Stiri din presa – Sezon 2012-2013

Home Forums Archive Sezon 2012-2013 Season – Liga II Stiri din presa – Sezon 2012-2013

Viewing 15 posts - 106 through 120 (of 169 total)
  • Author
    ultrasro
    Member

Nu stiu ce il priveste pe acest pseudo om de cultura, care nu stiu cum de are voie sa poarte numele de Tudor Octavian, de ce Sportul Studentesc se cheama Studentesc.
    Sunt curios de ce mamitica lui si-a permis sa-l boteze Octavian si nu ne-a cerut voie noua pentru ca evident ca nu am fi permis ca numele unui imparat roman important sa fie lipit pe figura acestui agent KGB de duzina.
    Articolul lui este o compozitie scarboasa scrisa in stilul kominternist al anilor 1948-1955, cand puteai fi student doar daca aveai 4 clase la ff. Cam asa si cu ditiramba lui cracanata de pe http://www.gsp.ro privind legitimitatea Sportului Studentesc de a se numi asa.

ngm
    Member

CEVA MAI REALIST…

Visul unui junior al Sportului

Au făcut glorie la vremea lor bancurile cu Vasile Şiman. Ai dat golul victoriei cu Craiova, gata, te-ai învârtit deja de un telefon mobil. O dublă împotriva Bacăului echivala cu un palton. Erau bancuri şi nu prea, jucătorii Sportului râdeau mânzeşte. Nimeni n-a avut însă şi urechi să audă. Nu conta că-l chema Mazilu, Stăncioiu ori Galamaz, patronul Sportului a întârziat întotdeauna plata contractelor sau a primelor de joc cu lunile, cu mai bine de o jumătate de campionat. Sâmbătă, unul dintre greviştii de la meciul cu Farul pretindea că n-a văzut un ban de la Şiman de aproape doi ani. Dacă atunci a sărit pragul junioratului, să zicem, şi a semnat primul contract înseamnă că n-a văzut vreodată o leţcaie din buzunarul cu arici al lui Şiman. El, grevistul de azi, părinţii săi, ai colegilor sunt principalii vinovaţi pentru postura jenantă de acum. Ei, toţi laolaltă, nu Şiman, care nu se mai jenează demult de nimic. Şiman aduce cumva cu rectorul care şi-a deschis o facultate – ale cărei diplome nu sunt recunoscute niciunde – doar ca să-i guţumănească pe fraieri. Culmea e că nu Şiman aleargă după fraieri, ci viceversa.

În reportajul TV de sâmbătă apărea şi tatăl unuia dintre puştii Sportului Studenţesc. Părea om cu scaun la cap, era rezonabil. Şi indignat. Investise mult în cariera copilului şi nu se alesese decât cu fudulia că Sportul e lider în B. Pe gratis, cu burţile goale. Doar dacă în ultimii ani a vârât capul în nisip ca struţul acest părinte n-a auzit că lui Şiman i-a mers vestea de zgârcitul proverbial al fotbalului nostru. Personaj ideal de bancuri. Când îţi iei copilul de mână şi-l duci în bârlogul lupului nu are cum să nu-ţi treacă prin minte că într-o bună zi se va întâmpla exact ce s-a întâmplat sâmbătă. Doar nu trecea vreodată un sezon fără un tărăboi cu litigiile din contractele jucătorilor. În discordie totală cu imaginea de şmecheraş de Gara de Nord a lui Şiman, centrul de copii şi juniori al Sportului are o firmă de invidiat. Era printre primele cinci din ţară. Ce folos însă dacă el produce numai carne de tun pentru învârtelile lui Şiman?

Atunci când te duce tata la un trial la Dinamo ori la Steaua visezi că într-o zi tu vei fi noul Dănciulescu sau noul Chipciu. Când diavoul te înghionteşte însă către Regie la ce-ai putea visa oare? Poate doar să baţi recordul lui Dacian Varga la numărul împrumuturilor ca să simţi câteodată că mai joci şi pe banii din contractul semnat.

http://blog.prosport.ro/mihai-ciuca/visul-unui-junior-al-sportului-10657635

ALTCEVA DE VAZUT….
    http://tv.gsp.ro/Fotbali-tii-Sportului-nu-au-mai-rezistat-f-r-salar-24636.html

07Ex
    Keymaster

Protestatarii de la Sportul Studențesc, nemulțumiți că “nu am scris frumos”

(Florin Alboiu)

Unora de la Sportul Studențesc nu le place că nu scriu frumos despre anumite evenimente și sunt singurul care am am o atitudine contrară valului. Am mai spus de câteva ori, dar se pare că trebuie să repet de fiecare dată când apare vreo nemulțumire. Când vine vorba de litigii nu îmi propun să scriu frumos, ci să subliniez efectele anumitor acțiuni din punct de vedere regulamentar.

