Tiberiu Bălan 17.02.1981

Home Forums Archive Foste glorii / Past Players Tiberiu Bălan 17.02.1981

Viewing 15 posts - 91 through 105 (of 249 total)
  • Author
    Giani
    Member

Răzvan Lucescu: “Nu am discutat cu nimeni despre Tibi Bălan”
    2007-01-15 13:51:00

Tehnicianul rapidist, Răzvan Lucescu, a vorbit despre lotul pe care se va baza în returul campionatului, dezminţind interesul pentru mijlocaşul echipei Sportul Studenţesc, Tiberiu Bălan.

“Una este ce se scrie şi alta este realitatea. Nu am discutat cu nimeni despre el” a spus antrenorul giuleştenilor.

Momentan, lotul Rapidului arată în felul următor:
    Portari: Dani Coman, Edel Apoula Bete, Mihai Mincă, Andrei Marinescu
    Fundaşi: Marius Constantin, Vasile Maftei, Ionuţ Rada, Dănuţ Perjă, Cristi Săpunaru
    Mijlocaşi: Vali Bădoi, Ionuţ Stancu, Costin Lazăr, Marius Măldărăşanu, Nicolae Grigore, Emil Dică, Romeo Stancu, Ryan Griffiths
    Atacanţi: Lucian Burdujan, Mugurel Buga, Ianis Zicu, Viorel Moldovan, Ionel Ganea, Ionuţ Mazilu.

http://www.gsp.ro

franz_kafka
    Member

Din pacate, sunt nevoit sa ma repet: Maurul si-a facut datoria, Maurul poate sa plece! Ganditi-va e un om care viseaza ca oricare dintre voi sa ajunga, totusi, cineva. Daca vrea sa plece intr-un loc unde crede ca merita cu adevarat, lasati-l! Va reveni singur, daca nu-i priieste (oricum, va fi reprimit de SS)! S-ar putea sa fie un moment decisiv nu doar pt cariera lui de fotbalist, ci chiar si pt intreaga sa viata, iar V. Siman nu-l plateste cat sa-l linisteasca pt restul existentei lui, asa cum fac alti patroni mai generosi! Sa ne consolam ca din urma, vin Rahan et. co. (sau cine ma joaca momentan pt SS), carora trebuie sa le acordam si lor o sansa!

Giani
    Member

Draga franz, problema lui Tibi nu este ca nu ar pleca, din cele ce deduc eu, nici Siman (mai precis Gigi Multescu) nu este dispus sa ii dea drumul, si nici Razvan nu pare incantat de aducerea a inca unui jucator. Dupa aceasta accidentare care l-a tinut prin clinici jumatate de an, ar exista si riscul sa nu faca fata cerintelor unui club de top din prima liga, mai ales ca fostul nostru portar se lauda ca are cate doi jucatori pe post, astfel incat un pas parent necesar pentru el ar putea deveni garantia bancii de rezerve, situatie cu care s-a mai confruntat in Giulesti de-a lungul carierei, si inca intrun moment mult mai important. Parerea mea este ca pentru Tibi solutia optima ar fi, pentru acest retur, ramanerea la Sportul sau plecarea la o echipa de mijloc (sfertul al doilea al clasamentului) din prima liga, pentru a isi intra complet in ritm, abia apoi sa bata la portile unui club de top. E drept, pentru Rapid ar prinde foarte bine reintregirea tridentului Lazar – Balan – Mazilu, intrucat cei trei se cunosc foarte bine. Sa nu uitam experienta nefericita a lui Gigel Bucur, caruia i-a trebuit foarte mult timp sa isi revin dupa accidentari si abia acum a devenit om de baza la Poli.

laucantona
    Member

subscriu si eu la ce a scris Giani…nu cred ca este bine pt nimeni(achipa si el) ca acum el sa plece…pe mine nu ma intereseaza Rapid(cati mijlocasi au in lot…imi amintesc de Copos ca declara ca tinar fiind tinea cu ai nostrii..de cand a mers la Rapid asa ceva eu nu am vazut)…adica daca vor sa dea 1 mil de Euro(nu cred ca oricine altcineva se va transfera afara de la o echipa ce nu joaca in cupele europene pe mai mult) sa-l de-a Siman dar cu conditia sa investeasca banii in club nu in alta parte…inca o data sfatul meu de sportist 100% este sa nu plece…ca avem nevoie de el ca de apa…pt a promova…pe sfarsitul campionatului cei cu bani(echipele) vor cumpara meciuri…dar noi trebuie sa-i batem pe ei in meciuri directe si fara Balan nu prea vad cum…
    Laurentiu

