Stiri din presa – Sezon 2012-2013

Home Forums Archive Sezon 2012-2013 Season – Liga II Stiri din presa – Sezon 2012-2013

Viewing 15 posts - 121 through 135 (of 169 total)
  • Author
    dragos
    Member

http://www.gsp.ro/fotbal/liga-b/la-sportul-se-comit-fapte-penale-un-medic-pune-viza-pe-legitimatii-fara-sa-controleze-jucatorii-iar-la-comisiile-federale-sint-prezentate-acte-false-393134.html

Conflictul dintre jucatorii Sportului Studentesc si proprietarul clubului, Vasile Siman, abia s-a declansat. In acest razboi a intervenit Asociatia Fotbalistilor Amatori si Non-amatori (AFAN). La Radio GSP, Consilierul juridic al AFAN, Lucian Enache, i-a adus acuze grave lui Vasile Siman.

“Nu stiu in ce calitate vorbeste Vasile Siman. Nu are nicio legatura cu Sportul. In acte apar doua doamne. Una dintre ele cu 99 la suta din actiuni. Acum este in concediu post natal. Curios este ca semneaza in continuare actele. Jucatorii sunt nedrept acuzati ca nu ar fi vrut sa intre pe teren sambata trecuta. Oricum, din cauza datoriilor Sportului catre Juventus Colentina, meciul nu s-ar fi disputat.

Pe gardul din jurul gazonului era pus lacatul. A fost dat jos doar pentru incalzirea arbitrilor si a oaspetilor, dupa care il puneau inapoi. O doamna doctor, care lucreaza si la Concordia Chiajna, a comis o fapta grava. A pus stampila cu viza medicala pe carnetele jucatorilor, fara ca acestia sa fi efectuat controlul medical.

Avem acte care dovedesc si faptul ca pe conventiile de plata al Sportului catre unii jucatori s-au facut falsuri in acte, de natura penala. Niciun jucator al Sportului nu a mai fost platit in ultimele 7 luni. Este si un caz de jucator neplatit de 23 de luni ! Erau mereu pacaliti cu 1 milion, doua. La Comisii au prezentate asemenea acte ciudate. Am sesizat si Ministerul de Finante. Ma indoiesc de faptul ca Sportul nu stia de unde sa ii cheme pe jucatori la antrenament, asa cum sustine. Ca s-au ascuns si ca vor doar sa plece de la echipa.De trei luni se pregatesc singuri, fara echipament, medic si antrenor”

CIPIKA
    Member

Varga şi compania s-au prezentat de la ora 9:00 pentru meciul cu Dinamo II din această dimineaţă şi au aflat că au un nou antrenor!

Jucătorii Sportului au aflat săptămîna trecută că Tibor Selymes este tehnicianul echipei, dar fostul internaţional a renunţat foarte repede. Astăzi, în “Ştefan cel Mare”, Varga, Ferfelea şi ceilalţi colegi ai săi au aflat numele noului antrenor. Este vorba despre Ionuţ Voicu, fost fotbalist la Jiul Petroşani şi antrenor la mai multe echipe din judeţul Ilfov.

În acest moment, jucătorii sînt în vestiar cu noul antrenor, dar nu vor intra pe teren împotriva lui Dinamo II. Vor evolua juniorii! Voicu le-a transmis jucătorilor în vestiar că va veni un nou investitor la echipă şi că restanţele financiare se vor rezolva săptămîna viitoare, dar nu au vrut să joace: “Vine un investitor din Monte Carlo la Sportul”

Părinţii juniorilor susţin că vizele luate de la clinica de la Vitan nu sînt valabile în liga a doua, ci doar la eşalonul al treilea.

Vasile Şiman nu a venit pînă la această oră la teren.

ngm
    Member

Voicu: “De vineri am preluat Sportul! Azi i-am văzut pentru prima dată”

Toată lumea s-a întrebat cine va sta pe banca Sportului la meciul de azi cu Dinamo II şi cine va juca în tricourile “studenţilor”. La prima întrebare, în ultimele zile s-a vehiculat numele lui Tom Cristea, însă înainte de meci s-a văzut că alesul a fost cu totul şi cu totul altcineva. în speţă Ionuţ Voicu (37 de ani), fostul antrenor din tur al Tunariului!

Voicu s-a retras din activitatea de jucător cu doar un an în urmă, chiar la gruparea ilfoveană. După o lungă carieră în România şi în Ungaria, având în palmares echipe precum Dinamo, Rapid, Rocar, Jiul, Vaslui şi Fehervar, ultimele sezoane şi le-a petrecut în Liga a III-a, la CS Domneşti şi mai sus amintita Tunari, fiind şi antrenor la aceste două formaţii.

