Tibor Selymes 14.05.1970

Home Forums Archive Foste glorii / Past Players Tibor Selymes 14.05.1970

Viewing 15 posts - 16 through 30 (of 45 total)
  • Author
    07Ex
    Keymaster

Selymes a schimbat prefixul

Tibor Selymes, antrenorul Sportului Studenţesc, a împlinit astăzi 40 de ani şi şi-a sărbătorit ziua de naştere aşa cum s-a obişnuit să o facă în timpul carierei de fotbalist: prin muncă. Dimineaţă, de la ora 11.00, a condus ultimul antrenament al alb-negrilor înaintea meciului din etapa a 30-a, pe parcursul căruia a pus la punct ultimele detalii tactice. Apoi a urcat în autocar alături de echipă şi a plecat spre Buzău, unde “Gaşca Nebună” va petrece noaptea înaintea partidei cu CSM Râmnicu Sărat. Fără îndoilală, fostul internaţional nu îşi doreşte, în acest moment, alt cadou decât o victorie care să apropie şi mai mult gruparea din Regie de o nouă promovare în prima ligă.

Selymes a debutat la FC Braşov în 1987 şi în îndelungata sa carieră a mai evoluat pentru Dinamo, Cercle Brugge, Anderlecht, Standard Liege, Haladas, Debrecen şi AEL Limassol. Component de bază al “Generaţiei de Aur”, actualul antrenor al Sportului Studenţesc a strâns 46 de selecţii în Naţională, alături de care a participat la turneele finale ale CM 1994 din SUA şi CE 1996 din Anglia.

articol scris de Florin ALBOIU

@07Ex wrote:

Selymes a schimbat prefixul

Tibor Selymes, antrenorul Sportului Studenţesc, a împlinit astăzi 40 de ani şi şi-a sărbătorit ziua de naştere aşa cum s-a obişnuit să o facă în timpul carierei de fotbalist: prin muncă. Dimineaţă, de la ora 11.00, a condus ultimul antrenament al alb-negrilor înaintea meciului din etapa a 30-a, pe parcursul căruia a pus la punct ultimele detalii tactice. Apoi a urcat în autocar alături de echipă şi a plecat spre Buzău, unde “Gaşca Nebună” va petrece noaptea înaintea partidei cu CSM Râmnicu Sărat. Fără îndoilală, fostul internaţional nu îşi doreşte, în acest moment, alt cadou decât o victorie care să apropie şi mai mult gruparea din Regie de o nouă promovare în prima ligă.

Selymes a debutat la FC Braşov în 1987 şi în îndelungata sa carieră a mai evoluat pentru Dinamo, Cercle Brugge, Anderlecht, Standard Liege, Haladas, Debrecen şi AEL Limassol. Component de bază al “Generaţiei de Aur”, actualul antrenor al Sportului Studenţesc a strâns 46 de selecţii în Naţională, alături de care a participat la turneele finale ale CM 1994 din SUA şi CE 1996 din Anglia.

articol scris de Florin ALBOIU

LA MULTI ANI TIBI!!! Chiar daca din pacate jucatorii nu au reusit sa iti ofere cadou o victorie cu Ramnicu Sarat,sper ca totusi sa le ridici moralul,sigur zdruncinat dupa acest rezultat slab, si sa reusesti sa iti faci un cadou mai intarziat pestre vreo luna dupa ce ne-am fi asigurat promovarea in LIGA I :)

dragos
    Member

LA MULTI ANI si SUCCESE MAJORE !!! :ymparty: :ymparty: :ymparty: :ymapplause: :ymapplause: :ymapplause:

adso
    Member

Tibor, pui de dac
    Postat in fotbal intern de Mihai Mironica

Arta duplicităţii a fost dusă pe cele mai înalte culmi de briganzii fotbalului românesc, arbitrii. Ieri a trebuit să mai suportăm o demonstraţie în acest sens. La câţiva metri sub privirea arbitrului Radu Petrescu, Culio îl calcă pe Irimia de la Sportul în cel mai golănesc mod în care poate un zidar argentinian.

Instantaneu, Petrescu îşi îndreaptă privirea în direcţia opusă, aşa cum cere manualul arbitrului cocoşat de atâta obedienţă. Oricine se uită la meciurile CFR-ului ştie că domnul Culio, care după seara magică de acum doi ani de pe Olimpico este într-un picaj continuu, calcă totul în picioare fără ca niciun arbitru să-l deranjeze pe acest Maradona al mistriei. Pentru ca grotescul să fie desăvârşit, un balaur al acestei caste infame a arbitrilor, Huzu, a spus că roşul nu se impunea pentru că faza trebuie judecată „în complexitatea jocului”. Eliminarea lui Cadu şi penalty-ul nedat Sportului la un fault făcut asupra lui Curelea sunt deja semne că Radu Petrescu este şi el purtător al sindromului Colţescu.
    „Aceasta e Selymes Tibor. S-o crescut cu tata”, spunea un puşti maghiar care privea spre un tablou cu naţionala României la meciul cu Argentina şi pentru care Hagi, Popescu sau Dumitrescu erau detalii pe lângă Tibor. Maghiarul care a jucat în cea mai frumoasă naţională a României este acum port-stindardul românismului în Liga I. În aceste vremuri în care orice echipă comunală care se respectă trebuie să aibă un bulgar sau un african în lot, Selymes, doar cu români în lot, a trimis la podea colosul internaţionalist al lui Paszkany. Asta e, Pătraşcu vine în ţară, intră şi dă gol, De Zerbi sau Kivuvu au nevoie de secole de acomodare.
    Înainte de escapada din Regie, Mandorlini mai primise un sărut „de protecţie” de la Paszkany. Italianul ar fi trebuit să ştie însă de la el de acasă că atunci când Don Corleone sărută pe cineva, e semn rău…

http://blog.prosport.ro/mihai_mironica/2010/08/20/tibor-pui-de-dac/

ovidiu
    Member

Din prosport.ro

Liga 1 | TEHNICIANUL ÎŞI PREGĂTEŞTE DEZERTAREA DIN “GAŞCA NEBUNĂ”

Tibor Selymes, antrenorul Sportului Studenţesc, se află, în această dimineaţă, la Ploieşti pentru a negocia preluarea băncii tehnice a Astrei. Contactat telefonic, aseară, tehnicianul a negat orice interes cu privire la clubul prahovean. “Nu sunt la Astra, sunt la Dinamo. Particip alături de alţi colegi de generaţie la un meci caritabil”, a spus Selymes.

