U17

Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 18 total)
  • Author
    Radu Dobrin
    Member

din gsp…

Himcinschi, golgeterul naţionalei U17, ţinteşte departe: “Cadoul ar fi o semifinală”

Golgeterul “naţionalei” U17, Fabian Himcinschi, va împlini 17 ani exact pe 12 mai, ziua în care sînt programate penultimele acte ale Europeanului din Serbia

– Fabian, ai emoţii înaintea debutului la Euro?
    – (înghite cu greu) Nu, sîntem doar concentraţi la meciuri.

– Cehia?
    – O echipă puternică, o cunoaştem destul de bine. Am mai jucat cu ei anul trecut, în Turcia, i-am condus cu 1-0, dar ne-au bătut cu 3-1. Nu ne e frică de nimeni! Sîntem conştienţi că o victorie ne-ar asigura în mare măsură calificarea la Campionatul Mondial din Mexic.

– Echipa se bazează pe tine, eşti golgeterul preliminariilor, cu opt reuşite.
    – Acest lucru mă motivează şi sînt conştient că lumea aşteaptă mult de la mine. Vreau să demonstrez că pot fi un om decisiv şi la nivel înalt.

– Cine crezi că e favorita grupei?
    – Orice e posibil. Germania şi Olanda sînt tari, dar şi noi, şi cehii avem şansa noastră. Cu Germania am făcut 1-1 la turneul Algarve Cup, din februarie. Ne-am dat seama că nu sînt invincibili, i-am condus cu 1-0 şi ne-au egalat pe final, după ce am ratat mai multe ocazii de a face 2-0. Îmi doresc foarte mult să ne calificăm în semifinală, care se dispută chiar de ziua mea, pe 12 mai. Ar fi cel mai frumos cadou.

sircos
    Member

Lotul României la EURO 2011

Portari:
    Laurenţiu Brănescu (Juventus Torino)
    George Şerban (Academia “Gheorghe Hagi”)

Fundaşi:
    Ionuţ Mişu (Universitatea Craiova)
    Eduard Schuller (Unirea Alba Iulia)
    Bogdan Mitache (Academia “Gheorghe Hagi”)
    Ionuţ Puţanu (Academia “Gheorghe Hagi”)
    Ionuţ Neag (“U” Cluj)
    Ioan Petresc (Mureşul Deva)

Mijlocaşi:
    Andrei Vaştag (LPS Banatul Timişoara)
    Steliano Filip (LPS Banatul Timişoara)
    Bogdan Ţâru (Academia “Gheorghe Hagi”)
    Claudiu Bumba (FC Baia Mare)
    Daniel Birău (LPS Banatul Timişoara)
    Alin Roman (LPS Banatul Timişoara)
    Iulian Roşu (Steaua Bucureşti)

Atacanţi:
    Fabian Himcinschi (Unirea Alba Iulia)
    Darius Buia (LPS Banatul Timişoara)
    Daniel Păiuş (Academia “Gheorghe Hagi”)

Programul naţionalei la C.E. 2011, Serbia:
    Cehia – ROMÂNIA (3 mai, ora 18:00, Belgrad)
    Olanda – ROMÂNIA (6 mai, ora 18:00, Belgrad)
    ROMÂNIA – Germania (9 mai, ora 14:00, Smederevo)

razvanR
    Member

Succes echipei antrenate de fostul jucator al Sportului Studentesc, Adrian Vasii !
    Curaj si sansa lui Fabian Himcinschi!

Radu Dobrin
    Member

rusinos ca televiziunile noastre ne dau toate meciurile de div C (etichetate drept A) dar nu singura nationala care are o sansa teoretica sa nu se faca de risul curcilor….

stie cineva daca il putem vedea la vreun vecin?

cameliu
    Member

Doar eurosportul transmite meciurile… asa ca ei aleg…
    O sa dea meciu cu nemtii luni la TV.

A dat nepotu gol cu cehii… se pare ca e bun totusi…

razvanR
    Member

Voi urmari cu atentie urmatoarele meciuri.
    Am vazut faza golului, Himcinschi mi se pare foarte puternic, un buldozer. Ii astept peste 10 ani si pe verii lui la echipa nationala!

dragos
    Member

sper sa se califice mai departe
    le tin pumnii

07Ex
    Keymaster

Joci bine, ajungi star! Himcinschi le poate călca pe urme lui Rooney sau Fabregas

Himcinschi le poate călca pe urme lui Rooney sau Fabregas. Nu e o idee fantezistă, ci doar concluzia cea mai la îndemână atunci când te uiţi pe lista de “Golden players” de la CE U17. De-a lungul timpului, puştii care au făcut senzaţie la acest turneu au ajuns staruri.

