Tiberiu Bălan 17.02.1981

Home Forums Archive Foste glorii / Past Players Tiberiu Bălan 17.02.1981

Viewing 15 posts - 121 through 135 (of 249 total)
  • Author
    Giani
    Member

Sa plece. La cum joaca, s-o gasi si pentru el un post bun in echipa, cum ar fi colectatul mingilor trimise in aut.

adso
    Member

Schimb Stancu-Tibi Bălan
    Remus Răureanu, Dan Udrea

Mijlocaşul Sportului va ajunge în Ghencea la vară, la schimb cu fundaşul dreapta, plus o sumă de bani

Campionatul nu s-a terminat pentru Steaua, însă campania de transferuri în privinţa întăririi lotului pentru sezonul viitor a început în forţă. După ce Becali a dezvăluit că Dolha, Vîtcă, Szekely şi Gabi Paraschiv sînt primii pe lista sa, un alt jucător e ca şi acontat de roş-albaştri. Este vorba despre Tiberiu Bălan, de la Sportul Studenţesc, echipă care ocupă locul 9 în Seria I a Ligii a 2-a.

Bălan va veni la Steaua la finalul sezonului, conducerea din Ghencea urmînd să-l ofere la schimb pe Stelian Stancu, cumpărat tot din Regie, în urmă cu 9 luni. În plus, Gigi Becali va plăti şi o sumă de bani, în jur de 300.000 de euro. Bălan e unul dintre favoriţii lui Hagi, cel care este tot mai aproape de a prelua funcţia de antrenor principal la Steaua.

Fotbalistul din Regie evoluează ca mijlocaş central, însă a fost folosit şi pe cele două benzi la centrul terenului, dar şi ca al doilea atacant, la fel cum joacă Dică. El a mai fost aproape de un transfer în Ghencea în urmă cu doi ani şi jumătate, cînd Zenga l-a dorit în lot, însă pretenţiile exagerate ale patronului Sportului, Vasile Şiman, au blocat tranzacţia.

A fost accidentat grav
    Tibi Bălan a suferit în vara anului trecut o accidentare extrem de gravă, smulgere de ligamente la genunchiul drept. S-a operat, a făcut recuperarea la Bologna şi a stat pe bară pînă la finalul lui 2006, iar în retur a redevenit titular în trupa din Regie. El este cel mai bine plătit jucător din lotul Sportului, cu un salariu anual de 120.000 de dolari.

Falimentul Stancu
    Fundaşul dreapta, care va fi cedat la schimb cu Bălan, este unul dintre transferurile eşuate ale campioanei. Venit în septembrie 2006, la sfatul exclusiv al lui Olăroiu, Stancu nu s-a impus în prima echipă a Stelei, avînd pe conştiinţă golurile din meciurile din deplasare cu Sevilla, FC Vaslui şi Farul. Stancu a costat 250.000 de euro şi are media notelor din Gazetă de doar 5,58, cu care se clasează printre ultimii în topul steliştilor, în spatele lui fiind doar Gigel Coman (5,47) şi Andrey (5,57).

“Un transfer la Steaua l-aş vedea ca pe un nou început în cariera mea. Mi-ar da o nouă motivaţie şi probabil că şi randamentul meu va fi mult peste cel de acum”
    Tibi Bălan

Tibi Bălan
    – are 26 de ani
    – a debutat în Divizia A în februarie 1998: FC Naţional – U Cluj 1-0
    – a jucat în Liga I la U Cluj, Gaz Metan, Rapid şi Sportul
    – are 106 meciuri şi 21 de goluri în Liga I
    – are 6 selecţii în echipa naţională

Negocieri în impas cu Oţelul
    După ce Gigi Becali a spus vineri că nu vrea să plătească mai mult de 450.000 de euro pe Vîtcă şi că niciodată nu va da un milion pentru Szekely, Marius Stan, directorul general al Oţelului, a replicat: “Dacă Gigi nu dă 500.000 de euro pe Vîtcă, atunci jucătorul rămîne la Galaţi. Şi dacă nu doreşte să plătească un milion pentru Szekely, atunci îi recomand să-l ia pe Herea de la FC Naţional cu 3 milioane”. (Cătălin Popescu)

7 mai 2007

http://gsp.ro/index.php?a=80841&shift=1

Zibling
    Member

Ah, ai fost mai rapid ca mine. Eu abia acum am vazut articolul. Sincer, imi pare rau ca noi suntem echipa care dam “solutii” tuturor echipelor din Romania, de la SDR la Timisoara, dar asta e viata. Macar sa ne ramana si noua ceva pe aici sa avem cu ce juca macar in Liga a II-a.

Pariuri despre cum va juca Stancu la revenirea la Sportul? Mai bine sau mai prost decat Kiki sau Ciobi?

Giani
    Member

Jiji e un.. jiji. Care gandeste mai putin decat cea mai stupida oaie din lotul (pardon, turma, hai sa nu jignim fotbalistii) care l-a facut bogat. Se declara dezamagit de evolutia lui Stancu impotriva francezilor, dupa ce sluga oly l-a tinut sistematic pe tusa, in ciuda evolutiei de exceptie din returul cu Real Madrid. Hai sa ne intrebam de ce oare Stancu a avut cel mai bun meci impotriva Realului si apoi s-a stins? Plecarea lui Balan nu este o tragedie, pentru ca un jucator care intra pe teren complet lipsit de chef si motivatie nu poate sa te ajute in joc. Probabil ca langa cimitire va fi rezerva optima in momentul in care vedeta cu picioare de portzelan (sau magarul dintre oi, omonim cu baronul sindical de la metrou) va avea din nou piciorusu-i de gazela rupt.

