Tiberiu Bălan 17.02.1981

Home Forums Archive Foste glorii / Past Players Tiberiu Bălan 17.02.1981

Viewing 15 posts - 76 through 90 (of 249 total)
  • Author
    Ultras
    Member

Balan e pierdut pentru cauza pentru restul anului… Jegul e probabil multumit (Moldovan daca nu v-ati prins)

Tiberiu Bălan, indisponibil şase luni
    În urma accidentării din partida cu Rapid din sezonul trecut şi a recidivei din ultima etapă cu Gloria Bistriţa, căpitanul “studenţilor”, Tiberiu Bălan (foto), va absenta şase luni de pe gazon. Acesta a suferit o operaţie la ligamentele încrucişate, ceea ce îl va face să piardă turul noii ediţii de campionat şi eventualele convocări la echipa naţională a României. “Trebuie să găsim un înlocuitor cât mai repede posibil”, a spus preşedintele Şiman.

http://www.prosport.ro/index.php?c=3&a=120733

Zibling
    Member

Mama-mama, din ce data e stirea asta ? Nasoala faza. Mare pierdere, fir-ar ei de rapidisti 😡

Pacat.

Giani
    Member

@Zibling wrote:

Mama-mama, din ce data e stirea asta ? Nasoala faza. Mare pierdere, fir-ar ei de rapidisti 😡

Pacat.

Ce vrei, daca ei sunt scarbiti de Romania… Se apuca fosila aia frustrata sa dea la oase :(, parca il incalzea cu ceva inca un titlu pierdut, mai ales ca nu mai avea de gand sa ramana la Rapid. Evident, ma refer la “marele om de caracter” Viorel Huligan.

eni
    Member

Sincere condoleante Tibi!
    Din pacate necazurile se tin lant de baiatul asta, mai intai accidentarea acum moartea tatalui … sa speram ca va putea trece peste toate

Zibling
    Member

@eni wrote:

Sincere condoleante Tibi!
    Din pacate necazurile se tin lant de baiatul asta, mai intai accidentarea acum moartea tatalui … sa speram ca va putea trece peste toate

Aoleo, daca asa este, sincere condoleante Tibi !!!

Sper sa fie tare si sa revina pe gazon cu o motivatie si mai mare, iar Piturca sa nu uite de el nici dupa ce-si va reveni din accidentare.

Un link ceva catre stirea respectiva ? sau care-i sursa ?

eni
    Member

Stirea am citit-o in Prosport rubrica Bvd sportiv – se pare ca s-a intamplat sambata

eni
    Member

In Ziua de Cluj scrie ca tatal lui Tibi Balan a murit miercuri urmand a fi inmormantat in cimitirul din cartierul Manastur
    Dumnezeu sa il ierte!

razvanR
    Member

Dor de ghete
    Monday, 11 December 2006

Unul dintre cei mai buni fotbalişti ai Sportului în sezonul trecut, Tibi Bălan aşteaptă cu nerăbdare să revină în gazon după accidentarea la genunchi suferită în urmă cu şase luni. Totuşi, mijlocaşul studenţilor nici nu vrea să audă de Liga a II-a şi aşteaptă ca începutul anului 2007 să-i aducă un transfer din Regie.
    Sportul Studenţesc a fost echipa care a impresionat cel mai mult în sezonul precedent al campionatului intern. Ca răsplată, studenţii sînt acum nevoiţi să joace în eşalonul secund, după un şir incredibil de ghinioane în finalul stagiunii 2005-2006. Alb-negrii au terminat campioantul pe locul patru, primul dintre cele care nu asigurau o prezenţă în competiţiile europene, deşi se aflau pe prima poziţie cu doar cîteva etape înainte de finalul sezonului. Formaţia din Regie avea apoi să fie retrogradată din cauza unor datorii financiare pe care patronul Vasile Şiman nu le-a plătit faţă de stat. Totuşi, pe plan sportiv, nimeni nu le poate reproşa ceva fotbaliştilor Sportului. Ionuţ Mazilu, Costin Lazăr şi Stelian Stancu şi-au primit în cele din urmă premiul pentru evoluţiile din stagiunea anterioară. Primii doi au ajuns la Rapid, iar Stancu a îmbrăcat tricoul Stelei şi s-a luptat cu Real Madrid şi Olimpique Lyon în Champions League. Chiar dacă a fost poate cel mai apreciat fotbalist din lotul formaţiei din Regie, a fost nevoit să-şi urmărească foştii colegi plecînd din clinica de la Bologna, unde se refăcea după accidentarea la genunchi suferită în meciul cu Gloria Bistriţa din ultima etapă.