Giani
    Member

Laur, eu ma gandeam din punctul de vedere al jucatorului Tibi Balan, nu din punctul de vedere al suporterului Giani Apostol. Daca ar fi dupa mine, si plecarea lui Lazar si a lui Mazilu sunt motive suficiente pentru a ii dedica lui Siman o serenada cu mitraliera. Dar dupa o accidentare nu iti permiti sa pleci la un club precum Rapid si sa ai prenetii de titular. Pentru asta trebuie sa confirmi, si daca Tibi nu este jucator pentru tiganie, primul care ar trebui sa ii ceara iertare in genunchi, sa ii plateasca salariul pe cele sase luni de stat pe tusa si sa ii prajeasca telefoanele lui Piturca este tocmai oligofrenul care i-a rupt genunchiul, cretinul ala care printrun nefericit accident al sortii a devenit si antrenor secund. Banuiesc ca iti dai seama despre cine vorbesc, dupa portari a fost cel mai penibil jucator roman la CM 1994, in State (acolo Vladoiu macar a facut ceva, idiotul asta nu a facut chiar nimic, si acum e mare zmeu, injura tara care i-a permis abuzul de a fi fotbalist profesionist si da la oase ca o vita ce este). Si ca o inutila observatie: acest huligan provine din cel mai blatist club posibil, satelit neoficial al rrapidului: rusinea lui tata Jean, aia undeva pe latura vestica a Carpatilor Orientali. Daca nu ma insel, ii zice Mafia Bistrita.

franz_kafka
    Member

Giani + laucantona
    1. totusi, T. Balan este in cele din urma un om, si asemenea oricarei asemenaea fapturi ciudate este stapanita de felurite ambitii…, astfel incat cred ca ar tb lasat sa-si incerce norocul prin alte parti, chiar daca ar putea fi, de fapt, cumplitul sau ghinion (mai bine sa se autoinvinovateasca pt alegerea facuta decat sa blameze clubul…, traim intr-o tara care se pretinde libera);
    2. ce tot ne ascundem dupa cires (pom cu o tulpina groasa incat e incapabil sa piteasca si un iepure)? Cotonogara maimuta bipeda de care vb, este celebrul fotbalist V. Moldovan, castigator al Ligii campinilor, Cupa UEFA, Cupa Mondiala si Campionatul European!

Giani
    Member

@franz_kafka wrote:

Giani + laucantona
    1. totusi, T. Balan este in cele din urma un om, si asemenea oricarei asemenaea fapturi ciudate este stapanita de felurite ambitii…, astfel incat cred ca ar tb lasat sa-si incerce norocul prin alte parti, chiar daca ar putea fi, de fapt, cumplitul sau ghinion (mai bine sa se autoinvinovateasca pt alegerea facuta decat sa blameze clubul…, traim intr-o tara care se pretinde libera);
    2. ce tot ne ascundem dupa cires (pom cu o tulpina groasa incat e incapabil sa piteasca si un iepure)? Cotonogara maimuta bipeda de care vb, este celebrul fotbalist V. Moldovan, castigator al Ligii campinilor, Cupa UEFA, Cupa Mondiala si Campionatul European!

Frate ce a castigat Sholdovan cu asta? poate la barbut. Cu ce echipe? in ce ani? Realist vorbind, Tibi nu are de ce sa plece acum la Rapid: concurenta pe posturi este acerba, dupa cum spune si Razvan Lucescu, si ii va fi greu sa reziste in competitie cu niste fotbalisti care in aceste sase luni, cat el a fost prin clinici, au jucat. Il cred ca vrea sa plece, din partea mea poate sa plece si la Real sau la Chelsea daca aia il vor, dar dupa o pauza prelungita si cu o asemenea concurenta pe post, numai un noroc chior l-ar face titular. Acum are nevoie de jocuri, nu de firma, firma o poate lua si in vara, daca nu se mai gaseste cate un oligofren sa il rupa la oase. Dupa o accidentare, cele sase prezente in nationala devin egale cu zero. Primul avantajat de ramanerea la Sportul pana la vara este chiar el, nu echipa. Pentru echipa este chiar o deficienta, pentru ca Tibi va ocupa un post pe care oricum il va elibera la sfarsitul sezonului, ori pe acel post ar putea fi promovat un alt jucator competitiv, poate nu la fel de bun, dar comparabil.