Evident, azi am stârnit nemulțumire în rândul protestatarilor, pentru că nu am relatat la fel ca toată gloata și nu am aruncat piatra în direcția dorită. Din punct de vedere personal, eu le doresc tot binele din lume, mâine să devină liberi de contract, să își primească toate restanțele, iar săptămâna viitoare să joace titulari la Real Madrid. Dar ce legătură are asta cu regulamentul? Niciuna.

Situația din Regie e crâncenă, iar jucătorii au avut în mână toate cărțile pentru a obține aproape tot ce își doreau, dar din punctul meu de vedere azi au ridicat gratuit o minge la fileu.

Dintr-o situație simplă și destul de limpede, prin rebeliunea din Colentina nu au făcut decât să își complice situația. Regulamentul spune clar ce trebuie să facă un fotbalist în anumite situații, când intră în litigiu cu clubul la care este legitimat. Oricât am căutat nu am găsit nicăieri prevăzut ca la o serie întreagă de măgării să se răspundă cu o altă măgărie, ca acțiune legitimă.

Orice ar spune, că aia nu e așa, ca cealaltă e pe dos, nimic nu justifică circul cu televiziunea de pe marginea tribunei. Jucătorii Sportului Studențesc susțin că nu au primit niciun ban de aproape doi ani. Eu îi cred pe cuvânt și sunt convins că aproape așa stau lucrurile. Deci, în acest interval, și-a depus fiecare la federație cam 8 memorii, câte unul la fiecare trei luni de neplată. Sau poate că situația nu se prezintă chiar așa.

Din câte îmi aduc aminte, în urmă cu doi ani, un jucător al Sportului Studențesc neplătit de mai multe luni m-a întrebat cum să procedeze. I-am spus calea normală de urmat și chiar l-am ajutat financiar să își depună memoriul. Reacția din vestiar a fost de bâză totală și fotbalistul respectiv a îndurat ironiile colegilor până în momentul în care a fost declarat liber de contract și și-a recuperat o parte din restanțe.

O mică precizare. Cei cu restanțe mai vechi de un an pot să le dea uitării pe cele care au depășit termenul de prescriere, singura cale pe care mai pot spera să le recupereze fiind într-o instanță civilă.

Revenind la cele petrecute astăzi, invocarea absenței vizelor medicale de pe carnete ca motiv pentru refuzul de a intra pe teren implică câteva aspecte logice distincte.

1. Arbitrul are obligația de a verifica carnetele și în cazul constatării absenței vizei medicale să nu permită jucătorului să intre pe teren.

2. Dacă pe carnete existau vize medicale sau au fost prezentate vize temporare, înseamnă că un cadru medical de specialitate și-a asumat responsabilitatea eliberării lor. FRF nu are nicio competență în această privință.

3. Dacă jucătorii îndeplineau cerințele regulamentare, ei ar fi trebuit să intre pe teren, iar prestația lor ar fi fost pe măsura lipsei de pregătire pe care o reclamă și nimeni nu i-ar putut acuza de nimic.

4. Dacă se constată că jucătorii au refuzat să participe la vizita medicală nu e deloc în favoarea lor.

5. Atât jucători, cât și conducerea clubului susțin că nu au reușit să comunice telefonic. În acest caz, e timpul să încerce serviciile altei companii.

Evident, nimic nu e real din toată tărășenia de dimineață, decât pierderea jocului la masa verde. Miza, probabil, nici nu mai e reprezentată de recuperarea restanțelor financiare, cât de dorința de a deveni liberi de contract. Din acest motiv, cred că dacă și-ar fi stabilit priorități în îndeplinirea anumitor obiective și ar fi acționat conform regulamentelor, în loc să caute subterfugii, jucătorii ar fi obținut mult mai mult decât o expunerea mediatică de-a dreptul ridicolă. Nu e exclus ca avocații AFAN (în cazul în care ei sunt implicați) să își revizuiască strategia și să revină pe calea corectă, dar din punct de vedere al imaginii nu se mai pot repara multe.