Înfrîngerea cu Steaua, începutul căderii
    După victoria cu 5-4 obţinută cu Dinamo, chiar în Ştefan cel Mare, Sportul ajunsese pe primul loc şi multă lume se gîndea deja că titlul va poposi în Regie. „Am sperat şi noi în acea perioadă că vom ieşi campioni. Deşi aveam un nucleu de doar 13-14 jucători, rezultatele au venit şi era normal să visăm că vom termina pe primul loc. A venit acea înfrîngere cu Steaua, 1-2, pe propriul teren şi s-a stricat totul. Dacă nu am fi pierdut acel meci, cu siguranţă alta ar fi fost desfăşurarea ulterioară a campionatului. Regret foarte mult că nu am reuşit mai mult în acel meci”, a explicat Tibi Bălan.

Moldovan ar trebui să ia mai multe cartonaşe
    Lucrurile aveau să meargă din rău în dezastruos pentru Tibi Bălan şi Sportul, iar ghinionul a continuat şi în deplasarea în Giuleşti. Studenţii au pierdut cu 0-3, iar mijlocaşul alb-negrilor avea să părăsească terenul accidentat. „În Giuleşti nu am fost lăsaţi de arbitri să cîştigăm. Eu am fost lovit încă de la începutul partidei, după o intrare foarte dură a lui Viorel Moldovan. Nu pot să cred că atacantul Rapidului nu a primit roşu la acea fază. De altfel, Moldovan primeşte, în general, mult mai puţine cartonaşe decît ar merita, avînd în vedere stilul lui de joc foarte agresiv. De la acea intrare au început şi problemele mele la genunchi”, rememorează Bălan partida din Giuleşti

Medicii m-au forţat cu Gloria
    În ultima etapă, Sportul a întîlnit la Bucureşti pe Gloria Bistriţa, iar în cazul unei victorii studenţii puteau spera că Dinamo va pierde la Timişoara şi astfel ar fi putut prinde locul trei şi implicit Cupa UEFA. Chiar dacă studenţii au cîştigat, Poli Timişoara nu a reuşit să-i învingă pe alb-roşii şi astfel Dinamo a ajuns în Europa. Pentru Tibi Bălan, ghinionul a fost chiar şi mai mare. Internaţionalul din Regie a fost forţat în ciuda problemelor medicale survenite ca urmare a meciului din Giuleşti şi s-a autoaccidentat. „Am sărit la cap la o minge şi am aterizat pe piciorul lovit. Muşchiul era slăbit, iar genunchiul meu a cedat. Medicii au greşit cînd mi-au spus că pot juca în acea partidă. Nu ar fi trebuit să forţez.

Am fost retrogradaţi din cauza tupeului
    Diagnosticat cu ruptură de ligamente la genunchi, Tibi Bălan a primit cumplita veste că va fi nevoit să stea pe tuşă timp de şase luni. Iar aceasta nu a fost singura ştire proastă pentru fotbalistul ardelean. Sportul a fost retrogradat în pauza dintre sezoane, din cauza unor datorii pe care patronul din Regie, Vasile Şiman, nu le-a achitat faţă de stat. „Nu trebuia să fim retrogradaţi. Mai sînt multe alte echipe care au restanţe la plata impozitelor, poate chiar mai mari decît avea Sportul, dar de acele formaţii nu se mai ia nimeni. Problema a fost că Sportul a deranjat prin tupeul de a se lupta pentru primele poziţii. Lucrurile aveau o ordine bine stabilită, iar noi am încercat să o schimbăm. Pentru asta am fost pedepsiţi.”

