Vreau sa emigrez! Voi ce mai asteptati?

Home Forums Miscelaneous Diverse / Miscelaneous Vreau sa emigrez! Voi ce mai asteptati?

Viewing 12 posts - 1 through 12 (of 12 total)
  • Author
    Blue Eyes
    Member

io am plecat…. :(

Blue Eyes
    Member

Am spus k…plec
    Chiar nu va intereseaza soarta mea ? 😥
    Or sa ramana “nspe romani minus eu” in tara….o sa fie mai trist fara mine….
    o sa-mi duceti dorul va spun eu….
    nu ????
    😥

07Ex
    Keymaster

Eu nu inteleg mesajul initial. In subiect scrii ca vrei sa emigrezi dar mai jos spui ca ai plecat. Pana la urma ce faci, ai plecat sau doar vrei sa pleci, si daca pleci unde te duci si dece?

Eu unul sunt plecat din tara de 14 ani. Consider ca am o oarecare experienta a strainatatii asa ca pot sa-ti spun cam care sunt plusurile si minusurile plecarii din tara, asta daca esti interesat.

Blue Eyes
    Member

chiar te rog sa-mi spui cate ceva din experienta ta…..

07Ex
    Keymaster

OK, pai in primul rand vreau sa-ti spun a experienta mea in privinta emigrarii se refera la America de Nord nu la Europa. Nu am nici un fel de cunostinte referitoare la emigrarea in Europa asa ca daca tu vrei sa emigrezi in una din tarile din Europa cel mai bine ar fi sa vorbesti cu Radu, sau Cameliu, sau char si cu Razvan.

In al doilea rand vreau sa-ti spun ca a emigra intr-o tara straina nu este un lucru usor. Dupa parerea mea depinde foarte mult varsta la care o persoana emigreaza. Cei care vin la o varsta de pana in 20 de ani (asa cum a fost situatia mea) se adapteaza foarte bine. Cand termini liceul, facultatea, masterul in tara in care ai emigrat, parca te leaga mai multe memorii de tara adoptiva decat cea de unde ai venit.
    Daca insa emigrezi la o varsta de peste 30 de ani, am observat ca lumea nu se mai adapteaza la fel de usor. Persoanele care in Romania aveau un statut de intelectual, aveau un nume, o experienta, o iau de la inceput in tara in care emigreaza. Am observat ca acestor persoane le este foarte greu sa inteleaga dece ei trebuie sa munceasca cot la cot cu oameni care sunt mult sub nivelul lor intelectual, dar care sunt nascuti in tara respectiva. Limba este un alt obstacol, uneori chiar foarte major, iar datorita acestor factori, persoanelor care vin dupa o anumita varsta le este foarte greu (cateordata aproape imposibil) sa se adapteze. Am vazut oameni care s-au intors in tara ne vrand sa mai stea aici.
    Nu in ultimul rand, cei care vin aici la o varsta intre 20-30 de ani se adapteaza dar nu la fel de usor. Deobicei aceste persoane vin singure, fara a avea sprijinul parintilor, si deci nu au posibilitatea de a face o scoala, a invata o limba, de a lua un curs. Aceste persoane vin aici si intra imediat in campul muncii, in majoritate ne placandu-le ceea ce fac, dar facand tot posibilul pentru a supravietui.

Ceea ce vreau sa-ti spun este ca emigrarea intr-o tara straina nu este usoara la nici o varsta. Daca vii incoace cu parintii, si ai sprijunul lor material, atunci iti va fi mult mai usor. Daca insa vii pe cont propriu pregateste-te pentru cativa ani buni de munca, pregateste-te contra discriminarii datorita accentului pe care-l vei avea cand vei vorbi cu lumea, pregateste-te sa intalnesti lume foarte diferita, rece, care este total dezinteresata de tine si problemele tale, pregateste-te sa fi “singur impotriva tuturor”.

Probabil ca dupa ce citesti mesajul asta vei fi de parere ca sunt impotriva emigrarii intr-o alta tara. Nu este adevarat. Sunt pentru a emigra intr-o alta tara. Tot ce vreau sa-ti spun este sa fi pregatit sa tragi din greu, mai ales la inceput, si nu veni cu idei preconcepute deoarece in vest nu vei gasi caini cu covrigi in coada.