Bâlciul făcut nu poate decât să dea apă la moară unor spute KGB-iste albite în rele, care au pretenții de scriitori și formatori de opinie.

Jucătorilor de la Sportul Studențesc le urez mult succes în carieră, dar, repet, nu cred că au ales cea mai bună cale de atac pentru a scăpa de contract.

ngm
    Member

Un fost antrenor al Stelei poate rupe blestemul lui Curelea! Cea mai nouă ofertă primită de atacantul Sportului

Costin Curelea poate fi socotit lejer drept cel mai ghinionist fotbalist român al ultimilor ani. Atacantul în vârstă de 28 de ani a fost mai mereu în atenţia unor cluburi importante, dar de fiecare dată a ratat transferul din diverse motive. Acum, el poate primi o nouă şansă de a încheia coşmarul fără sfârşit din partea unuia dintre antrenorii străini care l-au remarcat pe vremea când activa în Liga I.

Fostul antrenor al Stelei, Oleg Protasov, vrea să-l ia pe Curelea la Dinamo Minsk, echipa pe care o pregăteşte în prezent, după cum anunţă digisport.ro. Antrenorul ucrainean l-a văzut la lucru pe atacantul Sportului Studenţesc şi în perioada de pregătiri din această iarnă, atunci când vârful de 28 de ani a marcat singurul gol al amicalului pe care bieloruşii l-au disputat împotriva ruşilor de la Rotor Volgograd.

Acum, mai rămâne de văzut doar dacă oficialii lui Dinamo Minsk vor ajunge la un acord cu Vasile Şiman, patronul Sportului fiind dispus să-l cedeze pe jucător sub formă de împrumut până în vară, după care să negocieze termenii unui transfer definitiv.
    http://www.prosport.ro

ngm
    Member

siman îl atacă din nou pe Varga: “E un derbedeu nenorocit! Hizo i-a făcut referat să scape de el de la Vaslui”

Finanţatorul Sportului, Vasile Şiman, caută soluţii pentru ca Sportul să se prezinte la meciuri, dar fără jucătorii care s-au revoltat împotriva sa.

Şiman i-a atacat din nou pe jucători, în special pe Dacian Varga, pe care îl consideră capul răscoalei.

“Ferfelea l-a înjurat pe Mircea Sandu şi pe administratorul bazei de pregătire. Sînt nişte derbedei! Au înjurat ca la uşa cortului, mi-am cerut eu scuze faţă de Mircea Sandu. Dacă vrei să joci fotbal nu te duci să te plîngi pe la ziare. Normal că am echipă, nu stau după nişte derbedei. Varga nu joacă de 3 ani la Sportul, ce datorii am eu la el?

Da’ e un derbedeu care-i incită pe alţii. El nu-şi găseşte echipă din cauza caracterului pe care îl are şi ce face el în afara terenului. La Ligă e un proces pe rol. Clubul Vaslui l-a amendat cu 25 la sută din contract. Hizo i-a făcut referat pentru ca Porumboiu să nu-i prelungească împrumutul la Vaslui. E un derbedeu nenorocit!”, a spus Şiman la “Radio GSP Live”.

razvan
    Member

“Studenţii” nu s-au antrenat nici azi deoarece antrenorul Tibor Selymes nu a ajuns la şedinţa de pregătire, el invocînd faptul că a avut nişte treburi de rezolvat şi nici nu a avut maşină cu care să se deplaseze.

Jucătorii echipei Sportul Studenţesc, care s-au întîlnit, luni, cu preşedintele FRF, Mircea Sandu, pentru a se plînge de situaţia de la gruparea bucureşteană, s-au deplasat la complexul sportiv din Regie, însă nu s-au antrenat, deoarece nu le-au fost deschise vestiarele, iar antrenorul Tibor Selymes nu a putut ajunge la şedinţa de pregătire, conform mediafax.