Surse din cadrul clubului Astra ne-au confirmat în această dimineaţă prezenţa lui Selymes la Ploieşti. În cazul în care cele două părţi vor ajunge la o înţelegere, Selymes va conduce primul antrenament în această seară la Braşov.

Antrenamentul de dimineaţă al Sportului Studenţesc a fost condus de secundul Cezar Zamfir, absenţa lui Selymes de la şedinţa de pregătire nefiind una anunţată.

Astfel, Sportul Studenţesc este pe cale să îşi piardă antrenorul cu care a promovat în primul eşalon, cu toate că tehnicianul promisese la finalul anului 2009, într-un interviu acordat site-ului http://www.liga2.ro, că îşi va duce la capăt contractul de trei ani încheiat cu echipa din Regie.

Să înţelegem că aveţi planuri pe termen lung în Regie…
    Din acest motiv m-am înţeles cu Vasile Şiman şi am semnat un contract pe trei ani.

Nu v-ar tenta o eventuală ofertă de la un club cu pretenţii mai mari? Dinamo, de exemplu…
    Mai am de muncit până să mă gândesc la aşa ceva. Toată lumea vrea să ajungă la un club cu posibilităţi mai mari, dar eu sunt omul care dacă a vorbit cu cine ceva şi el are încredere în mine şi eu în el, eu stau. Chiar dacă vine o echipă cu o ofertă mai tentantă, pentru mine nu totul se rezumă la bani. Deocamdată sunt foarte bine aici, am un colectiv bun, am un preşedinte care mă lasă să lucrez, deocamdată nu am niciun motiv să plec.
    Tibor Selymes, 8 decembrie 2009

Sper sa revina la sentimente mai umane.
    Sau stirea sa nu fie adevarata.
    Oricum n-as dori sa plece. Daca si acest antrenor da dovada de neseriozitate si pleaca … … nu mai am ce zice. Asta este.
    Oricum eu vad o pierdere pentru echipa plecarea lui.

dragos
    Member

waw, am revenit in tara si aflu o stire bomba :-B :-B :-B
    eu am inteles, ca Petre Grigoras a preluat banca tehnica a astrei :D

dragos
    Member

‘nea Tibi, personal, iti spun, ca nu mi-a placut aceasta “dezertare” si pentru asta iti spun: RUSINE, RUSINE, RUSINE !!!
    asculta-ma bine ce iti spun: NU vei prinde returul pe banca Astrei :D :D :D :D

dragos
    Member

Tibi probleme, mah ?
    ai inceput la fel ca noi =)) :))

PS: eu nu stiu de ce TS apare la “foste glorii” ??
    poate il mutam la mazete……

Chiar daca a dezertat din gasca. Nu cred ca ar intra in categoria mazete din simplul fapt ca a reusit sa ne scoata de pe coclaurile din divizia b.

sircos
    Member

@cristiansportul wrote:

Chiar daca a dezertat din gasca. Nu cred ca ar intra in categoria mazete din simplul fapt ca a reusit sa ne scoata de pe coclaurile din divizia b.

nu imi explic cum de a rezistat un an intreg in “B”, iar acum fuge repejor la alta echipa. si sportul nu mergea deloc rau … :-s

07Ex
    Keymaster

@sircos wrote:

nu imi explic cum de a rezistat un an intreg in “B”, iar acum fuge repejor la alta echipa. si sportul nu mergea deloc rau … :-s

Banii sircos, banii! Cand era in B nu a avut probabil nici o oferta mai buna. Acum, fiind antrenor de liga 1 a fost ofertat si, oferindu-i-se mai multi bani, a plecat. [-(

dragos
    Member

se vorbeste tot mai mult ca, patronii de cluburi din romanica nu au rabdare cu antrenorii pentru a obtine performanta maxima, insa iata, ca si antrenorii nu isi doresc decat foloase pecuniare si performanta cade pe locul secund. 8-}
    continuitate este in premier league, unde sunt multi antrenori de zeci de ani la echipele lor (a.wenger, a.fergusson etc) B-)

Zibling
    Member

Chiar nu inteleg comparatia intre fotbalul din Anglia cu cel din Romania. Tocmai ce am trecut de pe vizionarea unui Sunderland-Arsenal pe Timisoara-Sportul Studentesc si am impresia ca vad un meci la relanti :-

dragos
    Member

@Zibling wrote:

Chiar nu inteleg comparatia intre fotbalul din Anglia cu cel din Romania. Tocmai ce am trecut de pe vizionarea unui Sunderland-Arsenal pe Timisoara-Sportul Studentesc si am impresia ca vad un meci la relanti :-

premier league mi-a venit in minte, intrucat imi place fotbalul britanic, insa a vrut sa fie doar un exemplu..
    daca vei cauta si la nemti sau la broscari vei gasi antrenori care au continuitate pe banca unei echipe.

dragos
    Member

Dumitrescu a demisionat dupa egalul stelei (in ghencea) contra astrei…. :D :D

Viewing 15 posts - 16 through 30 (of 45 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.