Tiberiu Bălan 17.02.1981

Home Forums Archive Foste glorii / Past Players Tiberiu Bălan 17.02.1981

Viewing 15 posts - 196 through 210 (of 249 total)
  • Author
    cameliu
    Member

@ovidiu wrote:

De jucat, însă, nu voi juca în Liga a II-a, să fie clar! O să mă prezint la antrenamente, o să respect programul de pregătire al echipei, dar atât. La meciuri nu o să intru pe teren! Mă dau lovit, văd eu ce fac, dar de jucat nu joc.

Cu iscusinta conducatorului iubit i s-a indeplinit dorinta…
    Nu va juca in Liga II, ci se pare in Liga IV… Tot mai bine era la SS II…

07Ex
    Keymaster

Pana la urma ei si cu Varga au fost transferati definitiv sau doar imprumutati?

cameliu
    Member

@07Ex wrote:

Nu se stie inca… se judeca, se decide, se da la comisii, apoi la apel… apoi la TAS, samd.
    Poveste e oricum demna de scenariul unei telenovele. Sile cu scenariul, Copos cu regia…
    Sper sa nu ne trezim si noi depunctati dupa ce se deznoada toate atzele…

dragos
    Member

@cameliu wrote:

@07Ex wrote:

Nu se stie inca… se judeca, se decide, se da la comisii, apoi la apel… apoi la TAS, samd.
    Poveste e oricum demna de scenariul unei telenovele. Sile cu scenariul, Copos cu regia…
    Sper sa nu ne trezim si noi depunctati dupa ce se deznoada toate atzele…

noi suntem “patiti” de cateva ori, insa de rapid NU cred, ca se vor lega……

dragos
    Member

A refuzat să facă deplasarea la Bistriţa » Bălan s-a săturat
    Neplătit de 6 luni, Tibi Bălan n-a mai ţinut cont de promisiunile lui Vasile Şiman şi a refuzat să plece la Bistriţa

Fotbaliştii Sportului Studenţesc se află într-o situaţie disperată: nu şi-au primit salariile în ultimele 6 luni, dar nici bonusul de promovare în Liga 1 de 10.000 de euro de jucător, restant din vara trecută!

Supărat pentru că patronul Vasile Şiman nu şi-a onorat promisiunile de a achita restanţele contractuale, Tibi Bălan a decis să apeleze la o formă dură de protest, rămînînd acasă, deşi “studenţii” au azi meci la Bistriţa. “Da, nu am făcut deplasarea la Bistriţa! Sînt sănătos, nu am nici o problemă de ordin fizic, dar ştiţi şi voi de ce nu am vrut să plec”, s-a mărginit să declare jucătorul.

Pînă în acest moment, Marius Postolache şi Lucian Cazan sînt singurii fotbalişti care au depus memorii pentru a deveni jucători liberi. Primul trebuie să-şi recupereze aproximativ 25.000 de euro, în timp ce Cazan cere 11.000 de euro. Pînă acum au fost amînaţi de 5 ori, iar următoarea înfăţişare este programată pentru marţi, 8 martie. Şi ceilalţi componenţi ai echipei vor să preia exemplul celor doi, dar aşteaptă un prim verdict favorabil al comisiei pentru a prinde curaj.

100.000 de euro este salariul lui Tibi Bălan pe sezon

sircos
    Member

@dragos wrote:

Pînă în acest moment, Marius Postolache şi Lucian Cazan sînt singurii fotbalişti care au depus memorii pentru a deveni jucători liberi. Primul trebuie să-şi recupereze aproximativ 25.000 de euro, în timp ce Cazan cere 11.000 de euro.

cazan a evoluat astazi la bistrita. sa intelegem ca a primit o parte din bani sau o noua promisiune ? :ymdevil:

dragos
    Member

@sircos wrote:

@dragos wrote:

Pînă în acest moment, Marius Postolache şi Lucian Cazan sînt singurii fotbalişti care au depus memorii pentru a deveni jucători liberi. Primul trebuie să-şi recupereze aproximativ 25.000 de euro, în timp ce Cazan cere 11.000 de euro.

cazan a evoluat astazi la bistrita. sa intelegem ca a primit o parte din bani sau o noua promisiune ? :ymdevil:

nu, doar va plati mai putin mancarea servita de-a lungul timpului in regie :)) =))

Balan niciodata nu mi s-a parut dedicat echipei un mercenar ca oricare altul.