Nu inteleg remarca rautacioasa la adresa lui Kiki, pentru ca macar pune osul la treaba, ceea ce Balan nu mi-a facut impresia. “Vreau sa plec la Steaua”, dar, as completa, “joc de complezenta”. Chiar de asemenea jucatori nu avem nevoie, iar schimbul Balan vs. Stancu + 300k mi se pare avantajos pentru Sportul.

Zibling
    Member

Mersi, Giani. Si eu aveam impresia ca St.Stancu a facut vreo 2 meciuri bune pt Steaua in grupele CL, insa mi-era sa nu gresesc. Tot timpul, astia din presa reusesc sa rastalmaceasca adevarul. Nu stiu cum reusesc tot timpul.

Giani
    Member

Nu imi dau seama, cu riscul de a intra off-topic pot spune ca in multe meciuri din tur mi-au placut evolutiile lui Stancu, faptul ca in primavara a mers mai slab o avea niste explicatii, foarte probabil sa le gasim chiar la oierie. Ma intreb daca nu cumva si Tibi risca acelasi tratament.

adso
    Member

Tibi Balan: “Ceahlaul nu are bani sa ma cumpere”

SPORTUL Mijlocasul Sportului Studentesc, Tiberiu Balan, s-a aratat circumspect fata de posibilitatea de a juca din sezonul viitor la Ceahlaul Piatra Neamt.

“Nu cred ca Ceahlaul are bani sa ma cumpere. Am înteles ca domnul Vasile Siman cere pe mine 2,5 milioane de euro si e putin probabil ca o formatie din România sa ofere atât pe mine. Nici eu nu cred ca m-as duce la Piatra Neamt. Imi doresc sa evoluez la o formatie de cupele europene. Am si eu o vârsta si trebuie sa ma gândesc acum si la viitor”, a spus Tibi Balan.

Trebuie precizat ca Aurel Sunda l-a pus pe Balan pe lista de prioritati a Ceahlaului pentru sezonul viitor.

http://www4.prosport.ro/index.php?section=articole&screen=index&id=42582

Giani
    Member

Sunda poate sa viseze. Intre timp am mai vorbit cu Tibi, si a confirmat ca nu va pleca decat la o echipa care sa il asigure ca va juca in cupele europene. Cu exceptia Rapidului, din motive personale.

dragos
    Member

@Giani wrote:

Sunda poate sa viseze. Intre timp am mai vorbit cu Tibi, si a confirmat ca nu va pleca decat la o echipa care sa il asigure ca va juca in cupele europene. Cu exceptia Rapidului, din motive personale.

gata, va pleca la CLUJ (cfr)………il ia Ando !!!!
    sau Petrescu pentru sezonul urmator de uefa…..

Zibling
    Member

Vai dragos, dar Tibi Balan a jucat la U Cluj si f.des se intereseaza de situatia acestei echipe. Deci, tu chiar il crezi in stare sa plece acum la rivala CFR ???

Crezi ca toti se pot metamorfoza precum Badoi, Bratu sau Denis Serban?

Ultras
    Member

Mai probabil sa plece la o echipa de afara… Nu cred ca exista in Romania echipa care sa isi permita sa il achizitioneze… din motive de strangere la punga

Giani
    Member

@Ultras wrote:

Mai probabil sa plece la o echipa de afara… Nu cred ca exista in Romania echipa care sa isi permita sa il achizitioneze… din motive de strangere la punga

Care punga? Aia mica din extremitatea inferioara a zonei pubiene?

MarcAntoniu
    Member

:?: Chiar pleaca TIBI ?
    Se stie de LA CINE sunt ofertele pentru jucatorul Sportului” ?
    STEAUA, CFR CLUJ sau DINAMO ???
    … Poate ramane in REGIE, prinde un sezon bun 2007-2008 impreuna cu echipa, castiga CUPA ROMANIEI in 2008 si pe langa PROMOVARE prinde SI un loc de UEFA. 8)

Zibling
    Member

Ce sa prinda? Fluturi?

Ce sa castige? Cupa sperantei?

Ati inceput sa fiti mult prea optimisti. Dar nu e cazul. Azi dimineata la Poiana Campina, antrenorul Yuksel era cu zambetul pana la urechi spunandu-mi doua chestii:
    – imi place cum joaca echipa si datorita victoriei cu 4-2 cu Forex Brasov nu a operat decat o singura modificare in primul 11;
    – dupa aceste ultime 2 meciuri, ne va parasi.

Asa ca sunteti la fel de optimisti ca Yuksel, insa nu uitati ca mai exista inca un element in ecuatie – arbitrii! La anul ne vom chinui sa ramanem in Liga a II-a… ascultati-ma cu atentie!

adso
    Member

@Zibling wrote:

Ce sa prinda? Fluturi?

Ce sa castige? Cupa sperantei?

Ati inceput sa fiti mult prea optimisti. Dar nu e cazul. Azi dimineata la Poiana Campina, antrenorul Yuksel era cu zambetul pana la urechi spunandu-mi doua chestii:
    – imi place cum joaca echipa si datorita victoriei cu 4-2 cu Forex Brasov nu a operat decat o singura modificare in primul 11;
    – dupa aceste ultime 2 meciuri, ne va parasi.

Asa ca sunteti la fel de optimisti ca Yuksel, insa nu uitati ca mai exista inca un element in ecuatie – arbitrii! La anul ne vom chinui sa ramanem in Liga a II-a… ascultati-ma cu atentie!

zambea inainte sau dupa meci? si n-a zis unde pleaca?

Viewing 15 posts - 121 through 135 (of 249 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.