Vasile Siman

Viewing 15 posts - 31 through 45 (of 427 total)
  • Author
    dragos
    Member

dom’ne, lucrurile sunt simple si clare: siman nu este un bun manager, presedinte etc.etc., ci este doar un geambas de jucatori si de talente, nimic altceva.
    argumentez aceste spuse: rolul unui presedinte, manager etc. este de a asigura bune conditii de pregatire echipei pentru a crea performanta si de a aduce bani clubului din sponsorizari, televizari etc.etc.
    din pacate, el nu a reusit decat sa vanda jucatori pentru a supravietui clubul si nimic altceva.

Blue Eyes
    Member

n-aveti caracter daca nu faceti greva…..

ion
    Member

@Blue Eyes wrote:

si pe tine te luam sirena lui Vasile Roaita Siman !!!

dragos
    Member

@Blue Eyes wrote:

“ochi albastri” la caterinca suntem primii…….

Prin revista putem face presiuni. Atat. Bannerele pe stadion nu au nici un efect. nu trebuie sa dam direct in el. trebuie sa creem un curent de opinie.

Steagul Sportului e-n berna!

ion
    Member

@DAN VALER MOLDOVAN wrote:

Prin revista putem face presiuni. Atat. Bannerele pe stadion nu au nici un efect. nu trebuie sa dam direct in el. trebuie sa creem un curent de opinie.

Steagul Sportului e-n berna!

Eu cred ca putem explica in mod civilizat pe cale mediatica ca Sportu merita sa fie ajutat .ca nu trebuie lasat sa fie exploatat de acest nesimtit. Sportu a dovedit in ultimii 5 ani cind a jucat pe mult si mai ales pe putin ca merita o soarta mai buna si mai decenta …Cred ca trebuie sa spunem celor care vor sa ne asculte ca Sportu nu mai trebuie lasat sa fie “plantatia lui Siman ” si trebuie sa devina club de fotbal cu tot ce imp[lica acest lucru.
    Personal vreau sa fac acest lucru dar singur nu voi reusi .Balonul e la voi acum si tare vreau sa vad ce faceti cu el…

dragos
    Member

trist e faptul, ca si “bursucul” este suparat pe sile si se poate crea o atmosfera “apasatoare” in sanul echipei…….alta data, danezul era cel care media conflictul dintre sile si jucatori incercand sa calmeze spiritele incinse, acum, insa…………..

ion
    Member

cind ma pregateam si eu sa inchei din nou pace cu nenea Siman (de felul meu nu sint pricinos!) o stire din gazeta de duminica anunta ca Dl Siman doreste ca in iarna sa vinda toti(TOTI) jucatorii care se afla la final de contract cu domnia sa…Ginditi-va ce echipa ar fi putut avea Sportu daca nu ne baga Siman in seama si nu ne ajuta sa supravietuim …Eu zic totusi ca baiatul are ceva stofa de manager si daca ar dori sa faca si ceva performanta la Sportu (macar cupa UEFA + cupa Romaniei) as fi primul care ar da un milion ROL pt ai ridica statuie …Din cite stiu mai ieftin e sa-l impaiezi dar nu se practica pe scara larga!!!!Oricum merita ceva pt posteritate daca are acest adevarat laborator de crescut jucatori de valoare in mina lui si poate sa-l gestioneze in acest mod!

Ultras
    Member

Dupa presa Mazilu e de vreo 2 ani la Steaua, Lazar, Balan, Curelea, Stancioiu, Cruceru, Maxim etc sunt si ei in curtea granzilor de ceva timp… Sa nu uitam ca Sportul nu a mai avut jucatori la echipa nationala, mai ales titulari, de peste 15 de ani… Acum avem 3, urmeaza al patrulea. E si meritul lui Siman, cu toate pacatele sale care “este unul”: n-are bani sau chiar daca ii are nu vrea sa se desparta prea usor de ei… Pun si eu o intrebare: pana pleaca de ce nu trag sa termine in primele 3? Credeti ca nu ar putea?

dragos
    Member

asta ne-ar mai lipsi, sa ramanem o echipa fara sperante…..dar oare bursucul ce va spune ???? ar pleca si el, probabil………

cameliu
    Member

Prosport:

Cacealmalele lui Şiman
    Sportul Studenţesc reprezintă cel mai productiv club din Divizia A, dacă se ia în considerare numărul jucătorilor plecaţi din Regie în ultimii ani. Crescuţi din pepiniera proprie şi instruiţi de antrenori renumiţi pentru capacitatea lor de a scoate ceva din orice, “studenţii” lui Şiman reprezintă o categorie aparte în fotbalul românesc. Asta deoarece nici unul dintre ei nu a reuşit până acum să se impună ca o certitudine după ce a părăsit gruparea alb-negrilor, în ciuda faptului că preţurile cerute şi chiar obţinute pe ei sunt peste nivelul decenţei unui campionat totuşi de mâna a doua. Vasile Şiman a vândut în ultimii ani 13 fotbalişti importanţi, obţinând pentru ei aproape 3,5 milioane $.