Zibling
    Member

@cristiansportul wrote:

Foarte corect! Asta este un motiv pt care nu mi se pare ca aportul sau a fost benefic pt sinergia intregului lot de jucatori =((

adi
    Member

Bine zici. Un mercenar. Zero respect din partea mea pentru ceea ce (n)-a facut dupa vara lui 2006.
    Din pacate nu e singurul.
    @cristiansportul wrote:

dragos
    Member

Patronul din Ghencea spune că îl doreşte pe mijlocaşul din Regie, iar Şiman anunţă că dacă Sportul va retrograda îl va lăsa să plece

După Moraes şi Mihai Costea, Steaua e pe cale să mai aducă în Ghencea, din vară, încă un jucător cu profil ofensiv care să schimbe în bine jocul tern al echipei din acest retur. E vorba despre Tibi Bălan, de la Sportul, cel care în actualul sezon e golgeterul echipei cu 9 goluri, ultimul marcat ieri, împotriva Timişoarei, cu o execuţie senzaţională.

“El e un jucător care ne-ar ajuta extraordinar. De multă vreme îl urmăresc şi îmi place, e acel gen de mijlocaş central pe care îl doresc din vară la echipă şi vom încerca să-l aducem la Steaua”, spune Gigi Becali.

Tibi Bălan e un fotbalist apreciat foarte mult şi de Sorin Cîrţu. Tehnicianul Stelei a spus mereu că ar dori să lucreze cu actualul număr 28 din Regie şi a încercat să-l aducă la formaţiile de top pe la care a fost tocmai pentru a-l avea sub comandă.

Un alt argument că transferul are mari şanse să se realizeze la vară e declaraţia oferită aseară, la GSP TV, de Vasile Şiman. Patronul Sportului a dezvăluit ce se va întîmpla după finalul sezonului. “Dacă vom retrograda, atunci voi lăsa jucătorii cu vechi state, jucătorii care sînt de multă vreme în lot, să plece la alte echipe”, a spus patronul “studenţilor”.

9 goluri a marcat în acest sezon Tibi Bălan pentru Sportul, mult mai mult decît au marcat toţi mijlocaşii centrali ai Stelei împreună: D. Stoica (1), Păcurar (1), Apostol (0), Bicfalvi (0), Marinescu (0), Răduţ (0), Anghelov (0), Ricardo (0)

0 goluri a marcat Cristi Tănase pentru Steaua în actualul campionat, el fiind văzut de Gigi Becali ca o soluţie viitoare pentru postul de mijlocaş de creaţie

Tibi Bălan în acest sezon
    – a jucat în 20 dintre cele 25 de etape
    – de fiecare dată a fost titular şi integralist
    – a jucat pe 4 posturi diferite: mijlocaş central, mijlocaş dreapta, mijlocaş stînga şi atacant
    – are o medie a notelor GSP de 6,00, fiind primul în topul actualilor jucători de la Sportul

Traseul lui Bălan în ultimii 10 ani
    1999 – evolua la Universitatea Cluj
    2000 – a fost achiziţionat de Rapid, unde a stat un singur an, timp în care a jucat doar 13 meciuri
    2001 – a fost cedat la Gaz Metan Mediaş, după care a ajuns la Delta Tulcea
    2002 – revine la Sportul şi bifează 6 sezoane consecutive
    2006 – Poli Timişoara îl ia sub formă de împrumut, dar joacă doar 6 meciuri, unul singur ca titular
    2008 – Unirea Urziceni îl ia sub formă de împrumut şi îşi trece în cont primul trofeu: titlul în sezonul 2008-2009
    2010 – Rapid îl ia sub formă de împrumut, dar transferul se face după perioada de mercato şi Bălan e nevoit să stea pe tuşă o jumătate de an
    2011 – revine la Sportul

razvanR
    Member

Tiberiu Balan a dat dovada, in mai multe randuri, prin declaratii si atitudine, ca nu respecta clubul Sportul Studentesc!