Înainte de a ajunge la Sportul, Ionuţ Voicu a fost nominalizat drept posibil succesor al lui Adi Matei la Metaloglobus, după ce acesta din urmă a plecat la Berceni pe locul lăsat liber de demisia lui Diniţă.

Vineri a acceptat să vină la Sportul, azi a stat pe bancă fără niciun antrenament

Numirea lui Ionuţ Voicu la echipa lui Şiman a fost o surpriză pentru toată lumea. De altfel, instalarea sa pe banca tehnică a fost una contracronometru. Vineri a ajuns la un acord pentru preluarea echipei, neavând timp să facă vreun antrenament cu noii săi elevi. Dată fiind conjunctura specială în care se afla Sportul, care nu îşi putea permite o a doua neprezentare, el a fost pus în situaţia de a accepta un compromis pentru meciul de azi, venind direct la stadion şi făcând act de prezenţă cu echipa încropită în vestiar, pentru a evita excluderea “studenţilor” din campionat.

Acest compromis i-a adus oprobiul “vechii gărzi”, care l-a criticat în public, prin vocea lui Daniel Novac, folosit azi alături de Cioranu.în repriza a doua. Noul tehnician a negat acuzele acestora şi şi-a justificat alegerile făcute.

Novac te-a acuzat că nu ai vrut să îi bagi azi pe “grevişti” şi că nu ştie cum au ajuns el şi cu Cioranu pe foaie!

Nu este adevărat. În primul rând, nu ştiam pe cine voi găsi la stadion. Eu am fost numit principal de abia ieri şi azi i-am văzut prima dată pe jucători. Nici nu am avut când să fac un antrenament cu ei. Cât despre echipa aleasă pentru meciul de azi, am discutat cu jucătorii mai vechi şi i-am întrebat dacă pot juca. Unii mi-au spus că sunt accidentaţi, alţii că sunt răciţi, alţii că au probleme medicale. Să fie clar, le-am dat o şansă să intre pe teren înainte de a băga juniorii

Acelaşi jucător spune că nu ştiai cine sunt cei de pe bancă, aşa că i-ai confundat cu juniorii şi ai întrebat pe fiecare ce joacă înainte de a-i băga în teren!

După cum am mai spus-o, a fost prima dată când m-am văzut cu ei. Nu aveam cum să îi ştiu pe dinafară pe toţi. Pe Varga, pe Ferfelea, îi cunoaşte oricine, dar nu aveam cum să ştiu tot lotul pe dinafară, cu atât mai puţin juniorii. Am fost pus în faţa faptului împlinit. Mi s-a pus la dispoziţie o echipă de juniori pentru eventualitatea în care veteranii nu doreau să intre, aşa că a trebuit să mă descurc cu ce am avut. Meciul era oricum compromis din start, obiectivul principal al nostru era să ne prezentăm pentru a evita excluderea.

Ai fost acuzat că nu i-ai anunţat nimic de antrenamente pentru săptămâna viitoare.”Faceţi ce aţi făcut până acum” a declarat Novac că au fost cuvintele tale despre programul de pregătire al echipei!

Antrenamentele le vom începe luni sau marţi. Trebuie să văd şi eu ce oameni am la dispoziţie. Peste noapte nu ai cum să faci nimic. Jucătorii sunt nepregătiţi, trebuie să îi readuc la linia de plutire. Mai mult de atât nu am ce să comentez.

Jucătorii au spus că ai pomenit de un nou investitor la Sportul, care momentan este plecat din ţară, la Monaco!

La această oră nu sunt în măsură să dau mai multe detalii. Vă rog să mă înţelegeţi.

Stafful tehnic al echipei care va fi? Ce licenţă de antrenor ai?

Nu se pune problema să nu pot sta pe bancă, dacă despre asta e vorba. Am licenţa A. Cât despre stafful tehnic, voi fi ajutat de Adi Bălace, posesor al licenţei B, deci poate fi secund la Liga a II-a. El a fost şi azi la meci, deci din punctul acesta de vedere nu sunt probleme.

Care este obiectivul actual al echipei? Ce vei face dacă nu se vor rezolva problemele celor 15?

Este clar că nu se mai pune problema promovării în Liga 1, de aceea s-a stabilit ca obiectiv evitarea retrogradării. Luni voi afla şi eu pe ce jucători mă pot baza mai departe. Dacă se rezolvă problemele veteranilor şi vor continua la Sportul, nu poate decât să mă bucure. Dacă nu, ne vom descurca cu juniorii pe care îi avem şi cu eventualii jucători liberi de contract care vor veni.

