonului membrii afiliaţi ştiau că vor retrograda trei echipe, mai exact locurile 14-16.

„Actualul sezon s-a început cu serii de 16, prin urmare primele două locuri promovează, iar trei echipe, din cele două serii, retrogradează, implicit locurile 14-16. Modificările apărute în iarnă nu au nicio problemă, dar aplicabilitatea lor se poate face doar din sezonul următor, altfel s-ar încălca regulamentul, aşa spune ROAF-ul. Locurile 12 şi 13 nu erau retrogradabile la începutul sezonului. Chiar dacă vor să înceapă cu 14 echipe, nu cred că se poate, pentru că Rapid şi U. Cluj cred că vor retrograda din cauza licenţei, mai vine şi Craiova… Din Liga I vor retrograda cele de drept, cele care nu au luat licenţa, iar locurile vacante nu se mai ocupă. Dacă se păstrează hotărârea, Liga I poate începe cu mai puţine echipe, pe litera regulamentului, care în situaţia asta văd că se respectă”, a declarat iniţiatorul înfiinţării LPF 2, Auraş Braşoveanu.

Legat de LPF2, Auraş Braşoveanu speră ca organismul să obţină în cel mai scurt timp personalitatea juridică. „Aşteptăm de 6 luni să ne fie redactată hotărârea Comisiei de Recurs pentru a ne înscrie la Tribunal ca ligă profesionistă, dar aşa se întâmplă în România. Noi sperăm ca până începe sezonul viitor să putem funcţiona”, a mai precizat Auraş Braşoveanu, desemnat preşedinte LPF2.

ngm
    Member

Metode hilare pentru a fugi de presiunile jucătorilor: Şiman a scos faxul din priză şi a refuzat curierul!

Patronul studenţilor refuză să primească înştiinţările FRF cu privire la declararea jucătorilor liberi de contract: a scos faxul din priză şi a respins firma de curierat care aducea documentele

Vasile Şiman (foto) nu renunţă sub nicio formă la războiul pe care îl duce de o bună perioadă cu jucătorii săi. Deşi primul pas spre libertatea fotbaliştilor a fost făcut la sfârşitul lunii aprilie, atunci când Camera Naţională de Soluţionare a Litigiilor a decis ca Lung, Ghinga, Patriche, Dobre, Ormenişan, Cioranu, Nistor şi Lazăr să devină liberi de contract, patronul grupării din Regie face tot posibilul să fugă de ordinul Federaţiei. Concret, FRF a trimis clubului, prin fax, de îndată ce decizia a fost luată, două înştiinţări oficiale care trebuiau „executate“ de club. În ambele dăţi, în momentul în care actele trebuia să ajungă la club, oamenii de la birouri au scos faxul din priză!

Văzând că documentele se rătăcesc pe drum, Federaţia a mai apelat la o metodă de a-l anunţa oficial pe Şiman că jucătorii sunt liberi de contract: o firmă de curierat rapid. Numai că nici de această dată patronul studenţilor n-a dorit să audă de înştiinţările Federaţiei, astfel că a refuzat primirea pachetului adus de curier. Momentan, actele se află la sediul firmei de curierat, iar dacă în termen de 14 zile nu vor fi ridicate de către destinatar, acestea vor reveni la Federaţie, care va fi nevoită să găsească un alt mod de expediere a înştiinţărilor sau să repete acţiunea.

Nu vreau să comentez toate prostiile pe care le lansează aceşti jucători. Deja depăşesc orice limită. Nu mă interesează ce spun
    Vasile Şiman, finanţator Sportul Studenţesc

ngm
    Member

“Greviştii” Sportului, victorioşi în primul lor meci din 2013

În timp ce juniorii Sportului au fost aruncaţi în „focul” Ligii a II-a pentru a menţine în viaţă echipa, jucătorii echipei bucureştene ce au îmbrăcat tricourile alb-negre în Liga I şi care au intrat în conflict cu patronul echipei, Vasile Siman, datorită neîncasării salariilor pe multe luni se antrenează cu copii. Astăzi de dimineaţă, la iniţiativa lor, ACS Berceni, nou promovată în eşalonul secund, a acceptat să-i primească pe „studenţi” pe propriul stadion să joace un amical. A fost primul joc organizat al fotbaliştilor echipei bucureştene după cel din ultima etapă a turului.

0-3, 4-3, 4-5

În urma unui meci frumos, cu multe ocazii de poartă, desfăşurat în condiţii fairplay, Sportul s-a impus cu 5-4 după câteva răsturnări spectaculoase de scor. Bucureştenii au condus cu 3-0 prin golurile lui Lazăr, Dobre şi, din nou, Lazăr, pentru ca ilfovenii să reducă din diferenţă înainte de pauză prin Creţu. La reluare, campioana Seriei a III-a a Ligii a III-a a egalat în primele 4 minute prin Ioniţă şi Fâşie şi după un alt sfert de oră a preluat conducerea cu golul aceluiaşi junior Ioniţă. Imediat, Sportul a egalat prin Ferfelea, Lazăr închizând tabela la 5-4 cu reuşita sa cu un şfert de oră înainte de fluierul final.

