Vasile Siman

Viewing 15 posts - 406 through 420 (of 427 total)
  • Author
    ovidiu
    Member

Dupa sportfm.ro

miercuri, august 22, 2012 7:15 pm, a consemnat: Vlad Georgescu 0 | Liga II

EXCLUSIV / Daniel Isaila si-a reziliat contractul cu Sportul Studentesc! “Nu e usor sa lucrezi cu oameni nemultumiti. Toate echipele au probleme”

Antrenorul Daniel Isaila nu mai ocupa functia de “principal” la divizionara secunda Sportul Studentesc. Tehnicianul a spus ca decizia i-a apartinut si a invocat niste probleme personale, insa recunoaste ca si situatia financiara grea pe care o traverseaza clubul a jucat un rol in aceasta despartire.

Daniel Isaila a declarat, in exclusivitate pentru Sport Total FM, ca Sportul a fost prima formatie din Romania unde s-a confruntat cu situatia de a nu fi lasat sa se amestece in problemele financiare, pe baza unui acord cu patronul Vasile Siman. Cu toate ca a respectat intelegerea, nu a fost de acord cu acest lucru, fiind de parere ca, in fotbalul romanesc, antrenorul trebuie sa medieze neintelegerile dintre jucatori si finantator.

“Incepand de astazi, am incheiat contractul, dar reziliera intra in vigoare de pe 30 august. Nu ma mai ocup de conducerea echipei, sunt pe drum spre casa, spre Brasov. Nu as vrea sa dau amanunte, a fost mai mult vorba de probleme personale. Am avut ceva probleme si a trebuit sa iau aceasta decizie, le-am pus deasupra profesiei. A fost o perioada cu lucruri bune si altele mai putin bune, ca in viata. Nu e peste tot numai lapte miere. Sunt bani putini, din ce in ce mai putini si toate echipele au probleme. A fost decizia mea si ii multumesc domnului Siman ca m-a inteles”, a declarat Daniel Isaila, in emisiunea “Fluier final”, cu Narcis Drejan.

“Nu este usor sa lucrezi cu oameni nemultumiti. De cand am semnat contractul, nu m-am amestecat in problemele financiare, nu m-au interesat, pentru ca asa m-am inteles cu domnul Vasile Siman. Din pacate, in Romania, un antrenor trebuie sa se ocupe si de astfel de lucruri. Este primul club din Romania unde am intalnit aceasta problema, unde antrenorul nu are voie sa se bage in aceste probleme si nu actioneaza ca un mediator in acest sens”, a adaugat tehnicianul.

“Nu am reusit sa evitam etrogradare si am ratat o suma frumusica din drepturile de televizare. Sper din tot sufletul ca aceasta echipa sa revina pe prima scena, iar domnul Siman sa rezolve problemele de la echipa. Sunt jucatori de certa valoare acolo, mi-a facut placare sa lucrez cu ei. Cu mai multa atentie din partea noastra si fara multele probleme de arbitraj, nu am fi retrogradat”, a mai spus Daniel Isaila.

Antrenorul nu duce lipsa de oferte, spunand ca are propuneri de la cateva echipe, insa nu este nimic sigur. Sustine ca ar putea urma cateva zile sau chiar saptamani de liniste, inainte de a semna cu un nou club, sau si-ar putea lua chiar si maine un nou angajament, daca oferta este buna, iar proiectul – unul serios: “Sunt ceva discutii, dar as prefera sa nu comentez, pana nu e ceva concret. As minti, sa spun ca nu sunt in discutii cu mai multe echipe. Poate ca voi avea nevoie de putina liniste, de cateva zile sau saptamani ca sa imi incarc bateriile pentru ce va urma. Asta e meseria mea. Daca se va ivi maine o oportunitate, nu se stie. Trebuie sa fie un proiect serios, o oferta buna si poate ca nu as spune «nu». Intotdeauna ai de invatat, din fiecare experienta, chiar daca e pozitiva sau negativa. Intotdeauna trebuie sa mergi mai departe, mai ales in sport. In sport sunt victorii si infgrangeri, trebuie sa ai un echilibru si sa avansezi”.

dragos
    Member

pacat, ca de-a lungul anilor, Siman n-a inteles ca, se putea UMPLE DE BANI de pe urma numerosilor jucatori valorosi, care au jucat la acest club….si nu ma refer aici doar la vanzarea jucatorilor, ci la continuitatea unei echipe (puternice, pe care am avut-o in urma cu cativa ani) de pe urma careia putea sa primeasca bani seriosi (din drepturile de tv)….nu mai punem la socoteala, alti bani pe care putea sa-i obtina din Cupa Romaniei……deci, bani se pot face si altfel decat vanzand…..dar, pentru unii acest lucru este cel mai simplu mod de a-i castiga…..pacat !