Răzvan Stanca – A fost achiziţionat de Farul contra unei sume destul de mari pentru un portar de rezervă. Deocamdată nu a dovedit că e mai bun decât George Curcă.

Răzvan Farmache – După ce s-a străduit să-l dea la Rapid, cerând 150.000 de dolari, Şiman l-a vândut Farului pe bani mai puţini. În general e titular, dar nu a făcut nici un meci remarcabil sub culorile “marinarilor”.

Giani Necşulescu – Nu era o miză pentru Sportul, drept pentru care dorinţa lui Gabi Balint de a-l lua în Republica Moldova a venit ca o mănuşă pentru patronul “studenţilor”.

Bogdan Pătraşcu – Vânzarea lui la Litex Loveci a deschis apetitul către comerţ al lui Vasile Şiman, care a mai primit ceva şi după ce acesta a ajuns la Piacenza, acolo unde fotbalistul, de vreo trei ani, joacă din când în când.

George Galamaz – Vândut iniţial la Rapid, Galamaz a fost revândut după nici şase luni la Dinamo. Unde a jucat, dar nu a strălucit, ba, din contră, a dat multe rateuri. Acum e rezerva cuplului Tamaş – Moţi.

Sorin Rădoi – Banii daţi de Poli şi-ar putea găsi amortizarea în viitor, Sorin fiind, la 20 de ani, un element de perspectivă. Deocamdată atât. Pentru că la Poli nu şi-a concretizat un statut de titular.

Gigel Bucur – Porumbelul de aur din traista lui Vasile Şiman, care s-a târguit pentru el cu toţi granzii campionatului. Vândut pe o sumă record, la Poli Timişoara, nu mai e golgeterul de altădată.

Cristian Irimia – A avut soarta lui Galamaz, cu menţiunea că randamentul său a fost unul sensibil mai bun. Prin abilitatea fraţilor Becali, a prins un transfer surprinzător la Dinamo Kiev, unde s-a plafonat din motive medicale.

Vali Negru – Văzut după primul meci la Rapid chiar în echipa naţională, mijlocaşul s-a stins încet, dar sigur. Este singurul supravieţuitor al lotului adus de Ioan Becali în Giuleşti. Acum are probleme mari de sănătate, absentând de câteva luni.

Romeo Pădureţ – Fost căpitan al echipei din Regie, mijlocaşul a avut un sejur slab la Steaua, de unde a fost îndepărtat de Gigi Becali. A ajuns apoi la FC Caracal, în Divizia B, iar acum evoluează la Gloria Bistriţa, departe de ceea ce înseamnă performanţa adevărată.

Laurenţiu Diniţă – Era considerat unul dintre cei mai valoroşi atacanţi din campionat înainte de a ajunge la Steaua. Este şi acum în Ghencea, dar nu a emoţionat pe nimeni prin ceea ce a reuşit pe gazon.

Octavian Chihaia – Cumpărat de Gigi Neţoiu şi dat la FC Naţional, atacantul a fost adus în această vară la Dinamo, unde e rezerva tuturor celorlalţi componenţi ai liniei de atac.

Cristian Ciubotariu – A fost dat întâi la Rapid, unde nu a confirmat, apoi a ajuns la Dinamo, unde s-a comportat la fel. “Câinii” l-au împrumutat la Poli Iaşi, dar nici acolo nu a rupt gura târgului, iar din acest sezon evoluează în Divizia B, la Unirea Urziceni.

Urmează Bălan şi Mazilu
    Chiar dacă per ansamblu nici unul dintre jucătorii vânduţi de Şiman nu a rupt norii, fotbaliştii din Regie au în continuare căutare, bucurându-se de oferte din partea marilor cluburi din ţară. Cei mai curtaţi dintre fotbaliştii antrenaţi de Dan Petrescu sunt Ionuţ Mazilu, Costin Lazăr şi Tiberiu Bălan, urmaţi de Stelian Stancu, Florentin Cruceru şi Eduard Stăncioiu.

I-a agăţat prin procente
    Vasile Şiman nu a vândut nici un fotbalist fără a trece în contract un procent din eventuala revânzare a jucătorului. Din acest motiv a luat bani de două ori şi după Cristi Irimia, şi după Bogdan Pătraşcu, şi după Tavi Chihaia. O altă modalitate de cedare a fotbaliştilor a fost coproprietatea, vezi cazul Farmache, ulterior clubul investitor răscumpărând şi partea care îi rămăsese lui Şiman.

Doar Pădureţ l-a fentat
    Singurul fotbalist care i-a tras paiul prin gură lui Şiman a fost Romeo Pădureţ. Acesta a vrut cu tot dinadinsul să scape de Sportul şi a preferat să treacă la amatori, ce-i drept găsind şi înţelegere la Steaua. Şiman a încercat tot felul de tertipuri, dar n-a fost chip să scoată vreun ban de pe urma fostului său jucător.