Sportivii au fost însoţiţi în Regie de doi reprezentanţi ai AFAN. Sunat de mijlocaşul Viorel Ferfelea, Tibor Selymes a declarat că nu a putut ajunge la antrenament şi i-a trimis pe jucători acasă. “Vorbesc cu Vasile Şiman şi vedem ce facem. O să îl sun pe el şi o să văd ce va fi.

Am zis că nu pot să ajung, pentru că nu am maşină. Aveam puţină treabă. Plecaţi acasă şi vă sună Vasile. Sună-mă cînd eşti singur, nu cînd eşti cu presa”, a spus Selymes în cadrul discuţiei telefonice pe care a avut-o cu Ferfelea. Mijlocaşul îşi pusese telefonul pe difuzor pentru ca jucătorii, dar şi reprezentanţii presei să asculte discuţia.

La rîndul său, Dacian Varga a anunţat că jucătorii se vor reprezenta la antrenamente în fiecare zi, chiar dacă nu vor efectua nicio şedinţă de pregătire. “Ne-am prezentat la antrenament, vestiarul e închis şi nu am aflat programul pentru mîine. Domnul Selymes ne-a zis că nu a putut veni pentru că nu a avut maşină.

Colegii mei vin cu metroul, tramvaiul sau pe jos la antrenamente. Ne vom prezenta în fiecare zi la antrenament. Aşteptăm să vină un antrenor, să ne spună ce să facem, să facem şi noi vizita medicală. Nu cred că există în fotbal aşa ceva”, a completat Varga.

Dacian Varga susţine că jucătorii sînt trataţi ca nişte sclavi. “Am mers la preşedintele Sandu şi ne-am spus oful. Domnul Mircea Sandu ne-a ascultat şi ne-a spus că este alături de noi. Mai mult ce putem face? Noi am mers să tragem un semnal de alarmă. Mare frică ce îmi e de domnul Şiman, nu o să mai pot ieşi pe stradă. Ce frică să îmi fie de domnul Şiman? Prima oară să ne dea banii şi apoi să scăpăm din sclavia de aici. Ne ameninţă că ne face să renunţăm la fotbal”, a explicat Varga.

http://www.gsp.ro/fotbal/liga-b/varga-si-compania-nu-s-au-antrenat-nici-azi-motivul-este-incredibil-nu-am-masina-nu-pot-ajunge-la-antrenament-393169.html

razvan
    Member

“Studenţii” nu s-au antrenat nici azi deoarece antrenorul Tibor Selymes nu a ajuns la şedinţa de pregătire, el invocînd faptul că a avut nişte treburi de rezolvat şi nici nu a avut maşină cu care să se deplaseze.

Jucătorii echipei Sportul Studenţesc, care s-au întîlnit, luni, cu preşedintele FRF, Mircea Sandu, pentru a se plînge de situaţia de la gruparea bucureşteană, s-au deplasat la complexul sportiv din Regie la cererea antrenorului, însă nu s-au antrenat, deoarece nu le-au fost deschise vestiarele, iar antrenorul Tibor Selymes nu a putut ajunge la şedinţa de pregătire, conform mediafax.

Sportivii au fost însoţiţi în Regie de doi reprezentanţi ai AFAN. Sunat de mijlocaşul Viorel Ferfelea, Tibor Selymes a declarat că nu a putut ajunge la antrenament şi i-a trimis pe jucători acasă. “Vorbesc cu Vasile Şiman şi vedem ce facem. O să îl sun pe el şi o să văd ce va fi.

Am zis că nu pot să ajung, pentru că nu am maşină. Aveam puţină treabă. Plecaţi acasă şi vă sună Vasile. Sună-mă cînd eşti singur, nu cînd eşti cu presa”, a spus Selymes în cadrul discuţiei telefonice pe care a avut-o cu Ferfelea. Mijlocaşul îşi pusese telefonul pe difuzor pentru ca jucătorii, dar şi reprezentanţii presei să asculte discuţia.

La rîndul său, Dacian Varga a anunţat că jucătorii se vor reprezenta la antrenamente în fiecare zi, chiar dacă nu vor efectua nicio şedinţă de pregătire. “Ne-am prezentat la antrenament, vestiarul e închis şi nu am aflat programul pentru mîine. Domnul Selymes ne-a zis că nu a putut veni pentru că nu a avut maşină.