cameliu
    Member

Are Sile multe bube, insa fare el eram demult ca si:
    Craiova, National, Timisoara

Prin ce ligi joaca, daca mai exista poate stiti voi ceva…

dragos
    Member

@cameliu wrote:

Are Sile multe bube, insa fare el eram demult ca si:
    Craiova, National, Timisoara

Prin ce ligi joaca, daca mai exista poate stiti voi ceva…

Poli joaca in liga secunda…..pt Craiova se cauta liga, iar Progresul parca era prin liga a-3a…..in fine, se putea si mai rau, insa, eu spun, ca se putea mult-mult mai bine pt toata lumea (including jucatori, staff, club)

vasi
    Member

Stie cineva cine este cu adevarat acest personaj misterios VASILE SIMAN. Din ce alte afaceri se intretine pe el, familia lui si echipa de fotbal? Stiu din presa ca este de profesie cadru didactic (profesor de istorie). A profesat vreodata? L-ati cunoscut inainte de a fi “finantatorul” SPORTULUI STUDENTESC!

dragos
    Member

eu ma intreb cum FISCUL sta asa linistit ??
    probabil, clubul nu mai are angajati permanenti, ci numai colaboratori pe perioada limitata……..

dragos
    Member

“Modelul” Siman a fost preluat si de catre Jenel P.
    jucatorul Anton (FC Gloria B.) spunea intr-un interviu, ca, desi, nu si-a mai primit salariul de muuuulte luni, patronul le da jucatorilor carne de miel, de porc, carnati, produse din carne etc….. :D
    deh, saracie lucie !!!

dragos
    Member

Vasili ai adus stadionul din Regie intr-o stare jalnica>

intrati pe articolul de mai jos sa vedeti un filmulet cu vestiarul.

http://www.gsp.ro/fotbal/liga-b/video-faliment-rugina-mizerie-imagini-socante-cu-stadionul-din-regie-ajuns-in-paragina-392662.html

Cu doar cîteva zile înainte de startul returului ligii secunde, Sportul se află într-o situaţie foarte grea.

Pe primul loc în Seria I a ligii secunde, cuvintele de ordine la Sportul sînt faliment, rugină şi mizere. Deşi meciul cu de sîmbătă cu Farul de la ora 11:00 este programat pe stadionul din Regie, starea în care arena studenţilor se află nu permite organizarea meciurilor acolo.

Sportul nu a mai jucat aici din vara trecută, asta deoarece Apa Nova a oprit alimentarea cu apa din cauza datoriilor. De altfel, suprafaţa de joc arată deplorabil, aşa că e puţin probabil ca Sportul să poată disputa un meci pe baza din Regie. “Nu e exclus ca echipa să nu se prezinte la meciul cu Farul”, a mai afirmat o sursa din cadrul echipei.

dragos
    Member

El are mare noroc ca, nu se afla la un club gen Timisoara, “U”Craiova, “U”Cluj, Steaua, Dinamo, Rapid, altminteri o patea rau.

dragos
    Member

daca se autosesizeaza DNA-ul, nu-l vad bine pe Vasili :ymdevil:

dragos
    Member

http://www.gsp.ro/fotbal/liga-b/dialog-halucinant-la-gsp-tv-eu-sint-capul-mafiei-tu-cine-esti-esti-o-creatura-scapata-de-sub-control-intreab-o-pe-ma-ta-393186.html

LIGA B • SCANDAL
    Dialog halucinant la GSP TV: ”Eu sînt capul mafiei, tu cine eşti?” » “Eşti o creatură scăpată de sub control!
    Întreab-o pe mă-ta!”

Scandalul pe care ”gaşca nebună” îl are cu patronul Vasile Şiman a continuat la emisiunea Contraatac de pe GSP TV.

Dacian Varga i-a cerut explicaţii lui Şiman despre situaţia de la Sportul, care nu a putut intra pe teren la meciul cu Farul, despre banii pentru jucători, despre vizita medicală care nu s-a făcut.

”Du-te pe stradă unde îti e locul”

Replicile dure dintre Şiman şi Varga:

Varga: ”N-aţi avut bani de meci, de chirie de stadion, de ce nu spuneţi?”

