Tiberiu Bălan 17.02.1981

Home Forums Archive Foste glorii / Past Players Tiberiu Bălan 17.02.1981

Viewing 15 posts - 136 through 150 (of 249 total)
  • Author
    Zibling
    Member

“After these two games I go” si m-am gandit ca daca vroia sa spuna si maid departe, o facea el insusi. Mie nu-mi place sa le pun prea multe intrebari.

MarcAntoniu
    Member

@Zibling wrote:

Ce sa castige? Cupa sperantei?

…Nu stiu daca TIBI a jucat vreun meci integral pentru Sportu” in acest sezon. Poate accidentarea de anul trecut n-a trecut asa de repede. Dupa o pregatire atenta in pauza intersezoane, daca nu intervin alte accidentari, ar trebui sa aiba o evolutie ascendenta in urmatoarele meciuri. Daca va fi :?: sa ramana TIBI BALAN in Regie, SPORTUL STUDENTESC va avea, in EL, un atu pentru indeplinirea obiectivului.
    UN ANTRENOR” AR PUTEA SA ALEAGA PARTITURA” POTRIVITA PENTRU FIECARE MECI DAR, MAI ALES, AR PUTEA SA ADUNE GASCA NEBUNA” SI SA-I FACA PE FIECARE” SA JOACE IN PRIMUL RAND PENTRU ECHIPA.
    Sper ca, V.Siman se va gandi sa le fixeze o prima de obiectiv pentru castigarea Cupei Romaniei separat de aceea pentru Promovare..O MOTIVATIE IN PLUS ..:idea: AR FII DESTUL DE GREU ..INSA …NU IMPOSIBIL
    ..PREFER SA-I VAD PE STUDENTI” JUCAND PENTRU O SPERANTA ONORABILA..

07Ex
    Keymaster

Balan: “Vreau sa plec din Regie”

Jucatorul Sportului, Tibi Balan a declarat la finele partidei cu CS Otopeni ca meciul a fost unul de vacanta pentru echipa sa. “Cred ca aceasta a fost ultima mea prezenta în tricoul alb-negru. Consider ca mi-am facut datoria, timp de cinci ani fata de acest club si cred ca merit sa plec la mai bine. Nu stiu daca Viorel Moldovan va veni sa antreneze în Regie”, a spus Balan, care a fost completat de colegul sau, Cristi Ciubotariu. “Ultima impresie conteaza. Am stabilit cu baietii înainte de meci, în vestiar ca trebuie sa facem tot ce ne sta în putinta pentru a câstiga. Nu stiu daca voi pleca din Regie”, a spus Ciobi. Altfel, atacantul alb-negrilor, Costin Curelea era multumit de rezultatul final. “Daca nu era atât de cald, poate am fi reusit sa învingem mai clar. Nu am jucat azi pentru ca am avut o usoara accidentare si am stabilit, de comun acord cu staff-ul tehnic, sa nu fortez”, a spus Costin. Referindu-se la o eventuala plecare de la Sportul a colegului sau, Tibi Balan, Curelea a adaugat: “Tibi are valoare sa joace la o echipa mare. Sper sa se materializeze ofertele pe care le are în acest moment”.

Zibling
    Member

Asa, deci…. Ciobi marcheaza si el singurele lui 2 goluri din acest sezon in aceasta ultima etapa si tot el spune “ultima impresie conteaza”. Cat egoism. Bine, ca intr-adevar postul de atacant il prinde mai bine decat cel de fundas lateral stanga, aia e alta problema (asta a fost greseala antrenorilor). La dracu, noi in tribuna am sesizat asta, dar antrenorii Multescu si Yuksel au mizat tot pe el ca fundas lateral :(

Tavi
    Member
    crys41
    Member

Foarte interesanta ultima afirmatie “Daca chiar nu va fi nimic, voi ramane in Regie” :). Pt echipa ar fi un plus ramanerea lui aici, dar pe plan profesional iese de tot din calculele nationalei.

MarcAntoniu
    Member

Pentru ECHIPA as prefera ca, Tibi sa ramana in Regie !!!!!!! 💡

07Ex
    Keymaster

@MarcAntoniu wrote:

Pentru ECHIPA as prefera ca, Tibi sa ramana in Regie !!!!!!! 💡

Noi toti ne dorim ca Tibi sa ramana in Regie. Problema este ca nu stiu daca el va vrea sa ramana la noi, si sincer il inteleg. Nici eu nu stiu daca as vrea sa raman la o echipa care se zbate in liga a II-a. Un jucator de calibrul lui ar putea f. usor juca la o echipa mai buna.

Ultras
    Member

La salariul lui e greu sa ii gasesti echipa in Liga 1. Se pare ca ramanem impreuna si la anul. Sper ca atitudinea sa fie una adecvata…

ovidiu
    Member

http://www.prosport.ro/index.php?section=articole&screen=index&id=49292

Tot pleaca, pleaca si iar pleaca.
    Interesant este finalul: “Vom vedea ce baieti or sa mai vina la echipa”

07Ex
    Keymaster

Articolul din Prosport la care ovidiu a postat doar un link:

Balan: “Dinamo are mai multe sanse in Liga decat Steaua”

Tibi Balan ii vede mai degraba pe dinamovisti in grupele Ligii Campionilor

Sportul lupta pentru promovarea în Liga I, dar unul din fotbalistii care au evoluat si la reprezentativa nationala îsi doreste mai mult de atât.

Mijlocasul Sportului Studentesc vrea sa evolueze într-o cupa europeana alaturi de echipe de top din tara cum ar fi Dinamo, Steaua, CFR Cluj si Rapid.