Etapa viitoare jucaţi acasă cu Buftea. Unde o veţi face?

Există deja o variantă luată în discuţie, dar încă nu pot să vă dau un răspuns până nu am şi eu o certitudine în acest sens. Probabil că luni voi afla mai multe în acest sens.

liga2.prosport.ro

dragos
    Member

Daniel Novac a decis să nu mai vină la antrenamente: “Nu mai suport umilinţa!”

http://www.gsp.ro/fotbal/liga-b/daniel-novac-a-decis-sa-nu-mai-vina-la-antrenamente-nu-mai-suport-umilinta-393694.html

Fotbalistul povesteşte cum a fost introdus în echipa pentru meciul cu Dinamo II, ce “program” de antrenament urma să aibă echipa de azi înainte şi ce datorii are de recuperat de la Şiman.

În premieră pe 2013, Sportul a disputat o partidă în Liga B. 0-4 cu Dinamo II, cu 16 juniori republicani în lot, dar şi doi fotbalişti aflaţi în conflict cu Vasile Şiman. Unul dintre ei, Daniel Novac, introdus pe foaie ca portar de rezervă! “Nu înţeleg de ce, alături de Cioranu, am fost aleşi din toţi cei 15.

Noul antrenor, Ionuţ Voicu, nici nu ne cunoştea! Întreba pe toată lumea pe ce post joacă. După meci, l-am întrebat ce facem de azi. «Ce-aţi făcut şi pînă acum!». I-am răspuns că n-am făcut nimic. Ne-a spus «Faceţi nimic în continuare!»”, a izbucnit Novac.

Datorie de 24.000 de euro
    Novac poate scăpa azi definitiv de calvar: e declarat liber, rămîne jucător al Sportului doar dacă Şiman face recurs. “Nu mai suport umilinţa. Sînt decis să nu mai vin la antrenamente şi meciuri. Am nuntă anul ăsta. Mi-o dă peste cap! Ultima rată la maşină nu o pot plăti, o să mi-o ia. Are datorie 24.000 de euro faţă de mine. Măcar să fiu declarat liber, să îmi caut o altă echipă”, a conchis fotbalistul.

“Vin bani de la Monte Carlo!”
    Gazeta Sporturilor de duminică a prezentat incidentele incredibile de la partida Dinamo II – Sportul. Noul antrenor al echipei, Ionuţ Voicu, le-a promis jucătorilor că marţi “vine investitor nou, cu bani de la Monte Carlo!”. 13 din cei 15 fotbalişti nu au fost consideraţi apţi şi au văzut partida din tribună.

ngm
    Member

Curelea şi-a găsit echipă: unde va evolua atacantul de 28 de ani până în vară

Chiar dacă Oţelul spera să îl înregimenteze pe Costin Curelea, viitorul acestuia, cel puţin pe termen scurt, este departe de Liga 1. Până în vară, atacantul de 28 de ani va evolua la Dinamo Minsk, formaţie antrenată de fostul tehnician al Stelei, Oleg Protasov.

“El se pregăteşte cu Dinamo Minsk, dar vă asigur că în momentul când va fi declarat jucător liber va semna cu noi. Perioada de transferuri s-a încheiat, dar jucătorii liberi de contract pot fi legitimaţi oricând” , spunea Narcis Răducan săptămâna trecută, dar, între timp, Şiman a fost de acord cu oferta bieloruşilor, care l-au convins să îl împrumute până la finalul sezonului, anunţă digisport.ro.

Protasov l-a văzut la lucru pe atacantul Sportului Studenţesc în perioada de pregătiri din această iarnă, atunci când vârful de 28 de ani a marcat singurul gol al amicalului pe care bieloruşii l-au disputat împotriva ruşilor de la Rotor Volgograd. De atunci, vârful s-a antrenat cu Dinamo Minsk, excluzând varianta întoarcerii la formaţia de liga secundă din România.

600.000 de euro este cota de piaţă a lui Curelea, conform site-ului de specialitate transfermarkt.de

http://www.prosport.ro

ngm
    Member

“Greviştii” Sportului tot în exil: “Ne antrenăm în continuare singuri!”

Situaţia celor 15 jucători de la Sportul Studenţesc care vor să plece din Regie e departe de a se fi clarificat. După ce săptămâna trecută şi-au depus memorii la FRF, pentru a deveni liberi de contract, fotbaliştii Sportului se antrenează în continuare singuri.