Dan Petrescu: “I-aş lua pe toţi înapoi”
    Antrenorul Sportului recunoaşte că foştii săi jucători nu s-au adaptat, dar crede că, dacă ar veni înapoi, aceştia ar forma o echipă capabilă chiar să ia titlul.
    De ce nu confirmă foştii “studenţi”?
    Dan Petrescu (foto): Exact nu pot să ştiu, pentru că nu mai sunt cu ei. Schimbând atmosfera, au totuşi nevoie de timp ca să se acomodeze. E adevărat că pentru unii dintre ei la un moment dat juca toată echipa, iar acum nu mai e aşa.
    Transferurile lor sunt decepţii?
    Au fost şi cazuri în care ghinionul a jucat un rol important. Irimia şi Negru s-au accidentat când le era lumea mai dragă. Alţii au şi concurenţă puternică, mai există şi alte motive.
    Ai vrea vreun jucător înapoi, dintre cei plecaţi?
    Pe toţi cei care au jucat sub conducerea mea. Cu ei şi cu ce am acum, Sportul s-ar bate cu şanse mari pentru titlu.

ultrasro
    Member

Dar autorul lui a mancat cateva bucati bunde sapun ca sa faca clabucii mincinosi in proportie extrem de mare din ultima pagina a Prosportului de azi. 😯

Zibling
    Member

Doar Pădureţ l-a fentat
    Singurul fotbalist care i-a tras paiul prin gură lui Şiman a fost Romeo Pădureţ. Acesta a vrut cu tot dinadinsul să scape de Sportul şi a preferat să treacă la amatori, ce-i drept găsind şi înţelegere la Steaua. Şiman a încercat tot felul de tertipuri, dar n-a fost chip să scoată vreun ban de pe urma fostului său jucător.

Eh, uite kestia nu o stiam eu pe de-a intregul… asta e, dintr-un articol in care nu se stie ce a vrut autorul (noroi sau sampanie peste pepiniera Sportului), avem makar unii dintre noi informatzii noi. In rest, pana cand Sportul nu va mai “lovi” in meciuri directe marile echipe din Romania, tot vor mai fi astfel de articole la adresa echipei din Regie. Pacat !

ovidiu
    Member

@cameliu wrote:

Prosport:

Urmează Bălan şi Mazilu
    Chiar dacă per ansamblu nici unul dintre jucătorii vânduţi de Şiman nu a rupt norii, fotbaliştii din Regie au în continuare căutare, bucurându-se de oferte din partea marilor cluburi din ţară. Cei mai curtaţi dintre fotbaliştii antrenaţi de Dan Petrescu sunt Ionuţ Mazilu, Costin Lazăr şi Tiberiu Bălan, urmaţi de Stelian Stancu, Florentin Cruceru şi Eduard Stăncioiu.

Sper sa nu fie asa.
    Oare chiar nu pot fi lamuriti sa ramana in Regie.
    Da, e adevarat, nu cred ca pot. Cat timp nu prea exista bani e greu de accesat in cupele europene. Si cat timp clubul traieste din vanzarea de jucatori, atunci trebuie vanduti, tata.
    In orice caz eu nu prea vad unde in tara: la dinamo s-a inchegat o echipa (pana se reintorc la cluburile lor cei imprumutati), steaua se chinuie sa-i puna pe posturi pe cei adusi de la Bacau – deci concurenta mare, rrrrrrapidul nu prea are vedete si nici nu cred ca are nevoie – aici ar fi ceva mici sanse dar patronul este destul de zgarcit cu banii, despre hibridul timisorean – fara comentarii iar CFR Cluj nu cred ca este interersata si nu dispune de bani multi pentru transferuri.
    Bine ar fi pentru ei sa plece in strainatate. Sa se impuna acolo.
    Ce cap a avut de a vandut o echipa in vreo 3-4 ani. Sau ce a avut in cap.
    Tragedia, pentru ca este o tragedie, fiecaruia este ca nu a reusit sa se realizeze pe plan fotbalistic (a se vedea ultimul caz Gigel Bucur: un gol in divizie, meciuri nesatisfacatoare, neconvocat pentru meciul cu Finlanda). Dar in schimb s-au realizat pe plan material. Asta este.
    Bine ar fi ca Siman sa deschida ochii, sa vada ca se poate, sa aduca sponsori babani si sa atace cupele europene.
    Iar jucatorii sa realizeze ca o plecare hai-hui ii va trece pe linie moarta.
    Meciurile urmatoare din campionat sper sa-mi demonstreze si mie si altora ca SE POATE.

VIVA SPORTUL STUDENTESC

stefan
    Member

Referitor la ANAF. Chiar saptamana trecuta ma gandeam cum va iesi Siman din rahat. Sunt altii mai datori, dar au alt calibru decat marele Siman si altfel fac fata lui Bodu. Nici nu-mi faceam probleme pentru ei; problema este daca tampeniile lui Siman nu vor afecta iremediabil parcursul echipei – asa cum a fost acum 3 ani.
    Eu sper ca omul a mai capatat ceva minte si va gasi o formula de iesire, asa cum a reusit si cu stadionul si cu altele. Sau poate vinde clubul cu totul si il ia cineva mai responsabil. dar care sa lase clubul independent.

Viewing 15 posts - 31 through 45 (of 427 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.