Blue Eyes
    Member

Oare sunt persoane care se gandesc sa revina in Romania ? Sa faca afaceri aici ! Sa traiasca alaturi de familie, prieteni …
    Ma refer la cei care au dat lovitura acolo….
    Daca as avea bani as face o firma de productie publicitara (carti de vizita, fluturasi, pliante, postere, afise, etc. serigrafie: tricouri, sepci, brichete, pixuri, etc. // obietcte promotionale: pixuri, tricouri, brichete, sepci, ceasuri perete; bannere, firme luminoase, autocolante pt interior si exterior, inscriptionari masini; broderie // mape prezentare, legitimatii, insigne, ecusoane, litere 3 D, creatie, tampografie, relief, folio, timbru sec, gravura, plastifiere, etc Carti de vizita, Ecusoane, Legitimatii, Laminari, Postere, Bannere, Steaguri, Brelocuri, Copertine, Imprimari, Autocolante, Casete luminoase, Fluturasi publicitari, Tricouri (termotransfer), Calendare personalizate //
    ).
    ).
    Toate pentru Sportul Studentesc….:P Am avea si noi bani macar sa ne dotam galeria cu confetti, baloane, steaguri,coifuri si tot ce trebuie pentru un meci de fotbal. 🙄
    😆

dragos
    Member

dorul de casa te prinde oriunde te-ai afla, insa, totul depinde de cat de bine iti este acolo unde esti, ca sa pui in balanta daca merita sa revii in tara (definitiv) sau nu.
    se mai pune problema, daca acolo esti singur sau cu familia ???

dragos
    Member

@Blue Eyes wrote:

Oare sunt persoane care se gandesc sa revina in Romania ? Sa faca afaceri aici ! Sa traiasca alaturi de familie, prieteni …
    Ma refer la cei care au dat lovitura acolo….
    Daca as avea bani as face o firma de productie publicitara (carti de vizita, fluturasi, pliante, postere, afise, etc. serigrafie: tricouri, sepci, brichete, pixuri, etc. // obietcte promotionale: pixuri, tricouri, brichete, sepci, ceasuri perete; bannere, firme luminoase, autocolante pt interior si exterior, inscriptionari masini; broderie // mape prezentare, legitimatii, insigne, ecusoane, litere 3 D, creatie, tampografie, relief, folio, timbru sec, gravura, plastifiere, etc Carti de vizita, Ecusoane, Legitimatii, Laminari, Postere, Bannere, Steaguri, Brelocuri, Copertine, Imprimari, Autocolante, Casete luminoase, Fluturasi publicitari, Tricouri (termotransfer), Calendare personalizate

cand vei incepe afacerea, eu iti pot vinde o imprimanta laser color pentru hartie de termotransfer.
    pana atunci, insa ne vedem tot pe stadion……..

ashone
    Member

@97SiR wrote:

OK, pai in primul rand vreau sa-ti spun a experienta mea in privinta emigrarii se refera la America de Nord nu la Europa. Nu am nici un fel de cunostinte referitoare la emigrarea in Europa asa ca daca tu vrei sa emigrezi in una din tarile din Europa cel mai bine ar fi sa vorbesti cu Radu, sau Cameliu, sau char si cu Razvan.

In al doilea rand vreau sa-ti spun ca a emigra intr-o tara straina nu este un lucru usor. Dupa parerea mea depinde foarte mult varsta la care o persoana emigreaza. Cei care vin la o varsta de pana in 20 de ani (asa cum a fost situatia mea) se adapteaza foarte bine. Cand termini liceul, facultatea, masterul in tara in care ai emigrat, parca te leaga mai multe memorii de tara adoptiva decat cea de unde ai venit.
    Daca insa emigrezi la o varsta de peste 30 de ani, am observat ca lumea nu se mai adapteaza la fel de usor. Persoanele care in Romania aveau un statut de intelectual, aveau un nume, o experienta, o iau de la inceput in tara in care emigreaza. Am observat ca acestor persoane le este foarte greu sa inteleaga dece ei trebuie sa munceasca cot la cot cu oameni care sunt mult sub nivelul lor intelectual, dar care sunt nascuti in tara respectiva. Limba este un alt obstacol, uneori chiar foarte major, iar datorita acestor factori, persoanelor care vin dupa o anumita varsta le este foarte greu (cateordata aproape imposibil) sa se adapteze. Am vazut oameni care s-au intors in tara ne vrand sa mai stea aici.
    Nu in ultimul rand, cei care vin aici la o varsta intre 20-30 de ani se adapteaza dar nu la fel de usor. Deobicei aceste persoane vin singure, fara a avea sprijinul parintilor, si deci nu au posibilitatea de a face o scoala, a invata o limba, de a lua un curs. Aceste persoane vin aici si intra imediat in campul muncii, in majoritate ne placandu-le ceea ce fac, dar facand tot posibilul pentru a supravietui.