“Nu vine nimeni să vorbească cu noi. Ne antrenăm singuri în fiecare zi pe terenul sintetic din Regie. Nu am primit niciun program, iar când am vorbit cu antrenorul Ionuţ Voicu el ne-a spus că trebuie să pregătească echipa de juniori!”, a declarat fundaşul Daniel Lung.

Meciul cu Buftea se joacă în Giuleşti

Mai trebuie amintit faptul că taxa pentru fiecare memoriu depus de cei de la Sportul, în valoare de 400 de lei, a fost plătită de către ANAF.
    În continuare, stadionul din Regie nu poate găzdui partide de Liga a II-a, iar meciul de sâmbătă, de la ora 11:00, dintre Sportul şi CS Buftea a fost programată să se dispute pe arena “Valentin Stănescu” – Giuleşti.

liga2.prosport.ro

ngm
    Member

Cele două echipe ale Sportului rămân fără portar în weekend!

Mâine şi duminică vor avea loc două meciuri amicale ale naţionalei tricolore Under 18 contra reprezentativei similare a Statelor Unite ale Americii. Meciurile se vor disputa la Centrul de Fotbal de la Mogoşoaia, selecţionerul Ionel Augustin convocând pentru acest meci 22 de jucători. Trebuie remarcat la lotul chemat pentru aceste amicale că jumătate din el este alcătuit din jucători din Liga a II-a, unii chiar titulari la echipele lor de club. Cum în weekend este programată o nouă rundă de campionat, echipe precum Sportul, Farul, Mioveni sau FC Maramureş vor fi văduvite de prezenţa unor jucători pe care contau pentru unul din locurile de Under 21 obligatorii.

Vâlceanu, pierdere grea pentru studenţi!

De departe cel mai ghinionist club este Sportul, pentru că portarul Vâlceanu (foto, născut în 1996) era o soluţie pentru ambele echipe. Dacă la echipa a doua, care va juca chiar vineri contra Gloriei Buzău, era titular indiscutabil încă din tur, în schimb la formaţia din Liga a II-a devenise o certitudine din finalul primei părţi a campionatului, atunci când a lipsit Ormenişan. În retur, Vâlceanu nu a apucat să joace la prima echipă, în meciul cu Dinamo II fiind titularizat mai “vârstnicul” Ispas (18 ani), dar fără a avea o rezervă pe bancă. Convocarea lui Vâlceanu la lot vine cum nu se poate mai prost pentru Ionuţ Voicu, noul antrenor al Sportului luând în calcul chemarea juniorului la echipa mare pentru meciul cu Buftea, lucru imposibil acum. În aceste condiţii, tehnicienii celor două echipe ale Sportului vor fi nevoiţi să se descurce fără el, titulari urmând a fi cel mai probabil acelaşi Ispas la prima echipă şi juniorul Fadi Cherry (născut în 1997!) la satelit

Mioveni, ACS Poli şi Sportul, câte doi convocaţi

După cum spuneam şi la începutul articolului, echipele de Liga a II-a sunt bine reprezentate la lot, cei mai mulţi jucători (câte doi) provenind de la Sportul, ACS Poli şi Mioveni, de la argeşenii fiind chemat chiar noul căpitan al echipei, Robert Boboc. Lista convocaţilor mai cuprinde jucători de la Farul, CSM Rm. Vâlcea, Dunărea Galaţi, FC Maramureş şi Luceafărul. La excepţiile de la regulă îi putem trece pe Rotariu, care a jucat în tur la Dinamo II şi acum face parte din lotul echipei mari, dar şi Tudorache, convocat de la Jiul, echipă care s-a retras din campionatul Ligii a III-a şi a mai rămas doar cu satelitul din judeţ!

Dar iată şi lotul convocat pentru dubla cu SUA:

– Octavian Vâlceanu (Sportul Studenţesc), Valentin Cojocaru (Steaua Bucureşti) – portari
    – Robert Băjan (Farul), Mihai Bălaşa (Viitorul Constanţa), Cristian Bocşan (Poli Timişoara), Denis Dumitraşcu (CSM Rm. Vâlcea), Robert Hodorogea (Viitorul Constanţa), Alexandru Aldea (Steaua Bucureşti), Vasile Nicolae (Rapid Bucureşti), George Cornea (Luceafărul Oradea) – fundaşi
    – Raul Krausz (FC Maramureş), Robert Boboc (CS Mioveni), Marian Popescu (CS Mioveni), Adrian Moroşan (Dunărea Galaţi), Ionuţ Şerban (Sportul Studenţesc), Vlăduţ Tudorache (Jiul Petroşani) – mijlocaşi
    – Răzvan Grădinaru (Steaua Bucureşti), Cristian Bărbuţ (Poli Timişoara), Ionuţ Vână (Viitorul Constanţa), Alexandru Păun (CFR Cluj), Dorin Rotariu (Dinamo Bucureşti), Dan Zdroba (U Cluj) – atacanţi

liga2.prosport.ro

ngm
    Member

Dezvăluirile lui Şiman despre blaturi, pe o înregistrare audio: “Mircea Sandu m-a rugat să am grijă! I-am zis că nu fac aşa ceva”

