Thread-ul despre software

Home Forums Miscelaneous Diverse / Miscelaneous Thread-ul despre software

Viewing 10 posts - 1 through 10 (of 10 total)
  • Author
    dragos
    Member

de vreo 2 zile, primesc mesaje ca as avea pe calculator SPYWARE si ADAWARE…….ma puteti ajuta cu vreun program ANTI-SPYWARE, ADAWARE pentru ’98 ????? nu stiu ce sa mai fac….am rulat ceva programe, dar ineficiente si nu as vrea sa reinstalez totul…….vreau ceva BETON !!!

Radu Dobrin
    Member

(de) unde primesti mesajele?…

incearca (pentru un inceput) ad-aware (personal ed.) de la lavasoft…

“The freeware* version of Ad-Aware is compatible with Microsoft Windows 98/Me/NT/2000/XP/2003 “.

In orice caz, ti-as recomanda sa schimbi de la win2k in sus. Scapi de multe dureri de cap

p.s.
    in plus poti sa iti instalezi un antivirus gratis cu updatari si tot… (“antivir”) mai bun chiar si decit norton

dragos
    Member

merci pentru info Radu.
    cand intru pe internet mi se deschid tot felul de ferestre prin care sunt anuntat ca my PC is infected with spyware…….nu stiu cum am putut sa
    “iau” aceste bazaconii…..eu folosesc antivirus bitdefender, insa in aceste situatii IS ZERRRROOOOO !!!
    de unde pot face download pentru programul mentionat de tine???
    sau ai cumva vreo arhiva???

dragos
    Member

@Radu Dobrin wrote:

In orice caz, ti-as recomanda sa schimbi de la win2k in sus. Scapi de multe dureri de cap

eu mi-as dori, da’ sefu’ nu vrea.

Radu Dobrin
    Member

lavasoft.de pentru ad-aware (“personal ed.” e gratis)…pentru antivir, cauta pe google si il gasesti in primul hit (chair asa ii zice…antivir..si e total gratis)

@dragos wrote:

@Radu Dobrin wrote:

eu mi-as dori, da’ sefu’ nu vrea.

probabil e timpul sa schimbi si seful cu aceeasi ocazie :)

dragos
    Member

mi-as dori in acest an, insa nu vreau sa dau vrabia din mana pe aia de pe gard……sa vad ce oferte sunt.

cameliu
    Member

Pe linga instalarea Ad-aware-ului si antivirusului, blocheaza-ti pop-up-urile din browser (in mozilla cel putin poti sa-ti alegi paginile la care sa-ti accepte pop-up-urile).
    Asa scapi de ferestrele ce se deschid nedorit…

dragos
    Member

prieteni, va multumesc pentru sfaturi, insa acum am trecut pe OPERA si imi place cum functioneaza……..am adus de pe net multe programe anti-spyware etc.etc., insa probabil, am si registrii afectati, iar apoi, am adus programe de refacere + curatare registrii.
    mi-au curatat registrii, insa arareori, imi mai da un mesaj, cum ca as avea
    in registrii ceva spyware + cookies bla bla……..nu vreau sa-mi formatez + reinstalez totul, pentru ca imi ia destul timp……sa vad ce va mai fi.
    oricum, n-as fi crezut ca pot fi chiar asa de “periculoase” spyware, adaware, etc.etc.

07Ex
    Keymaster

Mie imi pare bine ca am mai convins inca pe cineva sa nu mai foloseasca porcaria de IE. :D

dragos
    Member

@97SiR wrote:

Mie imi pare bine ca am mai convins inca pe cineva sa nu mai foloseasca porcaria de IE. :D

‘nea Bill tre’ sa schimbe ceva in IE…….

Viewing 10 posts - 1 through 10 (of 10 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.