Suporteri noi – postati aici

Viewing 15 posts - 136 through 150 (of 173 total)
  • Author
    adi
    Member

Hai sa vedem cati studenti de la “particulare” vor veni, si apoi ne decidem ce vom face in viitor. Eu mizez nu atat pe atragerea imediata de spectatori si suporteri, cat pe educarea unui public potential (studentii). Daca vor vedea in mod constant afise cu noi, ma gandesc ca ar deveni curiosi si ar incerca sa vina macar odata, intr-o zi cu soare :-). Daca le va placea, asta depinde de echipa si de noi.
    Nu pot sa estimez acum un impact al acestor afise, neavand experienta prealabila in publicitate. Nu pot sa stiu daca vom fi 50 sau 500 sau 5.000 peste un an. Dar cred ca merita sa incercam. Daca vor fi multumiti, poate vor atrage ei insisi alti suporteri.
    In alta ordine de idei, in afara de studenti, voi pe cine ati mai viza ca public potential ? Sa lipim afise prin cartiere, la intamplare ? Acceptati riscul sa ajungem o galerie de genul SDR, si stiti bine la ce parti negative ma refer ?

franz_kafka
    Member

Eu zic ca nu ar trebui sa sugeram, asa cum se face in text, ca SS ar fi doar echipa studentilor si mai ales numai a celor din Capitala. Sa nu-i suparam pe cei ce sunt ori vor deveni suporteri SS si nu au legatura nici cu universitatea, si nici cu Bucurestiul (parerea mea…, daca tot pretindem ca traim intr-o tara libera).

adi
    Member

Baza de suporteri nu se poate restrange la studentii actuali sau fosti, nascuti in Bucuresti.
    M-am gandit ca principalele motive pentru care noi am devenit suporteri SSB au fost:
    – am facut facultatea in Bucuresti, si eventual am stat prin Regie
    – ne-a placut jocul echipei in urma cu 20-30 ani, sau in ultimele sezoane
    – am vrut sa ne diferentiem de “granzi”
    – am fost convertiti de alti suporteri
    Daca tot dezbatem aici, atunci intrebare: cine suntem noi ? Cum vrem sa fim noi vazuti de ceilalti ? Ce identitate sa ne asumam ?
    Asocierea cu studentii bucuresteni mi se pare cea mai potrivita, si de aceea am propus acea formula. Dezbaterea continua insa.

@franz_kafka wrote:

Eu zic ca nu ar trebui sa sugeram, asa cum se face in text, ca SS ar fi doar echipa studentilor si mai ales numai a celor din Capitala. Sa nu-i suparam pe cei ce sunt ori vor deveni suporteri SS si nu au legatura nici cu universitatea, si nici cu Bucurestiul (parerea mea…, daca tot pretindem ca traim intr-o tara libera).

ultrasro
    Member

Sportul Studentesc a fost si echipa elevilor nu doar a studentilor, putem incerca si pe la liccele din Bucuresti.

07Ex
    Keymaster

Mie mi se pare o idee buna. Bravo Adi!

Giani
    Member

In sensul asta cel mai simplu este sa postam fluturasii in campusurile importante: Regie, Grozavesti, Kogalniceanu (Tei este prea departe). Un mic lobby am facut, discutand cu studenti stelisti sau rapidisti despre fotbal. Unii dintre ei au si venit in retur, la tribuna a doua (chiar si cand eu lipseam), din pacate abuzurile lui prunica urechila i-au indepartat.

franz_kafka
    Member

Eu v-as sfatui si pt lipirea unor afise cu niste fotografii sugestive, deoarece imaginea are un impact vizual mai puternic, mesajul fiind si mai usor de retinut.

De acord cu tine Giani, insa trebuie sa facem si noi ceva

Giani
    Member

Niste rezultate bune ale echipei vor avea oricum un efect mai mare.

07Ex
    Keymaster

@Giani wrote:

Niste rezultate bune ale echipei vor avea oricum un efect mai mare.

Aici mare dreptate ai Giani. Daca echipa joaca bine, vin si spectatorii la stadion. Si la asta ma refer la faptul ca daca echipa joaca bine in prima liga, ca daca joaca bine in liga a II-a, nu va veni nimeni in plus.

Giani
    Member

Evident! Am facut lobby in vara, dar atunci eram lideri in prima liga. Si as fi avut succes, dar oamenii reprezinta o “materie prima” foarte imprevizibila. Dupa ce ne-a trimis sedereul la matineu, sansele au devenit nule.

laucantona
    Member

eu zic ca trebuie facut ceva sa avem mai multi suporteri la meci si de aceea cred ca orice initiativa va da ceva roade…eu de ex. nu pot vorbii decat din postura celui care NU AM VAZUT NICIODATA ECHIPA JUCAND ACASA…pt ca nu am locuit in Bucuresti…si sincer nici nu am vrut..inca ceva fratilor nu cred ca noi suporterii putem atrage si pe cei care sunt in situatia mea..ci numai echipa sa joace bine(eu de aia am tinut cu Sportul era cred prin 82′..si aici am ramas chiar daca au fost multe ploii) dar inca o data asta e parerea mea…noi ce putem face sa atragem pe cei din Bucuresti cu slogane sau idei (studenti) ca sa vina la meci…caci logic nu va venii un timisorean sau aradean la noi(voi) in Regie sa sustina echipa…eu cred ca doar pe cei din capitala(sau langa) ii putem atrage
    Laurentiu

adi
    Member

probabil ca majoritatea suporterilor sunt din bucuresti, dar sunt multi altii din provincie, in special din orasele acolo unde nu exista o echipa locala cu traditie si palmares (iasi, campulung muscel, drobeta tr severin, simeria, aiud, etc.).

Giani
    Member

Tocmai ca iubitorii de fotbal din orase care nu au echipe competitive sunt cei mai vulneralbili. Daca echipa joaca, am o baza de recrutare indubitabila. Pentru ca orice student din Bucuresti se va simti reprezsntat, fi si pentru cei trei sau patru ani de studii, reprezentat de Sportul Studentesc. Sa ne fie clar: depindem de echipa, de performantele ei.

adi
    Member

In aceeasi linie cu afisele (sau manifeste sau invitatii sau cum vreti sa le spuneti), am vorbit aseara la Nicu sa facem si niste programe de meci, pentru partidele de acasa din retur (9 la numar).
    Programul va fi pe o coala A4, tiparita alb/negru fata/verso si indoita, deci 4 pagini in format A6. Ne-am gandit sa includem acolo stiri curente despre echipa (lot, meciuri, clasament), despre activitatea ASSSB, despre istoria clubului (poate ceva in foileton). A mai fost discutia asta in trecut pe forum, pentru o revista, dar in zadar.
    Ovidiu s-a oferit sa ne ajute cu tiparirea lor (cam 100 bucati).
    Programul va fi tiparit intr-un tiraj de 100 bucati pentru inceput (cu sprijinul lui ovidiu) si va fi distribuit gratuit catre spectatori si membrii galeriei.
    Daca totul merge bine, capatam experienta si eventual dupa retur incepem lucrul la revista.

Giani
    Member

Cred ca te referi la un format A5. Un tiraj de 100 de exemplare mi se pare suficient pentru inceput, in functie de succesul actiunii, editia s-ar putea extinde.

Viewing 15 posts - 136 through 150 (of 173 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.