Şiman: ”Eşti o creatură scăpată de sub control, în afară de ţigănismele pe care le faci pe stradă, nu eşti în stare de nimic. Du-te pe stradă unde îţi e locul! Mîine la 8 trebuie să ajungi la vizita medicală la Chiajna, dar la cît dormi tu, nu se ştie. O să ajungi acolo unde îţi e locul. Tu esti principalul vinovat pentru tot ce s-a întîmplat acum. Înjuri, ai ieşiri necontrolate”

”Întreabă-o pe mă-ta”

Varga: ”Nu mă mai ameninţaţi, că nu aveţi ce să imi faceţi. Eu sunt capul mafiei, spuneţi-mi cum vreţi! De ce vorbiţi doar de mine? De ce nu vorbiţi de toţi jucătorii? Că nu avem unde sa ne antrenăm? Cine sunteţi dumneavoastră acum la club?”

Şiman: ”Întreabă-o pe mă-ta! Tu, viteazul, liderul grupului, obraznicule! Lumea ştie cine eşti tu, din cauza asta nu te vrea nimeni”

Varga: ”Nu sunt obraznic, sunt cel mai obraznic, aşa cum sunteţi şi dumneavoastră! Daţi-le banii la băieţi. Un milion de lei nu aveţi acum la dumneavoastră. Lasaţi clubul la altcineva dacă nu mai aveţi bani”

”Regret că nu l-am lăsat pe Zamfir să te bată”

Şiman: ”Esti plin de recunoştinţă, cred că ai moştenit asta de la neamul tău, e o calitate de-asta ardelenească”

Varga: ”Dar de ce facem vizita medicală la Chiajna? Aveţi datorii şi la INMS? Aveti sa-i dati bani primarului de la Chiajna”

Şiman: ”Nu e treaba ta! Nu-ţi e ruşine! Mai bine faceţi doar vizita medicală, să nu obosiţi”

Varga: ”De ani de zile vorbiţi mult, nu mai impresionaţi pe nimeni”

Şiman: ”Pe tine nu mai doream să te impresionez! Regret că te-am scos din ghearele lui Zamfir la Buzău, trebuia să-l las să
    te bată”

În discutie au intervenit şi alţi jucători ai Sportului:

Andrei Lungu: ”Am o situaţie dificilă, sunt din Piteşti, mai am cinci fraţi acasă, eu cu ce să trăiesc în Bucureşti? Nu am bani, nu am unde să mă antrenez”

Răspunsul lui Şiman a fost ironic: ”Eu ştiam că tu eşti în grevă, vrei să te antrenezi acum?

”E o acţiune premeditată prin care jucătorii vor să devină liberi” (Vasile Şiman)

Codruţ Cioranu: ”Nu figuraţi pe nici un act, sunteţi un fel de spectactor la club pot să spun. Sunt pe locul doi în Liga a II-a şi nu am ce să mănînc, e normal aşa ceva?”

Replica patronul de la Sportul a venit pe acelaşi ton ironic: ”Păi dacă nu vă prezentaţi nici etapa viitoare o să fiţi pe cinci”

PS: Se mai indoieste cineva de caracterul infect a lui Vasili ???

dragos
    Member

Vasili fii fff atent….ssss, ti se pregateste ceva:

“Parchetul Bucureşti îl cercetează pentru evaziune fiscală”
    Sorin Ciobanu a făcut deja o plîngere penală împotriva patronului, pentru fals, uz de fals, înşelăciune şi evaziune fiscală la Parchetul Prahova. Completează acum cu o altă informaţie-surpriză: “Am fost sunat zilele trecute de la Parchetul Bucureşti de această dată. Procurorii mi-au cerut permisiunea de a prelua de la comisiile federale memoriul pe care l-am înaintat pentru a deveni liber. Ştiu că Şiman e cercetat pentru povestea cu evaziunea fiscală la Bucureşti”.

Dumnezeu exista !

dragos
    Member

http://blogsport.gsp.ro/andries/2013/03/13/sa-joace-avocatii/

Să joace avocaţii!

March 13th, 2013 | Fotbal intern

Pînă să le judece comisiile LPF memoriile, “studenţii” vor ajunge la pensie

Informaţia a apărut anul trecut, într-un ziar local din Craiova, pe fundalul cazului Universitatea. Cotidianul respectiv, “Ediţie specială”, a publicat în facsimil şi documente care să probeze ştirea. Fără acele documente, ştirea ar fi trecut drept un zvon răutăcios, lansat de ziarul lui Adrian Mititelu.

Conform documentelor respective, în 2004, mai multe cluburi au cerut Tribunalului Bucureşti dizolvarea Ligii Profesioniste de Fotbal. Cluburile reclamante: Steaua, Rapid, Dinamo. La sfîrşit, printre semnături, parafa avocatului care reprezenta cluburile: Valentin Cocean. Cererea a fost retrasă subit.