ProSport a intrat ieri în posesia unor înregistrări audio în care şeful din Regie spune că preşedintele Federaţiei l-a sunat şi l-a rugat „să aibă grijă acolo“, „acolo“ fiind un meci al Sportului Studenţesc în deplasare

Patronul Sportului vorbeşte şi despre Gigi Neţoiu, om de afaceri care atunci când a fost la Rocar „a blătuit 33 de meciuri din 34“

Vasile Şiman este unul dintre cei mai controversaţi patroni din fotbalul românesc. Ultimele evenimente din tabăra Sportului Studenţesc au întărit afirmaţia de mai sus, iar lucrurile nu par a se opri aici. Ieri, ProSport a intrat în posesia unor înregistrări audio în care şeful din Regie vorbeşte despre anumite întâmplări care vor lansa un nou scandal. Din informaţiile ProSport, interlocutorul lui Şiman este un fost jucător de la Sportul, iar înregistrarea pare mai veche. În timpul discuţiei apare şi numele lui Mircea Sandu, personaj despre care Şiman spune că l-a rugat să aibă „grijă acolo“. Acolo, din informaţiile ziarului nostru, este un meci la Suceava, iar continuarea interceptării prezintă refuzul şefului de la Sportul în faţa „Naşului“: „I-am spus că nu fac aşa ceva“.

Şiman nu vrea să comenteze

Un alt subiect care reiese din discuţie este legat de Gigi Neţoiu, când acesta era finanţator la Rocar. „A făcut 33 de blaturi din 34 de meciuri“, a spus Şiman, care a precizat şi sursa: „Eram în relaţii foarte bune cu nevasta lui Neţoiu“. Contactat telefonic, Vasile Şiman nu a vrut să comenteze cele menţionate în articol, singura declaraţie fiind clară: „Nu mă interesează, nu vreau să intru în polemică acum cu nimeni.

Pasajul audio este prezentat pe http://www.prosport.ro

Şiman: Blaturi nu am făcut, bani negri nu le-am dat… ce mă învăţau ei să fac… […] La mine câştigă jucătorii […] Le-am făcut un bine şi jucătorilor.
    Şiman: M-a sunat Mircea Sandu la un meci… (n.r. – neinteligibil) „Băăă, vezi că acolo“ (neinteligibil). I-am zis că nu fac aşa ceva.
    Şiman: A ieşit un scandal… ne-au dat un gol. Ne-am bătut cu ei. A dat din trei metri ofsaid. A ieşit mingea trei metri în aut. A ieşit mingea afară, arbitrul n-a fluierat nimic, ăla a dat-o în teren şi ne-au dat gol. În minutul optzeci şi ceva… Numai să ne bată.
    Şiman: După, că «ai văzut, ai vrut să ne retrogradezi, că…». Nu vreau să te retrogradez, dar nu pot să mă predau.
    Şiman: I-am întrebat când am venit la Sportul: „Mă, aveţi vreo datorie la cineva?“… Cum era la fotbal. Eu auzeam
    Şiman: Eram în relaţii foarte bune cu nevasta lui Neţoiu.
    Şiman: Şi Neţoiu mai făcea pe la Rocar. Vedeam cum umblau cu banii, mă pufnea râsul. Atunci când s-a salvat Rocarul în primul an, au făcut 33 de blaturi în 34 de etape. L-a păcălit şi pe ăla de la Braşov, i-a zis că îi dă meciul. Ăla a odihnit trei jucători şi l-a bătut cu 1-0. I-a luat şi 180.000.
    Şiman: Eu ştiam toate manevrele lor.

dragos
    Member

Şiman a închiriat arena din Giuleşti pentru a putea juca cu Buftea.

Sportul şi FC Maramureş şi-au găsit stadion cu doar două zile înainte de meciurile din această dimineaţă. La “studenţi”, problemele celor 15 jucători aflaţi în conflict cu Şiman continuă.

Pustiită de echipe şi stîrnind un interes infim, liga a doua oferă, etapă de etapă, momente incredibile. Cu două zile înainte de etapa a 18-a, două dintre echipele care organizează meciuri chiar azi, Sportul şi FC Maramureş, nu dispuneau de teren propriu!