Colegii mei vin cu metroul, tramvaiul sau pe jos la antrenamente. Ne vom prezenta în fiecare zi la antrenament. Aşteptăm să vină un antrenor, să ne spună ce să facem, să facem şi noi vizita medicală. Nu cred că există în fotbal aşa ceva”, a completat Varga.

Dacian Varga susţine că jucătorii sînt trataţi ca nişte sclavi. “Am mers la preşedintele Sandu şi ne-am spus oful. Domnul Mircea Sandu ne-a ascultat şi ne-a spus că este alături de noi. Mai mult ce putem face? Noi am mers să tragem un semnal de alarmă. Mare frică ce îmi e de domnul Şiman, nu o să mai pot ieşi pe stradă. Ce frică să îmi fie de domnul Şiman? Prima oară să ne dea banii şi apoi să scăpăm din sclavia de aici. Ne ameninţă că ne face să renunţăm la fotbal”, a explicat Varga.

ngm
    Member

Şiman, înregistrat în timp ce le vorbea jucătorilor: “De aici scapă cine vreau eu! Sînteţi «jugul Uniunii Sovietice»!”

Apar noi dezvăluiri în cazul jucătorilor Sportului Studenţesc, neplătiţi de luni bune. Vasile Şiman a fost înregistrat în timp ce le ţinea un speech la o şedinţă din luna ianuarie. În cadrul înregistrării, Şiman le declară că îi va lăsa să plece doar pe cei cărora le vor fi făcute oferte, ceilalţi fiind comparaţi cu “jugul Uniunii Sovietice”

Iată fragmente din înregistrare:

“Dumneavoastră trebuie să spuneţi dacă rezolvăm sau nu rezolvăm. Dacă nu rezolvăm, următoarea etapă trebuie să găsim echipă. (…) să vă spun cum stau lucrurile. Şi cum mergem mai departe. Prima dată vom încerca să vă transferăm…

Dacă nu se rezolvă, dacă nu vă putem transfera definitiv, nu vă voi da cu orice preţ, cu preţul pe care îl vreţi voi. Vă voi da cu preţul care îi convine Sportului! Şi vouă! Luăm în calcul împrumutul pe jumătate de an sau pe un an pe bani! Dacă nu vom găsi nici soluţia asta, vom găsi soluţia de împrumut gratuit.

Dacă nu o găsim nici aia, vă meritaţi soarta! Să nu mă găsiţi pe mine vinovat! Eu o să încerc toate variantele! Eu nu exclud la ora actuală, în situaţia în care sîntem astăzi, nicio variantă. M-aţi înţeles sau nu m-aţi înţeles? Veţi scăpa de aici, veţi scăpa ăia care vreau eu! Ceilalţi nu o să scăpaţi, indiferent de ce veţi face! Eu o să fac de zece ori mai multe ca să nu scăpaţi! Singurul care scapă cînd vrea el e Farmache, dintre cei prezenţi aici. Restul? Sînteţi jugul Uniunii Sovietice. În paranteză. Sau cu parantezele de rigoare!

Pentru că nu vreau să-mi bat joc de voi, nu vreau să continui în situaţia asta la nesfîrşit, vreau să iau alternativele astea în calcul. Pentru că pe cine am avut de dat afară, am dat! Nu mai dăm alţii afară. Pe restu – din toţi ăştia, mai există un candidat-doi la care zicem – renunţăm! şi atît. Majoritatea rezolvăm cu condiţia să vă fie bine şi vouă, şi clubului. Voi nu puteţi să plecaţi fără acordul meu, eu nu pot să vă impun să plecaţi”, le-a spus Şiman jucătorilor.

http://www.gsp.ro/fotbal/liga-b/exclusiv-siman-inregistrat-in-timp-ce-le-vorbea-jucatorilor-de-aici-scapa-cine-vreau-eu-sinteti-jugul-uniunii-sovietice-393280.html

cameliu
    Member
    razvanR
    Member

http://www.paginademedia.ro/2013/03/presa-de-azi-gazeta-sporturilor-prezinta-o-imagine-cat-toata-starea-fotbalului-romanesc/

In sfarsit am ajuns si noi pe prima pagina a unui ziar!