Nu voi juca în Liga a II-a
    Revenit în ţară după perioada de recuperare petrecută la Bolgna, Bălan este nerăbdător să reintre în teren şi se pregăteşte intens pentru a reveni la capacitate maximă din punct de vedere fizic. Timp de o lună mă voi pregăti foarte intens şi sper ca pînă în ianuarie să fiu numai bun de joc. Nici nu mă gîndesc să joc în Liga a II-a. În afara faptului că este un nivel foarte scăzut, risc foarte mult din cauza intrărilor foarte tari ale fundaşilor. Sper ca luna ianuarie să-mi aducă un transfer. Trebuie să mă grăbesc cu acest transfer, pentru a putea să mă integrez la noua echipă şi să prind perioada de pregătire din iarnă”, a spus încrezător Bălan

Aş vrea să joc la Steaua
    După experienţa neplăcută de la Rapid, fotbalistul Sportului nu mai are prea multe preferinţe în Liga I. „Mi-ar plăcea să joc la Steaua, pentru că este într-adevăr o formaţie cu prestanţă. În plus, am fost de mic un fan al formaţiei din Ghencea, iar acum, avînd în vedere că stau în Drumul Taberei, m-a prins şi mai mult acest sentiment. De asemenea, m-ar mai mulţumi un transfer la Timişoara, pentru că acolo sînt salarii foarte bune. Altfel, mă voi transfera la o echipă din străinătate. Acum nu mai am pretenţiile de altă dată, cînd nu aş fi jucat decît în Spania, Italia sau Franţa. Aştept o ofertă, avantajoasă şi din punct de vedere financiar. Oricum, sînt sigur că Şiman va fi de acord să mă vîndă. Este şi în interesul lui. Am deja 26 de ani şi sînt cel mai bătrîn jucător de la Sportul. Acum a venit momentul să plec”, a încheiat Bălan.

Gabriel Eşanu
    http://www.kickeronline.ro/index.php?option=com_content&task=view&id=97&Itemid=36

07Ex
    Keymaster

Eu v-am spus de la inceput ca Balan nu va juca la noi in Liga II-a. Singurul motiv pentru care este inca la noi este faptul ca e accidentat si nu l-a luat nimeni.

Giani
    Member

Lasa ca ii scoate sevilla pe rumegatori si ii va pieri cheful ciobanului sa faca noi transferuri.

laucantona
    Member

din pacte asta este o veste foarte proasta pt noi…cred ca fara el nu vom putea depasii pragul de mediocrii…el este cel care face diferenta cu echipele mici…caci la alte transferuri nu putem visa…sper ca totusi sa promovam…
    La multi ani tuturor
    Laurentiu

dragos
    Member

deh, nimeni nu credea ca, va continua la noi…..oricum, sa-i ajute DUMNEZEU sa se transfere undeva bine pentru el (si pt. club).

Giani
    Member

Pentru el la stana aia imputita nu va fi bine nici peste 10 ani.

Bob
    Member

Tibi Bălan este dorit în Giuleşti (Gazeta Sporturilor)
    Radu Oprişan, Remus Răureanu

Alb-vişiniii negociază cu Sportul transferul mijlocaşului de 26 de ani. Şiman solicită 800.000 de dolari. Rapid încearcă să îl transfere pe căpitanul echipei din Regie, Tiberiu Bălan. Aceasta pentru a se asigura în cazul în care, din vară, Ianis Zicu nu îşi mai prelungeşte împrumutul de la Inter în Giuleşti. Există şi o condiţie ca tranzacţia să devină operabilă: Bălan să fie absolut complet refăcut după accidentarea care l-a ţinut o jumătate de an pe tuşă şi să fie apt de joc.