Soluţia din vecini
    Sportul nu poate juca în Regie din cauza lipsei apei şi a reuşit să închirieze stadionul Giuleşti. Juventus, arena care i-a găzduit în prima etapă, şi-a închis porţile pentru trupa lui Şiman după scandalul de la meciul cu Farul. În afară de teren, persistă şi problemele celor 15 fotbalişti aflaţi în conflict cu patronul echipei.

“Noul antrenor, Ionuţ Voicu, ne-a spus că el pregăteşte doar juniorii. Nu şi pe noi! Ei se antrenează pe «Electromagnetica», noi ne-am strîns la cîte o miuţă pe sinteticul din «Regie». Au luat şi vreo 6 jucători liberi de contract de la desfiinţata Rapid II, nu fac faţă doar cu juniorii. Ei vor juca contra lui CS Buftea, noi ne prezentăm doar dacă primim citaţie”, spun fotbaliştii.

“Şiman ne pune în continuare beţe în roate. Deşi antrenorul nu vrea să ne pregătească, el ne ţine la echipă. Lui Novac şi Beţa le-a făcut recurs luni, cînd au fost declaraţi liberi. E groaznic”(fotbalist Sportul)

BRAVOS NOVAC !
    BRAVOS BETA !!
    FREE SPORTUL !!!

ngm
    Member

“Sunt vinovat că nu am lăsat echipa să dispară”

Sportul Studenţesc îş continuă aventura în Liga a II-a în ciuda problemelor existente la club, fiind la un pas să culeagă primul punct din retur, dar şutul superb al lui Udrea, din minutul 87 al meciului cu Buftea, a împiedicat echipa lui Ionuţ Voicu să facă surpriza. Lipsit de aportul veteranilor, aflaţi în tribune cu cătuşe la mâini în semn de protest, antrenorul bucureştenilor a trimis în teren cam aceeaşi formulă ca şi în meciul anterior, efectuând doar trei schimbări. Cea mai importantă a fost apariţia între buturi a internaţionalului de juniori Vâlceanu, care a fost adus special pentru acest meci din cantonamentul naţionalei Under 18, acolo unde se pregătea pentru al doilea amical cu naţionala similară a Statelor Unite. În plus, Alexandrescu l-a scos din primul 11 pe fundaşul stânga Simerea, în timp ce Vlad şi-a făcut loc la mijloc în locul lui Ionuţ Radu

“Am încercat să salvez Sportul de la moarte şi acum sunt înjurat de veterani”

Tehnicianul Sportului a fost relativ mulţumit de rezultatul meciului, ţinând cont de lotul avut la dispoziţie, însă s-a declarat dezamăgit de comportamentul veteranilor, care refuză în continuare să se antreneze sau să joace pentru echipă.

“Erau toţi afară pe teren, îmbrăcaţi de stradă. Ce să îi mai întreb eu dacă vor să joace. Era clar că nu au de gând. Cum am apărut la stadion au început să mă înjure şi să mă ia peste picior. M-au întrebat ce caut acolo şi de ce nu îmi văd de treaba mea . Le-am spus de la început să aibă răbdare că în maxim 10 zile se va lămuri cumva situaţia, într-un fel sau altul, dar văd că nu îi interesează” ne-a declarat Voicu.

Tehnicianul Sportul nu înţelege ce au jucătorii cu el şi de ce sunt porniţi împotriva lui, în condiţiile în care le-a explicat că nu are nimic cu ei şi le înţelege situaţia. “S-au dus în tribună şi au început să mă înjure de acolo. Când am venit la echipă, am vorbit cu ei, le-am spus că îi înţeleg, dar că nu ştiu tot adevărul, pentru că nu îmi spune nimeni toate aici şi nu vreau să mă pronunţ până nu am toate informaţiile.
    Se pare că sunt vinovat că nu am lăsat echipa să dispară. Probabil că îşi doreau să se desfiinţeze echipa pentru ca ei să fie liberi şi eu le-am stricat apele. Acum se răzbună pe mine şi mă înjură” s-a plâns acesta

“Dacă nu se rezolvă, plec şi eu”

Dialogul cu Ionuţ Voicu s-a încheiat cu un avertisment: “Să mai tragem speranţă că se va rezolva ceva. Eu am venit aici cu promisiunea că se va rezolva situaţia. Dacă nu se rezolvă, voi pleca şi eu şi asta e. Măcar eu sunt cu conştiinţa împăcată, că am încercat să menţin în viaţă un club de tradiţie şi nu l-am lăsat să moară ca un gunoi.”