Tibi, vrei sa pleci?
    Normal. Vreau în Liga I. Vreau sa joc în Europa. Am demonstrat ca pot sa joc la orice nivel. De aici înainte nu mai am ce sa spun, un lucru este clar si îl stie oricine

Domnul Siman ce spune?
    Este dispus sa-mi dea drumul, dar nu oricum. In primul rând urmareste ca eu sa prind un contract bun si nu sa ma dea la orice echipa.

Eduard Badescu te lasa? Ce ai vorbit cu el?
    Si la antrenamente el mai vorbeste cu mine si îmi reda tncrederea ca sunt un tip care poate produce orcând surpriza. A stiut mereu sa ne faca sa ne simtim ca o adevarata familie. Are o tehnica specifica si ne “citeste” pe fiecare-n parte.

Te-ai vedea la unul din granzii Bucurestiului?
    Eu îmi doresc sa joc la una din primele patru clasate.

Cum crezi ca se va descurca Dinamo în Champions League?
    Imi place Dinamo pentru ca este o echipa organizata si au atuul cel mai mare, si anume atacul. Au sanse mai mari fata de Steaua. Victoriile aduc victorii. In UEFA nu am vazut-o pe CFR, dar cred ca se va împiedica. Bat cam la limita, la un gol distanta. In aparare seamana putin cu noi, tinând cont de rezultate. Nea Ando îsi pune amprenta.

Comparativ cu anul trecut, in ce fel arata Sportul acum?
    Vad o echipa mult mai organizata cu o conceptie total diferita fata de anul trecut. Avem un antrenor care este exact ceea ce are nevoie Sportul la ora actuala. Un tip venit din afara, dornic sa aduca alta mentalitate, ordonat, si înfometat de rezultate. Ne ajuta mult din punct de vedere psihologic si nu pune presiune pe jucatori.

Pe cine vezi candidata la promovare anul acesta?
    Basovul este o forta acum. Cred eu ca Razvan Lucescu va avea rezultate bune acolo. Eu sunt de parere ca ar fi bine sa nu ne bage nimeni în seama, pentru ca e bine pentru noi. Vrem sa fim o surpriza placuta pentru multi. Anul trecut am avut un ghinion extraordinar. Multe meciuri le-am terminat la egalitate. Cred ca au fost vreo 14 la numar.

Un mare esec al vostru anul trecut a fost finalizarea fazelor de atac.
    Sper sa nu se mai repete situatia si anul asta. Cu lotul din momentul de fata Sportul poate promova. Vom vedea ce baieti or sa mai vina la echipa.

ovidiu
    Member

{Un milion de dolari pe Bălan

de Cătălin Gheorghiu , Remus Răureanu
    Aceasta e suma pe care Rapid o oferă pentru mijlocaşul Sportului, dar Şiman ar vrea dublu. Cristiano Bergodi mai vrea neapărat un mijlocaş şi conducerea Rapidului a intensificat discuţiile cu Sportul Studenţesc pentru Tiberiu Bălan. “Studenţii” ar fi dispuşi să se despartă de mijlocaşul în vîrstă de 26 de ani, numai că Vasile Şiman şi George Copos n-au convenit încă în privinţa preţului fotbalistului. Patronul din Regie vrea două milioane de dolari, în vreme ce rapidistul ar fi dispus să ofere doar jumătate din această sumă, plus procente dintr-o eventuală revînzare a jucătorului.
    Bălan e acum în cantonamentul Sportului, la Braşov, dar e decis să schimbe echipa. “Vreau să plec, nici nu mă gîndesc să mai continuu încă un an în liga a doua. Momentan mi s-a spus să aştept. Aş agrea o revenire la Rapid, dacă vor cădea de acord conducerile celor două cluburi”, a declarat Tibi. Fostul internaţional e cel mai bine plătit jucător din istoria ligii secunde, cu un salariu de 100.000 de dolari pe an! În Giuleşti ar primi aceeaşi sumă, dar în euro.

6 selecţii are Tibi Bălan la echipa naţională
    33 de goluri a marcat Bălan în Liga I, dintre care unul pentru Rapid

L-au cedat acum un an
    Tibi Bălan a mai jucat la Rapid în perioada 1999-2001, cu Mircea Lucescu şi Anghel Iordănescu antrenori. Giuleştenii au deţinut, pînă toamna trecută, 50 la sută din drepturile federative asupra jucătorului. Au renunţat atunci la procente, ca parte din transferurile lui Costin Lazăr şi Ionuţ Mazilu la Rapid. …
    …}

Probabil si posibil, in sfarsit, va pleca. La noi si-a facut datoria. Pacat ca va face tusa. Cel putin asa cred eu.
    E mai bine pentru el sa plece. Si pentru echipa noastra. Aici nu cred ca va mai pune prea mult suflet.
    Daca suma vehiculata (2 mil. dolari) va fi luata, Simanu s-a scos din nou.

Ultras
    Member

Balan nu are nicio oferta in momentul de fata. Copos doar tatoneaza terenul. Poate doar in momentul in care ii va tatai curu’ va inainta o oferta scrisa, asa cum vrea Vasile. Restul sunt doar vorbe. Balan are sigur 120.000 de dolari pe an si din cate am prins din zbor se pare ca a ajuns la cota 100.000 de euro, dar e doar un zvon momentan. Cine il vrea pe Balan clar trebuie in primul rand sa ii ofere un salariu superior celui actual… Apoi mai discuta si cu Sile…

rapid19pancu
    Member

TIBI BALAN UN ADEVARAT CAPITAN !!! am facut si rima;)

dragos
    Member

eu nu inteleg un lucru: daca Tibi a decis ca, nu mai doreste sa joace la noi,
    de ce il mai plateste clubul ???
    jucator pasiv (somer) – platit !!!!!
    sa-l lase sa plece……prin transfer.
    tare faza !!!

Viewing 15 posts - 136 through 150 (of 249 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.