Până să marcheze pe bandă rulantă pentru Manchester, de Wayne Rooney s-a auzit întâia oară la Campionatul European U17 din 2002. A fost de departe cel mai bun jucător al turneului, reuşind să-l impresioneze chiar şi pe legendarul George Best: “E la fel de bun precum cei mai mari jucători pe care i-aţi văzut până acum!”. Şi avea doar 16 ani şi 187 de zile! Lista nu se opreşte însă aici şi e plină cu nume la fel de sonore. Cesc Fabregas, căpitanul lui Arsenal pe care şi-l doreşte atât de mult Guardiola, sau Bojan Krkic în 2007 sunt doi dintre tinerii fotbalişti care au furat privirile la Campionatul European U17.

dragos
    Member

pacat, ca am pierdut cu olanda…..

dragos
    Member

Cami, sunt convins ca, esti bucuros :ymapplause:

Oficialii Unirii Alba Iulia negociază cu AEK Atena transferul lui Fabian Himcinschi pentru a scăpa clubul de la faliment

http://www.gsp.ro/fotbal/nationala/cit-costa-cel-mai-promitator-produs-al-nationalei-under-17-himcinschi-vindut-pe-200-000-de-euro-239479.html

Cel mai promiţător produs al naţionalei Under 17, atacantul Fabian Himcinschi are şanse mici să mai prindă vreun meci în Liga 1. Oficialii Unirii Alba Iulia negociază intens transferul său cu AEK Atena, gruparea elenă fiind dispusă să ofere 150.000 de euro pentru o mutare definitivă. “Singura soluţie la îndemînă este să-l vindem pe Himcinschi. Trebuie să facem rapid rost de bani, pentru a plăti datoriile către jucători. Mai negociem zilele viitoare pentru a scoate un preţ mai bun”, a specificat Vasile Trifan, vicele Unirii. Divizionara secundă speră să obţină măcar 200.000 de euro pentru a putea să-şi plătească jucătorii, lăsaţi liberi pînă astăzi pentru că nu au mai existat fonduri pentru masă!

Giovanni pe fir
    Vineri, la Belgrad, şefii Unirii cu tatăl jucătorului şi cu impresarul Giovanni Becali au luat masa împreună, la discuţii asistînd şi Gică Hagi. “Pe Fabi îl vor mai multe echipe europene, între care şi cele din Grecia, care au venit cu propuneri ferme. M-aş bucura să plece, atît pentru el, cît şi pentru Unirea. Oferte sînt, depinde de club spre ce va opta”, a mărturisit antrenorul Adorian Himcinschi.

22 de minute a jucat Fabian Himcinschi în Liga 1, contra Mediaşului (5-0), pe 15 mai 2010

300 de euro e salariul lunar al atacantului la Unirea Alba Iulia

razvanR
    Member

Am vazut meciul cu Germania. Am pierdut din cauza mentalitatii. S-a intrat pe teren cu gandul de a face egal si a merge in Mexic la Campionatul Mondial. Daca meciul era obordat la victorie, am fi castigat, ne-am fi calificat in semifinale si am fi mers si in Mexic.

Himcinschi a fost vizibil in unele faze; nu stiu cum da cu capul n-au prea fost centrari, dar ar fi trebuit sa paseseze mai mult cand avea mingea la picior in loc sa se inchida in zone moarte.

dragos
    Member

din gsp:

Fotbalul păcălicilor
    May 9th, 2011 | Echipa naţională

Se aude că Fabian Himcinschi, vîrful de atac al “naţionalei” Under 17, din păcate, dezamăgitoare la CE, va fi cedat de Unirea Alba Iulia la AEK Atena. Părţile încă mai negociază în privinţa banilor, dar transferul e în curs de finalizare. Deoarece AEK reprezintă un club puternic, de presupus că jucătorul va nimeri unde trebuie şi va putea creşte.