liga2.prosport.ro

ngm
    Member

DIN CICLUL 15 NEGRII MITITEI…

Primul jucător care scapă de Şiman! “Sînt liber, nu-mi mai poate face nimic!”
    Mijlocaşul Daniel Novac, 25 de ani, este primul dintre cei 15 fotbalişti ai Sportului aflaţi în conflict cu Vasile Şiman care este declarat definitiv liber de contract
    Acesta primise dezlegarea încă de lunea trecută, însă Vasile Şiman înaintase un recurs. “I-a fost respins ca netimbrat, am scăpat. Sînt liber, nu-mi mai poate face nimic. Urmează Ferfelea, să vedem, la el se poate face încă recurs”, a declarat Novac pentru GSP.RO.
    Novac n-ar refuza o ofertă de la Universitatea Craiova, care caută jucători pentru noul lot. “Am citit şi eu, dar nu ştiu nimic, n-am vorbit cu nimeni deocamdată. Oricum, încep căutările pentru o nouă echipă”, a conchis fotbalistul.
    Mijlocaşul bucureştean a mai evoluat pentru Inter Gaz, Poli Iaşi, Victoria Brăneşti şi Oţelul Galaţi.

… SI AU RAMAS DOAR 14.

kikirikimiki
    Member

http://www.gsp.ro
    “Marius Bilaşco, 31 de ani, şi Daniel Novac, 25 de ani, sînt ultimele achiziţii ale trupei lui Ilie Stan. Novac este primul jucător declarat liber de la Sportul şi a venit din postura de liber de contract la Concordia.

Din aceeaşi postură a ajuns şi Bilaşco la trupa ilfoveană. Marius nu a mai jucat nicăieri după perioada petrecută la Rapid şi a semnat pînă în vară cu Chiajna, urmînd ca la finalul sezonului să îşi renegocieze contractul.”

ngm
    Member

Dezvăluirea lui Şiman într-o discuţie cu jucătorii Sportului: “Gigi Becali lua bani de la Nuţu Cămătaru”

Vasile Şiman a fost înregistrat de jucătorii Sportului Studenţesc în urmă cu cîteva luni, iar într-una dintre discuţii, patronul “studenţilor” dezvăluie că Gigi Becali lua bani de la Nuţu Cămătaru ca să-i plătească pe jucătorii stelişti.

“Ce, vreţi să fac cum făcea Gigi Becali pe timpuri, cînd era la început? Cînd îl aşteptau jucătorii noaptea pe la stadion, cu Rădoi, cam prin 2000, de se ducea la Nuţu Cămătaru, lua bani şi pe urmă îi ducea la jucători?”, spune Şiman.

Vezi toată discuţia avută de Şiman cu jucătorii din Regie.
    http://www.gsp.ro/fotbal/liga-1/dezvaluirea-lui-siman-intr-o-discutie-cu-jucatorii-sportului-gigi-becali-lua-bani-de-la-nutu-camataru-394886.html

ngm
    Member

Mutare ŞOC în România! Steaua l-a avut în curte, dar a fost la un pas să renunţe la fotbal. Acum a semnat cu Inter. Urmaşul lui Chivu la Milano:

Răzvan Popa, puştiul care a debutat la 15 ani în Liga I, a semnat pe cinci ani cu Inter Milano. Sportul va încasa în schimbul mijlocaşului 250.000 de euro

La 14 ani, Răzvan Popa (foto) a fost la un pas să se lase de fotbal pentru că nu s-a integrat la juniorii Stelei
    Jucătorii de la Sportul speră să-şi încaseze o parte din restanţe din banii încasaţi de club pe Popa

Povestea mijlocaşului Răzvan Popa (17 ani), de la Sportul Studenţesc, seamănă cu cea a lui Făt Frumos. Puştiul care a debutat în Liga I la doar 15 ani a crescut într-un an cât alţii în zece şi recent a făcut pasul vieţii: a semnat cu Inter Milano! Astfel, Răzvan devine al şaselea român care semnează cu echipa din Milano, după Mutu, Zicu, Chivu, Daminuţă şi Alibec.

A debutat contra lui Dinamo
    Răzvan a apărut în lumina reflectoarelor pe 17 martie 2012, în meciul Dinamo – Sportul, scor 1-3. Atunci a intrat pe teren în minutul 90, în locul lui Valentin Lazăr, şi a apucat să joace patru minute. Prin acest lucru, la Răzvan Popa a devenit, la 15 ani, două luni şi 13 zile, al treilea cel mai tânăr jucător care debutează în Liga I, după Nicolae Dobrin şi Florin Răducioiu. „E un debut plăcut pentru mine, mai ales că am făcut-o cu o victorie. Nu am avut deloc emoţii pentru că nu sunt un tip emotiv. Dinamo nu m-a impresionat cu nimic, eu zic că îi puteam bate cu un scor mai mare”, a spus Popa imediat după meci.