Din partea mea poate sa plece si sa nu se mai intoarca.Acest club nu are nevoie de aerele sale de vedeta si de lipsa lui de indisciplina.Daca era un profesionist adevarat si-ar fi vazut de jocul sau si poate gasea mai repede o echipa sa il ia,insa cu mofturile sale,nu cred ca se va risca nimeni pentru a nu-si strica atmosfera din vestiar.

dragos
    Member

jucatorii “cu glezna fina” intotdeauna sunt mai “mofturosi”, insa eu il apreciez pt tot ceea ce a facut pt acest club si ii doresc sanatate si sa se realizeze asap !! :ymhug:

Revenind la metoda primara ruseasca aplicata de sile pt indepartarea lu’ Tibi, consider, ca o metoda similara sau chiar mai dura (intelegeti la ce ma refer !!), ar fi trebuit sa o aplice toti jucatorii pt neplata salariilor…..
    pai, daca vrea golanie, golanie primeste.

NUMAI datorita lui Multescu ii mai vedem astazi pe Cazan, Posto, Ciupe s.a.m.d., altminteri cei enumarati + Tibi, ar fi primit acelasi “tratament” din partea “tovarasului” sau poate chiar mai rau (vezi faza cu plata meniului din cantonament).

07Ex
    Keymaster

Atac dur la Tibi Bălan: “Vrea să trăiască dintr-o execuţie toată viaţa”

Patronul Sportului Studenţesc a declanşat un atac fără precedent la adresa lui Tibi Bălan. Acesta a spus că mijlocaşul şi-a scos intenţionat tricoul pentru a nu juca în meciul următor, cu Astra.

“Bălan a dat dovadă de mult prea multă obrăznicie şi mult prea puţin respect faţă de Sportul. După meciul cu CFR a venit la Mulţescu să-i ceară să mai stea o zi în plus. Când toată lumea a venit la antrenamente, el nu a venit. Acum şi-a scos intenţionat tricoul, ca să stea un meci.

L-am ţinut în braţe, l-am ajutat, l-am protejat pe Bălan. Vrea să trăiască dintr-o execuţie toată viaţa. Tot timpul are întindere, tot timpul vrea să se odihnească. Are nişte execuţii din astea şi crede că ne păcăleşte pe noi. Nu este adevărat că şi-a depus memoriu. Bălan a avut doar o ofertă de la Astra, pe care a refuzat-o. A avut o sumă de transfer de 200 de mii de euro. A refuzat şi Timişoara. A zis că nu se mai duce împrumut, că nu îl bagă Uhrin. Când era la Timişoara, îl plăteam cu 10 mii pe lună şi el a jucat la Liga a doua, la Poli II!

A lipsit de la cinci antrenamente nemotivat. A refuzat să joace la meciuri! Transferul lui Varga la Rapid a fost tărăgănat de Bălan, din cauza lui. L-am propus la Steaua, nu l-a vrut MM. Rapid nu l-a dorit. Marian Iancu îl dorea la pachet cu Varga. L-am sunat pe Andone să-l ia la CFR, nu l-au vrut. Am sunat la Porumboiu, nici el nu l-a vrut. M-am rugat de Dan Petrescu până în ultima zi de transferuri să-l ia. Nu l-au vrut patronii săi. A făcut întindere şi l-am dus în Anglia să se trateze. Apoi l-am propus la Derby County. Nu există echipă din Rusia sau Ucraina la care să nu-l fi propus.

Bălan se crede mai fotbalist decât Varga. La Braşov s-au bătut. Nu am spus nimănui, ca să îl acopăr”, a spus Vasile Şiman la Sport.ro

Viewing 15 posts - 196 through 210 (of 249 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.