Thread-ul despre politica

Home Forums Miscelaneous Diverse / Miscelaneous Thread-ul despre politica

Viewing 15 posts - 61 through 75 (of 203 total)
  • Author

La primaria Capitalei se pare ca a castigat Basescu cu 59%, iar consiliul este de 54% pentru alianta PD-PNL si 34% pentru PSD-PCR 👿

Estimari la iesirea de la urne

Actualul primar general al Capitalei, Traian Basescu, isi va pastra pentru urmatorii patru ani mandatul, potrivit sondajului realizat la iesirea de la urne de Insomar si Metro Media Transilvania pentru TVR.
    Conform sondajului, Traian Basescu, candidatul Aliantei PNL-PD, este creditat cu 59,6 la suta din voturile exprimate, fiind urmat de Mircea Geoana, candidatul Partidului Social Democrat, cu 29,8 la suta, Dumitru Dragomir, candidatul Partidului România Mare, cu 6,4 la suta, si Monica Tatoiu, candidata Partidului Umanist din România, cu 2 la suta.

Pentru Consiliul General al Municipiului Bucuresti, Alianta PNL-PD este creditata cu 53,6 la suta din voturile exprimate, PSD cu 30,6 la suta, PRM cu 6,3 la suta si PUR cu 3,1 la suta, potrivit sondajului Insomar/Metro Media.
    La sectorul 1, candidatul Aliantei PNL-PD, Andrei Chiliman, a fost creditat cu 46,7 la suta din voturi, in timp ce candidatul PSD, Vasile Gherasim, a obtinut 35,7 la suta din sufragii. Candidata PUR, Mona Nicolici, a fost votata de 13 la suta dintre alegatorii din sectorul 1.
    La sectorul 2, candidatul PSD, Neculai Ontanu, a obtinut 50,5 la suta din voturi, iar candidatul Aliantei PNL-PD, Anca Boagiu – 42, 6 la suta.
    In sectorul 3, candidatul Aliantei PNL-PD, Liviu Negoita, a fost votat de 50,8 la suta dintre alegatori, in timp ce candidatul PSD, Eugen Plesca, a obtinut 39,6 la suta din voturi.
    La sectorul 4, candidatul Aliantei PNL-PD, Adrian Inimaroiu, a fost creditat cu 50 la suta din voturile exprimate, iar candidatul PSD, Vasile Mihalache, a obtinut 40,3 la suta din voturi.
    In sectorul 5, candidatul independent Marian Vanghelie a obtinut 58,4 la suta din voturi, iar candidatul Aliantei PNL-PD, Catalin Chirita – 25,2 la suta.
    La sectorul 6, candidatul Aliantei PNL-PD, Cristian Poteras, a fost creditat cu 45,9 la suta din voturile exprimate, iar candidatul PSD, Dan Darabont – cu 45,2 la suta.
    La Cluj, competitia dintre candidatul PSD Ioan Rus si cel al Aliantei DA PNL-PD Emil Boc nu s-a transat din primul tur, scorul fiind 40 – 42% la 34 – 36% in favoarea lui Ioan Rus. Actualul primar Gheorghe Funar a obtinut 20% din voturi.
    La Iasi, Primaria a fost cistigata din primul tur de candidatul PSD Gheorghe Nichita, cu 52 – 54% din voturi, iar la Timisoara de catre actualul primar Gheorghe Ciuhandu, cu 65 – 67% din voturi.

Sursa: TVR

dragos
    Member

mai este o luna de zile si vom vota pentru Sefu’ statului……in cursa au intrat: ady nastase, traian bassescu, vadim tudor, petre roman.

cine credeti ca va castiga?????

nu vreau sa facem politica aici, caci nu-si are rostul, doar fiecare sa-si spuna parerea……sa fie concis !!!!

Radu Dobrin
    Member

hehe…sa vezi ce iese acum din topicul asta :)

07Ex
    Keymaster

Eu si daca-mi dau cu parerea tot nu conteaza. 😉 In plus habar n-am cine e cine asa ca nici nu ma bag. Daca ar fi insa sa fac un “pronostic” as zice Adrian Nastase.

In alta oridine de idei vad ca alegerile in Romania sunt in acelas timp ca cele din State. Apropo, cine credeti ca iese presedinte in SUA?

dragos
    Member

cine mai candideaza in state???

am vazut pe la stiri, o parte din discursul lu’ bush din campania electorala
    – acela cu medicii care tre’ sa iubeasca femeile bla bla….pe-aici a iesit chiar un banc pe tema iubirii medic-pacient.

oricum, campania de la noi va fi APRIGA, pentru ca CIOLANUL ESTE TARE
    BUNNNNN !!!!!
    sper, sa nu ajunga se ajunga la “murdarii”, calomnii…….insa ma indoiesc.
    sustinatorii lu’ basescu fac eforturi disperate pentru a strange semnaturi – pe strada, prin e-mail……….

07Ex
    Keymaster

@dragos wrote:

In state “batalia” se va da intre George W. Bush care este reprezentantul partidul republican si John Kerry din partea democratilor.

Parerea mea este ca Bush NU va castiga alegerile.

Tavi
    Member

@97SiR wrote:

@dragos wrote:

In state “batalia” se va da intre George W. Bush care este reprezentantul partidul republican si John Kerry din partea democratilor.

Parerea mea este ca Bush NU va castiga alegerile.

daca unul din astia doi tre’ sa fie stapanul lumii, eu, sa fiu american, as zice pas si m-as muta in Mozambic

ai zice ca sunt mai degraba Lolek si Bolek :)

despre ai nostri … oricare iese tot UE scrie pe noi :(

cameliu
    Member

@Tavi wrote:

despre ai nostri … oricare iese tot UE scrie pe noi :(

UE sau vorba lu’ aliutza NU E!

dragos
    Member

si eu sunt de aceeasi parere: bush va pierde……….

Ultras
    Member

Pentru SUA: John Kerry
    Pentru noi, in cazul turului II am trei variante. Posibile finale:

Nastase – Basescu, iese Nastase
    Nastase – Vadim, iese Nastase
    Vadim – Basescu, iese Vadim

Calculul l-am facut avand in vedere structura electoratului celui care va ocupa locul III in primul tur. Singura sansa a lui Basescu este sa iasa din primul tur, ceea ce este putin probabil.
    Mai este si varianta cu telenovela continua, in care Stolojan se intoarce, candideaza si pierde lamentabil…

dragos
    Member

fiecare candidat are BUBELE lui, asa ca nu se stie cine va iesi……
    sunt atatea “jocuri de culise”……….

dragos
    Member

dom’ne, eu n-am vazut un candidat (nici in anii trecuti) sa promita ca va aloca o suma de bani pentru SPORT – pt. construirea unui stadion pentru echipa nationala, sali de gimnastica, bazine de inot pentru olimpici etc.etc.

GOGOSILE cu miros de UE, nato, anti-coruptie etc.etc. SUNT VAX !!!!

dragos
    Member

azi, jiji beeeecali si-a depus candidatura la presedintie…….acum sa te tii!!!

E BEEEETON !!!!!

dragos
    Member

maine vom sti cine a iesit: bush sau kerry??……scor strans pana acum…..

Viewing 15 posts - 61 through 75 (of 203 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.