Steaua l-a avut în curte
    Dar cariera lui Răzvan nu a fost presărată doar cu momente de bucurie. Născut în Vâlcea, mijlocaşul a făcut cunoştinţă cu fotbalul în curtea Stelei, la grupa ‘97 de copii şi juniori. În ciuda eforturilor de a rezista, şi a faptului că făcea naveta pe ruta Râmnicu Vâlcea – Bucureşti, el nu a reuşit să se integreze în tricoul roş-albastru şi a fost la un pas să se lase de fotbal, când nici nu se apucase bine. Conştient de realul talent al fiului său, tatăl lui Răzvan şi-a îndreptat atenţia către centrul de juniori din Regie, recunoscut ca unul dintre cele mai importante din România. Aici, juniorul a fost preluat în primăvara anului 2011 de către antrenorul Virgil Andronache, iar în vara aceluiaş an a câştigat titlul de campion naţional cu grupa ‘96.

Dorit de Chelsea, luat de Inter
    Chiar dacă a învins clar pe Dinamo în primăvara lui 2012, Sportul nu s-a putut salva de la retrogradare. Dar drumul lui Popa nu a luat-o în jos, la fel cum a făcut-o echipa din Regie. Dimpotrivă. Mijlocaşul a intrat în vara anului trecut în atenţia a două mari puteri: Chelsea Londra şi Inter Milano. După câteva săptămâni de probe la Londra, Răzvan Popa a semnat cu Inter Milano. „Italienii şi l-au dorit mai mult şi s-au mişcat mai repede. Chelsea l-a plăcut şi ea, dar Inter a făcut pasul decisiv”, a declarat o persoană din anturajul jucătorului. „Plec la Inter, dar nu vreau să vorbesc multe deocamdată. Ştiu că viaţa mea se va schimba şi sper să mă ridic la înălţimea aşteptărilor”, a confirmat Răzvan, care va pleca la Milano pe 1 iulie.

„Greviştii” de la Sportul aşteaptă banii
    În schimbul lui Popa, Sportul va încasa 250.000 de euro, bani din care e de aşteptat ca Vasile Şiman să plătească o parte din datoriile către jucători. „Am auzit şi noi de transferul lui Popa. Ne bucurăm de două ori. În primul rând pentru el şi, în al doilea rând, pentru noi. Sperăm să ne încasăm şi noi o parte din restanţe după ce domnul Şiman va primi banii de la Inter”, a spus câţiva jucători din Regie, sub protecţia anonimatului.

Nu pot să comentez nimic despre acest subiect. Vă rog să mă înţelegeţi
    Vasile Şiman,patron Sportul

Nu ştiu nimic despre plecarea lui Popa la Inter. Cred că ar trebui să mai rămână măcar un an în România. Este încă prea tânăr pentru a face pasul la o echipă aşa mare
    Virgil Andronache, antrenor juniori Sportul

http://www.prosport.ro

ngm
    Member

Ionuţ Voicu pleacă după meciul cu Slobozia!

Problemele existente la campioana de toamnă a seriei I din Liga a II-a par să nu se mai termine. Venit pe banca Sportului direct la meciul cu Dinamo II din 16 martie, Ionuţ Voicu a încercat să se lupte cu morile de vânt, dar a ajuns la capătul puterilor şi după etapa din weekend va pleca şi el.

“Ceea ce se întâmplă în momentul acesta la Sportul este peste puterile mele de a le rezolva. Când am venit aici, am promis că dacă nu se va rezolva nimic în două-trei săptămâni voi pleca. Am ajuns să mă ocup şi de legitimaţii la echipă, ceea ce nu e ok. Termenul pe care mi l-am impus s-a scurs, aşa că îmi respect cuvântul dat. Sper să vină altcineva care să ajute mai mult echipa decât am putut-o face eu. Am să stau pe bancă şi cu Slobozia, ca să nu fie a doua neprezentare a echipei şi să fie exclusă din campionat, după care de luni plec.” ne-a declarat antrenorul din retur al Sportului.

“Urez multă baftă Sportului şi să rămână cel puţin în Liga a II-a, pentru că ar fi păcat să dispară un club de tradiţie” a încheiat Ionuţ Voicu

/liga2.prosport.ro

Viewing 15 posts - 121 through 135 (of 169 total)
  • The forum ‘Sezon 2012-2013 Season – Liga II’ is closed to new topics and replies.