Ceea ce vreau sa-ti spun este ca emigrarea intr-o tara straina nu este usoara la nici o varsta. Daca vii incoace cu parintii, si ai sprijunul lor material, atunci iti va fi mult mai usor. Daca insa vii pe cont propriu pregateste-te pentru cativa ani buni de munca, pregateste-te contra discriminarii datorita accentului pe care-l vei avea cand vei vorbi cu lumea, pregateste-te sa intalnesti lume foarte diferita, rece, care este total dezinteresata de tine si problemele tale, pregateste-te sa fi “singur impotriva tuturor”.

Probabil ca dupa ce citesti mesajul asta vei fi de parere ca sunt impotriva emigrarii intr-o alta tara. Nu este adevarat. Sunt pentru a emigra intr-o alta tara. Tot ce vreau sa-ti spun este sa fi pregatit sa tragi din greu, mai ales la inceput, si nu veni cu idei preconcepute deoarece in vest nu vei gasi caini cu covrigi in coada.

ma frate,bluaiz face misto ca nu are ce face(greva in invatamint,nu se duce la scoala),posteaza timpenii si tu iti pierzi timpul sa raspunzi.mai mult timp traieste un caras intr-o galeata(poate ajunge la un an!) decit bluaiz “afara” hai sa fim seriosi un pic.

Blue Eyes
    Member

Sa inteleg ca tu vei trai mai mult afara…Bv..
    Tu si carasul… 🙄
    Va urez supravietuire usoara !!!

PS: ashone are un fix….i se pare ca fac mishto mereu
    Nu pot sa spun decat…. hahahahahahahahhhhaaaa

Chiar ma gandesc sa plec din tara ! Chiar am posibilitatea !!
    Toti s-au gandit macar o data la plecat…..Inclusiv carasul !!!
    Pai n-are si el dreptul la ape mai limpezi si mai dulci ????
    Carassius auratus (adik “carasul” pentru ashone):

Carasul are corpul plat, iar solzii mari au o culoare argintie. Foarte prolific acest peste din familia ciprinidelor are o larga raspandire, fiind apreciat pentru gustul deosebit de bun al carnii sale. Carasul este extrem de rezistent si poate trai si in ape cu oxigen redus, de aceea il putem intalni chiar si in locuri imposibile pentru alte specii: gropi, baltoace. A aparut in Delta, probabil accidental in urma inundatiei din “70. Greutatea obisnuita este 500-800 g, iar dimensiunea minima a carasului care poate fi retinut este de 15 de cm.
    ….pai vedeti in ce conditii traieste saracutzul caras ???…cat de slab este ???…pai cum sa nu emigrezi ? :D 🙄

Cine citeste ultimul acest measaj sa scoata carasul din galeata….

ashone
    Member

@Blue Eyes wrote:

Sa inteleg ca tu vei trai mai mult afara…Bv..
    Tu si carasul… 🙄
    Va urez supravietuire usoara !!!

PS: ashone are un fix….i se pare ca fac mishto mereu
    Nu pot sa spun decat…. hahahahahahahahhhhaaaa

Chiar ma gandesc sa plec din tara ! Chiar am posibilitatea !!
    Toti s-au gandit macar o data la plecat…..Inclusiv carasul !!!
    Pai n-are si el dreptul la ape mai limpezi si mai dulci ????
    Carassius auratus (adik “carasul” pentru ashone):

Carasul are corpul plat, iar solzii mari au o culoare argintie. Foarte prolific acest peste din familia ciprinidelor are o larga raspandire, fiind apreciat pentru gustul deosebit de bun al carnii sale. Carasul este extrem de rezistent si poate trai si in ape cu oxigen redus, de aceea il putem intalni chiar si in locuri imposibile pentru alte specii: gropi, baltoace. A aparut in Delta, probabil accidental in urma inundatiei din “70. Greutatea obisnuita este 500-800 g, iar dimensiunea minima a carasului care poate fi retinut este de 15 de cm.
    ….pai vedeti in ce conditii traieste saracutzul caras ???…cat de slab este ???…pai cum sa nu emigrezi ? :D 🙄

Cine citeste ultimul acest measaj sa scoata carasul din galeata….

ma doare-n cur de tine daca pleci sau nu da nu mai posta prostii incercind se te bagi in seama! daca am deschide toti topicuri sa ne bagam in seama…

07Ex
    Keymaster

Ashule, am tot respectul fata de tine dar hai sa nu folosim libajul asta pe forumul nostru. :)

Viewing 12 posts - 1 through 12 (of 12 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.