După ce a ameninţat LPF cu Tribunalul, Valentin Cocean este, în prezent, preşedintele Comisiei de Soluţionare a Litigiilor, din cadrul aceleiaşi LPF. Conduce, aşadar, comisia care a judecat Cazul Tibi Bălan mai bine de şase luni, după ce jucătorul depusese memoriu pentru a fi declarat liber de contract. Pînă la urmă, situaţia lui Bălan s-a tranşat printr-o mică înţelegere între şefii de la Steaua şi Sportul, nu prin decizia comisiilor LPF.

Jucătorii Sportului şi-au depus memorii în bloc şi aşteaptă să fie declaraţi liberi de contract. Aşteaptă de nouă luni. Şi jucătorii Rapidului au depus memorii. Şi alţi jucători, de la alte cluburi rău platnice. Însă deciziile sînt amînate de la o săptămînă la alta. La ritmul în care a citit memoriul lui Tibi Bălan, Comisia lui Valentin Cocean va petrece următorii ani închisă în sala de lectură şi răsfoind din greu contractele jucătorilor. Intrarea în insolvenţă a cluburilor reprezintă unul dintre motivele întîrzierii. Dar nu e cazul Sportului, deocamdată.

Pînă cînd comisia Zen rezolvă memoriile “studenţilor”, se pot întîmpla multe. Şiman are avocaţi bine implementaţi în dreptul sportiv. Cabinetul de avocatură care reprezintă interesele Sportului Studenţesc a reprezentat interesele LPF şi a oferit consultanţă juridică FRF.

Varga şi colegii de rebeliune au avocaţi din oficiu, de la AFAN, sindicatul jucătorilor. Comisia de Soluţionare a Litigiilor este compusă din avocaţi, doctori în drept, asociaţi la case de avocatură. Cinci specialişti în legi se învîrt de nouă luni în jurul unor memorii depuse de un fotbalişti. Cît de complicat e şi dreptul ăsta! Pînă să se lămurească despre ce-i vorba Cocean şi colegii de meditaţie, jucătorii Sportului sînt bătaia de joc a patronului. Sau a falsului patron. “Libertatea” scrie că numele lui Vasile Şiman nici măcar nu apare în actele clubului.

Nu-i exclus să aflăm şi alte curiozităţi din ogranigrama şi contabilitatea clubului din Regie. Sportul Studenţesc nu e unic în felul lui, e un club care exemplifică starea de lucruri din fotbalul nostru şi raporturile de forţă dintre LPF, FRF şi cluburi, pe de o parte, şi fotbalişti, pe de altă parte. Avocaţii din Comisii nu sînt avocaţi doar în comisii. Sînt avocaţi şi în afara lor. În orice condiţii, un club sau o federaţie reprezintă un client mai atractiv decît un jucător neplătit cu lunile. Imparţialitate? Judecată dreaptă? Serios?

LPF-ul şi Comisiile dau un semnal destul de clar: e liber la abuzuri din partea conducătorilor de cluburi. Jucătorii trebuie să aştepte nouă luni decizia Comisiei lui Valentin Cocean, apoi încă nouă luni decizia Comisiei de Recurs.

Timp în care va fi dată în funcţiune noua Comisie de Arbitraj Sportiv, formată din 25 de avocaţi.

Dacă e nevoie de cinci avocaţi să judece un memoriu în nouă luni, 25 de avocaţi vor judeca de cinci ori mai lent: în 45 de luni. E mult, dar, vorba lui Valentin Cocean, întrebat de ce atîta lentoare în Cazul Tibi Bălan: “Care-i graba?”.

dragos
    Member

din Prosport: Dezvăluirile lui Şiman despre blaturi, pe o înregistrare audio: “Mircea Sandu m-a rugat să am grijă! I-am zis că nu fac aşa ceva”

ProSport a intrat ieri în posesia unor înregistrări audio în care şeful din Regie spune că preşedintele Federaţiei l-a sunat şi l-a rugat „să aibă grijă acolo“, „acolo“ fiind un meci al Sportului Studenţesc în deplasare

Patronul Sportului vorbeşte şi despre Gigi Neţoiu, om de afaceri care atunci când a fost la Rocar „a blătuit 33 de meciuri din 34“

cred, ca autorul articolului din ziarul de mai sus, doreste sa-l scoata pe Vasili un inger al luptei impotriva coruptiei din fotbalul romanesc…
    eu zic, ca poate sa aduca sute de dovezi, ca nu va putea sa-i spele imaginea acestui personaj dubios….. (-|

dragos
    Member

cam nasol moment pt el cu atatea procese :ymdevil:

Viewing 15 posts - 406 through 420 (of 427 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.