Ultima data s-a intamplat atunci cand Alin Ratiu a fost acuzat ca a vandut meciul Stelei, in aprilie 2011, meci senzational pe care l-am dominat si am deschis scorul printr-un gol fabulos marcat de Cristian Irimia dar am pierdut nemeritat in ultimile 10 minute prin golurile lui Maicon.

ngm
    Member

Noi înregistrari cu Şiman: “O să vă chinui ca pe hoţii de cai! Îi bat şi pe Gigi Becali şi pe Copos”

Scandalul de la Sportul Studenţesc este departe de a se termina. Gazeta Sporturilor publică noi înregistrări cu Vasile Şiman, vorbind în vestiarul echipei.

Ca şi în prima înregistrare, Vasile Şiman şochează. Le spune jucătorilor că îi va chinui pe toată durata contractului şi le promite că, în cazul în care se află public ceva din ceea ce se întîmplă la Sportul, situaţia va deveni şi mai rea.

Iată cîteva fragmente din înregistrările cu Vasile Şiman:

“La o echipă la care problemele persistă de un an jumate, de opt luni, de zece luni, nu e indicat să vină un conducător după ce nu s-au rezolvat problemele de un an, de zece, să spună.

Nu se spune aşa ceva! E contraindicat! Trebuie re-zol-va-tă! Dacă nu rezolvi, e acelaşi lucru şi dacă ai promis, şi dacă n-ai promis. Vouă vă place să vină, cum făcea Dinu Vamă pe la Braşov, să spună diferite citate, poveşti… Eu niciodată! (întrerupt)”

“Prime de meci? Dar ce, ai cîştigat vreun meci şi nu ştiu eu? Păi nu vă mai dau la meci intrat! Nu mai dau la meci intrat! Ai avut tu aşa ceva-n contract? Altceva n-ai văzut în contract? Deci pentru lucruri de genul ăsta, pe cuvîntul meu de onoare, o să sacrific totul, o să mă urc în avion şi o să vin cu ce trebuie, da?

O să vă chinui pînă vi se termină contractele la toţi! O să vă chinui ca pe hoţii de cai dacă vă mai bateţi joc un singur minut de noi! Un singur minut! După aia, o să vedeţi. Dacă se va rezolva, iarăşi o să vedeţi! Dar dacă veniţi aici, la antrenamente, şi vă aud vorbind pe tema asta, vă scot în şuturi în fund de aici! Pe toţi! Dacă mîrîiţi, dacă comentaţi, dacă vorbiţi, dacă… nu ştiu… scoateţi vorbe, o să ajungem la alte discuţii”.

“…Pe fiecare, cu pickammeru’, cu pumni, pumni poţi să dau. Habar n-am acuma, dar pumni… Slava Domnului! Păi… Pînă fac ceva, să le-o pun şi eu! Dacă nu pot să fiu bun din punct de vedere financiar, măcar să fiu bun şi eu la ceva! Îi luăm la bătaie pe toţi. Pe Porumboiu, pe Copos, pe ăştia pe toţi pot să îi bat. Pe Gigi Becali…”.

http://www.gsp.ro/fotbal/liga-b/exclusiv-noi-inregistrari-cu-siman-o-sa-va-chinui-ca-pe-hotii-de-cai-ii-bat-si-pe-gigi-becali-si-pe-copos-393447.html

C C UK
    Member

Cine este vasile siman !

Venit în Capitală pe la finele anilor ’90, după ce s-ar fi umplut de bani din afaceri cu lemn în Maramureş- şi se ştie ce mafie există în această industrie- celebrul Vasile Şiman este cetăţean roman abia din anul…2008. Patronul Sportului este, în realitate, un racket ucrainean, cu sau fără ghilimele, după cum consideraţi. Vasile Şiman, fiul lui Ion şi al Elenei, născut la data de 14 august 1971, în localitatea Apşa de Mijloc, raionul Rahovo, Transcarpatia, Ucraina, cetăţean ucrainean, cu domiciliul actual în România, Bucureşti, a devenit oficial cetăţean român prin ordinul 2862 al Ministerului Justiţiei de pe 7 noiembrie 2008 şi publicat în Monitorul Oficial nr. 763 de pe 12 noiembrie 2008. [-(
    http://www.facebook.com/photo.php?fbid=454857077917327&set=pb.100001791154299.-2207520000.1363310883&type=3&theater

ngm
    Member

Circul continuă în Regie: “greviştii” au făcut o miuţă pe sintetic, după ce s-au schimbat în maşini

ucătorii Sportului Studentesc au luat parte ieri după-amiază la deja celebrul antrenament în care se pregătesc singuri. Neavând antrenor, apa sau vestiar, de această dată le-a fost interzisă şi intrarea pe stadion. Paznicii clubului bucureştean au primit ordin să nu intre nimeni. Dar, asta nu i-a împiedicat pe fotbalişti să-şi practice meseria.