Întrebarea care se pune e cum de l-a remarcat pe Himcinschi gruparea elenă, nu una de-a noastră?! Explicaţie simplă. Din motiv că, refuzînd să prospecteze piaţa internă şi s-o fructifice, cluburile româneşti o preferă pe cea de-afară, de parcă n-ar vedea pădurea din pricina copacilor!

Consecinţa acestei politici greşite, Liga 1 s-a umplut de străini răsuflaţi, aduşi ca vedete, ori măcar ca promisiuni, deşi majoritatea lor sînt nişte păcălici plătiţi generos, dar incapabili să ridice nivelul campionatului. Să înţelegem că, de exemplu, Steaua, Dinamo, Timişoara, CFR ori FC Vaslui n-au avut ochi pentru Himcinschi, dar a avut, de la depărtare, AEK Atena?! Aşa ceva e greu de admis, de aici şi trista concluzie că discutăm despre o lipsă de discernămînt, dacă nu şi de interes, imposibil de scuzat. Sau mai degrabă discutăm de-spre amîndouă.

Povestea îmi aduce aminte o întîmplare trăită acum un deceniu. Ajuns la Ougadougou pentru Cupa Africii pe Naţiuni, am găsit anevoie cazare în capitala Burkinei Faso, una dintre cele mai sărace ţări de pe planetă. Într-un tîrziu, m-am adresat organizatorilor competiţiei cu rugămintea de a mă ajuta, nu înainte de a mă mira cu voce tare că nu există camere libere!

“Nu sînt, mi-a zis careva, însă nu din cauza echipelor participante sau a suporterilor lor, din vina scouterilor! Aceştia au venit vreo 500 şi au invadat oraşul!”. Urma să aflu că marile cluburi europene, Inter, Milan, Liverpool, Real etc., ca şi unele mai mici din Italia, Anglia, Spania, Franţa, Turcia şi chiar Bulgaria trimiseseră fiecare la Ouagadougou nu doar un emisar, ci mai mulţi, încredinţîndu-le misiunea de a descoperi jucători de perspectivă. Bănuiţi cîţi români erau între cei 500? Nici unul!

Între timp, lucrurile s-au mai schimbat şi la noi. Au apărut şi scouterii, numai că, regretabil, contribuţia lor rămîne derizorie, neglijabilă. Astfel se şi explică de ce Himcinschi, care va împlini 17 ani poimîine, se pregăteşte să îmbrace tricoul unei echipe străine, nu al uneia româneşti. Nu încape îndoială că mai avem talente, fie ele şi mai puţine. La fel de clar e însă că nu ştim să le preţuim şi, lăsîndu-le să plece la vîrste fragede, nici să le valorificăm.

În schimb, uneori comici, alteori de-a dreptul penibili, ne place să ne batem cu pumnii în piept, minţindu-ne că fotbalul nostru e în progres. O fi în raport cu el însuşi, dar nu şi faţă de cel modern, de care îl desparte o distanţă astronomică

cameliu
    Member

Am vazut doar ultimele 20 minute… Acelasi stil, aceeasi neputinta ca si echipa mare.

Nu stiu daca nepotul meu, face bine mergand in Grecia… Ce fotbal e acolo???

In plus stau sa ma gandesc la nemti: nemtii s-au dus la turneu cu profesorii dupa ei, astfel incat copiii de 17 ani sa nu piarda din ore… In Germania toti care fac ceva sport de performanta, fac in acelasi timp si ceva scoala, chiar daca liceu sportiv… In directia bacalaureatului care aici cam doar 50% din scolari il fac. De ce? Pentru ca daca nu reusesc sa se impuna in sport, sa poate face altceva…

La noi cine a fost in delegatie? Impresarii sa-i vanda… si restul sa bage un gratar….

sircos
    Member

@cameliu wrote:

nemtii s-au dus la turneu cu profesorii dupa ei, astfel incat copiii de 17 ani sa nu piarda din ore

interesanta chestie. prima data cand aud asa ceva. recunosc, nu m-am gandit ca acei copii pierd orele de scoala in acea perioada.

dragos
    Member

o tara ca Germania nu putea sa omita vreun amanunt din pregatirea unui tanar.
    sunt prea meticulosi si exacti in ceea ce fac.
    oare societatea germana are lipsuri ?? in ce domeniu ?

Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 18 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.