Pentru Berceni au jucat în prima repriză: V. Constantin – Barbu, Paraschivoiu, C. Sandu, Pazon – Bereşoae, Frangu, Muller, Pătraşcu – A. Creţu, Ionică. În repriza a doua, echipa ilfoveană a început astfel: Meilă – Ioniţă, Al. Radu, Fâşie, Marulis – Al. Stan, Ghinea, Tătar, Cr. Stan – Bănaru, Ciochină.

Pentru Sportul au evoluat: Ormenişan – Cioranu, Patriche, Lung, Dumitrescu – Văduva, Ghinga, Barbu, Lazăr – Ferfelea, Dobre. Au mai intrat în repriza a doua Fărâmă, M. Tudor şi C. Mihai.

Au arbitrat: Roberto Gunciu (central), Ana Terteleac şi Ionuţ Dumitrache (asistenţi).

Se antrenează cu juniorii B

În afara acestui meci amical, „studenţii” aflaţi în conflict cu Vasile Şiman se antrenează zilnic cu juniorii B ai echipei din Regie şi speră ca litigiile lor să se termine odată pentru totdeauna pentru a se transfera la alte formaţii.

Mâine merg la Federaţie

În privinţa situaţiei jucătorilor declaraţi liberi de Consiliul Naţional de Soluţionare a Litigiilor din cadrul FRF, aceasta rămâne în continuare incertă după ce oficialii echipei au făcut apel la acea decizie. Mâine, fotbaliştii vor merge la sediul FRF pentru a afla ultimele noutăţi din cazul lor, cu toate că speranţele lor de a deveni liberi nu s-a îmbunătăţit. Vasile Siman este de negăsit, refuză să primească înştiinţările Federaţiei cu privire la declararea jucătorilor liberi de contract, şi-a scos faxul din priză şi nu acceptă documentele aduse de firma de curierat.

/liga2.prosport.ro

ngm
    Member

Tatăl lui Dacian Varga a fost arestat după ce a fost prins în flagrant de poliţişti

Tatăl fotbalistului Dacian Varga, Ioan, a fost arestat preventiv într-un dosar în care este acuzat de traficarea unor tezaure de monezi din aur şi argint, vechi de 2.000 de ani, provenite din siturile arheologice ale cetăţilor dacice, anunţă Adevărul.

Ioan Varga (58 de ani), fost fotbalist la Jiul Petroşani, şi Florin Delinescu (42 de ani, ), custode al sitului arheologic şi al muzeului din Ulpia Traiana Sarmizegetusa şi administrator al unei pensiuni, au fost prinşi în flagrant în timp ce tranzacţionau un tezaur de cinci monede din aur de tip Lysimach şi 22 de denari romani din argint, pe care urmau să primească 4.550 de euro.

Procurorii au stabilit că piesele au fost furate de braconieri în anii 1990 – 2000 din zona cetăţilor Munţilor Orăştiei.

“Poliţiştii au ridicat de la domiciliul uneia dintre persoanele cercetate în cauză un lot de 3 monede de aur tip Lysimach, un inel medieval şi 77 de monede antice din argint. Piesele recuperate şi fac parte din tezaurele sustrase de la Sarmizegetusa Regia, parţial recuperate”, a informat Parchetul de pe lângă Curtea de Apel Alba Iulia.

http://www.prosport.ro/

ngm
    Member

asta e buna mr. tavi ?

Au ajuns la Bălăceanca Daţi afară de Şiman, Ferfelea şi Varga s-au transformat în “Regie Globetrotters”

Ieri, în satul în care există celebrul spital de psihiatrie, fostele vedete ale Sportului şi Viitorul Axintele au pus-o de-un “nebun” 3-3.

Vineri dimineaţă, margine de Bucureşti. Plouă mărunt. Între Autostrada Soarelui şi lacul Cernica, pe drumul ce duce spre Bălăceanca, nişte băieţi încing o partidă de fotbal. Pe terenul netrasat, cu porţi ruginite, apar mulţi dintre “renegaţii” Sportului.
    Ferfelea, Lazăr, Varga şi compania întîlnesc Viitorul Axintele, proaspăt promovată în “B”, într-un joc de pregătire. Fără meciuri oficiale în 2013 după conflictul violent cu Şiman, “studenţii” vor să se menţină în formă şi dispută amicale cu diferite formaţii din ligile inferioare.
    Ieri, au cîştigat fără să forţeze prima repriză, 2-1. Pauza e scurtată de oficialii Viitorului, urcaţi pe nişte barăci muncitoreşti: “Hai mai repede, domn’ arbitru, că răcesc băieţii”. După modelul Stelei, “gazdele” se hidratează pe margine. În locul pungilor cu substanţe gălbui e însă un bidon de apă de 8 litri!
    Se termină egal, 3-3, dar scorul n-a interesat pe nimeni. Jucătorii ambelor echipe se grăbesc să-şi cureţe ghetele în bălţile de pe margine şi aleargă spre maşini. Pentru “Ferfe” şi colegii săi, gîndurile aleargă către vremuri mai bune, în care să fie plătiţi la zi, să fie respectaţi… Stop! “Bălăceanca” e aproape şi nu vor să pară săriţi de pe fix!
    5 luni au trecut de la ultimul meci jucat de Ferfelea în Liga 2-a, Sportul – Dunărea Galaţi 1-0, pe 1 decembrie 2012

Viewing 15 posts - 136 through 150 (of 169 total)
  • The forum ‘Sezon 2012-2013 Season – Liga II’ is closed to new topics and replies.