S-au schimbat în maşini

Dupa ce au ocolit tot stadionul, căutând o cale de acces, “studenţii” au reuşit să intre pe sinteticul din incinta stadionului. Văzând că şi vestiarul destinat terenului sintetic este închis, aceştia s-au schimbat în maşinile personale. După o încălzire de 10 minute s-au împărţit în două echipe şi au încins o miuţă, iar la sfârşit echipa pierzătoare a fost nevoită să facă flotări.

Nu ştiu dacă vor juca

Sâmbătă, “gaşca nebună” ar urma să întâlnească pe Dinamo ll, iar de această dată jucătorii numai au problemă cu vizele, aceştia efectuând vizita medicală la o clinică din Chiajna. Nici până la această oră, Varga, Ferfelea & co. nu ştiu dacă vor evolua în partida de mâine. Conducerea clubului bucureştean nu le-a pus la dispoziţie nici un program de antrenament sau de meci. Probabil în această seară, vor primi din nou notificări prin care vor fi anunţaţi să se prezinte mâine la meci. Rămâne de văzut cu cine va juca Sportul, juniorii sau “greviştii”.

Nu au antrenor

În etapa a doua a returului ligii secunde, Sportul Studentesc ar urma să întâlnească, în deplasare, pe Dinamo ll. După ce Virgil Andronache a refuzat să mai accepte situaţia de la echipă, iar Tibor Selymes a anunţat că nu este antrenorul Sportului, “studenţii” se confrunta cu o nouă problemă: nu are cine să stea pe bancă la meciul de sâmbătă. Mai trebuie spus că o a doua neprezentare va duce la excluderea echipei din campionat, asta dacă nu cumva Şiman va obţine reprogramarea meciului cu Farul, aşa cum se zvoneşte mai nou.

liga2.prosport.ro

CIPIKA
    Member

Sîmbătă dimineaţă, de la ora 11:00, în etapa a 17-a a ligii secunde, Sportul Studenţesc joacă, pe stadionul central din complexul din “Ştefan cel Mare”, în compania celor de la Dinamo II.
    Cel mai probabil, pe teren vor intra fotbaliştii Sportului din grupa de juniori 1994. Din sursele GSP, noul antrenor al Sportului este Tom Cristea. Singurul jucător anunţat să se prezinte la partida de mîine a fost mijlocaşul Valentin Lazăr. Cu toate acestea, toţi cei 15 fotbalişti aflaţi în litigiu cu clubul “alb-negru” se vor prezenta la stadion încă de la ora 9 dimineaţa.
    LPF le-a refuzat ideea
    Pentru a atrage atenţia asupra situaţiei de la Sportul, AFAN a trimis cereri către toate cluburile din Liga 1 de a intra pe teren cu bannere de susţinere a jucătorilor de la Sportul. Deşi conducătorii echipelor au fost de acord, adresa trimisă către AFAN a rămas fără rezultat. Contactat telefonic de către reprezentanţii Asociaţiei Fotbaliştilor, Valentin Alexandru, secretarul general al LPF, a refuzat această cerere.

Cu toate acestea, fotbaliştii Severinului au afişat, înaintea meciului de azi cu Gaz Metan (2-0) un banner cu mesajul “Solidari cu jucătorii Sportului Studenţesc”.

dragos
    Member

Să joace avocaţii!

March 13th, 2013 | Fotbal intern

Pînă să le judece comisiile LPF memoriile, “studenţii” vor ajunge la pensie

Informaţia a apărut anul trecut, într-un ziar local din Craiova, pe fundalul cazului Universitatea. Cotidianul respectiv, “Ediţie specială”, a publicat în facsimil şi documente care să probeze ştirea. Fără acele documente, ştirea ar fi trecut drept un zvon răutăcios, lansat de ziarul lui Adrian Mititelu.