Fotbalistul Sportului va pleca zilele următoare la Bologna, la clinica Isokinetik, pentru un control amănunţit. Giuleştenii vor să vadă rezultatele furnizate de institutul doctorului Nanni pentru a şti dacă îl ia sau nu pe jucător. Acesta s-a accidentat în ultima etapă a campionatului trecut la genunchiul drept, fiind operat la menisc şi ligamente.

În acest moment, Tibi Bălan aparţine în întregime Sportului. Pînă în vară a fost deţinut în coproprietate, procente egale, de către Rapid şi Vasile Şiman. Cînd Copos i-a cumpărat pe Lazăr şi Mazilu, Bălan a intrat ca parte în tranzacţie, giuleştenii cedînd cele 50 de procente pe care le deţineau. Şiman şi-a evaluat atunci părţile la 400.000 de dolari şi vrea acum pe jucătorul său 800.000 de dolari. Bălan a mai jucat la Rapid pînă în anul 2002, cînd a plecat la Sportul, nefiind agreat de antrenorul de atunci, Viorel Hizo.

“Eu spun că pot să joc sută la sută. Un transfer la Rapid ar fi cadoul după o perioadă foarte grea pentru mine”
    Tibi Bălan

“Nu îl dau pe Bălan nicăieri, nici măcar la Rapid!”
    Vasile Şiman, patron Sportul

Giani
    Member

Mai vine doar Grozdanovski si se termina!

FINAL Giulestenii aproape ca au rezolvat transferul macedoneanului, mutare care va încheia campania de achizitii din aceasta pauza competitionala.

Razvan Lucescu s-a declarat multumit de lotul pe care îl are la dispozitie, adaugând ca Rapidul va mai achizitiona jucatori doar daca vreun fotbalist va parasi clubul.

“Acum lotul este puternic, cu doi jucatori pe fiecare post, si nu vad de ce ar mai fi nevoie de alte achizitii. Avem forta sa ne batem cel putin pentru locul 2 si pentru Cupa României”, a spus ieri tehnicianul Rapidului. In afara lui Ionel Ganea, înregimentat înca de la finalul anului trecut, pe lista achizitiilor giulestenilor se mai afla doar macedoneanul Vlatko Grozdanovski, al carui transfer s-a rezolvat verbal ieri la prânz. Dupa ce directorul tehnic Grigore Sichitiu a fost în Cipru pentru a depasi impasul în care intrasera tratativele dupa demisia lui Ioan Andone, George Copos a vorbit ieri cu patronul Omoniei, plusând financiar si obtinând astfel acordul acestuia. Grozdanovski va mai fi în lotul Omoniei doar la partida de mâine, cu Ayia Napa, iar de saptamâna viitoare va participa la antrenamentele giulestenilor.

Tot atunci vor fi semnate si actele. “Pot confirma ca în proportie covârsitoare Grozdanovski va fi jucatorul nostru”, a declarat ieri George Copos. Pentru mijlocas, Rapid va plati în jur de 350.000 de euro. Antrenorul Razvan Lucescu considera totusi ca s-a facut prea multa vâlva pe tema transferului lui Grozdanovski. “Nu e nici Maradona, nici Platini. El va trebui sa intre în competitie cu ceilalti pentru a evolua. E un transfer important, într-adevar, pentru ca va suplini si absenta lui Karamian”, a punctat tehnicianul.

Sursa: http://www.prosport.ro, editia de ieri, 14.01.2007.

@Bob wrote:

“Nu îl dau pe Bãlan nicãieri, nici mãcar la Rapid!”
    Vasile Siman, patron Sportul

Bravo Vasile!!!!

Viewing 15 posts - 76 through 90 (of 249 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.