07Ex
    Keymaster

Eu sunt cu totul de acord cu tine Giani.

sorin
    Member

Varga şi Tibi Bălan rămân în “Regie”
    2007-01-22 15:19:00

În ciuda faptului că în această pauză competiţională au existat zvonuri conform cărora Rapid şi Poli Timişoara au fost interesate de Tibi Bălan şi Dacian Varga, Vasile Şiman spune că nu a primit nici o ofertă.

„Acestea sunt simple zvonuri! Nu există nici un fel de ofertă pentru vreun jucător de la Sportul. Când va exista o să vă spun! Până acum doar Timişoara l-a vrut împrumut pe Varga, însă am refuzat această propunere pentru că nu ne permitem să cedăm astfel un jucător de bază”, a declarat patronul Sportului pentru Fanatik.

sorin
    Member

Insista pentru Balan
    2007-02-01 20:44:00

Accidentarea lui Vranjkovici dă peste cap planurile dinamoviştilor. Acum roş-albii vor accelera negocierile pentru aducerea lui Tibi Bălan (26 de ani), căpitanul Sportului putînd evolua pe orice post în linia mediană. Borcea va negocia duminică direct cu Vasile Şiman, după ce în aceste zile a ţinut legătura telefonic cu patronul “studenţilor”.

07Ex
    Keymaster

“Nu pleaca nicaieri!”

Ferm Vasile Siman, a exclus posibilitatea ca Tibi Balan sa plece în “Groapa”

Considerând ca mijlocasul din Regie, Tibi Balan (foto), îsi iroseste talentul în Liga a II-a, Mircea Rednic îl vrea pe acesta la Dinamo.

“Ma intereseaza Balan si as vrea sa-l luam, asa cum se întâmpla si cu alti jucatori din campionatul nostru”, a declarat ieri “Puriul”. Patronul “studentilor”, Vasile Siman, a spus însa ca nu stie nimic de un eventual interes al “câinilor” pentru fotbalistul sau. “Este treaba lui Rednic daca îl vrea pe Balan. Noi nu am primit nicio oferta pentru el. N-am fost contactat de nimeni de la Dinamo. Va spun eu ca nu are cum sa ajunga acolo! Eu sunt presedintele Sportului Studentesc si stiu ce spun!”, a rabufnit Siman, iritat de speculatiile conform carora mijlocasul ar fi negociat zilele trecute cu Borcea.

sorin
    Member

Tibi Balan: “Vreau la Dinamo!”
    2007-02-01 09:57:00 gsp

Tiberiu Bălan confirmă interesul “cîinilor” şi spune că îşi doreşte să evolueze în Ştefan cel Mare pentru a avea ocazia să evolueze în cupele europene. “Ştiu de interesul lui Dinamo pentru mine. Sper ca domnul Şiman să se înţeleagă cu cei din Ştefan cel Mare şi să se rezolve transferul meu. Îmi doresc foarte mult să cîştig şi eu campionatul şi să evoluez în Liga Campionilor”, a spus ieri Tibi Bălan.

Giani
    Member

Ar trebui sa fie cel putin tampit sa plece la Dinamo ca sa faca tusa in liga 1. Pentru ca nu de tusa are nevoie. Latratorii deja au trimis lista la UEFA, bosniacul ala adus de la sclavii lui nashu’ (Vranjkovic, sau cum l-o chema) nu a mai avut loc pe lista, pentru ca este accidentat, si in locul lui a intrat un jucator adus de la bragadiru. Oricum, Tibi nu va putea juca in primavara in Cupa UEFA, chiar daca se va transfera la campioana blaturilor.

Zibling
    Member

Nici eu nu mi-as dori ca Tibi Balan sa plece la Dinamo. Insa, decat sa ramana la Sportul si sa joace la misto, comportandu-se superior fata de restul jucatorilor, mai bine sa plece. Insa, echipa actuala a Sportului are nevoie de un decar pur sange.

Giani
    Member

Eu vorbeam din punctul de vedere al jucatorului. Daca as fi dupa sase luni de stat prin spitale, nu as forta la o echipa de top la care sa fac tusa. Si daca Tibi pleaca, ce decar autentic vom mai avea? Andrei Stanga?

Viewing 15 posts - 91 through 105 (of 249 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.