Conform documentelor respective, în 2004, mai multe cluburi au cerut Tribunalului Bucureşti dizolvarea Ligii Profesioniste de Fotbal. Cluburile reclamante: Steaua, Rapid, Dinamo. La sfîrşit, printre semnături, parafa avocatului care reprezenta cluburile: Valentin Cocean. Cererea a fost retrasă subit.

După ce a ameninţat LPF cu Tribunalul, Valentin Cocean este, în prezent, preşedintele Comisiei de Soluţionare a Litigiilor, din cadrul aceleiaşi LPF. Conduce, aşadar, comisia care a judecat Cazul Tibi Bălan mai bine de şase luni, după ce jucătorul depusese memoriu pentru a fi declarat liber de contract. Pînă la urmă, situaţia lui Bălan s-a tranşat printr-o mică înţelegere între şefii de la Steaua şi Sportul, nu prin decizia comisiilor LPF.

Jucătorii Sportului şi-au depus memorii în bloc şi aşteaptă să fie declaraţi liberi de contract. Aşteaptă de nouă luni. Şi jucătorii Rapidului au depus memorii. Şi alţi jucători, de la alte cluburi rău platnice. Însă deciziile sînt amînate de la o săptămînă la alta. La ritmul în care a citit memoriul lui Tibi Bălan, Comisia lui Valentin Cocean va petrece următorii ani închisă în sala de lectură şi răsfoind din greu contractele jucătorilor. Intrarea în insolvenţă a cluburilor reprezintă unul dintre motivele întîrzierii. Dar nu e cazul Sportului, deocamdată.

Pînă cînd comisia Zen rezolvă memoriile “studenţilor”, se pot întîmpla multe. Şiman are avocaţi bine implementaţi în dreptul sportiv. Cabinetul de avocatură care reprezintă interesele Sportului Studenţesc a reprezentat interesele LPF şi a oferit consultanţă juridică FRF.

Varga şi colegii de rebeliune au avocaţi din oficiu, de la AFAN, sindicatul jucătorilor. Comisia de Soluţionare a Litigiilor este compusă din avocaţi, doctori în drept, asociaţi la case de avocatură. Cinci specialişti în legi se învîrt de nouă luni în jurul unor memorii depuse de un fotbalişti. Cît de complicat e şi dreptul ăsta! Pînă să se lămurească despre ce-i vorba Cocean şi colegii de meditaţie, jucătorii Sportului sînt bătaia de joc a patronului. Sau a falsului patron. “Libertatea” scrie că numele lui Vasile Şiman nici măcar nu apare în actele clubului.

Nu-i exclus să aflăm şi alte curiozităţi din ogranigrama şi contabilitatea clubului din Regie. Sportul Studenţesc nu e unic în felul lui, e un club care exemplifică starea de lucruri din fotbalul nostru şi raporturile de forţă dintre LPF, FRF şi cluburi, pe de o parte, şi fotbalişti, pe de altă parte. Avocaţii din Comisii nu sînt avocaţi doar în comisii. Sînt avocaţi şi în afara lor. În orice condiţii, un club sau o federaţie reprezintă un client mai atractiv decît un jucător neplătit cu lunile. Imparţialitate? Judecată dreaptă? Serios?

LPF-ul şi Comisiile dau un semnal destul de clar: e liber la abuzuri din partea conducătorilor de cluburi. Jucătorii trebuie să aştepte nouă luni decizia Comisiei lui Valentin Cocean, apoi încă nouă luni decizia Comisiei de Recurs.

Timp în care va fi dată în funcţiune noua Comisie de Arbitraj Sportiv, formată din 25 de avocaţi.

Dacă e nevoie de cinci avocaţi să judece un memoriu în nouă luni, 25 de avocaţi vor judeca de cinci ori mai lent: în 45 de luni. E mult, dar, vorba lui Valentin Cocean, întrebat de ce atîta lentoare în Cazul Tibi Bălan: “Care-i graba?”.

Să joace avocaţii!

Viewing 15 posts - 106 through 120 (of 169 total)
  • The forum ‘Sezon 2012-2013 Season – Liga II’ is closed to new topics and replies.